„რთველი 2006“ - სასამართლოში
karxana.gifგურჯაანში მდებარე შპს „სენაკურის“ ღვინის ქარხნის ხელმძღვანელობის წინააღმდეგ გლეხებს სასამართლოში სარჩელი შეაქვთ. ეს გადაწყვეტილება მათ საწარმოს დირექტორის მანანა ელიკაშვილის მიერ, ხუთი თვის მანძილზე მიცემული ცრუ დაპირებების შემდეგ მიიღეს.
„ისევ იქ მიდიხართ? ფული ჯერ არ გადაუხდიათ? - ამ სიტყვებით წნორი - გურჯაანის მიმართულებით მოძრავი ავტობუსის მძღოლი ყოველდღე თუ არა, კვირაში სამჯერ მაინც მიმართავს სიღნაღის რაიონის სხვადასხვა სოფლებში მცხოვრებთ, რომელთაც ღვინის ქარხნისთვის გასული წლის სექტემბერში ჩაბარებული ყურძნის ფული დღემდე არ მიუღიათ.
სიღნაღიდან მომავალი ავტობუსის გურჯაანში ჩამოსვლამდე, შპს „სენაკურის“ ღვინის ქარხნის რკინის ჭიშკართან უკვე ასამდე გლეხია შეკრებილი. ბევრი ნანობს, რამ შეგვაცდინა, ნეტავ ყურძენი სახლში დაგვეწურაო. ზოგსაც ცრემლი სდის, თბილი ტანსაცმლის არარსებობის გამო ბავშვებს სკოლაში ვერ უშვებენ. შორიახლოს მდგარ ადამიანებს ღამეც გაუთევიათ და ნაცეცხლურზე დარჩენილ ნაკვერჩხალს ეფიცხებიან. კახელები კახურადაც იგინებიან. ჭიშკართან უცხო ავტომობილის გამოჩენისთანავე, ყველა ერთად შეიკრიბა და დაფაცურდა, „ქალბატონმა მანანამ ფული ხომ არ მოიტანა?“ ...მას შემდეგ რაც შეიტყვეს, რომ ჟურნალისტი ვიყავი, გულდაწყვეტილებმა ამოიოხრეს - „ისევ კორესპონდენტი“...
მოწყენილი გლეხები, დაკოჟრილი ხელებით ფურცლის პატარა ნაგლეჯს გვაჩვენებენ. „ეს არის მანანას მოცემული ე.წ. საბუთი. 19 სექტემბერს, 670 ლარის ღირებულების ყურძენი ჩავაბარე. დამპირდნენ, რომ თანხას სამ დღეში გადამიხდიდნენ. ფურცლის ამ ნახევის გარდა, არაფერი მოუციათ. აქ კი მხოლოდ ნომერი, ყურძნის მიღების რიცხვი, ოდენობა და გადასახდელი თანხაა მინიშნებული. რაიმე დოკუმენტი რომ არ მოგვცეს, ყურადღება არ მიგვიქცევია, რადგან ხელისუფლება რთველის მიმდინარეობაზე სერიოზულ კონტროლს ახორციელებდა.
...მანანა უკვე ხუთი თვეა გვპირდება, ფულს დღეს მოგცემთ, ხვალ მოგცემთო. იმ იმედით, რომ კუთვნილ თანხას მივიღებდი, ავადმყოფ, პენსიონერ კაცს აღარც კი მახსოვს ღვინის ქარხნის კართან რამდენი ღამე მაქვს გათენებული“ - გვიამბობს გურჯაანის რაიონის სოფელ შაშიანში მცხოვრები ნასყიდა ქართლელიშვილი.
