ქართლელები რკინიგზის დეპარტამენტის წინააღმდეგ
matarebeli39.gifგორის რაიონის სოფლებში რკინიგზის დეპარტამენტის ხელმძღვანელების სახელზე ხელმოწერების შეგროვება დაამთავრეს. ხელმოწერებს, სხვათა შორის, ელექტრომატარებლების მგზავრებს შორისაც აგროვებენ. როგორც ირკვევა, მოსახლეობა თბილისი-ნიქოზის გაუქმებული სამგზავრო მატარებლის აღდგენას ითხოვს.
სამგზავრო-საგარეუბნო ელექტრომატარებლების მასობრივად გაუქმებას რამდენიმე თვის წინ ჰქონდა ადგილი. რკინიგზის დეპარტამენტის უფროსს ეზუგბაიას ამ გადაწყვეტილებამ ქვეყნის სხვადასხვა რეგიონში საპროტესტო აქციების ტალღა ააგორა. რამდენიმე დღეში საქართველოს პრეზიდენტმა რკინიგზის დეპარტამენტის გადაწყვეტილებას სისულელე უწოდა. მაგალითად, პრეზიდენტის მიერ გაზაფხულზე საგანგებოდ გახსნილი  ქობულეთი-ბათუმის საგარეუბნო მატარებელი მეორე დღესვე აღდგა.
სხვა ვითარება შეიქმნა შიდა ქართლში. აღდგა თბილისი-ხაშურის საგარეუბნო ელექტრო მატარებელი, თუმცა თბილისიდან წამოსული ,,ელექტრიჩკა“  ნაცვლად ხაშურისა, ქუთაისამდე გაგზავნეს. ამ ფაქტმა კი ის შედეგი გამოიღო, რომ მგზავრთა ნაკადი გაიზარდა. თბილისი-ქუთაისის ელექტრომატარებელი მგზავრთა დიდი რაოდენობის გამო გადაჭედილია და მგზავრობას აუტანელს ხდის.
რაც შეეხება თბილისი-ნიქოზის ელექტრომატარებელს, რომელიც ძირითადად დღის განმავლობაში მოძრაობდა, მისი ბედი კვლავ გაურკვეველია. ამ მატარებლით ძირითადად გორის რაიონის .ე.წ. ზემო მხრის სოფლებში მაცხოვრებლები სარგებლობდნენ, რომლებიც ძირითადად ვაშლის მოყვანით არიან დაკავებული. ამ სოფლებში ვაშლის გასაღების ერთ-ერთ იაფ საშუალებას ელექტრომატარებელი წარმოადგენდა.
რკინიგზის დეპარტამენტის ადგილობრივ ორგანიზაციებში ჯერ-ჯერობით არ არიან ინფორმირებულნი, თუ რა რეისების დამატება განხორციელდება. არადა, 2004 წელს საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ზურაბ ჟვანია ცხინვალის რეგიონს სპეციალურად ეწვია იმის გამო, რომ გორი-ცხინვალის რკინიგზის მაგისტრალი აღდგენილიყო, ხოლო ამ რეგინში მგზავრთა მოძრაობა არ შეფერხებულიყო. გორიდან ელექტრომატარებელი მხოლოდ ნიქოზამდე მიდის. ნიქოზიდან ცხინვალი კი სულ ორ კილომეტრშია.
არის თბილისი-ნიქოზის ელექტრომატარებლის გაუქმების ვერსია, რომლის თანახმადაც ძალოვან სტრუქტრების ინფორმაციაზე დაყრდნობით, ელექტრომატარებლების მეშვეობით ნიქოზის მხრიდან კონტრაბანდული სიგარეტების გადმოზიდვა ხდებოდა. სხვათა შორის, შიდა ქართლის ფინანსური პოლიციის უფროსის ზურაბ არსოშვილის უწყებამ ნიქოზი-თბილისის ელექტრომატარებლებში არაერთი სპეცოპერაცია ჩაატარა, თუმცა ეს ხდებოდა ღამის საათებში. მოსახლეობა კი დღის საათებში ითხოვს გუქმებული „ელექტრიჩკის“ აღდგენას.

matarebeli39.gifThe collections of signatures on petition to Railway Department officials have finished in the Gori district villages. The signatures are also being collected among train passengers. As it has become clear people demands to restore the abolished Tbilisi-Nikozi train itinerary.
Passenger-local trains were totally abolished several months ago. The decision made by Ezugbaia, head of Railway Department resulted into number of demonstrations in the regions. Several days later Georgian President called the decision nonsense. For example, Kobuleti-Batumi local train, which President had opened before abolishing, was restored on the next day.
Different situation is in Shida Kartli. Tbilisi-Khashuri local train has been restored, however the ‘electrichka’ having left Tbilisi was sent till Kutaisi. It resulted into increasing number of passengers.  Tbilisi-Kutaisi train is crowded and because of that it is impossible to travel by it.
As for Tbilisi-Nikozi train’s fate, which actually used to travel by day-time, is still obscure. The inhabitants of upper-area villages within Gori district used to travel by it, who mainly grow apple. And one of the cheap ways of selling out their apple was this train.
They, in Railway Department, are not aware what itineraries would be added yet. While in 2004 late Georgian Prime-Minister Zurab Zhvania visited Tskhinvali District to assist the restoration of Gori-Tskhinvali railway line and not to delay the movement in this territory. From Gori the train goes up to Nikozi only. And Tskhinvali is two kilometers away from Nikozi.
There is a version of abolishing the Tbilisi-Nikozi train itinerary; it states that according to law enforcement communities’ information smuggled cigarettes were transported by this train from Nikozi area. By the way, Shida Kartli Financial Police Department, Chief Zurab Arsoshvili, carried out several special operations in this train; however they took place at night. The people demands to restore day-time itineraries for the train.