ციხე, ციხესთან, ციხეში (ნაწილი III)
cixe_n1.gifიმის გასარკვევად, თუ რატომ არსებობს მსგავსი პრობლემები, სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ადმინსტრაციას დავუკავშირდით. რამდენიმე მცდელობის შემდეგ, არსებულ ვითარებაზე კომენტარი საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსმა სალომე მახარაშვილმა მოგვცა. გთავაზობთ მის კომენტარს (სტილი დაცულია).
ჟურნალისტი: იქნებ გრაფიკის თაობაზე ვისაუბროთ, ამანათების გადასაცემად კარები რომელ საათებში უნდა გაიღოს?
სალომე მახარაშვილი: შაბათის გარდა მიღება 10-დან 17.00 საათამდე ყოველ  დღე არის. შესაბამისად, 10-დან 5 საათამდე კარები სულ ღიაა.
ჟურნალისტი: მეხუთე საპყრობილესთან  რეპორტაჟის გასაკეთებლად გუშინ ვიყავი და კარი რამდენიმე საათის განმავლობაში დაკეტილი იყო. დაახლოებით 4-ისთვის გაიხსნა.
ს.მ. არა. რამდენადაც ვიცი, სულ ღია უნდა იყოს, მაგრამ კარის გაღებისა და დახურვის განრიგი ხალხის რაოდენობაზე იქნება დამოკიდებული. გაივლის გარკვეული ნაწილი, ალბათ იკეტება და შემდეგ მეორე ნაწილი შედის.
ჟურნალისტი: ვინ განსაზღვრავს იმას თუ რომელ საათზე უნდა გაიღოს და დაიკეტოს კარი?
ს.მ. არა. ვერ გამიგეთ. შიგნით ბევრი ხალხი რომ დაგროვდება ყველას ერთად ხომ ვერ მიიღებენ. ალბათ გარკვეული დროით აჩერებენ. მე არ გამიგია, რომ დღის განმავლობაში კარი იკეტება. იქვე გვერდით ვმუშაობ და მთელი დღის განმავლობაში ვხედავ, რომ რიგი დგას და ხალხი შედის.
ჟურნალისტი: გუშინ საკუთარი თვალით ვნახე.
ს.მ. კარი დაიხურა?
ჟურნალისტი: რა თქმა უნდა.
ს.მ. რომელი კარი დაიხურა? სულ გარეთ ხომ? ალბათ შიგნით  დარბაზი რომ ივსება მერე იკეტება. სხვა შემთხვევაში იქ უბრალოდ ჭყლეტვაა.
მეორე საკითხიც მაინტერესებს. დარბაზში არსებული ანტისანიტარია და სიბინძურე. რატომ არის ასეთი სიტუაცია?
ს.მ. ქალაქში რატომაა ასეთი სიტუაცია? მიუხედავად იმისა, რომ უამრავი ურნა დგას ხალხი ნაგავს მაინც გარეთ ყრის.
ჟურნალისტი: ნაგავს არ ვგულისხმობ, სიბინძურეა, არც ფანჯრებია, არც სკამები, აუტანელი სუნი და არაადამიანური პირობებია...
ს.მ. როგორც ქუჩაში ხდება ისეა იქაც. სამწუხაროდ, ქართველები ვართ და იმიტომ. რაც შეეხება მე-5 საპყრობილის გარემონტებას, მომავალ წელს ახალი ციხე გვექნება და იქ გადავდივართ. სამწუხაროდ, არც მომსვლელები იქცევიან ისე, როგორც უნდა მოიქცნენ. დგას ურნა და ნაგავს მაინც გვერდით ყრიან.
არსებულ საკითხზე სასაუბროდ სახალხო დამცველის აპარატსაც დავუკავშირდით. დამცველის თითქმის ყველა ანგარიშში აღნიშნული პრობლემა მწვავედ არის შეფასებული, თუმცა შედეგი მაინც არ არის. როგორც სახალხო დამცველის მოადგილემ გიგა გიორგაძემ გვითხრა, იგივე პრობლემა არსებობს თბილისის მე-7, რუსთავის მე-6 და ზუგდიდის საპყრობილეებშიც.
