სადაო ბავშვს თურქეთში გასაყიდად ამზადებენ?
childb.gifპირველი  ჯგუფის ინვალიდმა, 45 წლის ნანამ 3 წლის შვილის დაბრუნების მოთხოვნით პროკურატურას ცოტა ხნის წინ მიმართა. სამართალდამცავებმა ბავშვის უკანონოდ გაშვილების ფაქტზე სისხლის სამართლის საქმეც აღძრეს, თუმცა, არსებობს ეჭვი, რომ დედას, რომელიც თურქ მამაკაცთან ერთად ცხოვრობს, ბავშვი გასაყიდად უნდა.
1999 წელს თურქეთის რესპუბლიკაში სამუშაოდ წასული ნანა, როგორც თავად ამბობს, 2003 წელს საქართველოში, ჩინური მედიცინის მეთოდით სამკურნალოდ დაბრუნდა. ტრომბის დარტყმის შემდეგ მას მარცხენა ხელ-ფეხი გაჩერებული აქვს: „2004 წლის თებერვალში გურჯაანის სამშობიარო სახლში მოულოდნელად აღმოვჩნდი. არ ვიცოდი ორსულად თუ ვიყავი. ბავშვი რომ გაჩნდა, მას შემდეგ სამშობიაროს იმ ოთახში, სადაც ვიწექი, უცნობი ადამიანები მაკითხავდნენ და მთავაზობდნენ, რომ რადგან ავადმყოფობის გამო ბავშვის გაზრდა არ შემეძლო, შვილი მათთვის დამეთმო, ამაში კი 1000 აშშ დოლარს გადამიხდიდნენ. ეს ყველაფერი სამშობიარო სახლის პალატაში ხდებოდა. თავდაპირველად შემოთავაზებებზე უარი განვაცხადე. მოგვიანებით კი ვინმე მარიკა ნ-ს დავთანხმდი, რომ ბავშვს იმ პირობით მივცემდი, თუკი ჩემი ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუმჯობესების შემთხვევაში უკან დამიბრუნებდნენ. ჩემი გადაწყვეტილება ქმართან, რომელიც თურქეთის მოქალაქეა, შეთანხმებული არ მქონდა. ამის შესახებ, მხოლოდ ჩემმა მეზობლებმა იცოდნენ, დაწვრილებით კი გ. გლურჯიძემ.
სამშობიარო სახლიდან ბავშვის გასაყვანად დაბადების მოწმობა იყო საჭირო. მარიკამ ყველაფერი მოაგვარა. სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის გურჯაანის განყოფილებიდან ბავშვის დაბადების მოწმობა მოიტანა და გავეწერეთ. სამშობიარო სახლიდან გამოსულს ქუჩაში მანქანით დამხვდნენ და ბავშვი გამომართვეს,“ - განუცხადა „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ ნანა დ-მ.
მშობიარობიდან რამდენიმე კვირის შემდეგ დედამ, მეზობელი გლურჯიძის მეშვეობით, ბავშვის უკან დაბრუნება მოითხოვა, რაზედაც მშვილებლების მხრიდან, მისივე თქმით, უარი არ მიუღია. „შემომითვალეს, რაც ფული დავხარჯეთ, მისი სამშობიარო სახლიდან გამოყვანისთვის, დაბადების მოწმობის დამზადებისა და სხვა ხარჯებისათვის, აგვინაზღაუროს და თავისი ბავშვი წაიყვანოსო. ყველაფერზე დავთანხმდი. სახლიდან ავეჯი და სხვა ნივთები გავყიდე, მაგრამ ბავშვი არ დამიბრუნეს. გლურჯიძეს ვაწუხებდი, ბავშვი უკან უნდა დამაბრუნებინო-მეთქი, მაგრამ ვერაფერი შეძლო. ბავშვს თუ დავიბრუნებდი, თურქეთში უნდა წამეყვანა. ბავშვის მამას ომერ ალბაირაკს, რომელიც თურქეთის ქალაქ რიზე-ფინკიდელში ცხოვრობდა, ვატყუებდი. მან იცოდა, რომ პატარა ჩემთან იყო და მიბარებდა, ჩამოდი და ბავშვიც ჩამოიყვანეო.
