უნარშეზღუდულებს დაქორწინებას უკრძალავენ
qorzineba.gifსაქართველოს სამოქალაქო კოდექსის 1120-ე მუხლი სულით ავადმყოფებსა და ჭკუასუსტებს დაქორწინებას უკრძალავს. სახალხო დამცველი კი აღნიშნულ შეზღუდვას არ ეთანხმება და პარლამენტის თავმჯდომარეს მის გაუქმებას სთხოვს.
სოზარ სუბარმა ნინო ბურჯანაძეს წერილობით მიმართა და სთხოვა, პარლამენტმა კანონმდებლობის აღნიშნული მუხლის ძალადაკარგულად გამოცხადებაზე იმსჯელოს. 1120-ე მუხლის პირველი პუნქტის „ე“ ქვეპუნქტი კი ამბობს:
„დაქორწინება არ დაიშვება იმ პირებს შორის, რომელთაგან თუნდაც ერთი სულით ავადმყოფობის ან ჭკუასუსტობის გამო სასამართლოს მიერ ცნობილია ქმედუუნაროდ“.
სუბარის მოსაზრებით: „საქართველოს კანონმდებლობის მიხედვით, ფსიქიკური აშლილობის მქონე პირი დაინტერესებული მხარის განცხადების საფუძველზე, სასამართლომ შეიძლება ქმედუუნაროდ ცნოს. ასეთ შემთხვევაში, მას ავტომატურად ერთმევა ყველა იურიდიული უფლება (დადოს ხელშეკრულებები, გადაიხადოს გადასახადები, მისცეს ინფორმირებული თანხმობა სამედიცინო ჩარევაზე, განკარგოს ქონება და სხვ.). აღნიშნული უფლებების რეალიზება ჯანდაცვის ადგილობრივი ორგანოს მიერ დანიშნული მეურვის საშუალებით ხორციელდება. თუმცა, ისეთი სამოქალაქო უფლება, როგორიცაა უფლება ოჯახზე (ქორწინებაზე), სხვა პირის (კანონიერი წარმომადგენლის) მხრიდან ვერ განხორციელდება.“
მას ასევე მიაჩნია, რომ საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის 1120-ე მუხლი  შეუსაბამოა ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლის მოთხოვნებთან. „დასავლეთ ევროპის უმეტეს ქვეყნებში ქმედუუნაროებს ქორწინების უფლება აქვთ, ხოლო აღმოსავლეთ ევროპის ის ქვეყნები, სადაც მსგავსი უფლება ჯერ კიდევ შეზღუდულია, ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისობაში მოსაყვანად აქტიური მუშაობა მიმდინარეობს. აღსანიშნავია ისიც,  რომ საქართველოს კონსტიტუცია არ აწესებს შეზღუდვას ქორწინების უფლებაზე ქმედუუნარობის საფუძვლით“ - ამბობს სუბარი.
რაც შეეხება საკანონმდებლო ორგანოს წარმომადგენელთა პოზიციას, ერთი ნაწილი აღნიშნულ აკრძალვას ეთანხმება, მეორე ნაწილი - არა. საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენლის ბესო ჯუღელის თქმით: „რევოლუცამდელ რუსეთში ოჯახის ექიმის სახით ძალიან კარგი მეთოდი არსებობდა. ის ოჯახის გენიოლოგიას სწავლობდა და დასაქორწინებელ ხალხს მათთვის საიტერესო ოჯახის შესახებ მთლიან სურათს უქმნიდა. როცა ადამიანი ანუ პარტნიორი ფსიქიურად ავადმყოფია, ან ასეთი ადამიანი ჯიშში ჰყავს, ამის შესახებ მეორე მხარემ აუციელებლად უნდა იცოდეს, რადგან ეს არის ოჯახური ტრაგედია. ძალიან სწორია, რომ კანონი ასეთ ადამიანებს დაქორწინებას უკრძალავს. ამით ბევრ ტრაგედიას ავიცილებთ თავიდან.“
იგივე პოზიცია აქვს ასევე საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენელ, იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე ნინო კალანდაძეს. მისი თქმით: „ეს მუხლი კანონში მაშინ ჩაიდო, როცა სამოქალაქო კოდექსი დაიწერა. მასში ბევრი უცხოელი ექსპერტი მონაწილეობდა და ბევრი ქვეყნის კანონმდებლობა იქნა გამოყენებული. ბევრ ქვეყანაში აღიარებულია, რომ ჭკუასუსტებს, ისევე როგორც მცირეწლოვანებს დაქორწინება  შეზღუდული აქვთ. ქორწინება არის სამოქალაქო გარიგება, რასაც უნარი სჭირდება, ანუ ადამიანი უნდა იყოს როგორც უფლებაუნარიანი, ისე ქმედუნარიანი და როცა მაღალი ხარისხის გარიგება იდება (ამ შემთხვევაში საუბარია ქორწინებაზე) იქ მაღალი სტანდარტი წესდება. თუმცა, ეს მუხლი აპელაციას ექვემდებარება. შეიძლება, ის სადაო  გახდეს“.
