რევოლუციურ საქართველოში მოქალაქეებს საკუთრებას ართმევენ (ნაწილი II)
კიდევ ერთი გახმაურებული ნგრევის ისტორია მეტროსადგურ „გოცირიძესთან“ მოხდა. იქ ორი ობიექტი დაინგრა.  ერთი მეტროსადგურის მარჯვენა ამოსასვლელთან - კაფე-ბარი შპს „ორქიდეა“  და მეორე მარცხენა ამოსასვლელთან, ორსართულიანი სავაჭრო ობიექტი - შპს „მერითაიმი“. კაფე-ბარი 27 იანვარს დაინგრა, „მერითაიმი“ კი 30 იანვარს.
მართალია, ორივე ობიექტის დაზარალებულმა მფლობელებმა სასამართლოს მიმართეს, თუმცა ერთ-ერთის საქმე წარმოებაში იმ მიზეზით არ მიიღეს, რომ სასამართლო ბაჟი - 6000 ლარი გადახდილი არ იყო. დაზარალებულს კი მისი გადახდის საშუალება არ აქვს და აქედან გამომდინარე, სარჩელის გამოტანა მოუწევს.
კაფე-ბარის დანგრევის შემდეგ, მისი მეპატრონე რუსუდან ჯოჯუა ლოგინად ჩავარდა. მან წამოდგომა 22 დღის შემდეგ შეძლო. ნგრევის ღამეს ის „ბართლომეს ღამეს“ უწოდებს და მომხდარს 1937 წელს ადარებს.
რუსუდან ჯოჯუა: „სანამ ობიექტს დამინგრევდნენ, ჩემთვის არანაირი დოკუმენტი არ წარმოუდგენიათ. დანგრევამდე 3 დღით ადრე გავიგე, რომ მისი დემონტაჟი უნდა განხორციელებულიყო. ვიღაც პატარ-პატარა ბიჭები მოდიოდნენ ზედამხედველობის სამსახურიდან და ამბობდნენ დაგანგრევთ, დაგანგრევთო. არანაირი  სხვა, დამატებითი განმარტებები არ მოუციათ, არც არანაირი დოკუმენტი არ უჩვენებიათ. მითხრეს, თუ წესიერად არ მოიქცევი, საერთოდ, ციხეში ჩაგსვამთო. იმ ღამეს საშინელება გადავიტანე. დაახლოებით  100 კაცი მოვიდა, კაფე-ბარს ალყა შემოარტყეს, შიგნით ცეცხლი დაანთეს, ხალხი რომ გასულიყო და მერე დაანგრიეს. მას შემდეგ ლოგინად ჩავვარდი. 1937 არ მოქცეულან ასე. მაშინ ხალხი მიჰყავდათ და ხვრეტდნენ, მაგრამ ოჯახს არ აწიოკებდნენ.
როცა კაფე დაანგრიეს, ის მუშა მდგომარეობაში იყო და ყველანაირი ინვენტარით იყო გაწყობილი. მას შემდეგ ყველაფერი თავზე დამენგრა. მართალია, მიწა ჩემი საკუთრება არ იყო, თუმცა, იჯარით მქონდა აღებული. უკანონობა არ ჩამიდენია და კანონის ყველა ნორმას ვიცავდი. ღამის 3 საათზე ლაშა მაქაცარია მოვიდა (ზედამხედველობის სამსახურის უფროსი) და ნგრევის ოპერაციის წარმატებით შესრულებისთვის თავის ბიჭებს მადლობა გადაუხადა. დაახლოებით 50-100 პატრული იყო მობილიზებული, ისინი ზედამხედველობის სამსახურს იცავდნენ. მათ ჩემი ქმრის წაყვანა უნდოდათ, მაგრამ ფეხებში შევუვარდი და არ გავატანე. მას შემდეგ საშინელებები მესიზმრება და სულ ტირილით ვიღვიძებ. განა მარტო შენობა მენანება, ვერ წარმოვიდგენდი, რომ მსგავს რამეს საკუთარ თავზე გამოვცდიდი.
