სამხედრო პოლიციის უფროსმა ჟურნლისტის შეურაცხყოფა აღიარა
saba.gif,,ბონდო ხუცინაშვილმა დაკითხვაში აღნიშნა, რომ მან სატელეფონო საუბარში მხოლოდ უსაყვედურა საბა წიწიკაშვილს” – წერია გორის პროკურატურის მიერ 2007 წლის 25 იანვარს გამოცემულ 01/22 – 1/04-190-ე დადგენილებაში.
საქმე იმაშია, რომ 2006 წლის 15 თებერვალს შიდა ქართლის საოლქო პროკურატურას გორის რაიონის სოფელ ქვახვრელში მცხოვრებმა, ჟურნალისტმა საბა წიწიკაშვილმა განცხადებით მიმართა. მისი თქმით, 2006 წლის 13 თებერვალს დიდი ლიახვის ხეობის სამხედრო პოლიციის იმდროინდელმა უფროსმა ბონდო ხუცინაშვილმა მისი მისამართით მობილური ტელეფონის საშუალებით მუქარა განახორციელა. აღნიშნული განცხადების საფუძველზე გორის რაიონის შს სამმართველოში დაიწყო წინასწარი გამოძიება სისხლის სამართლის #1106307 საქმეზე დაიწყო.
დაზარალებულად დაკითხულის საბა წიწიკაშვილის განცხადებით, ბონდო ხუცინაშვილის მიერ განხორციელებული მუქარა გაზეთ ,,ახალ ვერსიაში” მის მიერ გამოქვეყნებულ სტატიას - ,,კონფლიქტის ზონაში სამხედრო პოლიცია ძლიერდება” – მოჰყვა.
,,რა, დაწერე ბიჭო ,,ვერსიაში”?! ჩამოგათრევ ხეობაში და თავს მოგაჭრი...” – და ა.შ. ეს არის იმ სიტყვების მოკლე ჩამონათვალი, როდესაც 2006 წლის 13 თებერვალს მაშინდელი თავდაცვის მინისტრის ირაკლი ოქრუაშვილის ხელქვეითი ბონდო ხუცინაშვილი ჟურნალისტს ემუქრებოდა. ჟურნალისტმა საჩივარში მიუთითა, რომ ბონდო ხუცინაშვილის ზარი ხუთჯერ განმეორდა და ფაქტი შიდა ქართლის სამხარეო პოლიციის პრესსამსახურში მოხდა. იმ დროისათვის პოლიციის პრესსამსახურის ოთახში თვით პრესსამსახურის უფროსი და სხვა პირებიც იმყოფებოდნენ.
საბა წიწიკაშვილმა საჩივრით პარალელურად სახალხო დამცველს სოზარ სუბარსაც მიმართა. სოზარ სუბარმა მოწმეები ეთერ სადაღაშვილი და სხვა პირები დაკითხა, რომლებმაც თავიანთ ახსნა-განმარტებებში აღნიშნეს, რომ მუქარა უშუალოდ ბონდო ხუცინაშვილის მხრიდან განხორციელდა და ხმაზეც იცნეს.
სამართალდამცავებთან მოწმის სახით დაკითხულმა ეთერ სადაღაშვილმა და სხვა პირებმა აღნიშნეს, რომ ბონდო ხუცინაშვილმა საბა წიწიკაშვილს გაზეთ ,,ახალ ვერსიაში” მის მიერ გამოქვეყნებულ სტატიის - ,,კონფლიქტის ზონაში სამხედრო პოლიცია ძლიერდება” გამო უსაყვედურა, მაგრამ მუქარის ფაქტს ადგილი არ ჰქონიაო...
ბონდო ხუცინაშვილმა დაკითხვაში აღნიშნა, რომ მან სატელეფონო საუბარში მხოლოდ უსაყვედურა საბა წიწიკაშვილს.
საბა წიწიკაშვილმა აღნიშნა, რომ ბონდო ხუცინაშვილი ერთადერთი პიროვნება აღმოჩნდა, რომელმაც აღიარა, რომ მან მართლაც უარყოფითი განწყობით დაურეკა საბა წიწიკაშვილს.
