ადამიანის უფლებები იმერეთში
uflebas.gifმიუხედავად იმისა, რომ საქართველოში ადამიანის უფლებების დარღვევაზე ადგილობრივი თუ საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციები საკმაოდ მწვავედ რეაგირებენ, უფლებაშელახულ მოქალაქეთა რიცხვი მაინც დიდია. შესაბამისად, საქართველოს სახალხო დამცველის წარმომადგენლობას დასავლეთ საქართველოში, რომლის ძირითადი ოფისი ქუთაისშია და მისი თანამშრომლები თითქმის მთელ დასავლეთ საქართველოს ემსახურებიან, საქმე მაინც თავზე საყრელად აქვს.
2007 წლის იანვრიდან დღემდე აღნიშნულ სამსახურში 200 კორესპონდენცია შევიდა. მისაღებში ყოველთვის ხალხმრავლობაა. დაზარალებული მოქალაქეები დახმარებას ითხოვენ.
საქართველოს სახალხო დამცველის დასავლეთ საქართველოს სამმართველოს წარმოებაში არსებულ საქმეებთან დაკავშირებულ პრობლემებზე სამმართველოს ხელმძღვანელს თეონა კუჭავას ვესაუბრეთ:
„წინა წლები შეგვიძლია დავყოთ თვეების, კვარტლების მიხედვით, როცა ერთ პერიოდში რაღაც კონკრეტული პრობლემა ფიგურირებდა და ჩვენთან შემოსული განცხადებების უმრავლესობა ამ საკითხს ეხებოდა. მაგალითად, 2006 წლის ბოლოს ეს იყო სოციალური საკითხები და ამასთან დაკავშირებით ძალიან ბევრი განცხადება მივიღეთ. მანამდე იყო მომხმარებლის უფლებები ენერგოკომპანიასთან მიმართებაში. იმის წინ კი, დაკავებასა და გამოძიებასთან დაკავშირებული პრობლემები. თუ გასულ წელს შემეძლო მეთქვა, რომ რომელიმე კონკრეტული  პერიოდისთვის აქტუალური ერთი ტიპის უფლების დარღვევა იყო, წელს კონკრეტულად რაიმე სახის პრობლემის დასახელება არ შემიძლია. პრობლემები ათასნაირი და რაც მთავარია ძალიან მწვავე და აქტუალურია,“ - აცხადებს თეონა კუჭავა
სოციალური საკითხები
„უამრავი მოქალაქე მოგვმართავს და ამბობს, რომ სასამართლომ მათთვის სასარგებლო გადაწყვეტილება კი გამოიტანა, მაგრამ ეს გადაწყვეტილება აღსრულებული არ არის და სააღსრულებლო ბიუროს მისამართით ისინი პრეტენზიებს გამოთქვამენ. კვლავ ძალაში რჩება სოციალური საკითხები. ეს არის, ძირითადად, საწარმოო ტრავმებთან დაკავშირებული პენსიები. აღნიშნული საკითხი გარკვეული პერიოდის მანძილზე კანონმდებლობის დონეზე დაურეგულირებელი იყო და აღნიშნული პენსიების გაცემა შეწყდა. შემდეგ გამოვიდა ახალი აქტი, რომელიც ახლებურად არეგულირებს მას. საქმე ამჯერად ფუნქციონირებაშეჩერებულ ფაბრიკა-ქარხნებს და მათ ყოფილ თანამშრომლებს. ჩვენს დაქვემდებარებულ ტერიტორიაზე ასეთებია ქუთაისის საავტომობილო, ელექტრომექანიკური და სატრაქტორო ქარხნები, ტყიბულსა და ჭიათურაში მდებარე ქვანახშირის საბადოები. ადამიანები, რომლებიც ჩვენ მოგვმართავენ, აღნიშნულ საწარმოებში მიღებული ტრავმების შედეგად დაინვალიდდნენ და პენსიასაც იღებდნენ. ამჯერად კი, იმის გამო, რომ გაჩერებულ საწარმოს შესაბამისი თანხების გადახდა არ შეუძლია, მათაც პრობლემები შეექმნათ. ჩვენი სამსახურის მიერ მოხდა ზოგადად ფაქტის შესწავლა და არა კონკრეტულ განცხადებებზე რეაგირება, რადგანაც ამ შემთხვევაში აუცილებელია საკანონმდებლო დონეზე მიღებული გადაწყვეტილებები.
