კერძო საკუთრების დაცვა ჭირს
document.gifკერძო საკუთრების დასაცავად საპარლამენტო ოპოზიცია კანონმდებლობაში ცვლილებების შეტანას ითხოვს. ამავდროულად, ოპოზიცია საპარლამენტო უმრავლესობას სპეციალური საგამოძიებო ჯგუფის შექმნას სთხოვს, რომელიც დანგრეული საკუთრების კანონერებას შეისწავლის. მართალია, პოზიციამ და ოპოზიციამ ინტერფრაქციული ჯგუფის შექმნასთან დაკავშირებით შეთანხმებას მიაღწია, თუმცა ამის იქით საქმე არ დაძრულა.
რას ფიქრობს საპარლამენტო პოზიცია და ოპოზიცია საკუთრების უფლების დაცვაზე, რამდენად ირღვევა მესაკუთრეთა უფლებები და როგორ უნდა დაიცვან მოქალაქეებმა თავი? ამ კითხვებით საკანონმდებლო ორგანოს წარმომადგენლებს მივმართეთ.
დავით გამყრელიძე, „მემარჯვენე ოპოზიციის“ ლიდერი: „ფაქტია, რომ არც  სასამართლო, არც პარლამენტი, არც აღმასრულებელი ხელისუფლება, არც თვითმმართველობა საკუთრების უფლების დაცვის გარანტი არ არის. სამწუხაროდ, ამის გარანტს არც კონსტიტუცია და კანონი იძლევა. ამიტომ, უნდა შეიქმნას სპეციალური კანონი, თუ საჭიროა, კონსტიტუციაშიც შევიდეს ცვლილება, იმისათვის, რომ ერთხელ და სამუდამოდ, ამ საზარელ ფაქტებს წერტილი დაესვას.
დღეს თითქოს კონსტიტუციაც იცავს საკუთრებას და კანონიც, მაგრამ არცერთი სრულდება. მთავარია, პოლიტიკური ნება. პარლამენტის ინტერფრაქციულმა ჯგუფმა ყველა იმ კანონდარღვევის და საკუთრების ხელყოფის ფაქტი უნდა შეისწავლოს და მისი დასაბუთების შემთხვევაში,  ხელისუფლების კომპენსაციების გაცემა უნდა დაიწყოს. ერთ-ერთი, რასაც პირველ რიგში შევისწავლით, მეტრო გოცირიძესთან განხორციელებული ნგრევა იქნება.“
კოკა გუნცაძე, საპარლამენტო ოპოზიციის წარმომადგენელი: „ჩვენ კერძო საკუთრების ხელყოფის არაერთი ფაქტი შევისწავლეთ. ეს არის როგორც იძულებითი ჩუქების შემთხვევები, ასევე ნგრევები.  ეს რეკეტია სახელმწიფოს მხრიდან.
საკუთრების ხელყოფის ერთ-ერთი ვარიანტი კი ის არის, რომ ობიექტის შესამოწმებლად ფინანსური პოლიცია შედის, მას ლუქავენ და საბოლოოდ ეს ქონება სახელმწიფოს ხელში გადადის.“
ოპოზიციისგან განსხვავებით, უმრავლესობა საკუთრების ხელყოფის შემთხვევებს არ იცნობს, თუმცა ინტერფრაქციული ჯგუფის შექმნას ეთანხმება.
ბესო ჯუღელი,  საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენელი: „ერთპიროვნულად ვერ ვიტყვი, რომ კერძო საკუთრება დაცულია, თუმცა, მცდელობა იმისა, რომ დაცული იყოს, არსებობს. ინტერფრაქციული ჯგუფის შექმნის მცდელობაც ამას მიუთითებს. გვინდა, გავერკვეთ და ობიექტურობა დავადგინოთ.  დოკუმენტებში ჩახედული არ ვარ და სად რა მოხდა ვერ გეტყვით, თუმცა, პირველივე დღიდან ვითხოვ, ნგრევა თუ ჩამორთმევა სასამართლოს გადაწყვეტილებით მოხდეს. დაზარალებულებმაც სასამართლოს უნდა მიმართონ და რეალობა გაირკვეს“.