მათ მივმართავ, ასეთი დიდი ცოდვით როგორ უნდა იცხოვრონ? ამ საქმეს ყველა აუღელვებლად ასრულებდა. მხოლოდ ორი ბიჭი ვნახე - ტიროდა. ერთმა ჩემს მეგობარს უთხრა, „ბულდოზერი“ რომ მოვა, ეს ქალი ამას ვერ გაუძლებს და გაიყვანეთო. ნგრევის შემდეგ მაქაცარიამ მითხა, ორშაბათს ჩემთან მობრძანდითო. მე არც სარჩელის შეტანა მინდოდა, ვაპირებდი მაქაცარია მენახა და მასთან გამერკვია ყველაფერი, მაგრამ როცა მივედი, ძაღლივით გამომაგდეს. ამის მერე კი გადავწყვიტე სარჩელი შემეტანა. ნგრევას  ჩემი 14 წლის გოგონა რომ უყურებდა, ყბის მოქცევა დაემართა. ექიმებთან რომ დამყავდა, ჩემი ტრადეგია ყველამ იცოდა და თანხას არ მართმევდნენ. კიდევ ის მახსოვს, რომ ზედამხედველობის სამსახურის ერთ-ერთმა წარმომადგენელმა მადლობა მითხრა - კარგი ქალბატონი ხართ, სხვებზე რომ არ მიუთითეთო.“
რაც შეეხება შპს „მერითაიმ“-ს სასამართლოს მისმა ერთ-ერთმა მესაკუთრე ლალი ხიზანიშვილმა მიმართა. ის ზარალის ანაზღაურებას ითხოვს. როგორც მისი მეუღლე გივი ხუროშვილი „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“  საუბრისას აცხადებს, კერძო საკუთრება, რომელიც მას დაუნგრიეს აუდიტმა 240 000 ლარად შეაფასა. უცნაური კი სწორედ ის არის, რომ როგორც დაზარალებულმა გვითხრა, მისი ობიექტის შესაძლო დანგრევის შესახებ მან სრულიად შემთხვევით შეიტყო.
გივი ხუროშვილი: „ობიექტის გაყიდვას ვაპირებდი. მყიდველმა შემთხვევით იკითხა, რაღაც გავიგე და მართალიაო. ასე შემთხვევით, ჭორის დონეზე გავიგე, რომ თურმე დანგრევას აპირებდნენ, მაგრამ არ დავიჯერე, რადგან 25-31 დეკემბრის გაზეთ „კვირის პალიტრაში“ ზედამხედველობის სამსახურის უფროსის მოადგილის საგინაშვილის ინტერვიუ წავიკითხე, სადაც ამბობდა, აღნიშნული შენობა დემონტაჟს არ ექვემდებარებაო. ამის მიუხედავად, რეალობის გასარკვევად ზედამხედველობის სამსახურს  მივაკითხე. საგინაშვილს შევხვდი, მაქაცარიაც იქ იყო. მან მითხრა, ეს შენობა უნდა დაინგრესო. იურისტი ვარ და კანონმდებლობაში საკმაოდ კარგად ვერკვევი. მას მაშინვე სასამართლოს გადაწვეტილება ან სხვა ნორმატიული აქტი მოვთხოვე, მაგრამ ვერ წარმომიდგინა. მიპასუხა: „ხომ გითხარით, უნდა დაინგრესო.“
როგორც დაზარალებული აცხადებს, ამის შემდეგ, მან მთავარი არქიტექტორის მოვალეობის შემსრულებელს მიმართა, თუმცა იქაც მსგავსი პასუხი მიიღო.
აღნიშნული ობიექტის დასანგრევად სპეციალური ჯგუფი 29 იანვარს მივიდა, თუმცა იქ არასამთავრობო ორგანიზაციების, სახალხო დამცველისა და საპარლამენტო ოპოზიციის წარმომადგენლები დახვდნენ, რის გამოც შენობის დემონტაჟი ვერ განხორციელდა. შენობის მფლობელებმა კი მთელი ღამე ქუჩაში გაათენეს, რომ მის დასანგრევად არავინ გამოჩენილიყო.
ხუროშვილი იხსენებს, რომ 29 იანვარს მან განცხადებით სახალხო დამცველს და მერიას მიმართა და დოკუმენტის გაცნობა ითხოვა: „სამწუხაროდ, პასუხი დღემდე არ მიმიღია. პროკურატურასაც მივმართე და პოლიციასაც, თუმცა, არანაირი რეაგირება არ ყოფილა. დილის 6 საათამდე ჩემს 4 წლის შვილთან ერთად ამ ობიექტის ირგვლივ დავდიოდი, რომ არავინ გამოჩენილიყო. 30-ში დილით კი დიდი „ბრიგადა“ მოვიდა. ალყა შემოარტყეს შენობას, ბულდოზერი მიაყენეს და ობიექტი მიწასთან გაასწორეს.“
დაზარალებულმა მერიის წინააღმდეგ ადმინისტრაციულ სასამართლოში სარჩელი 27 თებერვალს შეიტანა. როგორც ის აცხადებს, ეს ობიექტი მისი ოჯახის ერთადერთი შემოსავლის წყარო იყო და დემონტაჟის შემდეგ ის შემოსავლის გარეშე დარჩა. დაზარალებული სასამართლოს გადაწყვეტილებას ელოდება.
რა შეეხება დოკუმენტებს, მის საქმეში ყველა საჭირო საბუთია წარმოდგენილი. ამონაწერი საჯარო რეესტრიდან უძრავი ქონების საკუთრების შესახებ; მშენებლობის ნებართვა; არქმშენინსპექციის ნებართვა მშენებლობის წარმოების შესახებ,  სამშენებლო ობიექტის ექსპლოატაციაში მიღების აქტი და სხვა.

