რენტგენი - ნისიად, მკურნალობა - ნატურით
rentgeni.jpgჯანდაცვის სამინისტროს მონაცემებით, „სიღარიბის დაძლევის პროგრამის“ ფარგლებში უფასო სამედიცინო დახმარების ბარათი, კახეთში 90 000 ადამიანმა მიიღო. ბარათის მფლობელებს, წესით, უფასო სამედიცინო დახმარება ეკუთვნით, თუმცა, გურჯაანის რაიონულ საავადმყოფოში მისულ ბევრ ასეთ მოქალაქეს უცხადებენ, რომ „პოლისი“ გაუქმდა და ავადმყოფს ფული თუ არა აქვს, ვერ დაეხმარებიან.
გასულ კვირას საავადმყოფოს გურჯაანის რაიონის სოფელ ჭანდარში მცხოვრებმა მაყვალა მერებაშვილმაც მიაკითხა. მას ხელი ჰქონდა მოტეხილი და გადაუდებელ დახმარებას საჭიროებდა. მიუხედავად ამისა, საავადმყოფოს მიმღებში ავადმყოფს სამედიცინო დახმარების გაწევაზე უარი განუცხადეს, მიზეზად კი პოლისების გაუქმება დაუსახელეს: „ვეხვეწე და ვემუდარე ექიმს, ვინ იყო არ ვიცი, იქნებ რენტგენის სურათი გადამიღოთ და შემიხვიოთ, პენსიას რომ ავიღებ, ფულს აუცილებლად გადავიხდი-მეთქი, მაგრამ ზედ არავინ შემომხედა. მერე ერთმა ახალგაზრდა თეთრხალათიანმა ქალმა მითხრა, რენტგენს გადაგიღებ და ფული რომ გექნება, მომიტანეო. ჩემი გარდაცვლილი შვილიშვილის სული დავიფიცე, ასე ვიზამ-მეთქი. სურათი გადამიღო. ხელი მოტეხილი მქონდა და თაბაშირის დადება მჭირდებოდა. მერე მითხრეს, ფული თუ არ გაქვს, სოფელში ცხოვრობ, ლობიო ან კვერცხი მაინც გექნება, ეგეც ფულიაო. არც ლობიო მაქვს და არც არაფერი, ძალიან გაჭირვებული ვარ და თუ მომხედავთ, მომხედეთ, თუ არა და ნუღარ მაწვალებთ-მეთქი. თაბაშირი არ დამადეს. სახლში რომ დავბრუნდი, ჩვენს სოფელში ექიმბაშს მივაკითხე. იმან მოტეხილობა თაფლითა და კვერცხით შემიხვია. ძალიან მტკივა, სიცხეც მომცა, მაგრამ ფული არ მაქვს და რა ვქნა, პოლისი გაუქმდაო ბაბო, რამდენჯერმე მითხრეს, თავს ნუ იმასხარავებო,“ - აღნიშნავს მაყვალა მერებაშვილი.
საავადმყოფოს ხელმძღვანელობისა და ექიმების მიმართ პრეტენზიები სხვებსაც აქვთ. „იანვრის პირველ რიცხვებში ძალიან ცუდად გავხდი და საავადმყოფოს მივაკითხე. სამედიცინო დახმარების ბარათი წარვადგინე, მაგრამ მითხრეს, პოლისები ძალაში აღარ არის და უფასოდ ვერ დაგეხმარებითო. ავდექი და უკან წამოვედი. სიკვდილს ძლივს გადავურჩი,“ - ამბობს ლილი ორველაშვილი.
გაჭირვებული ადამიანების ბრალდებებს გურჯაანის რაიონულ საავადმყოფოში უარყოფენ, თუმცა, დირექტორის მოადგილე მარინა ნაცაური იმასაც ამბობს, რომ შესაძლოა ასეთი ფაქტები ხდებოდეს, მაგრამ იმ შემთხვევაში თუ იგი ადმინისტრაციისათვის გახდება ცნობილი, ჩაერევიან და გაარკვევენ.
„საავადმყოფოს, სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფი მოსახლეობისათვის უფასო სამედიცინო დახმარების გაწევა 2007 წლის 30 იანვარს, საქართველოს სოციალური დაზღვევის ერთიანი სახელმწიფო ფონდის კახეთის რეგიონულ ფილიალსა და გურჯაანის რაიონულ საავადმყოფოს შორის დადებული ხელშეკრულებით ევალება. მიუხედავად ამისა, არის შემთხვევები, როდესაც ავადმყოფებს უფასო სამედიცინო დახმარებაზე უარს იმ მიზეზით ეუბნებიან, რომ როგორც სტაციონარში ამბობენ, მკურნალობა უფასოა მხოლოდ ურგენტულ ანუ გადაუდებელ შემთხვევებში,“ - აცხადებენ „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ კახეთის ოფისში.
