„ჩვენ უფლებააყრილი ადამიანები ვართ“
ბოლო პერიოდში „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ქუთაისის ბიუროს აფხაზეთიდან დევნილები ხშირად აკითხავენ. ისინი საკუთარი უფლებების შელახვაზე ჩივიან და უამრავ ფაქტებსაც ყვებიან. საჩივარი მრავალფეროვანია: ზოგიერთი მათგანი უმუშევრად დარჩენას, ზოგიც აუტანელ საცხოვრებელ პირობებს ან გასახლებასთან დაკავშირებულ დაუსრულებელ დავიდარაბას უჩივის.
სტატისტიკური მონაცემებით, იმერეთის რეგიონში 27064 დევნილი ცხოვრობს. აქედან ქუთაისში - 12899. როგორც ირკვევა, ისინი ხელისუფლებაზე მეტად არასამთავრობო ორგანიზაციებს ენდობიან და დახმარებისთვისაც უფრო ხშირად მათ მიმართავენ.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ქუთაისის ბიურომ იმერეთის რეგიონში მცხოვრებ დევნილთა სოციოლოგიური გამოკითხვა ჩაატარა: არის თუ არა დაცული მათი უფლებები, რა სახის დარღვევები იკვეთება ყველაზე ხშირად და ვინ ეხმარება მათ პრობლემის მოგვარებაში. როგორც გამოკითხვამ აჩვენა, თითქმის 90% ფიქრობს, რომ მათი უფლებები ყოველ ფეხის ნაბიჯზე ირღვევა, თანაც უხეშად:
ალიკა დანელია, 57 წლის: „თქვენ შეკითხვა ალბათ, სხვაგვარად უნდა დასვათ - გაგვაჩნია კი, ჩვენ საერთოდ საკუთარი უფლებები? თუ გაგვაჩნია, რაში გვჭირდება, ვერასდროს ვერაფერში ვიყენებთ. მე სოხუმელი კაცი ვარ და იძულების გზით, ამდენი წელია წყალტუბოში, სანატორიუმში ვცხოვრობ. ყოველ წუთს მოლოდინში ვარ, რომ მოვა ინვესტორი და გარეთ გაგვიძახებს. ამის უამრავი მაგალითია. ეს იმის ბრალია, რომ ხელისუფლებას არ ანაღვლებს ჩვენი ბედი. მისთვის სულერთია, დავიხოცებით თუ გადავრჩებით.“
მარინა გუნია, 34 წლის: „ყოველ ფეხის ნაბიჯზე ირღვევა ჩვენი უფლებები. 14 წლის წინ, ათსულიანი ოჯახი, ქუთაისში, მიტოვებული შენობის ორ ოთახში შევიყუჟეთ. ჩამონგრეული კედლები თავიდან ავაშენეთ და როგორც იქნა, იქაურობა საცხოვრებელს დავამსგავსეთ. ერთ დილასაც მოვიდნენ „გალსტუკიანი ბიძიები“ და აქაურობა გაიყიდა, უნდა დაცალოთო - გვითხრეს. ისე გველაპარაკებოდნენ, გეგონებოდა ხალხი კი არა, ცხოველები ვიყავით. წავედით, სხვა რა გზა გვქონდა და ახლა ნათესავებთან ერთად, მათ ბინაში ვცხოვრობთ.“
ნანა ერაძე, 45 წლის: „იმდენად გაღიზიანებული ვარ, არაფერზე აღარ მინდა ლაპარაკი. ჩემი და თქვენი საუბარიც ჰაერში დარჩება და საქმეს მაინც არაფერი ეშველება. ჩვენ უფლებააყრილი ადამიანები ვართ და სამწუხაროდ, არავის არაფერში ვჭირდებით.“
შოთა მილორავა, 76 წლის: „დავბერდი კაცი და ასეთ უსინდისობას და უპირობას არ მოვსწრებივარ. სასტუმრო „ქუთაისში“ ვცხოვრობ, ერთ პატარა ოთახში. მეუბნებიან, 4500 დოლარს მოგცემთ და აქედან წადითო. სად უნდა წავიდეთ. რა შეგვიძლია მე და ჩემს ავადმყოფ მეუღლეს, არავინ კითხულობს. ვერც ვერანაირად ვახერხებთ ჩვენი უფლებების დაცვას. ან ვის რაში ენაღვლება ჩვენი უფლებები. ერთი სული აქვთ, დავიხოცოთ და საზრუნავი მოაკლდეთ.“
გიორგი ქეცბაია, 25 წლის: „ჩვენ, კი არა, საქართველოში არცერთ მოქალაქეს არა აქვს არანაირი უფლება. ამდენი გამოსახლება და ამდენი უმუშევრად დარჩენილი ადამიანი საქართველოს ისტორიას არ ახსოვს. მადლობა ღმერთს, ჩვენ საკუთარი სახლის შეძენა შევძელით, თორემ ღამის გათევა, სხვებივით, ჩვენც ქუჩაში მოგვიწევდა.“
ლალი ლაღიძე, 38 წლის: „ჩვენ მონები ვართ, რომლებსაც ისე გვექცევიან, როგორც გაეხარდებათ. აბა, სხვა რა უნდა ვთქვა, როცა საკუთარ კარ-მიდამოს ძალით მოგვაშორეს, სახლები დაგვიწვეს, ოჯახის წევრები და ნათესავები დაგვიხოცეს და ახლა აქაც აღარ გვაჩერებენ. გადასახადები გაძვირდა, პროდუქტებს ვეღარ მიეკარები ისეთი ფასები აქვს და ამ დროს, იმის მაგივრად, რომ მთავრობამ ხელი შეგვიწყოს, დაღუპვისკენ გვიბიძგებს. მე ქუთაისის ცენტრალური ბაზრის შესასვლელთან ვვაჭრობდი და ორი კვირაა, უკვე სახლში ვზივარ. პატრულმა აგვყარა და პროდუქტებიც გადაგვიყარა. ესაა ცხოვრება?“
ინეზა ჩაჩუა, 44 წლის: „მე ღმერთის მადლობელი ვარ, რომ რამენაირად  ვახერხებ თავის გატანას და შვილების გამოკვებას, მაგრამ ბევრი ჩემი ახლობელი გაუსაძლის მდგომარეობაშია. ფსიქიურად ავადმყოფ კაცს რომ პროკურატურაში დაიბარებ და მერე წინასწარ პატიმრობას შეუფარდებ, რა უნდა ვთქვა. თურმე წლების მანძილზე სახელმწიფოს აზარალებდა, ომში მონაწილის პენსიას რომ იღებდა. თუ არ ეკუთვნოდა, რატომ აძლევდნენ? ის დასაჯონ, ვინც ამ პენსიებს უკანონოდ გასცემდა. ან რა არის აქ უკანონობა? ასეთი პრობლემა უამრავია. ამ პრობლემების მომგვარებელი კი, სამწუხაროდ, არავინაა.“
რაჟდენ ხაინდრავა, 67 წლის: „სირცხვილია, რაც ჩვენს ქვეყანაში ხდება. მე მგონი, არ ვიმსახურებთ ასეთ მოქცევას, ძმა ძმას არ ინდობს და ჩვენ დაგვინდობს ვინმე? კარგი იქნებოდა, სახლ-კარი არ დაგვეკარგა და სხვის დასამადლებლად არ გაგვხდომოდა საქმე.“

“We Are People Deprived of All Rights”
