კახეთში პროკურატურა არასამთავრობო ორგანიზაციებს უტევს
imedab.gifდამოუკიდებელი მედიასაშუალებების შემდეგ, სამართალდამცავებმა კახეთში არასამთავრობო ორგანიზაციებს შეუტიეს. ორი დღის წინ, თელავის რაიონულმა პროკურატურამ „სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრის“ ადგილობრივი ორგანიზაციის ერთ-ერთი კოორდინატორი იმედა ლაზარიაშვილი დააკავა. პროკურატურა 20 წლის წარმატებულ სტუდენტს,  სამუშაო ოფისის მძარცველების დაფარვაში ადანაშაულებს. არასამთავრობო სექტორი კი მომხდარს ზეწოლად აფასებს და დახმარებას საერთაშორისო ორგანიზაციებს სთხოვს.(ფოტოზე იმედა ლაზარიაშვილი )
თელავის იაკობ გოგებაშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტში სოციოლოგიის ფაკულტეტზე სწავლის პარალელურად, იმედა ლაზარიაშვილი „სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ფონდის“ რაიონულ ოფისში მუშაობს. იგი კისისხევის ახალგაზრდულ სათემო კავშირს ხელმძღვანელობს. 2007 წლის 13 იანვარს, დღემდე დაუდგენელმა პირებმა მისი სამუშაო ოთახი გაძარცვეს. წაიღეს კომპიუტერული ტექნიკა და სხვადასხვა ნივთები. ქურდობის ფაქტზე თელავის პოლიციაში სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა. ოფისის კოორდინატორი გამომძიებელმა 2007 წლის 8 თებერვალს დაკითხა.
ოთხი თვის მანძილზე, მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით აღძრული სისხლის სამართლის საქმის გაუხსნელობის გამო, გასულ კვირას „სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრის“ აღმასრულებელმა დირექტორმა ეკა ურუშაძემ განცხადებით შს კახეთის მთავარ სამხარეო სამმართველოს ხელმძღვანელობას მიმართა. არასამთავრობო ორგანიზაციის ხელმძღვანელი წერილში შეშფოთებას გამოთქვამს გამოძიების უსუსურობისა და უყურადღებობის გამო და სამართალდამცავებს ქმედითი ნაბიჯების გადადგმისაკენ მოუწოდებს.
„როგორც ჩანს, ამ წერილმა პოლიციის და პროკურატურის ხელმძღვანელობები საკმაოდ გააღიზიანა, როგორ გავბედეთ და მათ უსუსურები შევკადრეთ. პროტესტის პასუხად, მათ, 19 მაისს, ჩვენი წარმომადგენელი იმედა ლაზარიაშვილი დააკავეს და გადაწყვიტეს, რომ იგი ჩვენების შეცვლის მოტივით, სსკ-ის 371 პრიმა მუხლით სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მიეცათ.
ლაზარიაშვილმა ადვოკატი მოითხოვა. იგი შეზღუდული შესაძლებლობების მქონეა. მას დიაბეტი აქვს და ყოველდღიურად, დღეში ორჯერ სპეციალური სამედიცინო პრეპარატის მიღებას საჭიროებს. მიუხედავად ამისა, პროკურატურამ ეს ფაქტი არ გაითვალისწინა. „საბედნიეროდ, მისი დაკავების ამბავი არასამთავრობოებისთვის მალევე გახდა ცნობილი,“ - აცხადებს „სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრის“ თელავის ოფისის ხელმძღვანელი ვახტანგ მოსიაშვილი.
როგორც „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტი ლია ხუროშვილი აღნიშნავს, იმედა ლაზარიაშვილის მიმართ, რეალურად სსკ-ის 371 პრიმა მუხლის გამოყენების ობიექტური საფუძველი არ არსებობდა, რადგან იქ ნათლად არის მითითებული, რომ ჩვენების შეცვლის გამო პირს შეიძლება ბრალი დაედოს მხოლოდ მაშინ, თუ ჩვენების შეცვლა არსებითად უშლის ხელს გამოძიებას. „ასეთი ფაქტს ლაზარიაშვილის მხრიდან ადგილი არ ჰქონია. ეს იყო პროკურატურის მხრიდან შურისძიება არასამთავრობო ორგანიზაციის მისამართით, მათ მიერ დაყენებული სამართლიანი მოთხოვნების გამო,“ - აცხადებს ადვოკატი.
„საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ თელავის ოფისის ხელმძღვანელის ლელა ტალიურის ინფორმაციით, ასეთმა ანგარიშსწორებებმა რეგიონში ბოლო დროს პერმანენტული ხასიათი მიიღო. „თელავში ზედიზედ უკვე ორი არასამთავრობო ორგანიზაციის ოფისი გაძარცვეს. ორივე ფაქტზე სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა, თუმცა უშედეგოდ. პროკურატურის უყურადღებობა გასულ კვირას წერილობით გააპროტესტეს, რასაც ეს დასაგმობი ფაქტი მოჰყვა. ასევე მკაცრად მოითხოვდა საკუთარი ოფისის გაქურდვის ფაქტის სრულყოფილ და დროულ გამოძიებას „ბუნების მოყვარულთა საზოგადოების“ ხელმძღვანელი კარლო ამირგულაშვილი, რომლის მიმართაც გამოძიებას იგივე პრეტენზიები ჰქონდა. სამწუხაროა, როცა პროკურატურა დამნაშავეებს არასამთავრობო ორგანიზაციებში ეძებს და არა მის გარეთ,“ - ამბობს ლელა ტალიური.
მომხდარი ფაქტი დაგმეს სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებმაც. ისინი ლაზარიაშვილის დაკავებისთანავე კახეთის საოლქო პროკურატურასთან შეიკრიბნენ და ვითარებაში გარკვევა მოითხოვეს. პროკურატურიდან არასამთავრობოების მოთხოვნას კარის ჩარაზვით გამოეხმაურნენ. იმედა ლაზარიაშვილის გათავისუფლება პროკურატურის შენობის წინ არასამთავრობოების საპროტესტო აქციის გამართვის შემდეგ მოხერხდა.
გიორგი ბოკერია, „საქართველოს სამოქალაქო განათლების ასოციაციის“ ხელმძღვანელი: ძალიან არასასიამოვნო და შემაშფოთებელი ფაქტი მოხდა. იგივე შეიძლება მოიქმომედონ ნებისმიერი ჩვენგანის მიმართ გაჩუმების, დაშინების ან სხვა მიზნით. ლაზარიაშვილის დაკავებამ ორგანიზაციაც დააზარალა. ის ახალგაზრდები, რომლებსაც ცენტრთან ურთიერთობა სურდათ, ასევე ისინი, ვინც უკვე თანამშრომლობენ მათთან, შესაძლოა დაშინდნენ და ეს თანამშრომლობა ვეღარ შედგეს.
თინათინ ფხოველიშვილი, „იურისტთა განვითარების ცენტრის“ თავმჯდომარე: „მსგავსი მეთოდებით გაუსწორდნენ კახეთის რეგიონული გაზეთის „იმედის“ რედაქტორსაც, როდესაც პოლიცია ცდილობდა მისთვის ბრალი დაედოთ რედაქციის ოფისის დარბევაში. დამშვიდების საფუძველი ნამდვილად არ გვაქვს. მოვითხოვთ, პროკურატურამ შესაბამისი განმარტება გააკეთოს მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით. რეგიონში მოქმედი არასამთავრობო ორგანიზაციები აღნიშნულს ზეწოლად ვაფასებთ და დახმარებას საერთაშორისო ორგანიზაციებს ვთხოვთ.“
მიუხედავად „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ კახეთის ოფისის არაერთი თხოვნისა, არც თელავის პოლიციაში, არც შს კახეთის მთავარ სამხარეო სამმართველოში და არც თელავის პროკურატურაში, იმედა ლაზარიაშვილის დაკავების ფაქტთან დაკავშირებით კომენტარი არ გააკეთეს.