სახელმწიფო დონეზე გადასაწყვეტი იყო კიდევ ერთი საკითხი, რომელიც გურიაში სოფელ ანასეულში განთავსებულ რადიაქტიული ნივთიერების ლაბორატორიას შეეხებოდა. როგორც ჩვენთვის გახდა ცნობილი, ლაბორატორია დაიხურა და ეს ნივთიერებები შესაბამისად არ დაილუქა. ამის შესახებ ინფორმაცია ერთ-ერთმა ჟურნალისტმა მოგვაწოდა. მან ისიც თქვა, რომ არც ერთი სახელმწიფო უწყება ამ ფაქტზე კომენტარს არ აკეთებდა. საყოველთაოდ ცნობილია, რომ ინფორმაცია გარემოს შესახებ არის აბსოლუტურად საჯარო და არ შეიძლება მისი გასაიდუმლოება. ჩვენ უკვე სამინისტროდან მოვიპოვეთ ეს ინფორმაცია, ჩატარდა ამ ტერიტორიის გამოკვლევა და, მართლაც, დადგინდა, რომ იქ რადიაციული დაბინძურების მაღალი დონე იყო. ეს ისეთი ტერიტორიაა, სადაც მოსახლეობა არ ცხოვრობს, მაგრამ როდესაც იქ ჩავედით, საკმაოდ დიდი რაოდენობით საქონელი აღმოვაჩინეთ, რომელიც დაბინძურებულ კერაზე ძოვდა. ამ საქონლის მეშვეობით კი, ადამიანების დაავადებაც ადვილი შესაძლებელია. როდესაც დადგინდა, რომ აღნიშნულ ტერიტორიაზე რადიაციული დაბინძურების მაღალი დონე იყო, მომზადდა საჭირო რეკომენდაციები და გარემოს დაცვის სამინისტროს გაეცა, რათა საშიში ზონის  გაუვნებელყოფა მომხდარიყო,“ - აცხადებს კუჭავა.
ეკომიგრანტები, დევნილები და რელიგიური უმცირესობები
„აჭარის რეგიონში განსაკუთრებით მძიმეა ეკომიგრანტების მდგომარეობასთან დაკავშირებული საკითხები. დევნილების მდგომარეობას რაც შეეხება, ჩვენ თვალყურს ვადევნებთ მათ პრობლემებსა და მოვლენების მსვლელობას და ყველაფერს ისე დავაფიქსირებთ და შევაფასებთ, როგორც საჭიროა,“ -  ირწმუნება თეონა კუჭავა.
რამდენიმე ხნის წინ, გურიაში, სოფელ ზოტში, რელიგიურ ნიადაგზე ადამიანების უფლებების შელახვა დაფიქსირდა. ზოტი გურიის ერთ-ერთი მაღალმთიანი სოფელია, სადაც მუსულმანი აჭარლები ცხოვრობენ. როგორც ჩვენთვის გახდა ცნობილი, აქ სამართალდამცავების მიერ რაღაც საგამოძიებო მოქმედება ჩატარდა და თავად ადგილობრივ მცხოვრებთაგან ცალსახად დაფიქსირდა ის ფაქტი, რომ რელიგიურ ნიადაგზე ამ ადამიანებს პოლიციის უფროსმა შეურაცხყოფა მიაყენა, რაც ჩვენთვის შეფასების საგანი გახდა.“
პირთა დაკავებისას წარმოქმნილი პრობლემები
„შეიძლება ითქვას, რომ დაკავების მომენტში ცემა, წამება, რაც ადრე მასიურ ხასიათს ატარებდა, ძირითადად, აღარ არის. შედარებაც არ შეიძლება, თუნდაც ორი წლის წინანდელ პერიოდთან, მაგრამ ასეთი შემთხვევები მაინც ფიქსირდება. ასეთ ვითარებაში კი, კონკრეტული დაზარალებულისთვის, რასაკვირველია, დიდ შეღავათს არ წარმოადგენს ის ფაქტი, რომ მსგავსი შემთხვევების რაოდენობამ საკმაოდ მოიკლო.
