,ქართლის ხმის' რედაქტორის წინააღმდეგ შესაძლოა სისხლის სამართლის საქმე აღიძრას
saba1.gif„ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის“ გორის წარმომადგენლის საბა წიწიკაშვილის განცხადებით, გორის რაიონულ სასამართლოში მის მიერ მიცემული ჩვენების შინაარსი დაამახინჯეს. სასამართლოს სხდომის ოქმში დაფიქსირებული ჩვენება და პროცესზე წიწიკაშვილის მიერ მიცემული ჩვენების შინაარსი ერთმანეთისგან განსხვავდება. საქმე ეხება 2005 წლის 5 სექტემბერს ჟურნალისტზე განხორციელებული თავდასხმის შედეგად დაკავებულ კახაბერ ხიხალიშვილის ბრალდების სისხლის სამართლის საქმეს. ხიხალიშვილი სამი თავდამსხმელთაგან ამოცნობილ იქნა და ამჟამად გორის რაიონული სასამართლოს განაჩენით 9 წლიან პატიმრობაში იმყოფება. სასამართლოს სხდომის ოქმში მოსამართლე ზაზა რამიშვილის მდივნის მიერ ჩაწერილი ერთი ფრაზის გამო შესაძლოა ჟურნალისტ საბა წიწიკაშვილის მიმართ ცრუ ბრალდების ფაქტზე აღიძრას სისხლის სამართლის საქმე.
ბრალდებულის მხარემ გორის რაიონული სასამართლოს განაჩენი სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრა. ხიხალიშვილი ჟურნალისტზე თავდასხმაში მონაწილეობას დღემდე უარყოფს. წიწიკაშვილის თქმით, კახა ხიხალიშვილი იმ ჯგუფის წევრია, რომლებიც მიხეილ ქარელის და მისი პირადი დაცვის წევრების შეკვეთით გუბერნატორის არასასურველი პიროვნებების დაშინებას, დაშანტაჟებას და შევიწროებას ახდენდა. კახა ხიხალიშვილს ბრალად ასევე ედება გორელი ბიზნესმენის გივი ჯამელაშვილზე და მის შვილზე განხორციელებული თავდასხმაში მონაწილეობა.
როგორც საბა წიწიკაშვილი აცხადებს, გორის რაიონულ სასამართლოში ჩატარებული არსებითი განხილვის დროს მის მიერ მიცემული ჩვენება სხდომის ოქმში არასწორად არის შეტანილი. კერძოდ, ოქმის მიხედვით, წიწიკაშვილმა ბრალდებული ამოიცნო, მაგრამ იქვე მიწერილი აქვს სიტყვა „მე მგონიო“…
იურისტების აზრით, საქმეში ასეთი ტერმინის არსებობა ეჭვმიტანილის სასარგებლოდ იქნება გამოყენებული და ამცირებს ბრალდების სიმძიმეს. წინასწარ გამოძიებაში და ასევე წიწიკაშვილისა და ხიხალიშვილის დაპირისპირების დროს, რომელიც აუდიო ჩანაწერითაა დაფიქსირებული, ნათლად ჩანს, რომ წინასწარი დაკავების იზოლატორში დაზარალებულმა ჟურნალისტმა ეჭვმიტანილი რამდენიმე პიროვნებას შორის ამოიცნო. ასევე წინასწარი გამოძიებაში მიცემული ჩვენების დროს ერთ-ერთი თავდამსმხელის გარეგნული მახასიათებლები ემთხვევა დაკავებულისას.
