სისხლისღვრა ორ ლეკურ კლანს შორის კახეთში
ყვარელში ლეკებს შორის მომხდარი ინციდენტის შედეგად 14 ადამიანი დაშავდა. მათ შორის არიან ქალებიც. მძიმე მდგომარეობაში მყოფი ორი მამაკაცი გურჯაანის რაიონულ საავადმყოფოში მოათავსეს. მოსახლეობა შეიარაღებული დაჯგუფების ხელმძღვანელის შამილ გაზიმაგამედოვის მფარველობაში პარლამენტარ მარიკა ვერულაშვილის ოჯახს ადანაშაულებს. ხალხი დამნაშავეთა მკაცრად დასჯას მოითხოვს, წინააღმდეგ შემთხვევაში ლეკები შურისძიებითა და სისხლის აღებით იმუქრებიან.
ინციდენტი ყვარლის რაიონის სოფელ სარუსოში 7 მაისს, საღამოს 10 საათისთვის მოხდა. თვითმხილველთა თქმით, თანასოფლელებს შორის სისხლიანი დაპირისპირების მიზეზი, წარსულში ორჯერ ნასამართლევი შამილ გაზიმაგამედოვის მიერ შექმნილი შეიარაღებული დაჯგუფების წევრების მხრიდან, ქუჩაში მიმავალი ადამიანების მისამართით განხორციელებული გასროლები გახდა. „ქუჩაში ორი ადამიანი მიდიოდა, მაგათ კიდევ პირდაპირ ესროლეს. ისინი ძირს დავარდნენ, სახლებიდან გარეთ გამოვედით და შეიარაღებულების შეჩერება ვცადეთ. შამილ გაზიმაგამედოვმა ამ დროს მესროლა. მას, მისივე ბანდის წევრებმაც მიბაძეს და მთლიანად დამცხრილეს. 23 ჭრილობა მაქვს. ფეხებსა და სასქესო ორგანოებში საფანტი და ტყვიები მაქვს,“ - ამბობს 40 წლის მაგამედ ჯალილოვი.
შემთხვევის ადგილზე მოსახლეობის გამოსვლის მიუხედავად შეიარაღებულებს სროლა არ შეუწყვეტიათ. შამილ გაზიმაგამედოვს და მის თანამზრახველებს აღშფოთებულმა ხალხმა წინააღმდეგობა ცულებით, ხანჯლებით, ქვებითა და ბლაგვი საგნებით გაუწია, რის შედეგად გაზიმაგამედოვიც დაიჭრა.
„ვთხოვეთ და არ შეჩერდნენ. ვინ ქვას ესროდა, ვინ ცულს, აღარ ვიცი. პოლიციასაც დაურეკეს, მაგრამ გვიან მოვიდნენ. შამილ გაზიმაგამედოვი ორჯერ არის ნასამართლევი. პირველად ქურდობისთვის, მეორედ მკვლელობისთვის. საკუთარი ბიძა დანით მოკლა. ძალიან საშიში ხალხია. უკვე რამდენიმე წელია იარაღით დათარეშობენ და ხმას ვერავინ სცემს, რადგან გაზიმაგამედოვი პარლამენტარ მარიკა ვერულაშვილის ოჯახთან ძალიან ახლოს არის. მამამისი ვალოდია ვერულაშვილი, საავადმყოფოშიც კი მოვიდა და შამილა მოინახულა,“ - აცხადებს დაზარალებული მაგამედ ჯალილოვის და, აჩური ჯალილოვა.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ კახეთის წარმომადგენლებმა თავად ნახეს საავადმყოფოში მოთავსებული გაზიმაგამედოვის სანახავად მისული ვალოდია ვერულაშვილი და მისი შვილი ბესარიონ ვერულაშვილი, რომელმაც გაზიმაგამედოვს ადვოკატიც კი დაუქირავა.