არსებობს გურჯაანის რაიონული საავადმყოფოს დირექტორის 71-ე ბრძანებაც, რომლის მიხედვითაც ს/ს „გურჯაანის რაიონულ საავადმყოფოს“ მიმღებ განყოფილებაში სამედიცინო დახმარების ბარათის (პოლისის) მქონე ავადმყოფებს უფასო ამბულატორიული დახმარება უნდა გაეწიოთ შემდეგი ნოზოლოგიების დროს: ამოვარდნილობა, სხეულის დაუზუსტებელი უბნის მოტეხილობა, თაბაშირის ნახევი, იმობილიზაცია. ასევე ჭრილობა და რბილი ქსოვილების ჩირქოვანი პროცესის დროს პირველადი ქირურგიული დახმარება.
ბრძანების ამონაწერში მითითებულია ისიც, რომ სამედიცინო დახმარების გასაწევად ავადმყოფმა უნდა წარადგინოს პოლისის და პირადობის დამადასტურებელი მოწმობის ორი ქსეროასლი.
ჩვენმა რესპონდენტმა მოთხოვნილი დოკუმენტები წარადგინა, მაგრამ მისთვის სამედიცინო დახმარების აღმოსაჩენად თავი არ შეუწუხებიათ. სამედიცინო დახმარება მას მხოლოდ მას შემდეგ გაუწიეს, რაც მომხდარით დავინტერესდით. ამის შემდეგ საავადმყოფოს დირექტორი გელა ორველაშვილი გაჭირვებულს სახლში თავად ეწვია, სავადმყოფოში გადაიყვანა და გაჩუმება ურჩია.
გურჯაანის რაიონულ საავადმყოფოში ასეთი ფაქტები ადრეც ხდებოდა. უფულობის გამო, სტაციონარში მიყვანილი რამდენიმე მძიმე ავადმყოფი განუკითხაობის მსხვერპლიც გახდა. არსებული მდგომარეობით კი ამ დრომდე არავინ დაინტერესებულა.

X-Ray for Debt, Treatment for Natural Reimbursement
Patients, who have medical policies, are demanded money for their treatment at the Gurjaani Hospital
rentgeni.jpgAccording to the Ministry of Healthcare, in Kakheti region, nearly 90 000 people were granted with free medical policies within the framework of the “Poverty Reduction Program.” Thus, they can enjoy free medical treatment; however, many of them are stated at the Gurjaani District Hospital that the policies were abolished and nobody will be treated without money.
Last week, Makvala Merebashvili, a resident of the village of Chandari, went to the Gurjaani District Hospital. She had her hand broken and needed immediate medical assistance. However, the sick women was refused to aid her because of the policies are abolished. “I begged the doctor (I do not know his name) to x-ray me or bandage my hand and promised to pay the money when I receive the pension. However, nobody paid attention to me. Then one young woman, dressed in white gown, told me she would x-ray my hand but I was to pay her after I received the pension. She x-rayed me, which showed that my hand was broken. I needed to have my hand put in plaster. Then, they told me that they would get beans and eggs as reimbursement for my treatment. Though I live in a village I have neither beans nor eggs; I am very poor and I asked them to let me go if they were not going to treat me properly.  They did not put my hand in plaster. In the village I applied to a sorcerer. He wrapped the broken hand with honey and egg. I still have terrible pains in my hand and I have high temperature. I have no money to apply to a doctor. They told me the policies have been abolished and what shall I do? Shall I let them make fun of me again?” said Makavala Merebashvili.
There are some other people who complain about the board and doctors of the hospital. “I got very ill early in January and went to the hospital. I produced medical policy to them but the doctors told me the document was not valid anymore and would not treat me for free. I left the hospital without having received any kind of assistance. I hardly escaped the death after that,” said Lili Orvelashvili.
Employees for the Gurjaani District Hospital denied the accusations of the poor people. However, the deputy director of the hospital, Marina Natsauri, admitted that similar things might have really happened. She said that if the administration will have reliable information regarding the facts, they will find out the situation and prevent similar violations.
“The hospital is obliged to provide free medical assistance for extremely impoverished people according to the contract signed between the Gurjaani district Hospital and the Kakheti regional office of the Georgian State Social Aid Fund. The contract was signed on January 30 2007. However, there are occasions when sick people are refused free medical assistance and the reason is that the medical assistance is free only in urgent situations,” said representatives of the Human Rights Center’s Kakheti Office.
There is a resolution # 71, made by the director of the hospital, under which the patients with free medical policies must be treated at the reception department of the JSC Gurjaani District Hospital if they have their limbs slipped out, broken parts of the body, if they need to be put in the plaster, immobilization. Those people must be assisted if they have any wounds or need immediate surgical aid for preventing the purulent process of soft organs.
The extract of the resolution states that the patient must produce the copies of the policy and two copies of Identity Card when s/he applies to the hospital.
Although, our respondent produced the above-mentioned documents to the hospital, nobody bothered to assist her at all. She was treated at the hospital after the Human Rights Center got interested in the situation. After the fact, Orvelashvili visited the woman at her house, took her to the hospital and advised to keep silence regarding the incident.
Similar incidents frequently happened at the Gurjaani District Hospital in the past. Several sick people become victims of the inhumanity of the doctors who refused to treat the patients without money. However, nobody has showed any interest in this situation yet.