აპრილში თურქეთში წავედი. ომერს ვუთხარი, ბავშვი ჩემს ძმასთან და რძალთან დავტოვე-მეთქი. ...მალევე, 2005 წლის ივლისში, ქმარმა უკან გამომგზავნა, სარფის საზღვრამდე როგორმე ჩამოგიყვანონ ბავშვთან ერთად და აქედან მე მოგხედავო. სასამართლოში განცხადება შევიტანე და ბავშვის დაბრუნება მოვითხოვე. საქმის განხილვის სტადიაში მოსამართლემ გვითხრა, აქ სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნები ჩანს და საქმე, გამოძიების დასაწყებად პროკურატურას უნდა გადაეცესო,“ - ამბობს ნანა და დასძენს, რომ ამის შემდეგ ის კვლავ თურქეთში წავიდა, საიდანაც იგი 2006 წლის დეკემბერში, ქორწინებაში არ მყოფ მეუღლესთან, 41 წლის ომერ ალბაირაკთან ერთად დაბრუნდა.
საქართველოში ჩამოსვლისთანავე ნანამ და ომერმა განცხადებით გურჯაანის რაიონულ პროკურატურას მიმართეს. განცხადების საფუძველზე, სსკ-ის 172 მუხლით, არასრულწლოვანის მიმართ უკანონო გარიგების განხორციელება შვილად აყვანის მიზნით, სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა. საქმის გამოძიება შს გურჯაანის სამმართველოს გამომძიებელს ბესო შაიშმელაშვილს დაევალა. გამომძიებელმა „გამოძიების ინტერესებიდან გამომდინარე“ კომენტარზე უარი განაცხადა, არადა მომჩივანს მის მიმართ პრეტენზიები აქვს. „გამომძიებელი საქმეს უყურადღებოდ მოეკიდა...გამომძიებელმა შაიშმელაშვილმა რაღაც ქაღალდი მაჩვენა და მკითხა, ეს ნამდვილად შენი ხელმოწერააო? კი, ნამდვილად ჩემია მეთქი, ვუთხარი. მახსოვს, ბავშვის დაბადების მოწმობა რომ უნდა აეღოთ, რაღაც ცარიელ ფურცელზე მომაწერინეს ხელი, რომელიც შემდეგ ხელწერილად აქციეს,“ - ამბობს ნანა.
„რადგან ხელი-ფეხი გაჩერებული მაქვს და ინვალიდი ვარ, არ შემიძლია ბავშვის მოვლა და ჩვილს ჩემი ნებით და სურვილით ვაჩუქებ,“ - ნათქვამია ე.წ. ხელწერილში.
როგორც გავარკვიეთ, მარიკა ნ-მ ბავშვი გასაზრდელად თავის ძმას და რძალს გადასცა, რომელთაც შვილი არ ჰყავდათ.
„ბავშვი იმიტომ უნდა, რომ უნდა გავყიდოო, არა? უკვე მეორედ გვიჩივის. ბავშვი თავისი ნებით მოგვცა. ჩვილი მისმა მეზობელმა გლურჯიძემ მომაწოდა. სწორედ მას სთხოვდა ნანა, ახალდაბადებული არ გამოეჩინა. მისმა ვაჟიშვილმა, რომელიც პირველი ქმრისგან ჰყავს, არაფერი იცოდა დედის ფეხმძიმობის შესახებ. ნანა, გლურჯიძეს ეუბნებოდა, ბავშვი ცელოფანში გაახვიე და სადაც გინდა იქ გადააგდეო. ...სამშობიარო სახლის მომსახურების ხარჯები მთლიანად ჩვენ გადავიხადეთ. გლურჯიძემ ნანას გოგონასაც მისცა ფული, ექიმებისთვის რომ მიეცა ცალკე. რაც საჭირო იყო ყველაფერი მაყიდინეს და მიმატანინეს.
რატომ უნდა მივცეთ ბავშვი ეხლა, როცა მაშინ თავის ნებით მოგვცა. იმ ბავშვის გადაგდება ჰქონდა გადაწყვეტილი. მაგას პატარა იმიტომ უნდა, რომ თურქეთში გაყიდოს. არც მალავს და ამბობს, რომ ბავშვი თუ დაიბრუნა, თურქეთში წაიყვანს. თურქეთში კი ქართველი ბავშვები იმიტომ მიჰყავთ, სარფიანად გაყიდონ. ამასაც რომ თავი დავანებოთ, თუ მაშინ ინვალიდობის გამო მოვლა არ შეეძლო, ახლა როგორღა უნდა მოუაროს, როცა მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა კიდევ უფრო გაუარესდა?“ - ამბობს მარიკა ნ-ი და დასძენს, რომ ბავშვის დაბრუნებას არ აპირებენ.
სადაო ბავშვის თურქეთში გაყიდვის შესაძლებლობას არც მშვილებლების ადვოკატი ნოშრევან ქელეხსაშვილი გამორიცხავს: „გარემოებებიდან გამომდინარე, რა თქმა უნდა, არ არის გამორიცხული, რომ ბავშვი თურქეთში გაყიდონ. სხვას ვერაფერს გეტყვით. მიმდინარეობს გამოძიება და ყველაფერს ის დაადგენს,“ - აღნიშნავს ადვოკატი.

