დაზარალებულები გარდაცვლილის რეაბილიტაციას ითხოვენ
policia0.gif2006 წლის 7 დეკემბერს, ქუთაისში, ჭავჭავაძის ქუჩაზე საპატრულო პოლიციის თანამშრომლის მიერ მოკლული 19 წლის ვარლამ ფხაკაძის საქმის გამოძიება საეჭვოდ გაჭიანურდა, რაც გარდაცვლილის ახლობლების პროტესტს იწვევს. მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით სისხლის სამართლის ორი საქმეა აღძრული.
2006 წლის 7 დეკემბერს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის იმერეთის მთავარ სამმართველოში წინასწარი გამოძიება დაიწყო ვარლამ ფხაკაძის მიმართ სსსკ-ის 177-ე მუხლით, რაც ქურდობის მცდელობას ითვალისწინებს, მაგრამ ვინაიდან დანაშაულში ეჭვმიტანილი მძიმედ იყო დაჭრილი, მისი დაკითხვა ვერ მოხერხდა. იგი მიყენებული ჭრილობების შედეგად მალევე გარდაიცვალა.
იმავდროულად წინასწარი გამოძიება დაიწყო საპატრულო პოლიციის თანამშრომლების მიმართ 114-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულისათვის. კერძოდ, ეს არის მკვლელობა დამნაშავის შეპყრობისათვის აუცილებელი ზომების გადამეტებით, რაზეც პასუხისგებაში იქნა მიცემული საპატრულო პოლიციის თანამშრომელი ივანე კაპატაძე, რომელსაც აღკვეთის ღონისძიების სახით დაპატიმრება შეეფარდა. პატრულის დანარჩენ თანამშრომლებს: დავით მინაშვილს, ავალო გაბრიჭიძესა და კახა გაბუნიას კი, რომლებიც ასევე  შემთხვევის ადგილზე იმყოფებოდნენ, აღკვეთის ღონისძიების სახით 2000-2000 ლარის ოდენობით გირაოს გადახდა დაეკისრათ.
ფხაკაძის ახლობლები მიიჩნევენ, რომ დასავლეთ საქართველოს საოლქო პროკურატურამ აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით პასუხისგებაში მიცემული  საპატრულო პოლიციის თანამშრომლების მიმართ გამოძიება ტენდენციურად აწარმოა და მუხლები, რომლებითაც ისინი პასუხისგებაში მიეცნენ, სინამდვილეში მათ მიერ ჩადენილი დანაშაულის ადექვატური არ არის.
„ჩვენ პროკურატურას მივმართეთ და  მოვითხოვეთ მომხდარიყო კვალიფიკაციის შეცვლა და 114-ე მუხლი გადაკვალიფიცირებულიყო 108-ე მუხლზე, რაც განზრახ მკვლელობას გულისხმობს. მაგრამ ამაზე უარი მივიღეთ. დღევანდელი მდგომარეობით, ივანე კაპატაძე პასუხისგებაში მიცემულია სსსკ-ის 114-ე მუხლითა და 342-ე მუხლის მეორე ნაწილით. ხოლო ამ საქმესთან დაკავშირებული საპატრულო პოლიციის სხვა თანამშრომლები მხოლოდ 342-ე მუხლის მეორე ნაწილით. ეს არის სამსახურეობრივი გულგრილობა, რასაც შედეგად ადამიანის სიცოცხლის მოსპობა მოჰყვა. აღნიშნული საქმე უკვე გადაგზავნილია სასამართლოში და მასზე ალბათ, მალე პროცესიც ჩაინიშნება,“ -  აცხადებს დაზარალებულის ადვოკატი, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ქუთაისის ფილიალის იურისტი რეზო თოფურია.
რაც შეეხება, ვარლამ ფხაკაძის მიმართ სსსკ-ის 177-ე მუხლით აღძრულ საქმეს,  2007 წლის 27 მარტს დაცვის მხარემ განცხადებით მიმართა დასავლეთ საქართველოს საოლქო პროკურორს და მოითხოვა, რომ წინასწარი გამოძიება ვარლამ ფხაკაძის მიმართ ქურდობის ფაქტთან დაკავშირებით, შეწყვეტილიყო სსსკ-ის 28-ე მუხლის ა ქვეპუნქტით, დანაშაულებრივი ქმედების არარსებობის გამო და არა ამავე მუხლის მეორე ნაწილის ბ ქვეპუნქტით, ანუ გარდაცვალების გამო, რაზეც დაცვამ პასუხად მიიღო, რომ აღნიშნულ საქმეზე მიმდინარეობს გამოძიება და მიღებული საბოლოო გადაწყვეტილების შესახებ მათ დამატებით ეცნობებოდათ.
„ჩვენთვის გაუგებარია, რაზე მიმდინარეობს გამოძიება, როცა პიროვნება უკვე გარდაცვლილია. შეიძლება ვიფიქროთ, რომ ხდება საქმის გამოძიების ხელოვნურად გაჭიანურება, ვინაიდან ეს ორი საქმე, პატრულებისა და ქურდობის მცდელობის, პირდაპირ კავშირშია ერთმანეთთან. თუკი დროულად ვერ მოხერხდება ვარლამ ფხაკაძის ბრალეულობის საკითხის დადგენა ქურდობის მცდელობასთან დაკავშირებით, ეს პროკურატურას საკმაოდ წაადგება საპატრულო პოლიციის თანამშრომლების მიმართ საქმის განხილვის დროს. ხოლო თუკი დადგინდება, რომ გარდაცვლილი უდანაშაულო იყო, ამ შემთხვევაში უფრო გაძლიერდება დაცვის პოზიცია და შეიძლება უკვე 114-ე მუხლის კვალიფიკაციის შეცვლაზეც იყოს საუბარი,“ - ამბობს რეზო თოფურია.