ლეკები ყვარლის რაიონის რამდენიმე სოფელში ცხოვრობენ. ისინი დაღესტნიდან წლების წინ ჩამოვიდნენ და კავკასიონის მთის ძირას დასახლდნენ. მოგვიანებით, სოფლებს, სადაც ლეკები ცხოვრობენ, სარუსო, თივი და ჩანთლისყურე დაერქვა. სარუსო სოფელ ახალსოფლის თემში შედის. სწორედ ახალსოფლელია პარლამენტის წევრი და საქართველოს პრეზიდენტის პრეს-სპიკერი მარიკა ვერულაშვილი. მართალია ყვარლის რაიონში მცხოვრებ ლეკებს ერთმანეთისაგან განსხვავებული წეს-ჩვეულებები არ აქვთ, თუმცა, ჯგუფებად არიან დაყოფილნი. შამილ გაზიმაგამედოვი ხაშარხოთელებს წარმოადგენს, რომლებიც არცთუ ისე ბევრნი არიან კახეთში. არიან ასევე ნახადელები და ღარბუთელები. სარუსოს მცხოვრებთა ცნობით, ნახადელები ყველაზე ბევრნი არიან და ისინი ღარბუთელებთან ერთად, ხაშარხოთელებთან დაპირისპირებულები არიან.
„ხაშარხოთელები ადამიანებს ისე ხოცავენ, როგორც ფრინველს და საქონელს. მაგალითად, ცოტა ხნის წინ, ერთ-ერთმა ხაშარხოთელმა, შამილ გაზიმაგამედოვის ბიძამ, მეზობელ სოფელ ჭიკაანში მცხოვრები ქართველი მწყემსი, სრულიად უმიზეზოდ, ჯერ მოკლა, შემდეგ აკუწა, ხორცის ნაწილი დაწვა, ნაწილი კი შეწვა და შეჭამა. ეს შეიძლება დაუჯერებლადაც მოგეჩვენოთ, მაგრამ ნამდვილი ამბავია. ისინი კაციჭამიები არიან. განსხვავებული ხალხია, ქურდობენ, ყაჩაღობენ, გვაწიოკებენ. მაგათი შიშით, ღამე კი არა, დღისითაც კი ვეღარ გამოვსულვართ გარეთ, რადგან ნებისმიერ დროს შეიძლება დაგვხოცონ,“ - აცხადებს სარუსოს მკვიდრი მაისა რამაზანოვა.
თავად შამილ გაზიმაგამედოვი თანასოფლელების ბრალდებებს უარყოფს. მასთან საუბრის საშუალება შს კახეთის მთავარი სამხარეო სამმართველოს თანამშრომლებმა არ მოგვცეს.
ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, შამილს ციხეში ყოფნისას ქრისტიანობა აქვს მიღებული და, შესაძლოა, ესეც დაპირისპირების ერთ-ერთი მიზეზი იყოს. შამილ გაზიმაგამედოვის მეზობლების თქმით, ციხეში ის ბიძის მკვლელობისთვის მოხვდა. „როცა შამილს მამა გარდაეცვალა, თუ არ ვცდებით 17 წლის იყო. ლეკური წესების თანახმად, დედამისი ცოლად გარდაცვლილი მეუღლის ძმას, ანუ მაზლს უნდა შეერთო. იმ დროს შამილი საქონელს მწყემსავდა. ერთ დღეს, როცა სახლში დაბრუნდა, დაინახა, რომ მისი ბიძა დედამისთან სექსუალური კავშირის დამყარებას ძალის გამოყენებით ცდილობდა და აწამებდა, რა დროსაც შამილს ბიძა შემოაკვდა,“ - ასე იხსენებენ ამ ამბავს გაზიმაგამედოვის მეგობრები. მათივე თქმით, შამილის გაქრისტიანებამ ლეკები სერიოზულად გააღიზიანა. კონფლიქტი განსაკუთრებით მას შემდეგ გამწვავდა, რაც გაზიმაგამედოვი რეზერვისტად წავიდა. „ლეკები ეჩხუბებოდნენ, ქრისტიანობის მიღება არ იკმარე და ახლა რეზერვისტადაც წახვედი, ხომ შეიძლება ამის გამო რეზერვში ჩვენც გაგვიწვიონო. ამასთან ერთად სარუსოში, მთაში, ძველი ქართული ეკლესია დგას. შამილ გაზიმაგამედოვი ეკლესიას პატრონობდა. რამდენჯერაც მან იქ ჯვარი და ხატები აიტანა, ლეკებმა ეკლესია იმდენჯერ დაარბიეს. შამილს ადგილობრივი პოლიცია სთავაზობდა, ჩვენთან თუ ითანამშრომლებ, პრობლემები აღარ გექნებაო, მაგრამ მან სამართალდამცავების აგენტობაზე უარი თქვა. ვფიქრობთ, ეს ყველაფერი გახდა მისი დევნის მიზეზი,“ - მიაჩნიათ გაზიმაგამედოვის მეგობრებს.