იყო რამდენიმე შემთხვევა, როდესაც დაცვის უფლების ხელყოფა მოხდა. როცა ეჭვმიტანილთან არ შეუშვეს ადვოკატი და ამ უკანასკნელმა მხოლოდ ჩვენი დახმარებით მოახერხა თავისი დაცვის ქვეშ მყოფ პიროვნებასთან შეხვედრა. თუმცა, შემდეგ იმ ადვოკატმა, სრულიად მოულოდნელად საკუთარი პოზიცია გადათქვა და აღნიშნა, რომ ამ საკითხზე გამოძიება ჩვენ დავაწყებინეთ,“ - ყვება თოენა კუჭავა.
პატიმრების მდგომარეობა ციხეებში
„კვლავ უამრავი განცხადება შემოდის პატიმრების მხრიდან. ისინი ძირითადად წინასწარი გამოძიების ტენდენციურად წარმართვას შეეხება, მაგრამ, სამწუხაროდ, ჩვენ ამ სფეროში ვერ ვერევით. თუმცა, იყო რამდენიმე განცხადება და მნიშვნელოვანი საქმე, რომელიც შევისწავლეთ და უშუალოდ დაკავების დროს ან დაკავების შემდეგ განხორციელებულ ფიზიკურ ზეწოლას ეხებოდა, რაზეც უკვე უშუალოდ სახალხო დამცველმა გადააგზავნა შესაბამისი რეკომენდაცია.
ციხეებში პატიმრების მდგომარეობას რაც შეეხება, ცემის ბოლო ფაქტი ქუთაისის #2 საპყრობილესა და სასჯელაღსრულებით დაწესებულებაში მარტის თვეში დავაფიქსირეთ. ეს იყო შემთხვევა, როდესაც პატიმარი კონკრეტულ პიროვნებას ასახელებდა, რომელმაც მისი ცემა განახორციელა. სხვა პატიმრებიც აღნიშნავენ, რომ ეს კაცი მათდამი ძალიან ცუდი დამოკიდებულებით გამოირჩევა. ადგილი აქვს, როგორც ფიზიკურ, ასე ფსიქოლოგიურ ზეწოლას, მუქარას და ასე შემდეგ. თუმცა, პრობლემა იმაშია, რომ იშვიათადაა, როდესაც პატიმარი ჩვენთან ბოლომდე თანამშრომლობს და თავის განცხადებას ოფიციალურ მსვლელობას აძლევს, და ეს იმიტომ, რომ მას ანგარიშსწორების შიში აქვს. სწორედ ეს არის დამახასიათებელი ამ ტიპის დაწესებულებებისთვის. მათ მიაჩნიათ, რომ არ აქვთ გარანტია იმისა, რომ ხვალ მის მიერ ცემაში მხილებული ადამიანი მათ აკრძალულ ნივთს არ ჩაუდებს და ამის შედეგად მდგომარეობა არ დაუმიმძიმდებათ. ისინი არაოფიციალურად ყველაფერს გვეუბნებიან, მაგრამ აქვე გვთხოვენ, რომ არ გავამჟღავნოთ და  არ გავახმაუროთ ეს ინფორმაცია. ოფიციალურად რეაგირებაზე და მსვლელობის მიცემაზე ხომ საერთოდ ზედმეტია ლაპარაკი. სწორედ ეს არის ყველაზე დიდი პრობლემა.“
მოზარდთა უფლებები
„ორი შემთხვევა დაფიქსირდა, როდესაც 18 წელს მიუღწეველ ადამიანს სასამართლომ ადმინისტრაციული პატიმრობა შეუფარდა, რაც დღევანდელი კანონმდებლობით არ შეიძლება. ყველაზე საინტერესო ის იყო, რომ როდესაც ჩვენ ეს ფაქტი აღმოვაჩინეთ და სათანადო უწყებებს მივმართეთ, რათა კანონის შესაბამისი ზომები მიეღოთ, სამტრედიის რაიონის მოსამართლემ თვითონ გაასაჩივრა საკუთარი გადაწყვეტილება. რითაც პრაქტიკულად სამართალწარმოების კურიოზთან გვქონდა საქმე.
