დავით როკეტიშვილი: ,,მე ბორჯომის შს სამმართველოს უფროსი მდევნის”
partuli4.gifპოლიციელის მიერ უმწეო გოგონას გაუპატიურება ბორჯომელი დათო როკეტიშვილისთვის მთელი რიგი პრობლემების საწყისი აღმოჩნდა. დათო როკეტიშვილი ბორჯომის შს სამმართველოს უფროსისა და თანამშრომლების მხრიდან  მასზე განხორციელებულ ზეწოლასა და დევნაზე საუბრობს.
ამბავი პირველი
2006 წლის 6 ოქტომბერს ბორჯომის შს სამმართველოს კრიმინალური პოლიციის ინსპექტორმა ვანო ტალახაძემ ტყეში, ძალის გამოყენებითა და იარაღის მუქარით მეზობელი, 19 წლის ლუბა ღონღაძე გააუპატიურა. ვანო ტალახაძე ბორჯომის შს სამმართველოს უფროსის მამუკა ხვედელიანის ბიძაშვილია. დაზარალებულის დედის განცხადებით მას ბიძაშვილი მფარველობს.
ამბავი მეორე
მომხდარმა ფაქტმა კერძოდ, ობოლი გოგონას გაუპატიურებამ, საზოგადოებაში აღშფოთება გამოიწვია. ადგილობრივებმა ვანო ტალახაძის პასუხისგებაში მიცემა მოითხოვეს. მათ შორის იყო ბორჯომის მკვიდრი დათო როკეტიშვილი. მისი განცხადებით დევნა პოლიციელების მხრიდან სწორედ მაშინ დაიწყო. ,,მამუკა ხვედელიანი ამ ფაქტის ირგვლივ ჩემმა აქტიურობამ გააღიზიანა,” - გვიყვება ის.
,,შენნაირებს რა უნდა პოლიციაში, არც შენი ბიძაშვილი ხვედელიანი არ უნდა იყოს იქ”, - ამ სიტყვებით დავით როკეტიშვილმა ვანო ტალახაძეს მიმართა. სავარაუდოდ მტრობაც აქედან დაიწყო.
ამბავი მესამე, ანუ დევნის პირველი ეტაპი 2006 წლის 4 ნოემბერი
ბორჯომის საკრებულოს წინ მდგომ დათო როკეტიშვილს სამოქალაქო ტანსაცმელში ჩაცმულმა მამკაცმა საბუთები მოსთხოვა.
„ვინ ხარ-მეთქი ვკითხე, ამ დროს იქვე  07 მარკის მანქანიდან პოლიციელი პაატა ბიწაძე გადმოვიდა. მას ვიცნობ. მანქანის ტექ-პასპორტი მომთხოვა, პასპორტი არ მქონდა. მე იქვე  რაღაც ორას მეტრში ვცხოვრობ, პაატა ბიწაძეს ვუთხარი პასპორტს ახლავე მოგიტან-მეთქი და მანქანაში ჩავჯექი. ბიწაძე დაიხარა მანქანიდან გასაღები გამოაძრო და იქ მდგომმა პიოლიციელებმა ჩემი მანქანაში ძალით ჩასმა მოინდომეს”, -ამბობს დავით როკეტიშვილი.
იმავე დღეს დათო როკეტიშვილი ბორჯომის პოლიციის თანამშრომლებმა განყოფილებაში წაიყვანეს. ჩამოართვეს ავტომანქანის საბუთები, პარალელურად სიმთვრალე-სიფხიზლეზე და ნარკოტიკულ თრობაზე შეამოწმეს. მიუხედავად იმისა, რომ იგი სრულიად ფხიზელი აღმოჩნდა, საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის შიდა ქართლის მთავარი სამმართველოს II სამცხე-ჯავახეთის სამმართველოს უფროსის დადგენილებით, დავით როკეტიშვილს მანქანის მართვის უფლება სამი წლით ჩამოერთვა.
2007 წლის 13 თებერვალს ახალციხის რაიონული სასამართლოს  მოსამართლემ ნელი ღონღაძემ საპატრულო პოლიციიის II სამცხე-ჯავახეთის სამმართვლოს მიერ შეტანილი სარჩელი ბათილად ცნო და დავით როკეტიშვილს მართვის უფლება აღუდგინა.