საპარლამენტო უმრავლესობის კიდევ ერთი წარმომადგენელი ნინო კალანდაძე საგამოძიებო ჯგუფის შექმნას მიესალმება, თუმცა, ამბობს, რომ მას ფაქტების გამოძიების უფლება არ ექნება და მის მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებას არც არანაირი იურიდიული ძალა ექნება.
ნინო კალანდაძე, პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე: „ინტერფრაქციულ ჯგუფთან დაკავშირებით უმრავლესობის სხვა წევრებისგან განსხვავებით ჩემეული პოზიცია მაქვს. არ მგონია, რომ ინტერფრაქციულ ჯგუფს რეალურად რამის გამოკვლევა შეუძლია, რადგან ის არ არის საგამოძიებო ჯგუფი. ეს ჯგუფი სავარაუდოდ იმისთვის შეიქმნება, რომ დეპუტატების ინტერესი დაკმაყოფილდეს. თუმცა, რაც შეეხება მერიიდან მასალების გამოთხოვას, ქალაქის მერის დაბარებას, რაც სავარაუდოდ დაგეგმილია, ეს სამართლებრივად უცნაური საკითხია. გიგი უგულავა (თბილისის მერი) პარლამენტის წინაშე ანგარიშვალდებული პირი არ არის. ის არის თვითმმართველობის წარმომადგენელი, რომელიც აბსოლუტურად დამოუკიდებელი სტრუქტურაა. გარდა ამისა, ამ კომისიის მიერ გამოვლენილი დარღვევების გამო, მერია არ არის ანგარიშვალდებული, რაიმე კომპენსაციები გაიღოს. ჩემი აზრით, ამ ჯგუფის შექმნა  მორიგი პოლიტიკური სპეკულაციის საფუძველია და არა მასალების შესწავლა.“
კერძო საკუთრება თუ  უკანონო მშენებლობა?
ზედამხედველობის საქალაქო სამსახურის ხელმძღვანელი ლაშა მაქაცარია ოპონენტებს არ ეთანხმება და ამბობს, რომ მისი სამსახური არა კერძო საკუთრებას, არამედ უკანონო მშენებლობებს ებრძვის. მისი ინფორმაციით წელიწადნახევრის განმავლობაში ამ მიზეზით დანგრეულია დაახლოებით 2500 ავტოფარეხი, 500-მდე სავაჭრო ჯიხური და 100-მდე დიდი შენობა სტრატეგიულ ადგილებთან. გარდა ამისა, მისი თქმით, საჯარიმო სანქციების სახით ბიუჯეტში 100 ათასობით ლარი შევიდა.
ლაშა მაქაცარია: „დაახლოებით წელიწადნახევარია, რაც ეს სამსახური შეიქმნა. მანამდე კი ქალაქის იერსახის  მოწესრიგება არავის აინტერესებდა.
შემიძლია გითხრათ, რომ ეს არის უკანონო მშენებლობების წინააღმდეგ დაწყებული კამპანია და არა კერძო საკუთრების ხელყოფა. შემიძლია, კონკრეტულ ობიექტებზე კონკრეტულად გიპასუხოთ.
ჟურნალისტი: მაგალითად, შპს „ორქიდეა“, რომელიც მეტროსადგურ გოცირიძესთან დაინგრა...
ლ.მ. ეს ადგილი იჯარით  იყო აღებული, თუმცა საიჯარო ხელშეკრულება გაუქმებული იყო. გარდა ამისა, შენობა, რომელიც ზედ იყო დამაგრებული, იყო დროებითი, მსუბუქი კონსტრუქცია და გაცილებით მეტი ფართი ეკავა, ვიდრე ნებართვა ითვალისწინებდა. კანონის შესაბამისად, ჩვენ მას ზეპირი და წერილობითი
გაფრთხილება მივეცით, რომელიც ამ ქალბატონმა არ ჩაიბარა. არსებობს ჩემი ბრძანება ამ შენობის დემონტაჟის შესახებ. აქედან გამომდინარე, მისი დემონტაჟი კანონის სრული დაცვით მოხდა. ახლა კი ის ქალბატონი სასამართლოში ჩივის.