ანალოგიური ფაქტი მოხდა ბათუმშიც, როდესაც არასრულწლოვანი გოგონა დაზარალებულის სტატუსით ძალით მიიყვანეს განყოფილებაში, შემდეგ კი მას ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს. ამ გოგონამ ადეკვატური რეაგირება მოახდინა, რის გამოც თავადვე დააკავეს. ქუთაისისთვის განსაკუთრებულად აქტუალურია ბოშა ბავშვების საკითხი. მათთან დაკავშირებით, მართალია, არავინ მოგვმართავს, მაგრამ ეს რომ ჩვენთან რეალურ პრობლემად დგას, ამას საუბარი არ სჭირდება. ეს საკითხი, მართლაც აქტუალურია, თუმცა, ჯერ-ჯერობით, გადაჭრის გზა ვერ მოვიფიქრეთ. ჩვენი ქალაქის ხელმძღვანელობა ამ პრობლემის გადაჭრას ბოშების ქალაქიდან გაძევებაში ხედავს. მაგრამ, რასაკვირველია, ეს გამოსავალი არ არის. ყველაზე დიდი პრობლემა, რაც ამ ადამიანების დაცვის სფეროში იქმნება, ისაა, რომ ისინი ძალიან არაკონტაქტურები არიან, ანუ, ახლოს არავის იკარებენ, რათა მათი მდგომარეობის შესწავლა მოხდეს. ასევე ხშირია შემთხვევები, როდესაც ეს ბავშვები ექსპლუატაციის მსხვერპლნი ხდებიან, როგორც თავიანთი  თანამოძმეების, ისე საზოგადოების მხრიდანაც და ეს ძალიან დიდი პრობლემაა.“
როგორც თეონა კუჭავას საუბრიდან ირკვევა, პრობლემები ადამიანის უფლებათა დარღვევის კუთხით დასავლეთ საქართველოშიც ისევე მრავლადაა, როგორც მთელს ქვეყანაში. ხოლო რაც შეეხება სამართალდამცავთა მხრიდან თავად სახალხო დამცველის რწმუნებულის საქმიანობის შეზღუდვის მცდელობას, რაც არცთუ შორეულ წარსულში ფრიად გავრცელებული მოვლენა იყო იმერეთის სამართლებრივ სივრცეში, ეს თითქმის აღარ ხდება.  განსაკუთრებით მას შემდეგ, რაც ამ კუთხით საკმაოდ მაღალი საჯარიმო სანქციები იქნა შემოღებული, რომლის მაქსიმალური ზღვარი 2000 ლარს აღწევს. შედეგად კი, დღეს საზოგადოება (სხვა თუ არაფერი) იმის გარანტიას მაინც იღებს, რომ „დაცული დამცველისგან“ გაცილებით უკეთ იყოს დაცული.

Human Rights in Imereti
uflebas.gifAlthough local and international non-governmental organizations have severe reactions on human rights violation in Georgia, the number of people with violated rights is quite large. Consequently, the representatives of the Georgian Public Defender in the Western Georgia, whose office is in Kutaisi and its stuff serves the whole region, have a lot to do.
Since January 2007 their office has received two hundred letters. There are always a lot of people in the waiting room. They need legal assistance.
The Human Rights Center interviewed Theona Kuchava, the head of the Public Defender’s Kutaisi Office, regarding the cases they are discussing currently.
“We can divide last year into months and quarters when we were discussing one kind of problem and most of the appeals we received dealt with that problem only. For example, late in 2006 it was social problems and we received a lot of letters about it. Before that we discussed the subscribers’ rights violated by the Power Distribution Company. We also received letters about arbitrary detention and investigation. However, this year I cannot say that we are discussing only one kind of problems. There are a lot of questions and they all are very urgent and serious,” said Theona Kuchava.
Social Issues
“A lot of people apply to us and say that although the court has passed verdict in their favor, the verdict is not followed yet and they complain about the executive bureau. Social issues are still urgent. These are particularly demands on pensions that should have been granted to people with employment injuries. This problem remained unregulated by the legislation for some time and the pensions were not given out. Then the authority adopted a new resolution which regulates the problem in a new way. Former employees of out-of-function factories still complain about their allowances. Those enterprises are Kutaisi Auto-factory, Electro-mechanic and tractor factories as well as Coal Mines in Tkibuli and Chiatura. Former workers of those enterprises apply to us because they have employment injuries and demand their allowances because of the fact. However, currently, those industrial centers do not work and consequently cannot pay their pensions at all.  Our office studied the situation in general but we failed to assist those people individually. It is necessary to make some changes in the legislation to resolve the problem.
