სამეგრელოში ადამიანების მძევლად აყვანა დღემდე გრძელდება
nigbianebi.pngსამეგრელოში ადამიანების მძევლად აყვანის ფაქტები ისევ არსებობს. ბოლო კვირის მანძილზე ორი ასეთი შემთხვევა დაფიქსირდა.
29 ნოემბერს, წალენჯიხის რაიონის სოფელ ეწერში 4 შეიარაღებული და ნიღბიანი პირი ყაჩაღურად თავს დაესხა მიხეილ ჭანტურიას ოჯახს. ბოროტმოქმედებმა მოითხოვეს ფული და თხილი. ყაჩაღებმა წინასწარ იცოდნენ, რომ მ. ჭანტურია სახლში საკმაოდ სოლიდურ თანხას ინახავდა, რომლიც მან რამდენიმე დღის წინ გაყიდულ თაფლში აიღო. ყაჩაღური თავდასხმის შესახებ წალენჯიხის პოლიციას დაზარალებულის მეზობლებმა აცნობეს.  წალენჯიხის რაიონული პოლიციის თანამშრომლებმა ალყა შემოარტყეს ჭანტურიას სახლს. ყაჩაღებმა კი მძევლად აიყვანეს მიხეილ ჭანტურია და პოლიციის წინადადებას ჩაბარებულიყვნენ სროლით უპასუხეს. ვითარება ძალიან დაიძაბა. დაახლოებით ნახევარ საათში ეწერში სამხარეო პოლიციის მთავარი სამმართველოს უფროსი თენგიზ გუნავა და სპეცდანიშნულების რაზმი ავიდნენ.
ბოროტმოქმედები დანებებას არ აპირებდნენ. მათთან მოლაპარაკება  თ. გუნავამ აწარმოა.  ერთი საათის განმავლობაში  ყაჩაღები სამხარეო პოლიციის უფროსისაგან ხელშეუხებლობის გარანტიას ითხოვდნენ რაც გუნავამ დააკმაყოფილა. თავდამსხმელებს შორის აღმოჩნდნენ: გოჩა  ციმინტია,  წალენჯიხის რაიონის სოფელ ეწერის მკვიდრი.  ზაზა ციმინტია, ეწერის მკვიდრი, რომელიც 2004 წლიდან იძებნებოდა ყაჩაღობისათვის. გოჩა შაკაია,  გალის რაიონიდან დევნილი, რუსლან მიქავა, დაბა ჯვარის მკვიდრი. ყაჩაღებმა პოლიციას ჩააბარეს 1 ცალი ავტომატური ცეცხლსასროლო იარაღი, 4 ცალი ხელყუმბარა.
დაზარალებული მიხეილ ჭანტურია ჟურნალისტებთან საუბრისას უარს აცხადებს. მან ინტერვიუ მისცა მხოლოდ ერთ სატელევიზიო არხს. ჭანტურია თავის საქციელს იმით ხსნის, რომ მას ჟურნალისტებთან კონტაქტი პოლიციამ აუკრძალა.