უმრავლესობას ოპოზიციონერი დეპუტატი კახა კუკავაც ეთანხმება და ორიგინალურ იდეას გვთავაზობს: „ჩემი აზრით მსგავსი შეზღუდვა უნდა არსებობდეს. თუ მათ დაქორწინება არ აეკრძალებათ, შვილის გაჩენის უფლება არ უნდა ჰქონდეთ.“
ასევე ოპოზიციონერი გიორგი ცაგარეიშვილი კი კოლეგებს არ ეთანხმება და ამბობს, რომ ეს ადამიანის უფლებების დარღვევაა: „ალბათ, როცა კანონის ავტორები ამ კანონს ღებულობდნენ, იმ არგუმენტით სარგებლობდნენ, რომ ქმედუუნაროდ გამოცხადებული პირი ქორწინების პროცესში საკუთარ ქმედებებს ვერ აკონტროლებს და ეს გამომდინარეობს მისი ჭკუასუსტობიდან ან სხვა ფიზიკური ნაკლიდან. მე ვფიქრობ, რომ ეს არ უნდა იყოს არგუმენტი იმისთვის, რომ ადამიანებს ქორწინებაში შესვლა ავუკრძალოთ ან შევუზღუდოთ. ამ საკითხთან დაკავშირევით სახალხო დამცველის აღშფოთებას აბსოლუტურად ვეთანხმები. ჩემი აზრით, ეს რაც შეიძლება მალე უნდა შეიცვალოს. პარლემენტმა ამ საკითხზე აუცილებლად უნდა იმსჯელოს.  ჩემი აზრით, ერთადერთი აკრძალვა მხოლოდ ასაკზე უნდა არსებობდეს.“
ადამიანის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაციის 29-ე მუხლის მე-2 პუნქტის მიხედვით: „თავის უფლებათა და თავისუფლებათა განხორციელებისას ყოველი ადამიანი უნდა განიცდიდეს მხოლოდ ისეთ შეზღუდვას, როგორიც კანონითაა დადგენილი მარტოოდენ იმ მიზნით, რათა უზრუნველყოფილ იქნეს სხვების უფლებათა და თავისუფლებათა ჯეროვანი აღიარება და პატივისცემა და დაკმაყოფილდეს ზნეობის, საზოგადოებრივი წესრიგისა და საერთო კეთილდღეობის სამართლიანი მოთხოვნები დემოკრატიულ საზოგადოებაში“.
ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა ევროპის კონვენციის მე-12 მუხლით კი ქორწინების ასაკს მიღწეული ქალებისა და მამაკაცებისათვის ქორწინების უფლება გარანტირებულია. ამ უფლების შეზღუდვის ერთადერთი საფუძველი შეიძლება იყოს ასაკი, სხვა შეზღუდვა დაუშვებელია და სახელმწიფოები ვალდებულნი არიან ქვეყნის კანონების შესაბამისად უზრუნველყონ ამ უფლების რეალიზება.
არსებული კანონმდებლობიდან გამომდინარე, აღნიშნულ აკრძალვას ადამიანის უფლებათა დარღვევად აფასებს „ადამაინის უფლებათა ცენტრის“ იურისტი ნინო ანდრიაშვილი. მისი თქმით: „მე, როგორც ფსიქიატრიულ დაწესებულებებში მონიტორინგის განხორციელების საბჭოს წევრი, ვთვლი, რომ საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის 1120-ე მუხლი წინააღმდეგობაშია, როგორც საერთაშორისო კანონმდებლობასთან (ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა ევროპის კონვენცია), ისე საქართველოს უზენაეს კანონთან – საქართველოს კონსტიტუციასთან. აქედან გამომდინარე, საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის 1120-ე მუხლი შესაბამისობაში უნდა მოვიდეს მათთან. საქართველოს კონსტიტუციის თანახმად, ყველა ადამიანი დაბადებით თავისუფალია და კანონის წინაშე თანასწორია; ყოველ ადამიანს აქვს უფლება ნებაყოფლობით დაქორწინდეს და ქორწინება უნდა ემყარებოდეს მეუღლეთა უფლებრივ თანასწორობას; სახელმწიფო კი ვალდებულია ხელი შეუწყოს ოჯახის კეთილდღეობას. საყოველთაოდ აღიარებული პრინციპებისა და ნორმების შესაბამისად კი, თუ მათი განხორციელება არ ლახავს სხვათა უფლებებს ან თუ მათი განხორციელება არ ეწინააღმდეგება საქართველოს სუვერენიტეტს, სახელმწიფო წყობილებას, ტერიტორიულ მთლიანობასა და პოლიტიკურ დამოუკიდებლობას, ქმედუუნარო პირის დაქორწინება სრულიად  მიზანშეწონილია“.

