ბაგა-ბაღების ყოფნა-არყოფნის საკითხი ახალციხის რაიონში
pupe.gifმეოთხე თვეა ახალციხის რაიონში საბავშვო ბაღები, უხელფასოდ მუშაობენ. ადგილობრივი ხელისუფლება აცხადებს, რომ იურიდიულად არარსებულ ორგანიზაციას ვერ დააფინანსებს.
თაკო ბერიძე ორი შვილის დედაა. ის უმუშევარია, მეუღლე ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის კომპანიაში მძღოლად მუშაობდა. პროექტის დამთავრების შემდეგ კი ისიც უმუშევარი დარჩა. ოჯახს შემოსავალი არ აქვს, მათი ქალ-ვაჟი საბავშვო ბაღში დადიოდნენ, თუმცა მალე ალბათ ვეღარ ივლიან.
,,გადასახადი უნდა გაიზარდოსო, რადგან სახელმწიფო აღარ გვაფინანსებსო - გვითხრეს ბაღში მისულებს, არადა მიმაჩნია, რომ მოზარდისათვის ბაღი აუცილებელია. რას ვიზამთ არ ვიცით”, - გვეუბნება დაღონებული თაკო.
,,აღმზრდელებს 25 ლარი გვაქვს ხელფასი და ამასაც ვერ ვიღებთ. ამდენი ხანია უხელფასოდ ვმუშაობთ”, - ამბობს პირველი ბაგა-ბაღის აღმზრდელი გულიკო ნადიბაიძე.
ამჟამად ახალციხის მუნიციპალიტეტში ცხრა სკოლამდელი დაწესებულებაა. რვა ახალციხეში, ერთი ვალეში. ბაღები ადგილობრივი ბიუჯეტიდან ყოველთვიურად 700 –800 ლარით ფინანსდებოდა.
ახლა კი პრეზიდენტის რწმუნებულის აპარატის იურიდიული სამსახურის უფროსი სერგო ფარეიშვილი აცხადებს, რომ  ბაგა-ბაღი, როგორც სამართალ-სუბიექტი ბუნებაში არ არსებობს. ის არ არის არც განათლების სამინისტროსა და არც ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ შექმნილი დაწესებულება. მისივე თქმით, ბაგა-ბაღები იუსტიციის სამინისტროში რეგისტრირებული არ არის და შესაბამისად ბიუჯეტიდან არ უნდა დაფინანსდეს.
,,იურიდიულად საბავშვო ბაღები ქალაქში არ არის და არც არასდროს ყოფილა. ის დე-ფაქტოდ არსებობდა. აუცილებელი არ არის ბაგა-ბაღი დაფუძნდეს. შესაძლებელია, შეიქმნას ადგილობრივი განათლებისა და კულტურის სამსახური, სადაც ბაგა-ბაღებისა და სხვა ორგანიზაციების თანამშრომლები შტატით გათვალისწინებულ თანამდებობაზე იმუშავებენ,“ - მიაჩნია ფარეიშვილს.
საბავშვო ბაგა-ბაღების თანამშრომლების ოთხთვიან უხელფასო მუშაობაზე ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებიდან არავინ საუბრობს. ხელისუფლება სკოლამდელ დაწესებულებებისათვის გამოსავალს პოულობს.
,, ბაგა-ბაღების თვითდაფინანსებაზე გადასვლა უნდა მოხდეს. მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტიდან შეღავათი ოთხ კატეგორიას გაეწევა – პირველი ჯგუფის ინვალიდების შვილებს, ობლებს, მრავალშვილიან ოჯახებსა და ომის მონაწილეების შვილებს. გადასახადის რაოდენობა კი ბაღის ხელმძღვანელებმა უნდა დააწესონ,“ - აცხადებს ახალციხის მუნიციპალიტეტის გამგეობის სპორტის, კულტურისა და ძეგლათა დაცვის სამსახურის უფროსი იური ზარიძე.
როგორც საბავშვო ბაღის აღმზრდელები ამბობენ, ბავშვის ნორმალური კვებისათვის დღეში მინიმუმ ლარნახევარია საჭირო, ანუ თვეში დაახლოებით 45 ლარი გამოდის. კვებას დამატებული თანამშრომლების ხელფასები და ასევე კომუნალური გადასახადებიც. ყოველივე ამის გათვალისწინებით მშობელს საკმაოდ მაღალი თანხის, დაახლოებით 60 -  70 ლარის,  გადახდა მოუწევთ. მშობლებისათვის, რომელთა უმეტესი ნაწილი უმუშევარია, ან დასაქმებულთათვის, რომელთა ხელფასი 100 და 120 ლარს არ აღემატება, 60 –70 ლარის საბავშვო ბაღში გადასახადის გადახდას ვერანაირად შეძლებს.

Nursery Schools May Be Closed In Akhaltsikhe District
pupe.gifGovernesses from the nursery schools in the Akhaltsikhe district have worked without salaries for four months. Representatives of the local government stated that they could not fund the organization which does not exist legally.
Tako Beridze has two children. She is unemployed, her husband worked as a driver for the Baku-Tbilisi-Jeyhan pipe-line. However, he also got unemployed because the project was finished. The family does not have any income now. As a result, their children may not go to the nursery again.
“People from nursery schools say that fees will be increased as the state budget will not fund them anymore. Although I think nursery school is very important for a child, I do not know what I will do in future,” said Tako.
“The governess has a salary of just 25 lari and now they cannot get it either. We have been working without payment for so long time,” said Guliko Nadibaidze, a governess of the nursery school #1.
Nowadays, there are nine nursery schools in the Akhaltsikhe District. Eight of them are in Akhaltsikhe and the one is in Vale. Every year, the schools were funded with 700-800 GEL from the local budget.
Sergo Fareishvili, the head of the Legal Service Department of the President’s Representative to the Region, said that a nursery school is not a legal entity. It was set up neither by the Ministry of Education nor by the local government. According to him, the nursery schools were not registered at the Ministry of Justice. Thus, they cannot be funded with the state budget.
“There have never been legal nursery schools in the town.  They were functioning de-facto. It is not necessary to establish them at all. It is possible to create a service department of the local education and culture, where the staff of those nursery schools and other similar organizations will be employed on various positions,” said Fareishvili.
Nobody speaks about those governesses who worked without payment for four months. The government has found out a resolution of the problem.
“Nursery schools should turn to internal financing. The Municipality Budget will assist only four categories-children of disabled parents of the first group, orphans, and children of large families and of war participants. As for the fees, the board of the nursery schools should estimate them,” said Iuri Zaridze, the chief of the Sport, Culture and Monument Protection Service Department within the Akhaltsikhe Municipality.
The governesses say that at least 1, 5 lari a day is necessary to feed the child properly, it amounts to 45 lari a month. Besides that, the fees should include the salaries for governesses as well as communal expenses. Finally, parents will have to pay quite a large fee-nearly 60 or 70 lari a month. Unemployed parents and those who work for only 100 or 120 GEL a month, will not be able to afford the nursery school fee.