არ არის დამნაშავე, მაგრამ დამნაშავეა
გასული წლის ზაფხულში კოდორის ხეობაში განვითარებული მოვლენებს, ანუ როგორც ოფიციალური პირები აფასებდნენ „ხეობის კრიმინალებისგან წმენდას“ კოდორის მოსახლეობის დაპატიმრება მოჰყვა. დაკავებულთა უმრავლესობას ბრალი უკანონო ფორმირებაში მონაწილეობისა და იარაღის უკანონო ტარების მუხლით წაუყენეს.
ერთ-ერთი ასეთი შემთხვევა 2006 წლის 31 ივლისს მოხდა. ამ დღეს შინაგან საქმეთა  სამინისტროს მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა კოდორის ხეობის, სოფელ გენწვისში მცხოვრები დავით არღვლიანი დააპატიმრეს. არღვლიანის მიმართ სისხლის სამართლის საქმე 236 მუხლის I და II ნაწილით აღიძრა  (ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღის შეძენა, შენახვა, ტარება).
3 აგვისტოს, არღვლიანს აღკვეთის ღონისძიების სახით ორთვიანი  წინასწარი პატიმრობა შეეფარდა. 17 აგვისტოს, ახალაღმოჩენილ გარემოებათა გამო, არღვლიანის ადვოკატმა ზაზა ქვაცაბაიამ სასამართლოს შუამდგომლობით მიმართა და პატიმრობის უფრო მსუბუქი ღონისძიებით, გირაოთი შეცვლა მოითხოვა, რაც მოსამართლემ დააკმაყოფილა კიდეც. არღვლიანი 2 000 ლარის გადახდის შემდეგ პატიმრობიდან გაათავისუფლეს.
არღვლიანის გათავისუფლებიდან თვეზე ნაკლები იყო გასული, როდესაც 2006 წლის 5 სექტემბერს არღვლიანს ახალი ბრალდება - უკანონო შეიარაღებულ ფორმირებაში მონაწილეობა წაუყენეს.
არღვლიანის ადვოკატისა და ადამიანის უფლებათა ცენტრის ზუგდიდის ოფისის იურისტის ზაზა ქვაცაბაიას თქმით, არღვლიანი კოდორის მოვლენების მსხვერპლია. მისი თქმით, ცეცხლსასროლი იარაღი, რომელიც საქმეში ფიგურირებს, სამართალდამცავებმა თავად ჩადეს.:
„არიან მოწმეები, რომლებიც ადასტურებენ, რომ დავით არღვლიანი სამართალდამცავებმა მისი სახლიდან უიარაღოდ წაიყვანეს. სიმართლეს არ შეესაბამება ის ფაქტი, თითქოს არღვლიანი ტყეში დააკავეს და მას ჩხრეკის შედეგად იარაღი აღმოაჩნდა, ” - ამბობს ქვაცაბაია.
გამოძიების ვერსიით, თავდაცვის სამინისტროს მიერ 1994 წელს ჩამოყალიბდა ბატალიონი „მონადირე”, რომლის რიგებშიც დავით არღვლიანი ირიცხებოდა. 2005 წლის 27 მაისს, თავდაცვის ყოფილი მინისტრის ირაკლი ოქრუაშვილის ბრძანებით, „მონადირე“ გაუქმდა და უკანონო შეარაღებულ ფორმირებად გამოცხადდა.  გამოძიების ვერსიით, არღვლიანი მინისტრის ბრძანებას არ დაემორჩილა და ფორმირებაში მონაწილეობას განაგრძობდა.  ადვოკატის თქმით, საქმეში არ არსებობს არანაირი მტკიცება იმისა, რომ არღვლიანი უკანონო შეიარაღებული ფორმირების წევრი იყო. პირიქით, იგი აქტიურ წინააღმდეგობას უწევდა კვიციანს, ის მოსახლეობას მოუწოდებდა მონაწილეობა არ მიეღოთ კვიციანის პროვოკაციულ „დაუმორჩილებლობაში”.
იგივეს ადასტურებენ ხეობის უხუცესთა საბჭოს წევრები.  ადვოკატის თქმით, არღვლიანი ხეობაში დიდი ავტორიტეტით სარგებლობს, არის უხუცესთა საბჭოს წევრი და საქართველოს პრეზიდენტის მიერ დაჯილდოებულია მედლით „საბრძოლო მამაცობისთვის.” უხუცესთა საბჭო და აჟარის-ზემო აფხაზეთის მუნიციპალური გამგეობა არღვლიანს დადებით პიროვნებად აფასებს.
