სამართალდამცავები სისხლის სამართლის საქმეს წყვეტენ
30_sek_gogoladze.gif2006 წლის 8 ივლისს, ჟურნალისტ მარინა გოგოლაძისათვის ხელჩანთაში ტყვიის ჩადების ფაქტზე აღძრული სისხლის სამართლის საქმე, დანაშაულის ნიშნების არ არსებობის გამო შესაძლოა შეწყდეს. ჟურნალისტი ტყვიის ჩადებას ლაგოდეხის პოლიციის უფროსის მოადგილეს გია ლომიძეს უკავშირებს. აღსანიშნავია, რომ ამ საქმესთან დაკავშირებით ჟურნალისტს სიცოცხლის ხელყოფით ემუქრებიან.
კახეთის რეგიონული გაზეთის „იმედის“ კორესპონდენტს პოლიციამ ხელჩანთაში მაკაროვის სისტემის ცეცხლსასროლი იარაღის ვარგისი ტყვია მაშინ ჩაუდო, როცა ჟურნალისტი რაიონული სასამართლოს შენობის ეზოში პოლიციის აგენტს კომენტარს ართმევდა. ტყვიის ჩადების შემდეგ პოლიციელი გია ლომიძე მას კატეგორიულად სთხოვდა ხელჩანთის გაჩხრეკვას. ამ საუბარს რადიო „ჰერეთის“ კორესპონდენტი ხათუნა გოგაშვილიც ესწრებოდა.
მოგვიანებით, მარინა გოგოლაძემ მოწმეთა თანდასწრებით ხელჩანთაში ტყვია მართლაც აღმოაჩინა, რის გამოც, განცხადებით ლაგოდეხის პოლიციას მიმართა და ნივთმტკიცებაც წარადგინა. ფაქტზე სისხლის სამართლის საქმე მხოლოდ მას შემდეგ აღიძრა, რაც მომხდარით „ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრი“, სახალხო დამცველის აპარატი და ჟურნალისტები დაინტერესდნენ.
წინასწარი მოკვლევისას პოლიციელმა ლომიძემ არაერთხელ სცადა მარინა გოგოლაძის დაშანტაჟება. მას საცხოვრებელ სახლში შუამავლებიც მიუგზავნა, მათ შორის ერთ-ერთი იყო შს სამინისტროს თანამშრომელი ვინმე ხვიჩა ჯაშიაშვილი, რომელიც ადრე ლაგოდეხის პოლიციაში მოღვაწეობდა.
პოლიციიდან განცხადების გამოუტანლობის შემთხვევაში მარინა გოგოლაძეს სიცოცხლის ხელყოფით ემუქრებიან. პოლიცია ჟურნალისტის ოჯახის წევრებსაც ემუქრება. „მიუხედავად იმისა, რომ ფაქტზე სისხლის სამართლის საქმე 24 ივლისს აღიძრა, მარინა გოგოლაძე დღესაც მოწმის სახით არის დაკითხული და დაზარალებულად ცნობილი არ არის, არადა მას მიადგა მორალური ზიანიც. თავდაპირველად ძიებას გურჯაანის რაიონული პროკურატურა აწარმოებდა, მოგვიანებით კი საქმე კახეთის საოლქო პროკურატურის საგამოძიებო ნაწილმა გაითხოვა“,- აცხადებენ „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ კახეთის ოფისში.
ჩვენთან საუბარში კახეთის საოლქო პროკურორის მოადგილე ვაჟა მაღრაძე ამის მიზეზად იმას ასახელებს, რომ გურჯანის პროკურატურის პროკურორი გიორგი შაიშმელაშვილი ზედმეტად გადაიტვირთა და საქმის გამოძიებას გამომძიებელი ავთანდილ ზუბაშვილი განაგრძობს. როდესაც ამ უკანასკნელს დავუკავშირდით და კომენტარი ვთხოვეთ, შეურაცხყოფა მოგვაყენა და უზრდელობაში დაგვადანაშაულა. გაირკვა, რომ მას საქმე ჩვენი დაინტერესების შემდეგ დაეწერა და ამის აღიარება არ უნდოდა.
