tanamgzavri.gifადგილობრივ ხელისუფლებასთან ხანგრძლივი დაპირისპირების შემდეგ, თელავის ტელეკომპანია „თანამგზავრის“ საინფორმაციო სამსახურმა მუშაობა შეწყვიტა. ბოლო ორი კვირაა ეთერში აღარ გადის ყოველდღიური გადაცემა „მაცნე“, რომელიც მაყურებელს კახეთის მასშტაბით მომხდარი ახალი ამბების შესახებ ინფორმაციას აწვდიდა.
ვარდების რევოლუციის შემდეგ ტელეკომპანია „თანამგზავრს“ ადგილობრივი ხელისუფლების მხრიდან არაერთი პრობლემა შეექმნა. „თელავის გამგეობიდან ჩვენი კორესპონდენტებისთვის პრაქტიკულად შეუძლებელი იყო ნებისმიერი საჯარო ინფორმაციის მიღება. 2005 წლის ნოემბერში თელავის  რაიონის  გამგებლის მოვალეობის შემსრულებლის გოჩა მამაცაშვილის დავალებით, ტელეკომპანიაში ფინანსური პოლიცია შემოიჭრა, რამაც „თანამგზავრის“ მუშაობა შეაფერხა. შემდეგ ტელეკომპანიის გენერალური დირექტორის ენრი კობახიძის დაპატიმრებას შეეცადნენ. ჟურნალისტებს სიტყვიერ და ფიზიკურ შეურაცხყოფას აყენებდნენ. ვერაფერი რომ ვერ მოგვიხერხეს, ბოლოს ფინანსური პოლიცია ყველა იმ საწარმოში შევიდა, ვისაც სარეკლამო მომსახურებას ვუწევდით. ზეწოლისა და ზედმეტი გართულებების თავიდან აცილების მიზნით, ამ ორგანიზაციებმა  საერთოდ უარი თქვეს ჩვენთან თანამშრომლობაზე. შედეგად კი რთული ფინანსური პრობლემები შეგვექმნა, რამაც საინფორმაციო სამსახურის მუშაობის შეწყვეტა გამოიწვია,“ - აცხადებს „თანამგზავრის“ ჟურნალისტი და საინფორმაციო სამსახურის ხელმძღვანელი ნატო მეგუთნიშვილი.
საინფორმაციო გამოშვების დახურვამდე ტელეკომპანიის ხელმძღვანელობამ ეთერში ყოველკვირეული გადაცემა „დიალოგის“ გაშვება შეწყვიტა. ეს ფაქტი, მაშინაც და ახლაც ტელეკომპანიის დირექტორმა ენრი კობახიძემ „თანამგზავრის“ ოფისიდან გამოსახლებას დაუკავშირა. ტელევიზიის დამფუძნებლებს შორის არსებული სამწლიანი დავის შემდეგ, საქართველოს უზენაესმა სასამართლომ შენობა, სადაც სატელევიზიო სტუდია იყო მოწყობილი და გადაცემა მზადდებოდა, კომპანიის ერთ-ერთ დამფუძნებელს ზურაბ ქუმსიაშვილს გადასცა. მას შემდეგ „თანამგზავრი“  არასამთავრობო ორგანიზაცია „კონსტიტუციურ უფლებათა დაცვის ცენტრის“ თელავის ოფისში იყო განთავსებული. ტელეკომპანიის მესვეურებს ადგილობრივმა ხელისუფლებამ ხელი მაუწყებლობისათვის საჭირო ფართის მოძიებასა და დაქირავებაშიც შეუშალა.
ნატო მეგუთნიშვილის თქმით, თელავის რაიონის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი და შემდეგ თელავის მუნიციპალიტეტის თავმჯდომარე გოჩა მამაცაშვილი „თანამგზავრს“ დამოუკიდებლად მუშაობის საშუალებას არ აძლევდა. „თითქმის ყველა კონკრეტულ პირთან დაწყებული მოლაპარაკება, ფართის იჯარით აღებასთან დაკავშირებით, კრახით დასრულდა, რადგან მათზე რაიონის ხელმძღვანელობისგან ზეწოლას და მუქარებს ჰქონდა ადგილი“- აღნიშნავს ნატო მეგუთნიშვილი.
გავრცელებული ინფორმაციით, გუშინ გოჩა მამაცაშვილი თელავის საკრებულოს თავმჯდომარის თანამდებობიდან გადადგა. „თანამგზავრში“ ჯერ-ჯერობით ვერ აკონკრეტებენ როგორ განვითარდება მათ ირგვლივ მოვლენები.
მიუხედავად იმისა, რომ საზოგადოების აზრით, „თანამგზავრის“ ეთერში გასული სიუჟეტები მაღალხარისხიანი არ იყო, მაყურებელი ტელეკომპანიის ჩვეულ სამუშაო რიტმში დაბრუნებას მაინც ერთხმად ითხოვს.

10:26, Tuesday, 21.05.2013
tanamgzavri.gifLong controversy between the local government and the Telavi TV Company Tanamgzavri resulted into ceasing the working of the news-room for the company. Daily TV program Matsne has not been functioning for two weeks already. The program used to spread the information about the situation in the Kakheti region.
After the Rose Revolution, the TV Company Tanamgzavri has had several problems with the local government. “It was almost impossible to get any public information from the Telavi Municipality for our correspondents. In November 2005, under Gocha Mamatsashvili’s order, financial police raided the TV Company. The fact hindered our activities. Later on they tried to detain the Director-General of the company, Enri Kobakhidze. Representatives of the Financial Police assaulted the journalists during the raid. Finally, they could not find any faults with our work and then raided the enterprises whose activities were advertising by our television. As a result, to avoid additional suppression, these organizations stopped cooperation with us. Thus, we faced financial problems and we had to stop the working of the news-room,” said Nato Megutnishvili, the head of the News-room and journalist for the Tanamgzavri.
Before the news-room was closed, the board of the TV Company stopped broadcasting of the weekly program “Dialogue”. Enri Kobakhidze assigned both facts to the eviction of the Tanamgzavri from its office. Three-year-long argument between the founders of the company resulted into a verdict of the Georgian Supreme Court, according to which the office was granted to Zurab Kumsiashvili, one of the founders. TV studio was functioning in that office and the programs were prepared there too. Afterwards, the Tanamgzavri continued its functioning in the building of the NGO, “Center for Protection Constitutional Rights”. The local government did not give the TV Company board to find any alternative accommodation to move in.
Megutnishvili said that the Telavi district interim Gamgebeli and later chairman of the Telavi Municipality, Gocha Mamatsashvili did not let the Tanamgzavri to carry out its activities. “Negotiations with the owners of the places where the company wanted to move in, either through renting or purchasing ended in failure. The district authority threatened and suppressed those people,” said Megutnishvili.
According to the information, yesterday, Mamatsashvili resigned from his position of the chairman of the Telavi Municipality. Employees from the Tanamgzavri cannot give exact information about their future yet.
Although the items, broadcast by the Tanamgzavri, did not have high quality, the population demands the TV Company renewed its activities.