გიგა გიორგაძე: „ეს ის ადგილებია, სადაც რიგების პრობლემა მწვავედ დგას. ამასთან დაკავშირებით მოქალაქეები საკმაოდ ხშირად მოგვმართავენ. მათ რიგში დგომა დილიდან საღამომდე უწევთ და ეს რიგებიც არაორგანიზებულია. ხშირად სიები ირევა და მოკლედ, დიდი აურზაური და საშინელება ხდება. ამ საკითხს დარეგულირება სჭირდება და ეს ადმინისტრაციამ უნდა გააკეთოს. თუ მაგალითად დღეში მხოლო 100 ადამიანის მიღებაა შესაძლებელი, ეს წესები მკაცრად უნდა განსაზღვრონ. რაიონიდან ჩამოსული ადამიანები ხშირად ამანათებს ვერ აბარებენ, თბილისში ღამის გასათევი არა აქვთ, უწევთ ისევ რიაონში წასვლა, ჩანთების წაღება და მეორე დღეს უკან დაბრუნება.
რუსთავის მეექვსე საპყრობილედან რამდენჯერმე უშუალოდ დაგვიკავშირდნენ და დახმარება გვთხოვეს. ეს ადამიანები ქუთაისიდან, ბათუმიდან, სურამიდან თუ სხვა რაიონებიდან იყვნენ. დასარჩენი ადგილი არ ჰქონდათ და ხშირ შემთხვევაში უკან დაბრუნება უწევდათ. სამწუხაროდ, აღნიშნულ პრობლემას ყურადღება საერთოდ არ ექცევა.
მეხუთე საპყრობილეში, ორი სარკმლის დამატების საშუალება იყო, რაც რიგებს მნიშვნელოვნად შეამცირებდა. ეს წინადადება ადმინისტრაციას შევთავაზეთ, თუმცა, არ დაკმაყოფილდა.
რაც შეეხება სიბინძურეს, ბუნებრივია, რომ იქ არადამიანური პირობებია. ყველამ იცის, როს მე-5 საპყრობილის შენობის  ფუნქციონირება საერთოდ არ შეიძლება. იქ პატიმრები არაადამიანურ  პირობებში იმყოფებიან. ეს ჩვენს ანგარიშშიც აისახა და საპარლამენტო მოხსენებაშიც. რეკომენდაცია სასჯელაღსრულების დეპარტამენტსაც გავუგზავნეთ. ამ ინფორმაციას საერთაშორისო და იმ არასამთავრობო ორგანიზაციებსაც ვაწვდით, ვისთვისაც ადამიანის უფლებები საინტერესოა. სამწუხაროდ, შედეგი არ არის.“
კანონი „პატიმრობის შესახებ" ნათლად განსაზღვრავს რის უფლება აქვს პატიმარსა და შესაბამისად მის ახლობელს.
კანონის 33-ე მუხლი მსჯავრდებულის ცხოვრების პირობებს ეხება. მის მიხედვით: 1. „სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში მსჯავრდებულისათვის გამოყოფილი საცხოვრებელი სადგომი უნდა შეესაბამებოდეს სამშენებლო-ტექნიკურ და სანიტარულ-ჰიგიენურ ნორმებს და უზრუნველყოფდეს მსჯავრდებულის ჯანმრთელობის შენარჩუნებას.“
2. „ერთ მსჯავრდებულზე საცხოვრებული ფართობის ნორმა სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში არ უნდა იყოს 2კვ.მ-ზე, საპყრობილეში - 2,5 კვ.მ-ზე, ქალთა დაწესებულებაში 3 კვ.მ-ზე, არასრულწლოვანთა აღმზრდელობით დაწესებულებაში 3,5-ზე, ხოლო სამკურნალო დაწესებულებაში 3კვ.მ-ზე ნაკლები.“
34-ე მუხლი მსჯარვდებულის პირად ჰიგიენას ეხება. მის მიხედვით: 1. „მსჯავრდებულს უნდა ჰქონდეს შესაძლებლობა დაიკმაყოფილოს ბუნებრივი ფიზიოლოგიური მოთხოვნები და დაიცვას პირადი ჰიგიენა ადამიანის პატივისა და ღირსების შეულახავად.“
2. „კვირაში ერთხელ მაინც მსჯარვდებული უზრუნველყოფილი უნდა იყოს სუფთა თეთრეულით და საპარიკმახერო მომსახურებით...“
26-ე მუხლით: მსჯავრდებულს უფლება აქვს, უზრუნველყოფილი იყოს ბანდეროლებისა და ამანათების მიღება-გაგზავნით ადმინისტრაციის კონტროლით.