„მას 6 შვილი ჰყავს, ნამდვილი ოჯახის მამა და არაჩვეულებრივი მეზობელია. ყოველთვის აქტიურად იყო ჩაბმული ხეობის ცხოვრებაში. მონაწილეობა აქვს მიღებული საქართველოს გამთლიანებისათვის ბრძოლაში. არა აქვს ჩადენილი კანონსაწინააღმდეგო ქმედებები და არ გააჩნია მავნე ჩვევები...” – ამონარიდი არღვლიანის დახასიათებიდან, რომელსაც მას სოფლის გამგებელი აძლევს.
არღვლიანის ადვოკატმა განსასჯელთან შეთანხმებით, მიუხედავად იმისა, რომ დავით არღვლიანი უდანაშაულოა, სამეგრელო-ზემო სვანეთის საოლქო პროკურატურას საქართველოს სსსკ-ის 679-ე პრიმა მუხლის საფუძველზე ბრალის აღიარების გარეშე საპროცესო შეთანხმების გაფორმების შესახებ მიმართა, რაზედაც მან პროკურატურისგან უარი მიიღო.
სასამართლო პროცესი უახლოეს მომავალში გაიმართება. ადვოკატის განცხადებით, კოდორში დაკავებული პირების გასამართლების ფაქტის საფუძველზე ფიქრობს, რომ არღვლიანი იმავე ბედს გაიზიარებს. ადვოკატი ეჭვობს, რომ უდანაშაულო ადამიანს შეთითხნილი ბრალდებების გამო გაასამართლებენ.

He Is Not Guilty, Though He Is Guilty
Last summer, famous events took place in the Kodori Gorge and the officials called it a “Wiping Out of the Gorge from Criminals”. The operation resulted into a detention of the gorge residents. Most of them were accused for having taken part in the illegal usage of weapons and participation in illegal formation.
One of similar occasions happened on 31 July in 2006. Officers from the Internal Ministry’s Main Department detained Davit Arghvliani, a resident of the village of Gentsvisi. The criminal case was launched under the Article 236 Section I and II (illegal purchase, storage and usage of the automatic gun).
On August 3, Arghvliani was sentenced to two-month pretrial imprisonment. On August 17, having found new materials regarding the case, the Arghvliani’s lawyer, Zaza Kvatsabia applied to the court and  mediated on changing the imprisonment into a bail. The court satisfied the mediation and Arghvliani was released after 2 000 GEL was paid as a fine.
A month later, on September 5 2006 Arghvliani was accused again for participation of the illegal armed formations.
According to Arghvliani’s attorney and the lawyer for the Human Rights Center’s Zugdidi office, Zaza Kvatsabia, his client became a victim for Kodori Gorge events. The lawyer said that the weapon that is used as evidence in the case was planted by law enforcers.
“There are witnesses who confirm that Arghvliani was taken to detention setting by law enforcers without any gun. The fact that detainee was arrested in the forest and weapons were found on him is false,” said Kvatsabia.
According to the investigation, in 1994 the Ministry of Defense formed an armed unit “Monadire” and Davit Arghvliani was one of the soldiers in it. On May 27, 2005 under the former Minister of Defense, Irakli Okruashvili’s decree, ‘Monadire’ was abolished and declared to be an illegal formation. The investigation stated that Arghvliani did not obey the order and went on its participation in the formation. The lawyer said that there is no evidence in the case materials to prove Arghvliani’s membership in illegal formation. Just the opposite, he was fighting against Kvitsiani and called upon the population not to support the provocative “resistance” Kvitsiani had declared.
Members of the Gorge Council of Elderly People claimed the same. According to Kvatsabia, Arghvliani is an authoritative person in the gorge, he is a member of the Council of Elderly People in the gorge and the Georgian president has decorated him with an award for “Military Bravery.” The Elderly People’s Council and the Azhara-Zemo Abkhazian Municipality describe him as a positive person.
“He has six children; he is a good father for the family and reliable neighbor. He actively involved the public activities in the gorge. He has taken part in the fight for United Georgia. He has never committed a crime and does not have any negative traits…” stated the extract of Arghvliani’s personal description is signed by the Governor of the village.
Although Arghvliani is not guilty, his lawyer applied to the Samegrelo-Zemo Svaneti Regional Prosecutor’s Office and mediated on plea-bargains under the Georgian Criminal Code, Article 679' without declaration of guilt. However, the prosecutor’s office turned down their mediation.
The trial on Arghvliani’s case will soon be held. According to the lawyer, related to the situation in which other detainees from the gorge are Arghvliani will share their fate. Kvatsabia doubts that innocent person will be tried on the basis of biased accusations.