One more problem should have been resolved by the government that dealt with the Radioactive Laboratory located in the village of Anaseuli in the Guria Region. As far as we know, the lab was closed down and radioactive substances were not sealed up properly. One of the journalists informed us about the fact who also added that none of the governmental bodies made comments on the situation. It is well-known fact that the information on environment is absolutely public and it cannot be kept in secret. We received information from the Ministry; the territory was examined and it proved that the level of radioactive pollution was high. People do not reside in the area but when we arrived there a lot of cattle were in the place and they were grazing in the polluted area. Subsequently the people might have got ill of infected cattle. After the examination proved the high level of radioactive pollution in the area, we prepared all necessary recommendations which were sent to the Environmental Ministry to neutralize the dangerous zone,” said Kuchava.
Eco-migrants, IDPs and Religious Minorities
“The problem regarding eco-migrants is particularly urgent in Adjara Region. As for IDPs, we observe their problems and we will assess everything properly,” said Theona Kuchava.
Some time before, human rights were violated in the village of Zoti in the Guria region on religious grounds. Zoti is a mountainous village which is settled by Muslim Adjarian people. As we have found out, law enforcers carried out some investigation in the village and local people claimed that the head of the police insulted the villagers on religious grounds. We studied the station.”
Problems which emerged during detention
“We must point out that detainees are not beaten and tortured while arresting that was too common during previous years. We cannot compare the present situation with the past. However, there are some facts when detainees are harassed. In this situation, the fact that the number of harassment has been reduced is not a great relief for those who were assaulted while detention.
There were several facts when the detainees were not allowed to enjoy their rights to defense. The accused had no access to lawyer and the attorney could meet the client after we involved the case. It is strange that soon the lawyer changed his attitude towards the accused and declared that we made him take over the defense of the detainee,” said Theona Kuchava.
Prisoner’s Life in Prisons
“We receive a lot of letters from the prison. Their petitions deal with tendentious preliminary investigation.  Unfortunately we cannot interfere in the field. However, there were several applications and important cases where we interfered and investigated the case. The accused was assaulted during and after detention and the Public Defender personally prepared recommendations regarding the fact.
As for the situation in the prison, we observed the last fact of physical assault in the Kutaisi Detention Setting # 2 in March. In this case, the prisoner named who had beaten him and other prisoners also claimed that the person was too aggressive to them. They spoke about physical and psychological suppression, threats, etc. The problem is that the condemned seldom wish to cooperate with us. The reason is that they are afraid to be revenged for complaining. It is very common for similar institutions. They think they do not have any guarantee that the person, they blame for mistreatment, would not plant some forbidden things on him and grave his situation. The prisoners speak openly about all violations in private talks but they urge us to keep their names anonymous and categorically deny starting investigation on the basis of their statements. It is serious problem.”
Rights of Juveniles
“We observed two occasions when the court sentenced juvenile accused to administrative imprisonment. It is not envisaged by current legislation. The most surprising is that since we learned about the situation and applied to corresponding bodies to take measures according to the law, the Samtredia District Judge appealed against his own verdict. It was kind of curious in judicial system.
Similar fact was observed in Batumi when a juvenile girl was brought to the police station as a victim and then the policemen assaulted her. This girl had adequate reaction on the policemen’s behavior and it resulted into her detention.
Most urgent problem for Kutaisi is Gypsy children. Although nobody applies to us about them it is real problem for our city and it is not necessary to speak much about it. Although the problem is too urgent, we have not thought of any way to resolve it. The city authority thinks that the problem will be resolved if we kick the Gypsy children out from the area; though it is not an optimal way out. The situation is aggravated by the fact that those children do not contact with anyone in order to explore the situation. There are occasions when these children are exploited by their people and society too. It is great problem.”
Conversation with Theona Kuchava showed that the problems regarding the human rights are great in number in the Western Georgia too as well as in the whole country. As for the law enforcers’ attempt to restrict the activities of the Public Defender’s representatives in the region, which was too common recently in Imereti, does not take place any more. The situation has changed since quite high sanctions have been introduced in the field. The maximum amount of the fine is 2000 lari. Subsequently, the society has guarantee that they will be protected by “well-protected Public Defender.”