შამილ გაზიმაგამედოვის მეუღლის, მაგამედ დუგანოვი ზალინას თქმით, კი გაზიმაგამედოვს სროლა მაგამედ ხაიბულაევის მომხრეებმა აუტეხეს.
„ჩემი მეუღლე და მეზობელი ჩვენი სახლის წინ იდგნენ. იქ მაგამედ ხაიბულაევის ბიჭი მოვიდა და მეზობლებს გინება დაუწყო. რომ ვერ გააჩუმეს, ჩემი ქმარი და ის წაკამათდნენ. ერთმანეთს დაარტყეს კიდეც. ხაიბულაევმა ჩემს ქმარს იარაღი ესროლა და დაჭრა. მერე ატყდა ჩხუბი. პოლიციამ ეს ყველაფერი იცოდა, მაგრამ ყურადღება თავის დროზე არ მიაქციეს. ორი კვირის წინაც მოხდა ჩხუბი, მაგრამ პოლიციას არც მაშინ დაუკავებია ვინმე,“ - ამბობს ზალინა.
გურჯაანის რაიონული საავადმყოფის ონფორმაციით, შამილ გაზიმაგამედოვს მრავლობითი ნაკვეთი ჭრილობები გულ-მკერდის მარცხენა ნახევრის, მარცხენა მხრის და მუხლის არეში აღენიშნება. მისი მდგომარეობა ამჟამად სტაბილურია. რაც შეეხება მაგამედ ჯალილოვს, მას სხეულის სხვადასხვა ნაწილიდან ტყვიების და საფანტის ამოსაღებად ქირურგიული ჩარევა დასჭირდა.
მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით ყვარლის პოლიციაში სისხლის სამართლის საქმე მკვლელობის მცდელობისა და ხულიგნობის მუხლით აღიძრა. შს კახეთის მთავარ სამხარეო სამმართველოში კომენტარს არ აკეთებენ, ყვარლის პოლიციის ინფორმაციით კი, ლეკებს შორის ჩხუბის ფაქტებს ადგილი ხშირად აქვს. „ამჟამად სიტუაციას ვაკონტროლებთ,“ - აღნიშნავს ყვარლის პოლიციის უფროსი არჩილ ბოჟაძე.
სარუსოს მოსახლეობა შეიარაღებული დაჯგუფების წევრების დაკავებას და მკაცრად დასჯას მოითხოვს. წინააღმდეგ შემთხვევაში ლეკები შურისძიებითა და სისხლის აღებით იმუქრებიან.

Bloodshed between Two Clans of Caucasian Avars in Kakheti
Fourteen people were injured during an incident between Caucasian Avars in Kvareli. Several women are among them. Two men with grave health conditions were placed in the Gurjaani District Hospital. The population blames the family of MP Marika Verulashvili for protecting Shamil Gazimagamedov leader of armed formation. People threaten with vengeance and bloody demand unless criminals are punished severely.
The incident happened on May 7 at 10:00 PM in the village of Saruso in the Kvareli District. The witnesses claim that the incident was caused by the members of the armed formation founded by Shamil Gazimagamedov. He has twice served his term in prison. The members of his gang started shooting at people walking in the street. “Two people were walking by in the street and they fired at them. The wounded people fell down and we rushed out in the street to stop the armed criminals. Gazimagamedov shot me at that time. His friends also started shooting me and I have 23 wounds in feet and sexual organs. I have bullets in my wounds,” said forty-year-old Magamed Djalilov.
The armed people did not stop shooting though villagers went out in the street. The anxious people tried to resist Gazimagamedov and his co-thinkers with axes, daggers, stones and blunt things. Consequently, Gazimagamedov was wounded.