35-ე მუხლი ამბობს, რომ ადმინისტრაცია უფლებამოსილია, მსჯავრდებულს მისცეს სეზონის შესაფერისი სპეციალური ტანსაცმელი, რომელიც არ უნდა ლახავდეს ადამიანის ღირსებას. ასევე მსჯავრდებულს პირად სარგებლობაში უნდა ჰქონდეს საწოლი და თეთრეული, რომელიც მას უნდა გადაეცეს სუფთა და დაუზიანებელი. თეთრეულის გამოცვლის პერიოდი უნდა აკმაყოფილებდეს ჰიგიენის მოთხოვნებს.
იგივე კანონმდებლობის 36-ე მუხლი მსჯავრდებულის კვებას ეხება. მის მიხედვით: „სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში კვების ორგანიზაცია უნდა შეესაბამებოდეს მოსახლეობის კვების ტრადიციებს და შეიცავდეს ადამიანის სიცოცხლისა და ჯანმრთელობისთვის აუცილებელ კომპონენტებს. აკრძალულია მსჯავრდებულთა დასჯის მიზნით საჭმლის კალორიულობის დაქვეითება."
რაც შეეხება 2006 წელს გარდაცვლილ პატიმრებს, მათი რიცხვი 92-ია. აქედან 20 პატიმარი ტუბერკულოზით გარდაიცვალა. უკანასკნელი 10 დღის განმავლობაში უკვე სამი პატიმარია გარდაცვლილი, მათგან ორი ციხის რესპუბლიკურ საავადმყოფოში.
აღსანიშნავია, რომ პატიმართა სიკვდილიანობა ბოლო 6 წლის განმავლობაში იზრდება. სტატისტიკის თანახმად, 2001 წელს 31 პატიმარი, 2002 წელს - 39, 2003 წელს - 52, 2004 წელს- 43, 2005 წელს კი 46 მსჯავრდებული გარდაიცვალა.

Prison, At Prison, in Prison (part III)
cixe_n1.gifWe got in touch with the administration of the penitentiary system to find out the reason for such unbearable conditions in the prison. After several attempts, Salome Makharashvili, the chief of the Public Relations Service Department, commented on the situation with us. Her comment is the following.
Journalist: Let us speak about the schedule. What time must the door open to receive parcels?
Salome Makharashvili: Parcels are received from 10:00AM until 5:00PM except Sunday. Thus, door is always open during this period of time.
Journalist: I visited the Tbilisi prison # 5 yesterday to write a report and the door was closed for several hours. It opened at approximately 4:00PM.
S.M. No, as far as I know the door must always be open; however, the door’s opening depends on the number of people in the line. After some people enter the doorway, then it is closed; later the second group of people goes in.
J: Who is responsible for the time of opening the door?
S.M. You do not understand. A lot people would gather inside the building if all of them were allowed in altogether. So, officials from the prison keep a group of people outside for some time.  I have not heard that the door is closed during the day time. My office is close to it and I see the people standing in a line every day and they enter the door.
J: I witnessed the situation yesterday.
S.M. Was the door closed?
J: Of course.