ადამიანის უფლებების დამცველების თქმით, პროკურატურამ სისხლის სამართლის საქმე, რომელიც ჟურნალისტს შეეხება, მეორეხარისხოვნად სცნო და ყველაფერს აკეთებს იმისათვის, რომ გია ლომიძე დაუსჯელი დარჩეს. „გარდა ამისა, ლომიძე დაკავებულ თანამდებობას ინარჩუნებს და რაც ყველაზე გასაკვირია, სისხლის სამართლის საქმეში ეჭვმიტანილად ცნობილი არავინ არის“,- ამბობს გოგოლაძის ადვოკატი გიორგი ფენაშვილი.
ჟურნალისტის ბრალდებებთან დაკავშირებით, გია ლომიძე კომენტარს არ აკეთებს, მარინა გოგოლაძე კი საქმეში დაზარალებულად ცნობას და ლომიძის დასჯას ითხოვს. კახეთის საოლქო პროკურატურის მიმართ შესაბამისი საჩივრით გოგოლაძე გენერალურ პროკურატურას ამ დღეებში მიმართავს.

Law-enforcers Canceling the Criminal Case
30_sek_gogoladze.gifThe criminal case launched on the 8th July 2006, on planting a bullet in the handbag of a journalist Marina Gogoladze’ might be dropped for lack of evidences in the case. The journalist relates the fact with the deputy head of Lagodekhi Police Department Gia Lomidze. It must be pointed out that the journalist is being threatened by murdering.
The police planted a Makarov active bullet in the handbag of the Kakheti regional Newspaper ‘Imedi’ correspondent while she was interviewing the police agent in the yard of Regional Court building. Having planted the bullet the policeman Gial Lomidze insisted to search her bag. The incident was witnessed by Khatuna Gogashvili, correspondent for Radio ‘Hereti’.
Later Marina Gogoladze did find the bullet in her bag in the presence of several witnesses, thus she appealed to the Lagodekhi Police Department and produced the proof as well. The criminal case was launched only after the ‘Human Rights Information and Documentation Centre’, Public Defender’s Office and journalists had got interested in the case.
During the preliminary investigation the policeman Gia Lomidze tried to blackmail Marina Gogoladze several times. He even sent mediators to her house; among them was certain Khvicha Djashiashvili, official at the Interior Ministry having worked at the Lagodekhi Police Department before.
In the case if the appeal were not withdrawn from the police Marina Gogoladze was threatened to be killed. The police threaten her family too. “Despite the criminal case was launched on the fact on the 24th July, Marina Gogoladze is still interrogated as a witness and is not marked as a victim, however she was morally hurt. Initially the case was investigated by the Gurjaani regional Prosecutor’s Office, but later it was demanded by the Kakheti Regional Prosecutor’s Investigation Department”- they state at ‘Human Rights Information and Documentation Centre’ Kakheti office.
The reason for this transfer is, according to Kakheti Regional Deputy Prosecutor, Vazha Maghradze, the fact that Gurjaani Prosecutor, Giorgi Shaishmelashvili is too busy and the case will be further investigated by Avtandil Zubashvili, the investigator. When we got in touch with the later to comment the fact, he insulted and called us impolite. It later became clear that the case was put under his charge after we had got interested in it and he did not want to confess the fact.
According to human rights defenders the prosecutor considers the case as a minor one and does its best to avoid Gia Lomidze’s punishment. “Besides that Gia Lomidze stays at his position and the most surprising is having no accused in the case”-says Gogoladze’s lawyer Giorgi Fenashvili.
Gia Lomidze does not comment the journalist’s charges against him; Gogoladze wants to be marked as a victim in the case and demands the policeman to be punished. Gogoladze is about to appeal to Prosecutor General against Kakheti Regional Prosecutor’s Office one of these days.