Disabled People Are Prohibited To Get Married
qorzineba.gifThe Georgian Civil Code, Article 1120 prohibits the mentally and physically disabled people to get married. The Public Defender does not welcome the restriction and demands the chairwoman of the Parliament to cancel the draft law.
Sozar Subari petitioned to Nino Burjanadze and demanded the parliament discussed the question on canceling the law. Article 1120, section I, ‘E’ states: “The marriage between two people is prohibited if any of them has ever been declared disabled by the court.”
Subari thinks, “According to the Georgian law, psychologically ill person can be declared disabled by the court in the case of any concerned person appeals the court. In this case, the disabled person is deprived of all legal rights (make an arrangement, pay bills, agree to be medically aided, purchase or sell the property, etc). All abovementioned rights can be implemented with the help of the guardian who is appointed by the local Health Service Office. However, the civil right on marriage cannot be implemented by the legal guardian.”
The Public Defender also thinks that the Article 1120 of the Georgian Civil Code does not meet the demands of International Laws on Human Rights. “The disabled people in the most part of the Western European countries have right to get married. As for the Easter European Countries, where similar rights are still restricted, they are working on creating the laws that meet the demands of the international laws. It should also be pointed out that the Georgian Constitution does not envisage any kind prohibitions on marriage,” said Subari.
As for the representatives of the legislative body, one part of it appreciates the prohibition while another part does not agree with that. According to Beso Jugheli, a representative of the Parliamentary Majority, “Before the revolution families had family doctors in Russia and I like the idea. The doctor surveyed the genealogy of the certain family and could give complete information about the health of the family members to them who was going to get married with the representative of this family. The opposite side should certainly know if a person is mentally disabled, or s/he had a disabled person among his/her ancestors, because it can cause family tragedy. It is very good that the law will prohibit the people with similar problems to get married. In this case, we will be able to avoid many tragedies.”
Nino Kalandadze, the deputy chairwoman of the Legal Committee of the Georgian Parliament, has the same opinion regarding the topic. She said “The article was introduced to the law when the civil code was drawn up. Many foreign experts took part and the laws of many countries were set as examples in adopting the law. In many countries, the mentally disabled people like under age people are not allowed to get married. The marriage is a civil contract that requires mental ability, thus, the person signing the contract should be both mentally and physically capable. When a high level contract is signed the standards should be high level too.  However, the article can be appealed to. It might become disputable.”
Kakha Kukava, representative of the opposition party, agrees with the majority and suggests an original idea regarding the problem. “I think similar prohibition is not reasonable. If the disabled people are allowed to get married, they should not have the right to have children.”
Giorgi Tsagareishvili, from the opposition does not agree with his colleagues and said that it is violation of the human rights. “The people, drawing up similar draft law, might have considered that a disabled person cannot control his/her behavior during the marriage life.  I think, it cannot be a valid argument to prohibit somebody to get married. I completely share the astonishment of the Public Defender regarding the situation. I think the law must be immediately changed. The Parliament should discuss the article, by all means. The only prohibition can deal with the age.”
The International Declaration on Human Rights, Article 29, section II states: “Every person should be deprived of only the right during implementing his rights and freedom that is envisaged by the law, which guarantees the protection and respect of the rights and freedom of other people. The prohibition should meet the demands of conscious, public order and welfare in the democratic society.”
According to the European Convention of Human Rights and Fundamental Freedom, Article 12, the marriage of the women and men-of-age is guaranteed. The only reason for depriving a person from the right can be early age. Other forms of restriction are not acceptable and the states are obliged to realize this particular right similar to the state laws.
Nino Andriashvili, lawyer for the Human Rights Center, considers the prohibition is a violation of the human rights. She said, “I, as a member of the monitoring group at the psychiatric institutions, consider that the Article 1120 of the Georgian Civil Code contradicts to the international laws (European Convention on human Rights and Fundamental Freedom), as well as to the Georgian Supreme Law-the Georgian Constitution. Thus, Article 1120 of the Georgian Civil Code should coincide with those conventions and laws. Under the Georgian Constitution, every person is innately free and equal to the law; every person has right to get married and the marriage should have equal rights; the state is obliged to encourage the prosperity of families.  In accordance to general principles and norms, if their implementation does not violate human rights or does not contradict to the Georgian Sovereignty and political independence, it is reasonable to give the disabled person right to get married.”