Will Disputable Child Be Sold In Turkey?
childb.gifForty-five-year-old Nana, who is a disabled person of the first group, applied to the Prosecutor’s office to assist her to return her three-year-old child. Law enforcers launched a case on illegal adoption of a child; however, there is a doubt that the mother, who lives together with a Turkish man, wants to sell her child.
In 1999, Nana went to Turkey to work. In 2003 she returned to Georgia to take Chinese treatment. After a thrombus, her left limbs became motionless. “In 2004, I turned up in the Gurjaani maternity house quite by chance. I did not know that I was pregnant. After the child was born, strange people used to visit me in my hospital chamber and offered me to give them my child as I could not bring him up for my illness. They offered me 1 000 USD for the purpose. Initially I refused them, however, finally I made a deal with Marika N. to give her my child, and according to the deal she was to return me my child if I recovered in future. I had not agreed the decision with my husband who is Turkish citizen. Only my neighbors knew about it and G. Glurjidze was fully aware of the situation.
A birth certificate was necessary in order to take the child from the hospital. Marika arranged everything. She took a certificate from the Gurjaani Civil Acts Registration Department and we left the hospital. They met me at the entrance of the hospital in a car and took my child away,” said Nana D. in her conversation with the Human Rights Center.
Several weeks after the birth, the mother demanded her child back via her neighbor Glurjidze. Nana said that adopted parents did not refuse her to return her child. “They sent me a message that I could take my child back after I have returned them the money they had spent on the child’s birth certificate, hospital and other expenses. I agreed with them. I sold valuable things from house to pay the money, but they did not return me the child. I was bothering Glurjidze as a mediator, but she could not reach any results. If I had returned my child, I would have taken him to Turkey. I was deceiving the father of the child, Omer Albairak who lives in Turkish town of Rize-Finkideli. He knew that the baby was with me and asked me to take the child to him.”
“In April, I went to Turkey. I told Omer I had left the child with my brother and sister-in-law…In July 2005 my husband sent me back to Georgian and ordered to take the child to Sarfi border and he would manage to take the child from there. I appealed to the court and demanded my child back. During the discussion of the case, the judge told me the situation looked like a criminal fact and he sent the case-materials to the prosecutor’s office,” said Nana who added that after that in 2006 she went to Turkey, where she joined forty-one-year-old Omer Albairak who is not her legal husband.
Having arrived in Georgia, Nana and Omer appealed to the Gurjaani district prosecutor’s office. A criminal case was launched under the Georgian Criminal Code, Article 172 on illegal adoption of a child. Beso Shaishmelashvili, an investigator for the Internal Ministry’s Gurjaani Department, was put in charge of investigation. The investigator refused to comment on the case in the interest of investigation. The applicant has some complaints about him. “Shaishmelashvili is indifferent to our problem…He showed me some papers and asked whether it was signed by me. I confirmed that it was my signiture.  I remember the adopted parents having made me sign some empty papers because they said they needed it for birth certificate. Later on, they turned it into a contract letter that is singed by me,’ said Nana.
“As I am a disabled and my limbs are motionless, I cannot bring up my child and I give him according to my own wish,” the contract states.
As we have found out, Marika N. gave the child to her brother and sister-in-law who did not have their own child.
“She wants her child back to sell him in Turkey, she said it herself. She has appealed against us for the second time. Nana gave us the child according to her own wish. Her neighbor Glurjidze brought the child to us. Nana asked her neighbor not to give her pregnancy away because her older son did not know about it anything. Initially, Nana told Glurjidze to wrap up the baby in cellophane and throw him away… We paid all hospital bills. Glurjidze gave some money to Nana’s daughter to pay the doctors as well. They made me buy everything what was necessary.”
“Why should I give her the baby whom she gave us deliberately? She wanted to throw that child away. She wants the child to sell in Turkey and by the way she does not hide her intentions. Nana said that if she gets child back, she would take her to Turkey. Georgian children are taken to Turkey to sell them for good money. Nevertheless, she could not look after a baby because of her illness and how can she bring him up as her health conditions have worsened?” said Marika N. who added that they are not going to return the child.
Noshrevan Kelekhsashvili, a lawyer for the adopted parents, does not exclude the possibility of selling the child in Turkey if biological mother gains him back. “Under these circumstances, the child can be quite possibly sold in Turkey in future. The investigation will find out everything,’ said the lawyer.