ამბავი მეოთხე, ანუ დევნის  მეორე ეტაპი 2007 წლის 29 იანვარი
ბორჯომის შს სამმართველოს თანამშრომლებმა ნარკოტიკული თრობის გამოკვლევის მიზნით დავით როკეტიშვილი ისევ შეამოწმეს. მას ნარკოტიკული თრობა ისევ არ დაუდგინდა.
საინტერესო კომენტარს აძლევს ,,ადმიანის უფლებათა ცენტრის” ჟურნალისტს ბორჯომის შს სამმართველოს უფროსი მამუკა ხვედელიანი.
,,დათო როკეტიშვილის ნარკოტიკებზე შემოწმება ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე მოხდა. მთელმა ქალაქმა იცის, რომ აღნიშნული პიროვნება პლანს ეწევა”.
,,ეს ყველაფერი მამუკა ხვედელიანისგან მოდის, მან იცის რომ ნარკოტიკის მომხმარებელი არ ვარ, თუმცა სხვა ხელჩასაჭიდიც არაფერი აქვს. ჯერ იყო და საცოდავი გოგო გააუპატიურა მაგის ბიძაშვილმა, რომელიც ახლაც თავისუფლად დანავარდობს. ამ დროს კი პოლიციის უფროსი მე მდევნის”, - ამბობს დავით როკეტიშვილი.
ბორჯომის შს სამმართველოს უფროსი მამუკა ხვედელიანი: ,,რაც შეეხება ჩემი ბიძაშვილს ვანო ტალახაძეს, მე მზად ვიყავი ის სათანადოდ დასჯილიყო. პოლიციიდანაც კი გავაგდე. ”თუმცა, როგორც ირკვევა, ბორჯომის შს სამმართველოს კრიმინალური პოლიციის ინსპექტორი ვანო ტალახაძე სამსახურიდან პირადი განცხადების საფუძველზეა გათავისუფლებული.
დავით როკეტიშვილი მუქარის კონკრეტულ მაგალითსაც იხსენებს: ,,მამუკა ხვედელიანი დამემუქრა შენ ებრაულ სისხლს დავლევ და სანამ არ დაგიჭერ ვერ მოვისვენებო”, - ამბობს ის.
ბრალდებას უარყოფს ბორჯომის შს სამმართველოს უფროსი მამუკა ხვედელიანი: ,,როკეტიშვილის ბრალდება, რომ თითქოს მასზე ვარ გადაკიდებული აბსურდია. არანაირი პირადი ინტერსი არ მაქვს მაგ პიროვნების მიმართ”.
დავით როკეტიშვილის ადვოკატი მაღრაძე საქმის დეტალებიდან გამომდინარე აცხადებს, რომ როკეტიშვილზე ზეწოლა მიმდინარეობს და მისი უფლებები ირღვევა.
„როცა არაფერს არღვევ და პოლიცია ნარკოლოგიური შემოწმების მიზნით არაერთხელ და თან სრულიად უმიზეზოდ გაკავებს, აშკარა დევნას აქვს ადგილი,“ - მიიჩნევს ადვოკატი.
დავით როკეტიშვილი მოსალოდნელ საშიშროებაზეც საუბროს: ,,ხვალ შეიძლება რაღაც ჩამიდონ, შარი მომდონ და დამაპატიმრონ. ახლობლებმა გამაფრთხილეს, უცხო მანქანაში არავინ არ ჩასვა, არ იცი, ვინ რას გაგიკეთებსო”, - ამბობს როკეტიშვილი.
მიმართვა
დავით როკეტიშვილის საქმესთან დაკავშირებით მიმართვები საქართველოს პრეზიდენტის, შინაგან საქმეთა მინისტრის, გენერალური პროკურორის, სახალხო დამცველის, საქართველოში ისრაელის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის სახელზე გაკეთდა.