imedab.gifHaving harassed independent media sources, law enforcement bodies began attacking the NGOs in Kakheti region. Two days ago, the Telavi District Prosecutor’s Office arrested Imeda Lazariashvili, one of the coordinators for the local office of the “Center for Strategic Research and Development”. The Prosecutor’s Office blames the twenty-year-old graduate student for protecting the robbers. The non-governmental sector calls the situation urgent and urges the international organizations for help.(Photo:Imeda Lazariashvili)
Imeda Lazariashvili was a student in the Sociology Faculty at the Telavi Jacob Gogebashvili State University. In addition to that he works at the district office of the “Center for Strategic Research and Development”. Lazariashvili is the head of the Youth Union of the Kisiskhevi Community. On January 13, 2007, unidentified people robbed his office, taking computers and various things. A criminal case was launched by the Telavi Police Department. The investigator interrogated the office coordinator on February 8, 2007.
Last week, Eka Urushadze, the Executive Director of the Center for Strategic Research and Development, applied to the board of the Internal Ministry’s Kakheti Main Department to find out why the criminal case had remained uninvestigated for four months.  In the letter the head of the NGO expressed her concern regarding the indifference of the law enforcers and demanded them to take urgent measures to finish the investigation.
“It seems that the letter irritated the policemen and board of the Prosecutor’s Office. They could not imagine we would call them indifferent and demand something from them. On May 19 they arrested our representative Lazariashvili in protest and decided to charge him for retraction his initial testimony under the Georgian Criminal Code, Article 371'.
Lazariashvili demanded a lawyer. He is a disabled person; he has diabetes and needs to take special medicine twice a day. However, the Prosecutor’s Office did not take this fact into consideration. “Fortunately, the NGOs learned about his detention on time,” said Vakhtang Mosiashvili, the head of the Center for Strategic Researches and Development’s Telavi Office.
Lia Khuroshvili, lawyer for the Human Rights Center pointed out that there had been no reasons to charge Imeda Lazariashvili under the Criminal Code, Article 371. That particular article definitely states that a person could be charged for retraction of the initial testimony if the new statement seriously hinders the investigation. “Such a fact did not occur in Lazariashvili’s case. The Prosecutor’s Office punished the representatives of the NGO for their just demands,” said the lawyer.
Lela Taliuri, the head of the Georgian Young Lawyers Association’s Telavi Office, said that similar retribution by authorities has become too frequent in the region lately. “Offices of two NGOs were robbed in Telavi. Criminal cases were launched in both instances, though in vain. Last week, the indifference of the Prosecutor’s Office was criticized in a letter sent to them. Karlo Amirgulashvili, the head of the “Society of Naturalists” demanded the immediate and complete investigation of the robbery, but finally the investigation had some arguments with him. Unfortunately, the Prosecutor’s Office looks for the criminals in the NGOs and not outside,” said Taliuri.
Other NGOs also condemned the fact. They gathered at the Kakheti Regional Prosecutor’s Office soon after Lazariashvili’s detention and demanded the law enforcers explain the situation to them. In reply, representatives of the Prosecutor’s Office locked the door. Imeda Lazariashvili was released after the NGOs held the protest demonstration in front of the Prosecutor’s Office.
Giorgi Bokeria, the head of the “Association for Georgian Civil Education”: The fact was too unpleasant and caused serious concern. Any of us could be detained in order to silence us, to threaten us, or for some other reason. The organization had some problems because of Lazariashvili’s detention. Those young people who already cooperate or plan to cooperate with the organization might be threatened and refuse to join the NGO.
Tinatin Phkhovelishvili, chairwoman for the Center for Lawyers’ Development: “They have used similar methods with the editor of the Kakheti regional newspaper “Imedi” when the police tried to blame him for having raided the editorial office. We have no reason to remain quiet. We demand an explanation from the Prosecutor’s Office. We, representatives of the region based NGOs, state that we are being suppressed and urge international organizations for help.”
Despite several demands of the Human Rights Center’s Kakheti Office, representatives of the Internal Ministry’s Kakheti Main Department, the Telavi Prosecutor’s Office, nor the Telavi Police Department agreed to comment on the situation.