შეშით გამთბარი მუსიკოსები
opera.gif„არ გამიკვირდება, ქუთაისი ოპერის თეატრი რომ დაიხუროს, იქ გაუსაძლისი პირობებია შექმნილი. სპექტაკლებზე არავინ დადის, აღარც პრემიერები იმართება. მსახიობები მეცოდებიან, ხელფასს ვერ იღებენ და სიცივით კანკალებენ. ზოგი თბილისში გაიქცა, ზოგიც ბათუმში. არც ის გამიკვირდება ზოგიერთი მათგანი ბაზრობაზე, გამყიდველის ამპლუაში რომ ვიხილო. ჩვენი ქვეყანა ხომ დიდ ბაზრობადაა ქცეული,“ -  ეს ერთ-ერთი რიგითი ქუთაისელის მოსაზრებაა, რომელიც მიუხედავად მუსიკალური ხელოვნების მიმართ დიდი თაყვანისცემისა, ვეღარ იხსენებს ქუთაისის ოპერაში სპექტაკლზე ბოლოს როდის იყო.
1969  წელს, როდესაც ქუთაისის უძველეს ისტორიულ ნაგებობაში თბილისის ზაქარია ფალიაშვილის სახელობის საოპერო თეატრის ქუთაისის ფილიალი, ხოლო მოგვიანებით ქუთაისის მელიტონ ბალანჩივაძის სახელობის ოპერისა და ბალეტის სახელმწიფო თეატრი გაიხსნა, ვერავინ წარმოიდგენდა, რომ ერთ მშვენიერ დღეს მისი დახურვის იდეა გაჩნდებოდა. დღეს კი თეატრის ყოფნა-არყოფნის საკითხი რეალურად დგას და ამაზე ხმამაღლა საუბარსაც აღარავინ ერიდება.
ქუთაისის მელიტონ ბალანჩივაძის სახელობის ოპერისა და ბალეტის სახელმწიფო თეატრის დირექტორი გიორგი ლომთაძე სინანულით იხსენებს იმ დროს, როდესაც ქუთაისში კულტურა ყვაოდა და ოპერის თეატრი მაყურებელს ვერ იტევდა: „არ მინდა ვინმემ იფიქროს, რომ ძველ დროს მივტირი. უბრალოდ, გული მწყდება, რომ დღეს თეატრი არავის ახსოვს და გამუდმებით მისი ყოფნა-არყოფნის საკითხი დგას. გასული საუკუნის 70-იან-80-იან წლებში თეატრში კულტურული სიცოცხლე ჩქეფდა. იმ დროს ხალხი სპექტაკლების სანახავად თბილისიდან ქუთაისში ჩამოდიოდა. დღეს კი აუტანელი პირობებია. თეატრი კი არ უნდა დაიხუროს -  უნდა გადარჩეს, თუნდაც იმ ადამიანების პატივსაცემად, რომლებიც გაყინული თითებით ინსტრუმენტზე უკრავენ და ასევე გაყინულ პარტერში მსხდომი მაყურებლისთვის სპექტაკლს თამაშობენ,“ -  აცხადებს გიორგი ლომთაძე.
დღეისათვის ქუთაისის ოპერის თეატრის თანამშრომელთა საშუალო ხელფასი 40-50 ლარია, რომელიც სამი თვეა არ გაცემულა. 55 სოლისტიდან თეატრს მხოლოდ 18 სოლისტიღა შემორჩა, რის გამოც სხვადასხვა სპექტაკლის ზოგ პარტიაზე ხელმძღვანელობას მომღერლების მოწვევა თბილისიდან უწევს, რაც საკმაოდ ძვირი უჯდება. დაფინანსება კი მწირია, სულ - 200 000 ლარი. ოპერის თანამშრომლები დაფინანსების გაზრდას ითხოვენ და ქალაქის მესვეურთ კიდევ ერთხელ სთხოევნ თეატრი დახურვას გადაარჩინონ.
მიუხედავად თეატრის თანამშრომელთა მინორული განწყობისა, 14 იანვარს, ქართული თეატრის დღესთან დაკავშირებით, ქუთაისის ოპერისა და ბალეტის სახელმწიფო თეატრში, ორკესტრის გასათბობად, კიდევ ერთხელ დაინთო შეშის ღუმელი... შემორჩენილმა დასმა შემორჩენილი მაყურებლისთვის ვიქტორ დოლიძის უკვდავი ოპერა „ქეთო და კოტე“ წარმოადგინა.

Musicians Warmed by Fire-wood
opera.gif“I would not be surprised if the Kutaisi Opera House is closed because of the poor working conditions there. Nobody goes to performances; no more first-nights are held, either. I am sorry for the actors because they cannot get salaries and shiver of cold. Some of them went to Tbilisi, others went to Batumi. I will not be surprised if I see some of them in the market trading. Our country has become a great market,” said one of the Kutaisi residents, who despite his great love to music, could not remember his last visit to the Kutaisi Opera House.
In 1969, initially, the branch of the Tbilisi Opera House was opened in one of the historical buildings in Kutaisi, and then it was replaced by the Kutaisi Opera and Ballet House after Meliton Balanchivadze. Nobody could imagine at that time that one fine day the idea of closing the opera house would come to mind. Today, the existence of the theatre is under suspicion and everybody speaks about it loudly.
The director of the State Theatre, Giorgi Lomtadze, recalled the time when culture was flourishing in Kutiasi and the hall of the Opera House was crowded. “I do not want anybody to think that I am longing for the past. I am simply sorry for the theatre, which is abandoned by everybody and its existence is continuously under question. In the 70-80s of the last century the cultural life of the theatre was going on at full speed. At that time people used to arrive from Tbilisi to see our performances. Today, the situation is too difficult. The theatre must not be closed, but rescued in honor of those people who play the musical instruments with frozen fingers and the audience who sit in the cold hall,” said Lomtadze.
The average salary for musicians in the Kutaisi Opera House is 40-50 lari. They have not received their salaries for three months already. 18 out of 55 soloists are left in the theatre and the board of the theatre has to invite singers from Tbilisi for some performances. It is too expensive for the theatre, which has 200 000GEL in its budget. Employees for the theatre demand an increase in their budget and urge the officials from the City Hall to save the theatre from closing.
Despite the bad mood of the theatre employees, on January 14, the day of the Georgian Theatre, a fire was set to warm the orchestra in the Kutaisi Opera House once more.  Remains of the group performed Victor Dolidze’s everlasting opera “Keto and Kote” for the remaining audience.