IDPs from Abkhazia have visited the Human Rights Center’s Kutaisi office lately. They complain about their rights being violated and recall many facts, too. Their complaints are varied: some complain about unemployment, others complain about poor living conditions or evictions.
According to statistics, 27,064 IDPs reside in Imereti Region. 12,899 of these live in Kutaisi. As it has become clear, these people trust the non-governmental organizations more than the government. Consequently, they apply to NGOs quite often.
Human Rights Center’s Kutaisi office carried out polls in the Imereti Region on social issues among IDPs. The questions were: Are their rights protected, how are their rights violated, and who assists them in solving their problems? The polls showed that almost 90% of IDPs think that their rights are violated everywhere and blatantly.
Fifty-seven-year-old Alika Danelia:  “You should ask the question in a different way – you should ask whether we have any rights at all? If we have any, we do not need them because we never enjoy any. I am from Sokhumi, and I have been forced to live in a resort house in Tskaltubo for many years.  We expect the investor will expel out from the building. We have witnessed so many examples of such harassment. The situation is caused by a government that does not care about us. It is all the same for them whether we live or die.”
Thirty-four-year-old Marina Gunia: “Our rights are violated everywhere. Fourteen years ago, my family of ten was living in two rooms in an abandoned building. We repaired the ruined walls, and finally the rooms looked decent. One morning men with railroad ties arrived at our house and said the building was sold out and that we had to leave the place. They were treating us like animals. We left the place, because we had no more way out, and now we live with our relatives”
Forty-five-year-old Nana Eradze: “I am so irritated that I do not want to talk about it. I know our conversation will be useless and the situation will not improve after it. We are people who are deprived from all rights, and unfortunately nobody needs us.”
Seventy-year-old Shota Milorava: “I have grown old yet have never before seen such impudence and dishonesty. I live in a small room in the hotel “Kutaisi”. They offer us 4,500 USD, and we must leave the place. Where should we go? What can I and my ill wife do? Nobody cares about us. We cannot protect our rights, either. Nevertheless, who cares about our rights? They are looking forward to our death.”
Twenty-five-year-old Giorgi Ketsbaia: “Not only we but no Georgian citizen has any kind of right in Georgia. History has never recorded so many evictions and unemployment. Thank god we managed to buy the house. Otherwise we would also have to spend nights in the street like others.”
Thirty-eight-year-old Lali Laghidze: “We are slaves who they treat according to their own wish. What else can I say when they forced us from our houses, burnt them down, killed our family members and relatives, and now [the government] is forcing us from here, too. The taxes have increased. We cannot afford to buy food because of the high prices. Instead of assisting us, the government is driving us to our demise. I used to trade in front of the Kutaisi Central Market, and now I have been sitting at home for more that two weeks. The police dispersed us and seized our products. Is this life?”
Fort-four-year-old Ineza Chachua: “I am thankful to god that I can survive and feed my children. But many of my relatives live in an unbearable situation. When you invite a mentally disabled person to the Prosecutor’s Office and then sentence him to pre-trial detention, what else would you complain about? He seems to have damaged the state for many years because he was getting the pension as a war participant. If he did not deserve the pension, why did they grant him it? Let them punish the person who granted these people the pension illegally. Anyway, I wonder what was illicit in that pension. There are so many similar problems, but there is no one to resolve them.”
Sixty-seven-year-old Razden Khaindrava: “It is shame what is going on in our country. I think we do not deserve such treatment. Nowadays, brother does not show mercy to his brother, and who would have mercy on us here? It would have been better if we had not lost our houses. I wish we did not have to be in the situation of asking somebody for help.”