,,ჩვენს ქვეყანაში ადგილი არ უნდა ჰქონდეს ადამიანთა დევნას, დისკრიმინაციას, მათი ეროვნული ნიშნით თუ პოლიტიკური შეხედულებებისა და ჯანსაღი კრიტიკის გამო. ბორჯომის შს სამმართველოს უფროსის ბატონ მამუკა ხვედელიანის მხრიდან ადგილი აქვს ძალაუფლების გადამეტებას, მოქალაქეთა უსაფუძვლო შემოწმებებსა და პირად ანგარიშსწორებას”, - ეს მიმართვის მოკლე ამონარიდია.

Davit Roketishvili: “I am Harassed by the Chief of the Borjomi Internal Ministry Department”
partuli4.gifSeries of problems for Dato Roketishvili, Borjomi resident, has started since a policeman raped a little girl. Roketishvili speaks about the harassment he endures from the chief and officers from the Borjomi Internal Ministry Department.
First Story
On October 6, 2006 Vano Talakhadze, inspector for the Borjomi Criminal Police Department, forcibly and under the threat raped his neighbor, nineteen-year-old Luba Ghonghadze. Talakhadze is a cousin of Mamuka Khvedeliani, the Chief of the Borjomi Internal Ministry Department. The mother of the victim claimed that the cousin protects the offender.
Second Story
The fact of raping the orphan girl made the society furious. The local people demanded to punish Talakhadze and Roketishvili was among them. He said that the policemen started to persecute him since that fact. “Mamuka Khvedeliani got irritated at seeing me too active regarding the incident,” said he.
“People like you should not work in police as well as your cousin,” Roketishvili said to Talakhadze. So, the hostility originated from that argument.
Third Story or the First Phase of Persecution, November 4, 2006
A man in civil form demanded documents from Roketishvili who was standing in front of the Borjomi Municipality building.
“I asked him who he was. At that moment, policeman Paata Bitsadze got out of the car standing nearby. I know him and asked me to produce technical passport of my car. I did not have the document with me. I live two hundred meters away from the scene. I told Bitsadze I could get the passport in a few minutes and got into my car to start off. Bitsadze pulled the key out of my car and the other policemen tried to make me sit into the car forcibly,” said Roketishvili.
On the same day the policemen took Roketishvili to the police station. He was seized the car documents, and checked him for drunkenness and narcotics. Though he was sober, the chief the Samtskhe-Javakheti Division of the Shida Kartli Patrol Police Main Department made a resolution on depriving Davit Roketishvili from the license of driving a car within three years.
On February 13 2007, Neli Ghonghadze, the judge of the Akhaltsikhe District Court, did not satisfy the appeal of the Samtskhe-Javakheti Patrol Police Department against Roketishvili and re-granted later with the license.
Fourth Story or the Second Phase of Persecution, January 29 2007
Officials from the Borjomi Internal Ministry Department checked Roketishvili on drug abusing once more. The examination showed he was not a drug abuser.
Mamuka Khvedeliani gave a curious comment to the journalist for Human Rights Center regarding the situation.
“Dato Roketishvili was checked on drugs on the basis of operative information. Everybody knows in the town that this person is smoking marihuana,” said Khvedeliani.
“All my problems have originated from Khvedeliani. He knows I am not a drug abuse and he has not other reason to detain me. At first his cousin raped that poor girl and nobody punished him for the crime. It is ridiculous that the police is trying to detain me and not that criminal,” said Roketishvili.
Khvedeliani said, “As for my cousin, Vano Talakhadze, I was ready to punish him and fired him from the police too.”
However, as we have found out, Talakhadze was dismissed from his position on the basis of personal statement.
Roketishvili recalls the exact example of threatening. “Khvedeliani threatened me he would drink my Jewish blood and would not stop until he detains me,” he said.
Khvedeliani denied the accusations against him: “Roketishvili’s accusations against me are absurd. I do not have any personal arguments with him.”
Maghradze, lawyer of Roketishvili, said that his client is persecuted and his rights are violated.
“When you do not commit any crime and the police carry out narcological examination on you several times for no reason, you are really persecuted,” said the lawyer.
Davit Roketishvili speaks about the danger he faces. “Tomorrow they might plant something on me and then it would be easy to detain me. My relatives warned me not to give a lift to a stranger, somebody might leave something in my car that could encourage the police to detain me,” said Roketishvili.