ჟურნალისტი: შპს „ნია“-ს შემთხვევაში რა მოხდა? ამ საქმეში არსებობს თქვენი სამსახურიდან გაგზავნილი უცნაური წერილი, სადაც ვკითხულობთ, რომ ამ ობიექტის საკითხი არ განიხილება, არადა, ამ დროს შენობა უკვე დაინგრა...
ლ.მ: როცა წერილი გაიგზავნა, მაშინ ადმინისტრაციული წარმოება აღნიშნულ საქმეზე დაწყებული არ იყო.
ჟურნალისტი: მაშ როგორ დაინგრა, თუ წარმოება არ იყო დაწყებული? პასუხი გაგზვნილია 22-ში, შენობა კი 17-ში დაინგრეული იყო...
ლ.მ: საგინაშვილს დემონტაჟის შემდეგ წერილი არ გაუგზავნია და ამაზე მე ვაგებ პასუხს.
ჟურნალისტი: ეს დოკუმენტი მეც მაქვს, მას ნამდვილად საგინაშვილის ხელმოწერა აქვს...
ლ.მ. ალბათ გეშლებათ, არის ამგვარი წერილი, რომელიც ახვლედიანის გაგზავნილია და დაგვიანებითაა ხელმოწერილი. ეს არის ელემენატრული ლაფსუსი, რომელსაც არანაირი მნიშვნელობა არა აქვს. დემონტაჟთან დაკავშირებით ჩემი დადგენილება არსებობს და სირაქლემას პოზიციაში არავინ ჩადგებოდა. „ნია“-სთან დაკავშირებით იმდენად სამართლიანად მოხდა ყველაფერი თავიდან ბოლომდე, რომ სადაო არაფერია. არანაირი კერძო საკუთრების ხელყოფას ადგილი არა აქვს, ეს არის უკანონო, ძველი შენობების დემონტაჟი.
ჟურნალისტი: კიდევ ერთი კონკრეტული მაგალითი მოდულის შენობასთან დანგრეული კერძო საკუთრებაა. ამ და ასევე „შუშის სახლთან“ დაკავშირებით თქვენი  წერილი არსებობს, რომ ეს ობიექტები თქვენ არ დაგინგრევიათ. ვინ დაანგრია?
ლ.მ. მოდულთან დანგრეული შენობა არ მახსოვს, შეიძლება ადამიანებმა თვითონ დაანგრიონ და მერე თქვან, რომ ზედამხედველობამ დამინგრიაო. ასეთი რამ ხდება. „შუშის სახლი“ კი სხვა საკითხია. ამ შემთხვევაში არანაირი ნორმატიული აქტი არ ყოფილა გამოცემული, რადგან  მეპატრონეებსა და ჩვენს შოროს სიტყვიერი შეთანხმება არსებობდა. ანუ, ჩვენ ვეხმარებოდით მხოლოდ და მხოლოდ ტექნიკურად, სხვა სახის ზედამხედველობა არ ხორციელდებოდა. ეს იყო თანხმობით შესრულებული პროცესი. ანუ წერილში იგულისხმება, რომ ადმინისტრაციული საქმის წარმოება არ მომხდარა და არა ის, რომ ზედამხედველობა არ მონაწილეობდა ამ პროცესში.
ჟურნალისტი: დანგრეული ობიექტების მეპატრონეები ამბობენ, რომ მათ არანაირი გაფრთხილება არ მიუღიათ და კანონერი პროცედურები დაცული არ ყოფილა...
ლ.მ. გაფრთხილება და მიწერილობა ყველა შემთხვევაში არსებობს. გარდა იმ შემთხვევებისა, როცა ჩვენ ზეპირი თანხმობა გვქონდა ან თვითონ შლიდნენ და მხოლოდ ტექნიკურად ვეხმარებოდით.
ჟურნალისტი: საკმაოდ დიდი ხმაური მოჰყვა „გოცირიძესთან“ დანგრეულ „მერითაიმ“-ს. როგორც საქმის მასალებიდან ჩანს, ეს შენობა კანონერი იყო.