S.M. Which door was closed? It might have been the outer door. Maybe, the hall was crowded inside and they closed it. In another case, there might have been too crowded.
J: I am wondering about another issue. The hall is too messy. Why is there such a situation inside?
S.M. Why is there such a situation in the city? Though there are a lot of bins, people put their rubbish on the street.
J: I do not mean the rubbish. I mean the mess inside. There are neither windows, nor chairs there; the smell is terrible and the conditions are inhuman there.
S.M. It is just like in the streets. Unfortunately, we are Georgians and it is our habit. As for the repairs in prison #5, we are going to have a new building next year.  I should also point out that the visitors behave the most terribly. There is a bin near the door. However, they put the rubbish on the ground.
We got in touch with the Public Defender’s Office to comment on the situation, as well.  Nearly all Public Defender’s reports highlight the problems in the prison. However, there are no results, yet. Giga Giorgadze, the Deputy Public Defender, said that similar situations are in Tbilisi Prison #7, Rustavi Prison # 6 and Zugdidi Detention Setting.
Giga Giorgadze: “These are places with a lot of problems in them. People often appeal us regarding the problems in prisons. They have to stand in lines the whole day and people do not keep their places. Very often they do not keep the order of the list; in short, there is great disorder and terrible things are happening. This problem must be regulated and administration is responsible for the issue. For example, a hundred people can be received a day and these regulations must be obeyed. Many people arrive there from the regions and they mostly do not have anywhere to go at night. It is too difficult for them to take their heavy bags back to their villages and come to Tbilisi the next day.
Some people called us from the Rustavi Prison # 6 and urged for help. Those people were from Kutaisi, Batumi, Surami and many other regions of Georgia. They did not have anywhere to go. Unfortunately, this problem is never paid proper attention.
Two more receiving windows could have been added in Tbilisi Prison #5 in order to reduce the number of lines there. It was the Public Defender’s Office proposal to the administration; however, they did not do it.
As for the mess, it is obvious that there are inhuman conditions in the prison. Everybody knows that the Prison #5 should not function at all. Prisoners live in inhuman conditions there. We have highlighted the problem in both our annual report and the report to the parliament. We have submitted a set of recommendations to the penitentiary department too. We also informed those international and non-governmental organizations who work on human rights issues. Unfortunately, there are no results, yet.”
The law on Prisoners envisages the rights of a prisoner and his/her relative.
Article 33 of the aforementioned law deals with the living conditions of the condemned. According to it:
1. Cell for the condemned in the detention setting must meet technical and hygienic standards. It should guarantee the health conditions for the condemned.
2. The living space for each prisoner must not be less than 2 sq. m. in detention setting. In isolation it must be 2. 5sq. m. In the women’s setting the space must not be less that 3 sq. m. and in the juvenile’s setting it must be 3.5 sq. m. As for the jail hospital, the space must not be less that 3 sq. m.”
Article 34 deals with the personal hygiene of the prisoner. According to it:
1. Prisoner must be able to satisfy his natural, physiological demands and maintain his hygiene without degrading his personal dignity.”
2. The prisoner should be given linen and hairdresser’s service at least once a week…”
Article 26: The prisoner has the right to receive parcels and packages under the control of the administrative board.
Article 35 states that the administration is obliged to supply the prisoners with seasonal clothes without degrading their dignity. The prisoner should have a personal bed and clean, intact linen. The time of exchanging linen should meet the demands of hygiene.
Article 36 of the same law deals with the nutrition of the prisoner. According to it, “Nutrition regulation must meet the traditions of the local population and it must include the necessary components for the person’s health. The prisoner must not be punished by reducing the calories in his food.”
As for the number of dead prisoners in 2006, it reached 92. Twenty of whom died of tuberculosis. Three prisoners died in the last ten days, two of whom were in the jail hospital.
It must also be pointed out that the number of dead prisoners has increased in the last six years. Statistics show that thirty-one prisoners died in 2001, thirty-nine died in 2002, fifty-two in 2003, forty-three in 2004, and forty-six in 2005.