“We urged them to stop but they did not. Some people were throwing stones; others were hitting axes at them. The police was also called but they arrived late. Gazimagamedov has been charged twice in the past. Initially he was sentenced for thievery, and for the second time for murder. He killed his uncle with knife. Those people are very dangerous. They are armed and nobody dares to resist them. Besides that Gazimagamedov is very close to MP Marika Verulashvili’s family. The father of MP, Valodia Verulashvili visited the wounded Shamila in hospital too,” said Achuri Djalilova, a sister of the victim Magamed Djalilov.
Representatives of the Human Rights Centre’s Kakheti Office saw Valodia Verulashvili and his son, Besarion Verulashvili in hospital when they were visiting Gazimagamedov. Besarion Verulashvili hired a lawyer for the wounded.
Caucasian Avars reside in several villages in Kvareli district. The left Dagestan years ago and settled at the bottom of the Caucasian Mountain Range. Later on, the villages where Avars settled were called Saruso, Tivi and Chantliskure. Saruso includes the Community of the village of Akhalsofeli. MP and Press-Speaker of the Georgian President, Verulashvili comes from Akhalsofeli. Although Avars residing in Kvareli District do not have different traditions, they are divided in groups. Shamil Gazimagamedov represents Avars from Khasharkhoti whose number is not so large. There also Avars from Nakhad and Gharubat. Residents of the village of Saruso say that Avars from Nakhad are more numerous and they oppose Avars from Khasharkhoti together with those from Gharubat.
“Khasharkhoti Avars kill people like birds and cattle. For example, little time ago, one of them, an uncle of Gazimagamedov, killed a Georgian Shepard, a resident of the village of Chikaani, for no reason. He chopped his body, and then he burnt one part of the meat, roasted another part of the meat and ate it. You will not believe the story but it is a fact. They are cannibals. They are different people. They are stealing, robbing, and raid us continuously. We are afraid to go out not only at night but even at daytime. They can kill us whenever they want,” said Maisa Ramazanova, a resident of the village of Saruso.
Shamil Gazimagamedov denies the accusations of his neighbors. Officers from the Internal Ministry’s Kakheti Main Department did not allow us to speak with him.
According to our information, Shamil was converted to Christianity in prison. So, it might have become the reason for controversy. Neighbors of Gazimagamedov say that he was imprisoned for having killed his uncle. “When his father died, Shamil was 17. According to the Avarian tradition, his mother was to marry the brother of her late husband. At that time Shamil was pasturing cattle. One day, when he returned home he saw that uncle tried to have a sex with his mother forcibly and tortured the woman. Shamil killed his uncle,” recalled the friends of Gazimagamedov, who added that Shamil’s Christianity seriously irritated the Avars. The conflict was particularly aggravated since Gazimagamedov joined reservists’ army. “Avars were arguing with him for having joined the army in addition to the converting to Christianity. Avars were afraid that they would also be recruited after that. Besides that there is an old Georgian Church in the mountain in the village of Saruso. Shamil was looking after the church. However, Avars raided the church each time he left there crosses or icons. Local police officers offered him to cooperate with them and in exchange of the assistance he would not have any problems. However, Shamil refused to be an agent of the law enforcers. We think, all above-mentioned circumstances have become the reason to persecute him,” said the friends of Gazimagamedov.
Wife of Gazimagamedov, Magamed Duganov Zalina said that her husband was shot by supporters of Magamed Khaibulaev.
“My husband and our neighbor were standing in front of our house. Magamed Khaibulaev’s son approached them and started to curse them. My husband could not stop him and then they started quarrelling. Khaibulaev wounded my husband. The police had information about the incident but did not pay attention in time. One more incident happened two weeks ago and police did not detain anyone,” said Zalina.
Doctros from the Gurjaani District Hospital said that Gazimagamedov has numerous wounds in the left side of the chest, in his left shoulder and in the knee. His health conditions are stable at the moment. As for Magamed Djalilov, he was operated on to remove bullets from his body.”
Criminal case was launched at the Kvareli Police Department under the Article on attempt of murder and robbery. Nobody comments on the situation at the Internal Ministry’s Kakheti main Department. Kvareli Police officials said that Avars frequently have arguments between each other. “At present we control the situation,” said Archil Bozhadze, the chief of the Kvaerli Police Department.
Population of the village of Saruso demands to detain the members of the armed formation and their severe punishment. If their demands are not satisfied, they threaten to take bloody revenge of the incident.