Population Is Seized Property in Revolutionary Georgia (part II)
Mare deconstruction activities took place in the area of the underground station “Gotsiridze.” Two entities were destroyed. One of them, a café “Orkidea” Ltd, was situated on the right exit of the station and the second was on the left exit, which was the double storied shopping center “Merry Time” Ltd. The café was destroyed on January 27, and the “Merry Time” was destroyed on January 30.
Although owners of the both entities appealed to the court, the court did not accept one of the appeals because the victim owner could not pay the 6 000GEL court fee. The victim cannot pay that money and consequently he will have to withdraw his appeal.
After the café was destroyed, owner Rusudan Djodjua, felt so ill that she became bed-ridden. She was finally able to get up twenty-two days after the incident. She called “Bartholomew’s Night” the night when her café was deconstructed. She compares the incident with the events of 1937, when thousands of famous Georgians were arrested during the nights and murdered. It was one of the cruelest and most tragic events that transpired during the Communist Regime in Georgia.
Rusudan Djodjua: “Before they destroyed the building, nobody provided me with official written orders or documents. I learned about the deconstruction activities three days beforehand. A few young people were coming from the Supervision Service Department and threatened to destroy the building. We had no more reliable information. They told me that if I didn’t behave well, I would be arrested. I had no choice but to look on helplessly as my café was destroyed in front of me. Nearly 100 people arrived at the scene, they surrounded the café, set fire inside to force the people to evacuate the building and then they destroyed it. At least they were not killing people like they did in 1937 or in 1989.”
“At the time of the deconstruction, the case was active and equipped with all necessary staff. Everything collapsed in front of me. Though the land was not my property, I had leased it. I had done nothing illegal and never violated the law. At 3:00 AM, Makatsaria (the chief of the Supervision Department) arrived at the scene and thanked the boys for the successful work. Nearly 50-100 patrol policemen were mobilized in the area. They were protecting the representatives of the supervision service department. They wanted to take my husband but I fell to my knees before them and begged them not to arrest him. Since that time I have had nightmares. I never imagined that I would undergo such a disaster in my life.”
“I asked them how they could live such a sinful life. Everybody was implementing the work very calmly. Only two boys were crying. One of them told my friend, when the bulldozer arrives, take that woman away, she would not endure it. After the deconstruction, Makatsaria told me to visit him the next Monday. I did not intend to appeal to the court.  I wanted to see Makatsaria and find out everything. However, having arrived at the place, they kicked me out like a dog. After that I decided to appeal to the court. My fourteen-year-old daughter was observing the scene and she had her jaw dislocated at the sight. Everybody knew about my tragedy and when I was taking my daughter to doctors they did not take money from me. Finally, one of the employees of the Supervision Department told me that I was a good woman for not having pointed to others.”
As for the “Merry Time” Ltd, Lali Khizanishvili, one of its owners, appealed to the court. She demanded compensation for damage. Her husband, Givi Khuroshvili, said in his conversation with the Human Rights Center that the private property, that was destroyed, was evaluated by the audit for 240 000GEL. Interesting to note is that the owner heard about the plans for deconstruction only by a chance.
Givi Khuroshvili; “I was intending to sell the building. A purchaser asked me if the rumors he had heard were true. They were going to destroy my entity. I could not believe it because I read an interview of the Deputy Chief of the Supervision Service Department, Saginashvili, in the 25-31 December edition of the newspaper Kviris Palitra where he said that this particular building would not be deconstructed. Nevertheless I applied to the above-mentioned department to find out the truth. I met both Saginashvili and Makatsaria. They told me that the building was going to be destroyed. I am a lawyer and I know the legislation quite well. I demanded him to produce a court decision or some other normative act to prove the legality of deconstruction. He replied “I have already told you, it must be destroyed.”
According to the victim, he applied to the interim main architect to find out the situation but he received the same answer there too.
A special team arrived at the place to destroy the building. However, the presence of the non-governmental organizations, public defender and the parliamentary opposition were there and they could not implement their plans.
Khuroshvili recalled that on January 29, he applied to the Public Defender and the City Hall and demanded them to discuss his case. “Unfortunately, I have not received any answer yet. I applied to the Prosecutor’s Office and the police in vain. I was walking around the building from 6:00 AM together with my four-year-old child to see if anybody would arrive there. On January 30, a big brigade arrived on the scene and surrounded the building. They approached the bulldozer and annihilated the building.”
The victim appealed to the Administrative Court against the City Hall on February 27. As he declared, the entity was the only source of the income for the family. Now they are left without any income. The victim is waiting for the decision.
As for the documents, his case materials include all necessary documents such as: an extract from the property report from the Public Registration Department; permission on construction; permit on construction issued by the ArchMshenInspection; exploitation warrant on the building, etc.