1 დეკემბერს, დაახლოებით 20 საათსა და 30 წუთზე, სროლის ხმა გაისმა ზუგდიდის რაიონის სოფელ ახალსოფელში.  ხუთმა შეიარაღებულმა და ნიღბიანმა პირმა მძევლად აიყვანა 24 წლის ირაკლი ქანთარია. ახალსოფელში მაცხოვრებელი ზინა და თინა დგებუაძეების საცხოვრებელი სახლის გაქურდვა-დაყაჩაღება ბოროტმოქმედებმა უკვე რამდენჯერმე სცადეს. დები დგებუაძეები საკმაოდ ხანშიშესულები არიან, 78-80 წლისები, დაყაჩაღების მცდელობების შემდეგ მათ თავიანთ ნათესავს ირაკლი ქანთარიას სთხოვეს ღამღამობით მათთან დარჩენილიყო. 1 დეკემბერს ბოროტმოქმედებმა ი.ქანთარია დგებუაძეების ჭიშკართან დაიჭირეს და აიძულებდნენ ისინიც თან შეეყვანა. ქანთარიამ წინააღმდეგობა გაუწია, ხმაური დგებუაძეებმაც გაიგეს და ქანთარიას მამამაც. ამ უკანასკნელმა ჰაერში გაისროლა ორლულიანი თოფიდან. ადგილზე პოლიციაც მივიდა, კერძოდ, ზუგდიდის  სამმართველოს უფროსი კობა ნარსია თავისი ჯგუფით, მაგრამ ამ მომენტისათვის ბოროტმოქმედებს ქანთარია უკვე წაყვანილი ჰყავდათ და ოჯახს შვილის მოკვლით ემუქრებოდნენ.  მოგვიანებით კი გამოსასყიდის სახით ოქროულობა და 20 ათასი აშშ დოლარი მოითხოვეს. საბოლოოდ, ბოროტმოქმედებმა  ირაკლი ქანთარია უჩაშონას (ახალსოფლის უბანი) ტყის მასივში დატოვეს, სადაც პოლიციამ მძევალი იპოვა კიდეც.  მიუხედავად იმისა , რომ ბოროტმოქმედების დევნა დილამდე გაგრძელდა, მათი დაკავება პოლიციამ ვერ შეძლო. რაც შეეხება ყოფილ მძევალს ირაკლი ქანთარიას ის მთელი ღამე დაკითხვაზე იყო პოლიციაში. ჟურნალისტებს მასთან შეხვედრის  საშუალება არ მიეცათ.

People Are Still Taken Hostage in Samegrelo
nigbianebi.pngPeople are still taken hostage in Samegrelo. Two similar accidents have taken place this week. On November 29, four armed and masked robbers attacked Mikheil Chanturia's family in the village of Etseri in Tsalenjikha District. The robbers demanded money. They had known that the Chanturias had a large amount of money at home since they had sold honey several days before. The neighbors called the district police when the robbery was taking place. The police laid siege on the Chanturias' house. The robbers seized Mikheil Chanturia as they fired at police in response. Tengiz Gunava, the Chief of the Regional Police Department, arrived with the tactical response unit to the scene half an hour later.
The robbers did not intend to surrender. Gunava began negotiating with them. The robbers demanded immunity from prosecution during the one hour of talks. Gunava agreed to their demand. The robbers were Gocha Tsimintia and Zaza Tsimintia, residents of the village of Etseria.  Others included Gocha Shakia, an IDP from Gali District, and Ruslan Mikava, a resident of Jvari. Zaza Tsimintia was already wanted for robbery. The robbers turned over to police an automatic gun and four bombs. Mikheil Chanturia refused to speak with journalists except one TV channel. Chanturia said that the police did not want him talking with journalists.
In another incident in the village of Akhalsofeli in Zugdidi District, the robbers tried to attack and burglarize the house of Zina and Tina Dgebuadze. The Dgebuadze sisters are very old women in their late seventies. After the robbery, they asked their relative, Irakli Kantaria, to stay with them at night. On December 1 around 8:30 PM, the same robbers got hold of Kantaria at the gate and forced him into the house. The young man resisted the robbers, and consequently the Dgebuadze sisters and Kantaria's father heard noises.  Kantaria's father fired a gun in the air. The police promptly arrived on the scene.  Among them included Chief of the Zugdidi Police Department, Koba Narsia. The robbers had already kidnapped Kantaria and threatened to kill him. Later they demanded jewelry and 20,000 USD in exchange for Kantaria. Finally, the robbers left Kantaria in the Uchashona woods outside the village. The police found the victim there. Although the police were looking for the robbers until morning, they could not find them. As for the victim himself, he was being questioned during the whole night. The journalists could not meet him.