ცრუ დაპირებებისა და უყურადღებობის მიუხედავად ყველა ცდილობს საკუთარი გაჭირვების შესახებ გვითხრას. იმედი არ დაუკარგავთ: „ორი მცირეწლოვანი ბავშვი მყავს. მეც და ჩემი მეუღლეც უმუშევრები ვართ. სოციალური დახმარების პროგრამაშიც ვერ მოვხვდით. დახმარების მისაღებად აუცილებელ მოთხოვნებს ვერ აკმაყოფილებთო. სახლი კი გვაქვს და თავზე არ გვაწვიმს, მაგრამ ძალიან გვიჭირს. ბავშვებისთვის, სკოლაში წასასვლელად ჩასაცმელი რომ გვეყიდა, სექტემბერში ვალი ავიღე, რომელიც დღემდე არ გადამიხდია“ - მამუკა ჯოხაძეს საუბარი გვერდზე მდგომმა, 40 წელს მიტანებულმა ქალბატონმა შეაწყვეტინა: „შენ ვალი მაინც აიღე. მე ფულიც არავინ მასესხა. ქმარი აქ ღამეების თევისგან დაავადმყოფდა და ანთება დაემართა. მეც უკვე ცუდად ვარ. როდემდე და რა სახსრებით შევძლებ აქ სიარულს, არ ვიცი. სოფელ შრომიდან აქ ჩამოსვლას და წასვლას ფული ხომ უნდა. დედაჩემის მთელი თვის პენსია გზის ფულად არ მყოფნის. სახლში ბავშვებისთვის ვერაფერი მიმიტანია. სოფელში არსებულ თითქმის ყველა მაღაზიაში ნისიები მაქვს. რა გზას დავადგე, აღარ ვიცი“ - ცრემლს ვერ იკავებს გულნაზი მეშველიშვილი.
„რა გზას უნდა დავადგეთ და გამგეობის წინ აქცია უნდა გავმართოთ. ვიყვიროთ და შეწუხდებიან. იქნებ მოგვხედონ“ - საუბარში ჩაერთო მოხუცი კაცი.
„მაშ არა და... პურს აღარ შეჭამენ, რესტორნებში აღარ იქეიფებენ, ხალხი მშიერია, ფული აქვთ ასაღები, ნამუსიც ხომ კარგი საქონელიაო. მეხი მაგათაც დაეცათ. პოლიციას დაუძახებენ და ძალით დაგვშლიან. ცოტა ხნის წინ რომ შევიკრიბეთ, რა, მასე არ გააკეთეს? სხვა რაღაც უნდა მოვიფიქროთ“ - აღნიშნა თამარ ნაცვლიშვილმა.
„რაიონის გამგეობასა და რეგიონის გუბერნიაში ყველაფერი იციან. განცხადებებიც დავწერეთ, მაგრამ არავინ გამოგვხმაურებია. ვეღარ გაიგეთ, რომ რთველი წარმატებული მხოლოდ ხელისუფლებისთვის იყო, ჩვენნაირი უბედურებისთვის კი არა, წინა დღეს რომ ვფიქრობთ, მომავალი დღისთვის პურის ფული საიდან ვიშოვოთ“ - ცრემლები წამოსცვივდა უსამართლობით შეწუხებულ 64 წლის ვალიკო იმერლიშვილსაც.
ღვინის ქარხანასთან მდგარ, სიცივისგან აკანკალებულ, უკვე ნაცნობ ქალბატონებს იქვე მდგარი საცხოვრებელი სახლის ეზოდან რამდენიმე ნაჭერი შეშა გამოაწოდეს. „გათბით მაინც, ვინ იცის, მოვა კი დღეს მანანა?“ - აღნიშნა ქალბატონმა.
საღამოს ხუთი საათისთვის, ქარხნის ტერიტორიის ახალგაზრდა დამცველმა გლეხებს მანანას დანაბარები გადასცა: „დღეს ვერ ვახერხებ ჩამოსვლას, ბანკიდან ფული ვერ გამოვიტანე, ხვალ ჩამოვალ და რამდენიმე ადამიანს გავისტუმრებო.“
...ვისაც ძალიან უჭირს და გარეთ ღამის გათენებაც შეუძლია, იქვე დარჩნენ. რიგის დასაცავად, მომდევნო დღის სიაც შეადგინეს. ...მანანა არც მომდევნო დღეს გამოჩნდა.
ჩვენთან სატელეფონო საუბარში მან აღნიშნა, რომ გლეხების ვალს აღიარებს, თუმცა თანხის უქონლობის გამო, ნაწილ-ნაწილ გაისტუმრებს, ოღონდ არ იცის როდის.
ხალხს მისი აღარ სჯერა. პესიმისტები მცირე ხნის წინ ქარხანაშიც შეცვივდნენ და რაც ხელთ მოხვდათ, წაიღეს.