საბა წიწიკაშვილი: „ყველაფერი კეთდება იმისათვის, რომ საქმე არა თუ ჟურნალისტის სასარგებლოდ და თავისუფალი სიტყვის დასაცავად წარიმართოს, არამედ პირიქით. ადგილობრივ სასამართლოში მომუშავე ზოგიერთი მოსამართლისა თუ თანამშრომლების წყალობით, უხეშად ირღვევა საპროცესო კანონმდებლობის ნორმები. მაცნობეს, რომ სხდომის ოქმის მიხედვით, თითქოს ეჭვმიტანილი ჩემს მიერ არ იქნა ამოცნობილი და ნათქვამი მაქვს სიტყვა: - „მე მგონი თავდამსხმელი ხიხალიშვილი იყო“… რაც აბსურდია. მსგავსი სიტყვა არ გამომიყენებია სასამართლოს მიერ ჩატარებული არსებითი განხილვის დროს. ოქმი გაყალებულია, რაც მიმართულია იქითკენ, რომ გუბერნატორი და მისი ახლობლები ასიამოვნონ. ხიხალიშვილი მიშა ქარელის უახლოესი ნათესავის და პირადი დაცვის წევრის გაბრიელ პავლიაშვილის ქვისლია. გაბრო პავლიაშვილი ამჟამად თავდაცვის მინისტრმა ოქრუაშვილმა წაიყვანა თავის დაცვის სამსახურში. ერთი წლის განმავლობაში ამ ხალხის მიერ ჩემი ოჯახის ახლობლებზე ხდება გარკვეული სახის ზეწოლა. მიდიან და ეუბნებიან, რომ მე მათ თავი დავანებო; იყო ასეთი მუქარაც, რომ დაკავებულის ციხიდან გამოსვლის შემთხვევაში სამაგიეროდ გადამიხდის. საქმეს ვერ „ვაკეთებთ“, რადგან „წინ“ ჟურნალისტი გვიდგიაო. რაც შეეხება სხდომის ოქმს, მისი მიხედვით, წინასწარ გამოძიებაში მიცემული ჩვენება ბათილდება. ეს კი „ცრუ ბრალდებას“ ნიშნავს, რომელიც კანონის მიხედვით ისჯება.“

Criminal Case Might Be Launched Against the Editor of 'Kartlis Khma'
saba1.gifAccording to Saba Tsitsikashvili, representative of the 'Human Rights Information and Documentation Centre’ in Gori, his testimony given to the Gori District Court has been disfigured. The testimony introduced in the Court report is completely different from what Mr. Tsitsikashvili gave to the trial. The case deals with the attack on the journalist on September 5, 2005. Kakhaber Khikhalishvili is detained as an accused in the case. Khikhakishvili was recognized and now he was sentenced to nine-year-imprisonment according to the verdict passed by Gori District Court. One phrase recorded in the court report by Judge Zaza Ramishvili’s secretary can result into launching a criminal case against journalist Saba Tsitsikashvili on the basis of giving false testimony.
The accused side appealed the verdict of Gori District Court at the Appeal Court. According to Tsitsikashvili, Kakha Khikhalishvili was a member of the group who Mikheil Kareli and his security guards ordered to attack, threaten and blackmail those who they disliked. Kakha Khikhalashvili is accused for participating in the attack on businessman Givi Jamelashvili from Gori and his son.
Saba Tsitsikashvili stated that the testimony he had given to the Gori District Court was recorded wrongly. More precisely, the report states that Tsitsikashvili has recognized the accused but there is also another phrase: "I think..."
According to lawyers, this phrase in the case should be used in offender's favor and lessened his charge. Both Preliminary Investigation and Tsitsikashvili's confrontation with Khikhalishvili, [both facts were recorded] proved that the journalist recognized the offender among several persons. Besides that, the description of the attacker made during preliminary investigation coincides with the detainee's appearance.
Saba Tsitsikashvili stated: "Everything is done against the journalist and freedom of expression. Officials at the local Court blatantly breach the Procedural Code. I was informed that the accused was not recognized by me according to the trial report having stated: 'I think the attacker was Khikhalishvili…' that is absurd. I did not say that phrase during the essential discussion of the case at the court. The report is fraudulent and is changed to please the Governor and his people. Khikhalishvili is a close relative of Gabriel Pavliashvili, member of Misha Kareli's [governor of Shida Kartli] security guard.  At present Gabro Pavliashvili is a security guard of the Defense Minster, Irakli Okruashvili.”
“My family members have been threatened by these people for a year. They order my relatives to keep me away from chasing them. They also threatened to take revenge on me after the detainee has been released from the prison. They say they can not make a deal since the journalist prevents them doing so. As for trial report, the testimony made during the preliminary investigation is abrogated. That is 'false testimony' and is charged under the law."