წყალტუბოს პოლიცია გაუხსნელ საქმეებს აგროვებს
policia0.gif"ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ქუთაისის წარმომადგენლობას მოქალაქე ლამარა გეგუჩაძემ მიმართა. გასული წლის მიწურულს ქუთაისიდან წყალტუბოს რაიონის სოფელ ბანოჯაში ჩასულ გეგუჩაძეს საკუთარი საცხოვრებელი სახლი დამწვარი დახვდა. როგორც თავად დაზარალებული აღნიშნავს, ჯერ ზეპირი, მოგვიანებით კი, წერილობითი განცხადებით წყალტუბოს შსს რაიონულ სამმართველოს მიმართა, მაგრამ ამაოდ. მომხდარით დღემდე არავინ დაინტერესებულა.
„წლების განმავლობაში ნალოლიავები კარ-მიდამოები სოფელ ბანოჯაში ნასახლარად იქცა. ცუდ მდგომარეობაში არიან თვითონ ადგილობრივებიც. მათ გამუდმებით ეკარგებათ საქონელი, ღორები და ა.შ. რეაგირებისთვის არაერთხელ მივმართეთ წყალტუბოს შსს რაიონულ სამმართველოს, მაგრამ სულ ტყუილად. მთელი ამ ხნის განმავლობაში ეჭვიც არავიზე მიუტანიათ. ამას ის უბედურებაც დაემატა, რომ ახალი წლის წინა დღეებში ვიღაც გარეწრებმა ორი (ჩემი და მეზობლის) საცხოვრებელი სახლი დაწვეს. მორალური და მატერიალური ზიანი მოგვაყენეს, რის შესახებაც წყალტუბოს პოლიციას ვაცნობეთ, მაგრამ მომხდარის გამოძიება არავის უცდია,“ - წერს „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ მიმართ დაწერილ წერილში ლამარა გეგუჩაძე.
გასულ კვირას იმერეთის სამხარეო ადმინისტრაციის შენობის წინ 16 წლის ვალერი ჯიმშელეიშვილის ახლობლებმა საპროტესტო აქცია გამართეს. ისინი გასული წლის დეკემბრის დასაწყისში გაუჩინარებული, მოგვიანებით კი, სოფელ ცხუნკურის ტყეში ნაპოვნი მოკლული და ცხოველებისგან ნახევრად შეჭმული ბიჭის გარდაცვალების საქმის გამოძიებას უშუალოდ მხარის გუბერნატორს აკაკი ბობოხიძეს სთხოვდნენ. მათ ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენელთაგან არავინ შეხვედრია, ისევე როგორც, არავინ შეხმიანებიათ წყალტუბოს შსს რაიონული პოლიციიდან.
დაზარალებული მხარის განცხადებით, საქმე სავარაუდოდ, კიდევ დიდხანს დარჩება გაუხსნელი, თუკი თავად ჭირისუფალი პროტესტის უფრო მკაცრ ფორმას არ მიმართავს.
„ისეთი შთაბეჭდილება მრჩება, თითქოს წყალტუბოს პოლიცია გაუხსნელ დანაშაულებებს აგროვებს. სხვა რა უნდა ვიფიქრო, როცა ერთ გაუხსნელ საქმეს მეორე მოსდევს, მეორეს - მესამე და ასე უსასრულოდ,“ - აცხადებს დაზარალებული ლამარა გეგუჩაძე.
წყალტუბოს რაიონი როგორც დანაშაულებების ჩადენის, ისე საქმის გაუხსნელობის მხრივ, იმერეთში დღემდე „მოწინავე“ რაიონად რჩება. ამ რაიონში დანაშაულთა რიცხვი დღითიდღე მატულობს. პოლიცია კი სულ უფრო და უფრო სიტყვაძუნწი ხდება.
გასული დღეების მანძილზე შსს იმერეთის სამხარეო სამმართველოს პრესმდივანი ამაოდ გვპირდებოდა მხარის პირველ პოლიციელთან შეხვედრას: „თუ მხოლოდ სტატისტიკური მონაცემები გნებავთ, მაშინ ვეცდები შეგახვედროთ უფროსს და ის გეტყვით ზუსტ ციფრს. ოღონდ უნდა დაგვპირდეთ, რომ ინტერვიუს არ ჩაწერთ,“ - ასეთი იყო ნანა კუხალაშვილის პირობა, მაგრამ მოგვიანებით შსს იმერეთის სამხარეო პოლიციის უფროსმა ლევან კახიანმა არათუ ინტერვიუზე, მშრალი სტატისტიკური მონაცემების გაცემაზეც კი თავი შეიკავა.
თუმცა, არსებობს კონკრეტულ ფაქტებზე დაფუძნებული ზეპირი მონაცემები, რომლის მიხედვით, წყალტუბოს რაიონში ჩადენილ დანაშაულთა რიცხვი კატასტროფულად იზრდება. დღემდე გაუხსნელია სოფელ რიონში, სინატაშვილების ოჯახზე განხორციელებული ყაჩაღობის ფაქტი, რომელიც ოჯახის წევრის მკვლელობით დასრულდა. მანამდე კი, იყო ასევე ყაჩაღური თავდასხმით გამოწვეული ოჯახური ტრაგედია სოფელ ქვილიშორში, სადაც შეიარაღებულმა ბოროტმოქმედებმა მამა-შვილის სიცოცხლე იმსხვერპლეს.