„რთველი – 2006“ - ის „წარმატებით“ გაწბილებული გლეხების თხოვნის საფუძველზე, მათი დახმარების სურვილი, უფლებადაცვითი ორგანიზაციის წარმომადგენლებმა გამოთქვეს. ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტები დაზარალებულ ადამიანებს სარჩელს უმზადებენ, რომელსაც ისინი სასამართლოში უახლოეს დღეებში შეიტანენ.

Vintage 2006 Is At Court
karxana.gifThe peasants filed a suit with the court against the board of the Senakuri Wine Factory Ltd located in Gurjaani. They decided to appeal to the court after they were lied to by Manana Elikashvili, the director of the factory. She had been lying to them for five months.
“Are you going there again? Have they not paid you the money yet?” the driver of the Tsnori-Gurjaani bus asks the people of the different villages in the Sighnaghi District at least three times a week. These people sold their grapes in September last year but have not received the money for them yet.
Before the bus arrives from Sighnaghi to Gurjaani, nearly one hundred peasants have already gathered near the gate of the Senakuri Wine Factory Ltd. They regret not having pressed the grapes at home. The others are crying because their children cannot go to school without warm winter cloths. People standing nearby seem to have spent the previous night there. They are trying to warm themselves by the remains of last night’s fire. Kakhetian people are scolding in a Kakhetian way. Seeing a strange car at the gate, they gather and start fussing. “Maybe Ms.Manana has brought money?” …learning that I am a journalist, they sigh and say, “a correspondent again.”
Sad peasants show us a small piece of paper with their weathered hands. “This is a document Ms. Manana gave us on September 19. I left the grapes for 670GEL here. They promised me to pay money in three days. However, the only thing they gave me was this sheet of paper. There is only a number, the date of receiving the grapes and the money they owe us written on it. We did not worry at that time about not having received any documents because the government seriously controlled the vintage process.
…Manana has been giving promises to us for five months already saying she would give us money today or tomorrow.  I, an old pensioner, have spent so many nights at the door of the factory with the hope of getting money,” said Naskida Kartlelishvili from the village of Shashiani in the Gurjaani district.
Despite fraudulent promises and negligence, everybody tries to share their problems with us. They still have hope. “I have two little children. Both my wife and I do not work. We could not be involved in the social aid program either. They told us we could not answer the demands for the aid. Though we have a house, we live in extreme poverty. In September we took a loan to buy clothes for our children to go to school. I have not paid back that money yet,” said Mamuka Jokhadze who was standing there. A forty-year-old woman interrupts him. “You were lucky because you could at least take a loan. As for me, nobody lent me money. My husband got ill after having spent many nights here. I am also ill and I do not know how long we will be able to come here. We need some money for our trip from the village of Shroma.  My mother’s monthly pension is not enough for our transport expenses. I cannot get anything for my children at home. I have debts in every shop in the village.  I do not know what I can do,” said Gulnazi Meshvelishvili.
“We should hold demonstrations in front of the Administrative Board’s building. Our shouting will bother them and then they will pay attention to us,” said an old man.
“Do you believe that those people from the Administrative Board will give up eating because they have heard of our problems? What do you think- that will they be worried for not giving us the money? Let lightning hit them. They will call the police and disperse us. Did they not do that when we gathered a short time ago?! We should think of something else,” said Tamar Natsvlishvili.
“They know everything at the district and the regional administrative boards. We have also sent appeals to them but nobody has replied to us. Do you not understand that the vintage was successful for the government only? Such unfortunate people we are to think only about how to get bread for the next day,” cried sixty-four-year-old Valiko Imerlishvili.
People from the next house gave some firewood to these people to set a fire at the gate. “You should get warm. Who knows, maybe Manana will not come today?” said the neighbor.
By 5:00PM, a young guard at the factory told the people Manana’a words. “I cannot come today because I have not got money from the bank and I will come tomorrow and give the money to some of you.”
….Those that are too poor and can endure the night frost stayed outside to keep their turn. They wrote a list for the second day too…Manana did not appear the next day, either.
She told us over the phone that she is indebted to the peasants; however, she must pay the debts gradually because she does not have the whole sum. Manana cannot say the exact date for paying the debts.
People do not trust her anymore. Those pessimistic about the situation broke into the factory and seized what they could find there in exchange for their money.
Representatives of the Human Rights Center have decided to help these desperate peasants. Lawyers for the center are preparing a suit for them and very soon they will appeal to the court.