ვარლამ ფხაკაძის ახლობლებმა გამოძიების გაჭიანურების გამო, დახმარებისათვის საქართველოს სახალხო დამცველის რწმუნებულს იმერეთში თეონა კუჭავასაც მიმართეს.
„ჩვენ გამოძიებაში ჩარევის უფლება, რასაკვირველია, არ გვაქვს, მაგრამ მის მიმდინარეობას აუცილებლად მივადევნებთ თვალს. მიგვაჩნია, რომ ქურდობის საქმის გამოძიების სწორად წარმართვას გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს იმ მეორე საქმეზე, რომელიც პატრულის თანამშრომელთა ბრალეულობის საკითხს არკვევს,“ - აცხადებს საქართველოს სახალხო დამცველის რწმუნებული იმერეთში თეონა კუჭავა.
აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით კომენტარს არ აკეთებს ქუთაისის სამხარეო პროკურატურა. მოკლული ვარლამ ფხაკაძის ოჯახის წევრები კი ქურდობის მცდელობასთან დაკავშირებული საქმის, პირის გარდაცვალების გამო, შეწყვეტის კატეგორიული წინააღმდეგნი არიან. ისინი გამოძიების სამართლიანად წარმართვისა და გარდაცვლილის სრული რეაბილიტაციის მოთხოვნით, საპროტესტო აქციების გამართვას გეგმავენ.

Victims Demand Rehabilitation of the Dead Person
policia0.gifOn December 7 2006 patrol police murdered nineteen-year-old Varlam Pkhakadze in Chavchavadze Street in Kutaisi. The relatives of the murdered boy protest the suspended investigation. Two criminal cases have been launched on the fact.
On December 7 2006 Imereti Main Division of the Patrol Police Department started preliminary investigation on Varlam Phkhakadze under the Georgian Criminal Code, Article 177 which envisages the attempted robbery. However the accused was badly wounded and he could not be interrogated. Unfortunately, soon Pkhakadze died of the wounds. At the same time another preliminary investigation started on patrol policemen for the crime envisaged by the Article 114. More precisely the policemen were accused for abusing their power during detention. As a result, patrol policeman Ivane Kapatadze was sentenced to imprisonment. Other policemen, Davit Minashvili, Avalo Gabrichidze and Kakha Gabunia, who were on the scene of accident, were bailed for 2000 lari each.
Pkhakadze’s relatives think that the Western Georgia’s Regional Prosecutor’s Office carried out tendentious investigation on the crime and the article under which the policemen were charged, were not adequate to their crime.
“We have applied to the Prosecutor’s Office and demanded to change the qualification and change Article 114 for the Article 118. The letter envisages liability for premeditated murder. However the prosecutor refused us and Ivane Kapatadze is condemned under the Georgian Criminal Code Article 114 and Article 342, Section II. As for other policemen, who were participated in the crime, were charged only under Article 342, Section II. It is abusing of the power which resulted into the death of a person. The case materials were sent to the court and we hope the court hearing will soon be earmarked,” said lawyer for the victim side, Rezo Tofuria, who is also a lawyer for the Kutaisi office of Georgian Young Lawyers Association.
As for the criminal case launched on Varlam Pkhakadze under the Georgian Criminal Code Article 177, on March 27 2007 defense side petitioned to the Western Georgia’s Regional Prosecutor and demanded to drop preliminary investigation on Varlam Pkhakadze under the Criminal Code Article 28 Subsection ‘a’ which envisages dropping of the investigation because of the lack of evidences and not under the Subsection ‘b’ of the same Article according to which the investigation is dropped because of the death of the accused. As a reply on their demand the defense side was explained that the investigation is going on and they would receive additional information about the final decision.
“We cannot understand how the investigation is going on when the accused is dead. We suppose that the investigation is suspended on purpose because these two cases, on patrol policemen and on attempted thievery, are directly connected with each other. If Varlam Pkhakadze is not found guilty in time, it will be too helpful for the Prosecutor’s Office when they start discussing the criminal case on patrol policemen. However, if they conclude that the dead person is not guilty, the position of the defense side will be more severe and they might demand to change the liability for the Article 114,” said Rezo Tofuria.
Relatives of Varlam Pkhakadze applied to the Public Defender’s Representative in Imereti Region, Theona Kuchava, for help.
“We have no right to interfere the investigation; however we will definitely monitor the process. We think that the fair investigation of the thievery is too important for the second case. It will find out the guiltiness of the patrol policemen,” said Kuchava.
Kutaisi Regional Prosecutor’s Office does not comment on the situation. Family members of Varlam Pkhakadze categorically resist dropping the investigation on the first crime because of the death of an accused. They demand to carry out fair investigation and complete rehabilitation of the murdered boy. Unless their demands are satisfied, they threaten to hold protest demonstrations.