,,ჩემთვის თავიდანვე ცნობილი გახდა, რომ ბონდო ხუცინაშვილმა ჩვენს შორის სატელეფონო საუბრის ფაქტი აღიარა. მართალია, ამბობს, რომ არ დამმუქრებია, თუმცა აღნიშნავს, რომ მისაყვედურა. თუ რა „მისაყვედურა“, ამის შესახებ შიდა ქართლის სამხარეო პოლიციის ყოფილი პრესსამსახური და სხვა მოწმეები სახალხო დამცველთან დაწერილ ახსნა-განმარტებაში განმარტავენ. როგორც კი შევიტყვე, რომ ხუცინაშვილმა სატელეფონო საუბრის ფაქტი აღიარა, მე დამატებით დაკითხვისას მართლაც მოვითხოვე შერიგება. თუმცა ამ დრომდე იგი არ დამკავშირებია და პირადად არ მოუხდია ბოდიში. ხუცინაშვილი სატელეფონო საუბარში მიყვიროდა, რომ რატომ დამდე ბრალი კონტრაბანდისტობაშიო, არადა სტატიაში მსგავსი არაფერი დამიწერია. უბრალოდ იგი შეცდომაში შეიყვანეს და გაბრაზებულმა ,,მისაყვედურა,” – აღნიშნავს საბა წიწიკაშვილი.
ინფორმაციისათვის, როდესაც 2006 წლის 13 თებერვალს ,,ახალ ვერსიაში" სტატია ,,ხეობაში სამხედრო პოლიცია იზრდება" გამოქვეყნდა, რამდენიმე ხანში ხეობაში სამხედრო პოლიცია გააუქმეს.

Chief of the Military Police Admits to Threatening Journalist
saba.gif“Bondo Khutsinashvili pointed out during the interrogation, that he had rebuked journalist Saba Tsitsikashvili,” stated the resolution 01/22-1/04-190, issued on January 25, 2007 by the Gori Prosecutor’s Office.
On February 15, 2006 journalist Saba Tsitsikashvili, a resident of the village of Kvakhvreli in the Gori District, appealed to the Shida Kartli Regional Prosecutor’s Office. He stated in his appeal that on February 13, 2006 Khutsinashvili had threatened him over the mobile phone. The Internal Ministry’s Gori District Department launched a preliminary investigation on criminal case # 1106307 on the basis of the journalist’s appeal.
Tsitsikashvili claimed that Khutsinashvili had threatened him because of his article “Military Police are being reinforced in the Conflict Zone”, which was published in the Georgian newspaper, “Akhali Versia” (new version).
“What have you written in the “Versia”?! I will drag you to the gorge and cut your head off…” etc. These are just a couple of the threatening phrases that were mentioned by Irakli Okruashvili’s subordinate, Khutsinashvili during his conversation with the journalist. Tsitsikashvili pointed out in his appeal that the incident was repeated five times and took place in the Press Service Office of the Shida Kartli Regional Police. The head of the Press Service and some other people witnessed the incident.
Saba Tsitsikashvili appealed to the Public Defender, Sozar Subari who questioned witness Eter Sadaghashvili and the others who stated in their testimony that Khutsinashvili threatened Tsitsikashvili and could easily recognize the official’s voice.
Sadaghashvili and other witnesses said to the law enforcers that Khutsinashvili rebuked the journalist because of the article he had published in the Akhali Versia.  The witness said the official did not threaten the journalist at all.
Khutsinashvili pointed out during the interrogation that he had only rebuked Tsitsikashvili over the phone.
Tsitsikashvili claims that Khutsinashvili was the only person who admitted to having insulted the journalist.
“I knew from the very beginning that Khutsinashvili had admitted to having spoken with me over the phone but he did not say he had threatened me. Khsutsinashvili said he had only rebuked me. Witnesses commented on his rebukes in their testimonies to the Public Defender. Having heard Khutsinashvili admitted to our conversation, I demanded to make up with him during the additional interrogation. However, he has not called me yet to apologize. Khutsinashvili was shouting at me over the phone for having blamed him for smuggling, though I had written nothing about that in the article. Apparently, somebody lied to him about the content of my article and he “rebuked me”, said Saba Tsitsikashvili.
Soon after the article “Military Police are being reinforced in the Conflict Zone” was published in the newspaper, the Military Police halted its activities in the gorge.