,,ბოდიშის” კამპანია ახალციხეში
,,ბოდიშის” კამპანიამ ანუ მიმართვა აფხაზი ხალხისადმი,  რომელიც ადამიანის უფლებათა ცენტრმა დაიწყო გამოძახილი ახალციხის რაიონშიც პოვა. ,,ბოდიშის” კამპანიაზე ამჯერად რეგიონალური მედიისა და  ადგილობრივი  ხელისუფლების წარმომადგენლები საუბრობენ.
ია გეგეშიძე, ჟურნალისტი – მიმაჩნია, რომ მიმართვას ცოტა პათეთიკური ტონი აქვს. ჩვენ, ადამიანებს, სითბოს განაწილება არ უნდა გვავიწყდებოდეს. მნიშვნელოვანია ის ფაქტი, რომ ბოდიშს ჩვენ ვიხდით, მაგრამ საინტერესოა, ისინი როგორ მიიღებენ ამას.
ნინო ნარიმანიშვილი, ჟურნალისტი – ზოგადად ბოდიში კეთილშობილური ჟესტია, რატომაც არა მე ვიხდი ბოდიშს, თუმცა, ეს არ ნიშნავს, რომ მხოლოდ ჩვენ ვართ დამნაშავენი. ბოდიში ორივე მხარეს გვაქვს მოსახდელი. ჩვენ გადავდგათ პირველი ნაბიჯი, იმედია შევძლებთ ყინულის დაძვრას და თანდათან ურთიერთობებიც დათბება.
მაგდა კლდიაშვილი, თსუ მესხეთის ფილიალის ჟურნალისტიკის ფაკულტეტის სტუდენტი - მე ვფიქრობ, რომ ცარიელ სიტყვებს და ასეთი ფორმით ბოდიშის მოხდას აზრი არ აქვს. მხოლოდ სიტყვებითა და უიარაღოდ აფხაზეთის დაბრუნება ფანტასტიკის სფეროს განეკუთვნება და ეს ქართველებს გათვითცნობიერებული აქვთ. მართალია, ვეთანხმები, რომ ომი ქართველ ხალხთან შეუთნხმებლად დაიწყო და რამდენიმე კაცმა გადაწყვიტა მაშინ ამ ომის დაწყება, მაგრამ ქართველები არ იყვნენ, გამდიდრება რომ დაიწყეს მათ ხარჯზე? არც აფხაზებს გაუკეთებიათ ნაკლები. აფხაზეთის დასაბრუნებლად ეკონომიკური ბერკეტების დახვეწა და ეფექტურად გამოყენებაცაა საჭირო, ამ ყველაფერს ძალაც სჭირდება, ისტორიულად გაიხსენეთ ფაქტი, სადაც ქართველებს უსისხლოდ და უიარაღოდ დაებრუნებინოთ დაკარგული და მიტაცებული ტერიტორია. საჭიროა კარგი პოლიტიკა. ძლიერი ეკონომიკა და ძლიერი არმია. მხოლოდ ბოდიში აფხაზეთს ვერ დაგვიბრუნებს...
მარინა სუდაძე, საქართველოს ახალგაზრდული ცენტრების კავშირის ახალციხის ახალგაზრდული ცენტრის დირექტორი - გავეცანი მიმართვას აფხაზი ხალხისადმი და, რა თქმა უნდა, ვეთანხმები და მიმაჩნია,  რომ ყველა ქართველი და აფხაზისათვის ეს ძალიან მტკივნეული საკითხია. ვეთანხმები იმასაც, რომ ჩვენ შეგვეძლო აგვეცილებინა თავიდან ომი და ჩვენ მართლა გვაქვს ბოდიში მოსახდელი ყველა იმ აფხაზისთვის, რომელმაც ეს ტკივილი და მწუხარება განიცადეს. მიმაჩნია, რომ კონფლიქტი მშვიდობიანად უნდა მოგვარდეს. შერიგება. რა თქმა უნდა, პატიების გზით უნდა მოხდეს და  როდესაც შერიგება პატიების გზით არის დაწყებული, ის უფრო მყარი იქნება.
ვასილ ბერიძე, ახალციხის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე -  თუ ბოდიშის მოხდა იქნება საჭირო, ბოდიშიც უნდა მოვიხადოთ და ყველა მშვიდობიანი ნაბიჯი უნდა გადაიდგეს იმასაკენ, რომ რაც შეიძლება მალე დაუბრუნდეს აფხაზეთი საქართველოს. ეს არის უბრალო ადამიანის ტკივილი და აფხაზეთში დაბრუნების სურვილი. ჩვენ თუ დადებით ემოციას გამოვხატავთ იქ მცხოვრები ხალხის მიმართ, ეს ძალიან კარგი იქნება.
პაპუნა ხაჩიძე, პრეზიდენტის რწმუნებულის მოადგილე სამცხე ჯავახეთში - აფხაზებმაც და ქართველებმაც უნდა გაიგონ, რომ ერთი ქვეყნის შვილები ვართ და ჩვენს შორის სხვაობა არ არის.  ბოდიშის მოხდა უნდა შევძლოთ, ალბად მათაც ექნებათ ბოდიში მოსახდელი, მთავარია ერთამენეთი გვიყვარდეს და ასეთი კეთილშობილური ფორმით დაიწყოს ურთიერთობების აღდგენა.

“Sorry” Campaign in Akhaltsikhe
Human Rights Center’s appeal to Abkhaz people – “Sorry” campaign, caused great interest in Akhaltsikhe. Representatives of the local government and regional media talk about the campaign.
Ia Gegeshidze, Journalist: I think that appeal has a little pathetic form. We, people, must not forget to share our love to other people. We ask for forgiveness, but it is interesting, how will they receive our apologies?
Nino Narimanashvili, Journalist: In General, apologies is a noble gesture. Why not? - I will ask for forgiveness, though, this does not mean that only we are guilty in this conflict. Both sides have to apologies. Let’s make the first step. I hope we will move the ice. And after that, our relations will get warmer.
Magda Kldiashvili, Student: I think that only wards and apologies will not be able to solve the problem. We will not be able to return Abkhazia without war and weapon. The Georgians know about it. Yes, I agree, that only few people decided to begin the war, but, not a little amount of Georgians were rubbing the Abkhazians’ houses. The Abkhazians also made a lot of bad things in this war. Georgia has to improve economic level. Besides this, we have to remember historical facts: the Georgians had to fight for the returning of the lost territories with weapon. It is necessary to have good politics, strong economy and strong army. Only with apologizes we won’t be able to return Abkhazia.
Marina Sudadze, The chief of the Akhaltsikhe Youth Organization Union: I have read the appeal to Abkhaz people, and of course, I agree and think that for both people this is a very painful question. I also agree that we were able to avoid the war and we have to ask for forgiveness to those Abkhazians, who suffered during the war. I am sure, that the conflict must be solved by peaceful way. We have to renew relations through the way of forgiveness, because such relations are stronger.
Vasil Beridze, the Chief of Akhaltsikhe Municipality: If it is necessary to ask for forgiveness, we must do it. We have to make everything to return Abkhazia as soon as possible. This is a pain and wish of common man. If we express positive attitude to those people who live in Abkhazia, this would be great.
Papuna Khachidze, the Presidential representative in Samtskhe-Javakheti: Both, The Goergians and Abkhazians have to understand that we are the children of one country. And there is no difference among us. We have to manage to ask for forgiveness. The Abkhazians also have to apologies, but the main thing is to love each other and to begin the restoration of the relations with such a noble form.