ლ.მ. ამ შემთხვევაში ვრცელი კომენტარის გაკეთება არ მსურს, ისევ და ისევ მეპატრონეების ინტერესებიდან გამომდინარე, რადგან რაღაც შეთანხმებებზე გვაქვს საუბარი. ჩვენ მზად ვართ, მოქალაქეები სასამართლოში წავიდნენ და იჩივლონ. მზად  ვართ,  ჩვენი სამართლოანობა და კანონიერება სასამართლოშიც დავადასტუროთ. შეიძლება, რაღაც პროცედურული დარღვევები ყოფილიყო. თუ სასამართლო მიიჩნევს, რომ ზედამხედველობის სამსახურმა რაღაც დაარღვია, მერია მზად არის იმ ხალხს გარკვეული კომპენსაციები მისცეს, მაგრამ ეს ვერ მოხდება, რადგან ჩვენ მართლები ვართ. რაც შეეხება ინტერფრაქციული ჯგუფის შექმნას, ის ჩვენ ვერაფერს დაგვავალდებულებს. ინგრევა უკანონო შენობები და არა კერძო საკუთრება.“
მართალია, ზედამხედველობის საქალაქო სამსხურის ხელმძღვანელი ამბობს, რომ ის უკანონო მშენებლობებს ანგრევს, თუმცა, უმეტეს შემთხვევაში არსებული დოკუმენტაცია, დაზარალებული მოსახლეობა, სახალხო დამცველი და საპარლამენტო ოპოზიცია  საპირისპიროს ადასტურებს. დაზარალებულ მესაკუთრეებს იმედი აქვთ, რომ რეალობა სასამართლო ძალით გადაწყდება, თუმცა ზოგს სასამართლო ბაჟისთვის საჭირო ათასობით ლარი არ მოეპოვება, რიც გამოც სამართლიანობის აღდგენის იმედი არა აქვს. ამ ეტაპისთვის სასამართლოს საკუთრების ხელყოფის არცერთ შემთხვევაზე არ უმსჯელია. თუმცა, არის ერთეული შემთხვევები, როცა თბილისის მერია დაზარალებულებთან ზიანის ანაზღაურების შესახებ მოლაპარაკებას აწარმოებს.

It Is Difficult to Protect Property
document.gifParliamentary opposition demands to introduce amendments to the legislation. In parallel to it, they demand the parliamentary majority to establish a special investigative group, which will study the legitimacy of the deconstruction of properties. Although, governmental parties and opposition agreed upon creating the inter-faction group, the investigative activities have not been started yet.
What do parliamentary majority and opposition think about the protection of private property? How much are the rights of owners violated and how should they protect their rights? We asked the representatives of the legislative body these questions.
Davit Gamkrelidze, leader of the “Rights Opposition”: “It is evident that neither court, nor parliament, nor executive government nor self-government can protect the rights to private property. Unfortunately, the constitution and law is also invalid to give similar guarantees. Thus, a special law should be adopted and amendments should be introduced to the constitution in order to put an end to this cruelty. Today, the constitution and laws seem to be protecting the property; however none of them are followed.  The inter-faction group should investigate each fact of property damage and violations and if there is discovered any illicit actions in those activities the government should compensate the damaged owners. Initially, we will study the deconstruction that was carried out in the area of Underground Station Gotsiridze.”
Koka Guntsadze, representative of the parliamentary opposition: “We have studied several cases of property encroachment. Those cases include both forcible transfer of the property and deconstructions. It is a governmental invasion. One of the models of property encroachment is the following: financial police raids the entity, seals it up and finally the property is transferred to the state.” Unlike opposition, the parliamentary majority does not know the facts of property encroachment; however they appreciate establishment of inter-faction group.
Beso Djugheli, a representative of the Parliamentary majority: “I cannot insist that the private property is protected; however the government takes all efforts to protect it. The stark example for it is the initiative of setting up an inter-faction group. We want to find out and estimate the reality. I am not aware of the case materials and neither can I say what really happened; however I demanded from the very beginning to carry out deconstruction or transfer activities under the court verdict. The victims should appeal to the court to find out reality.”
One more representative of the parliamentary majority, Nino Kalandadze appreciates the initiative of creating the inter-faction group. However, she added that the group would not be in power of investigating the details and the conclusion made by the group would have no legal power.