სამართალდამცავთა ინერტულობაზე სახალხო დამცველის რწმუნებულის აპარატშიც საუბრობენ. „ჩვენთან შემოსულია განცხადებები, სადაც დაზარალებული მხარე გახშირებულ  დანაშაულებებზე მიუთითებს და დახმარებას ჩვენ გვთხოვს. ისინი ძირითადად, გაუხსნელ საქმეებს და პოლიციის უმოქმედობას უჩივიან,“ - აცხადებს სახალხო დამცველის რწმუნებული იმერეთში თეონა კუჭავა.
რაც შეეხება სახლის დაწვის ფაქტს სოფელ ბანოჯაში, მისი მფლობელი ლამარა გეგუჩაძე დარწმუნებულია, რომ ის შეგნებულად დაწვეს, ისევე, როგორც მისი მეზობლის, ხუტა ჯიმშელეიშვილის სახლი: „ეს ორი სახლი გვერდიგვერდ იდგა. ჩვენი მეზობლები, ჯიმშელეიშვილები იქ მუდმივად ცხოვრობდნენ. როგორც ჩანს, ქურდებს და ყაჩაღებს, რომლებიც იმ ტერიტორიაზე მრავლად არიან, არ სურდათ მათი ქმედება ვინმეს შეემჩნია და ხელისშემშლელები ჰყოლოდათ. დარწმუნებული ვარ, მძარცველები პოლიციასთან არიან შეკრულნი, რადგან ორი თვე გავიდა და საქმე წინ არ წასულა,“ - ამბობს ლამარა გეგუჩაძე.
მომხდართან დაკავშირებით წყალტუბოს შსს სამმართველოში კომენტარს არავინ აკეთებს. პოლიციის უფროსთან დაკავშირებაც ამაოდ ვცადეთ. როგორც ჩანს, პოლიციას არ სურს, „ზედმეტი ჩარევით“ გამოძიებას ხელი შეეშალოს(?!)

policia0.gifLamara Geguchadze, a resident in Kutaisi applied to the Human Rights Center’s Kutaisi office after discovering her house had burnt down in her village of Banoja in the Tskaltubo district. The victim said that she initially applied to the Internal Ministry’s Tsakltubo district Department with oral and written appeal. However, everyone seemed to ignore her.
“My estate in the village of Naboja that I had been taking care for so many years now is ruined. Other villagers also live in difficult conditions; they lose cows, pigs, and other animals. We have appealed to the Internal Ministry’s Tskaltubo Department in vain. They have not found any of the alleged accused yet. On New Year Eve, criminals burned down my neighbor’s house and mine. We were damaged both morally and materially. We informed the police but they did not react,” Geguchadze wrote in her letter to the Human Rights Center.
Last week, relatives of Valeri Djimsheleishvili held protested in front of the building of the Imereti Regional Administrative Board. They demanded that an investigation be launched into the death of a boy, who disappeared in December of 2006 and who later was found dead in the forest of Tskhunukuri. His body was half eaten by animals. The demonstrators demanded to launch the investigation from Akaki Bobokhidze, the Regional Governor. The demonstrators were met neither by representatives of the local authority nor officers from district police department.
Family members of the victim claim that the case would remain unsolved unless the family members use more severe forms of protest.
“I think that the Tskhlatubo police are collecting uninvestigated cases. There is no other explanation of the situation. Crimes are committed one after another,” said Geguchadze.
Tskaltubo district occupies the first place in the list of district police stations with uninvestigated cases throughout the Imereti Region. Although the number of the crimes is increasing, the police become less and less responsive.
For the last few days, press secretary of the Internal Ministry’s Imereti Regional Department promised to contact us with the first policeman in the region in vain. “If you need only statistics, I will try to arrange your meeting with the chief policeman. He will give you detailed information, but you should promise me that you will not interview him,” said Nana Kukhalashvili. However, later Levan Kakhiani, the chief of the Imreti Police Department refused to interview as well as provide us with statistical data.
In addition to the above-mentioned unsolved cases; there are an increasing number of the crimes in the Tskaltubo district. The robbery of the Sinatashvili’s family in the village of Rioni is still uninvestigated. During the robbery one of the family members was killed. An even worse tragedy occurred in the village of Kvilishori where armed criminals murdered a father and son during an attempted robbery.
Representatives of the Public Defender’s Office also speak about the indifference of the law enforcers. “We have received appeals where the victim side is concerned about the frequent crimes in the district and requested our assistance. They complained about the inactivity of the police and uninvestigated crimes,” said Teona Kuchava, Public Defender’s representative to the Imreti region.
Geguchadze said she was sure that her house was premeditatedly burned down. Her neighbor, Khuta Djimsheleishvili’s house was set a blaze for the same reason, she said. “These two houses were right next to each other. The robbers and muggers who run rampant in the area, wanted to cover up the scene of their crime. I am sure the robbers cooperate with police because two months have passed and police have not investigated anything yet,’ said Geguchadze.
It is evident that the police do not want to hinder the investigation with much outside interference (?!)