Nino Kalandadze, deputy chairwoman of the Legal Parliamentary Committee: “I have a different idea regarding the inter-faction group. I do not think the group will be able to investigate anything properly, because it is not investigative group. In fact the group will be created to satisfy the MPs interests. However, as for demanding the materials on the case, inviting the City Mayer, Gigi Ugulava to the parliament, that is already planned, sounds strange. Ugulava is not responsible to the Parliament. He represents self-governmental institution that is completely independent. Besides that, the city hall is not responsible to compensate the victims of above-mentioned deconstructions. I think the idea of creating the group is a next political speculation and not the survey of the materials.”
Private Property or Illegal Constructions?
Lasha Makatsaria, the head of the Supervision City Service Department, does not agree with his opponents and says that his office fights against private property and illegal constructions. According to his information, nearly 2 500 garages, 500 shopping cabins and one hundred buildings were destroyed in the strategic areas. Besides that, 100 thousands of laris were allocated to the state budget.
Lasha Makatsaria: “It is approximately eighteen months since the department was established. Prior to it nobody cared about the city. I can say that it is the campaign against illegal constructions and is not a property encroachment. I give concrete answer to your concrete questions.
Journalist:  For example Orkidea Ltd that was deconstructed at the underground station Gotsiridze….
L.M. The area was leased by the Ltd owner; however, later the document was abolished. Besides that, the building that was on the area was a light, temporary construction which occupied much more territory that was envisaged by the document. Under the law, we warned the owner in written and oral way, but the woman did not accept any of them. There is an order on deconstruction of the building that was signed by me. So the building was destroyed under the law. Now, the woman has appealed to the court.
Journalist: What happened about the Nia Ltd? A strange letter was sent by your office. It stated that the deconstruction of the building was not discussed. However, the building had already been deconstructed by that time…
L. M.  When the letter was sent, administrative proceedings had not been started on the case.
Journalist: Why was the building destroyed then if the proceeding was not launched yet? The reply was dated by 22 and the building had already been destroyed on 17…
L.M. Saginashvili did not send a letter regarding the deconstruction and I am responsible for the mistake.
Journalist: I have this document and it is signed by Saginashvili…
L. M. You might be mistaken. There is a letter that was sent by Akhvlediani and was signed later. It is a simple mistake that does not have any importance at all. Regarding the deconstruction there is my resolution and nobody would have avoided the responsibilities. As for Nia Ltd, everything happened legally and there is nothing to argue about. In this particular case we destroyed old, illegal building.
Journalist:  One more concrete case was the deconstruction of a private building near the Special Operation Department (moduli) building. There are your letters regarding that building and so-called Shushis Sakhli, where you stated that the deconstruction was not ordered by you. Who has destroyed it then?
L.M. I do not remember the building near the Moduli building. Certain people might have destroyed it and now they are blaming the supervision city service department for it. As for the Shushis Sakhli, there was no normative act because owners and our office made an oral agreement. That is, we were to assist them technical and no more supervision was implemented. The process was agreed on. The letter stated that the proceeding was not carried out under administrative regulations and the supervision department did not take part in the process.
Journalist: It is strange because the owners said they had not received any warrants regarding the upcoming deconstruction and the legal procedures were not followed…
L.M. Warrants and correspondence do exist except those cases where we had made oral agreements with owners. In this case, the owners were destroying the buildings themselves or we helped them technically.
Journalist:  Deconstruction of the building of “Merry Time’ near the underground station caused public concern. The documents show that this building was legally built.
L.M. I do not want to comment on this particular case in details out of owners’ interest. We are holding some negotiations with them. We are ready if these people appeal to the court against us. We are ready to prove our truth at the court. There might have been some procedural violations and if the court concludes that our office is responsible for them, the City Hall is ready to compensate the victims. However, we are not guilty and the court will never make such a decision. As for creating the inter-faction group, it cannot order us anything. Illegal buildings are being destroyed and not the private property.”
Although, Makatsaria claimed that his office is destroying illegal constructions, in most cases there are documentations, damaged owners, the Public Defender and parliamentary opposition that claims opposite. The victims hope that the court will pass just verdict, though some of them had to pay thousand of lari as a court fee and thus they lost hope of just trials. At present the court has not discussed any of these cases. There are several facts, where the City Hall is carrying out negotiations with victims and they can be compensated with the damage.