ეროვნული უმცირესობები ქართულ ტელე-სივრცეში
დღეს არასამთავრობო ორგანიზაციამ „ახალგაზრდული ალტერნატივა“ ქართული ელექტრონული მედიის მონიტორინგის შედეგების პრეზენტაცია წარმოადგინა. ორგანიზაციის წარმომადგენლების თქმით, პროექტის „ეთნიკური უმცირესობები ქართულ საინფორმაციო სივრცის“ ძირითად მიზანს ეთნიკური უმცირესობების პრობლემებზე შექმნილი სატელევიზიო გადაცემებისა და სიუჟეტების მონიტორინგი წარმოადგენდა.
სატელევიზიო კვლევა ოთხ წამყვან ქართულ ტელეარხს - ტელეკომპანია „რუსთავი 2“ -ს, საქართველოს საზოგადოებrივ მაუწყებელს, ტელეკომპანია „მზესა“ და ტელე-რადიოკომპანია „იმედს“ მოიცავდა. მონიტორინგის მიზანს წარმოადგენდა კვლევა იმის შესახებ, თუ რა დრო ეთმობა უმცირესობების შესახებ გაკეთებულ განცხადებებს, როგორც საინფორმაციო, ასევე სხვა სახის გადაცემებში. გარდა ამისა, კვლევა მიზნად ისახავდა იმ წამყვანი ტელე-არხების ტენდენციების გარკვევას, რომლებიც დაკავშირებულია საქართველოში მცხოვრებ ეროვნულ უმცირესობებთან, კერძოდ, აზერბაიჯანელ და სომეხ მოსახლეობასთან.
„ახალგაზრდული ალტერნატივის“ წარმომადგნლების თქმით, ქართული ტელე-არხების ერთთვიანი მონიტორინგის შედეგად მიღებული რეზულტატები ადასტურებს, რომ საქართველოს სატელევიზიო ინფორმაციულ სივრცეში, საქართველოში მცხოვრები აზერბაიჯანელი და სომხური ეთნიკური უმცირესობების საკითხებს საკმაოდ მცირე ყურადღება ეთმობა.
აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ არხებზე გაშუქებული ინფორმაციის უმეტესობა, რომელიც აზერბაიჯანელებითა და სომხებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებს ეხებოდა, წარმოადგენდა საზღვართან დაკავშირებულ განვითარებულ მოვლენებს ან იქ მომხდარ კრიმინალურ ფაქტებს.
როგორც ტელეარხების ადმინისტრაციებში აცხადებენ, ეროვნული უმცირესობების პრობლემებისთვის დათმობილი სატელევიზიო დრო კომერციულად არამომგებიანია და გარდა ამისა, საზოგადოებაში არ არის სათანადო მოთხოვნა.
როგორც კვლევიდან ირკვევა, ეთნიკური უმცირესობების საკითხების გაშუქების მეტი წილი ტელეკომპანია „იმედსა“ და საზოგადოებრივ მაუწყებელზე მოდის. უნდა აღინიშნოს, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებელი, განსხვავებით „იმედისაგან“ უფრო მეტ ყურადღებას უთმობს უმცირესობების არა მხოლოდ პოლიტიკურ, არამედ სოციალურ და კულტურულ საკითხებსაც.
მონიტორინგის დროს დაფიქსირებული მასალიდან ცალკე კრიტერიუმად ფასდებოდა გაშუქებული საკითხი ადგილმდებარეობის მიხედვით. სულ გამოიყო 5 კატეგორია: სომხეთი, აზერბაიჯანი, რეგიონი, თბილისი და სხვადასხვა. მთლიანობაში ყველაზე მეტი ყურადღება ეთმობა თბილისში მიმდინარე მოვლენებს. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ რეგიონებისადმი ყურადღება, სადაც განსაკუთრებით დიდია ეთნიკური უმცირესობები, არც ერთ ტელევიზიას, გარდა საზოგადოებრივი მაუწყებლისა, არ გააჩნია სპეციალურ ჯგუფი ან წარმომადგენელი ამ რეგიონებში.
ორგანიზაციის წარმომადგენლების თქმით, ეროვნულ უმცირესობებთან დაკავშირებული მასალების უმეტესი ნაწილი საინფორმაციო გამოშვებების რეპორტაჟებით პოლიტიკური მოვლენების გაშუქებას ეთმობა, როგორებიცაა, მაგალითად საპროტესტო აქციები, არჩევნები თუ საერთაშორისო რანგის ვიზიტები და ა.შ.
საერთო სურათის უკეთ შედგენისა და სამიზნე ეთნიკური უმცირესობათა პრობლემატიკის არასათანადოდ გაშუქების გარკვეული მიზეზების მოსაძიებლად „ახალგაზრდულმა ალტერნატივამ“ ტელეარხების ადმინისტრაციისგან ინტერვიუები ჩაიწერა. ინტერვიუების შედეგად რამდენიმე ძირითადი საკითხი გამოიკვეთა, მათ შორის კი უმთარესი პრობლემა ის არის, რომ ტელეარხების წარმომადგენლებს ეთნიკური უმცირესობების პრობლემები მწვავე საკითხად არ მიაჩნიათ და ასეთი თემების გაშუქება მათთვის არამომგებიანია.

National Minorities in the Georgian TV Broadcasting
Today, NGO “Youth Alternative” presented the results of the Georgian TV Companies’ monitoring. According to the organization’s representatives, the main goal of the project “Ethnic Minorities in Georgian Information Sources” was the monitoring of the TV programs on ethnic minorities.
Research included 4 leading Georgian television channels – Rustavi 2, Georgian Public Broadcasting (GPB), Mze and Imedi. The research aimed at revealing what place is given to information on ethnic minorities, what time is given to reports on ethnic minorities in news as  well as other types of TV programs, researching trends connected with ethnic minorities, in particular, Azerbaijanis and Armenians living in Georgia in leading televisions.
According to the representatives of “Youth Alternative”, according to one-month monitoring results, issues of Azery and Armenian ethnical minorities are paid very little attention.
It must be mentioned, that the most information concerning with regions compactly populated with Armenians and Azerbaijanis, were about border problems or crime.
As TV Administrations declare, issues on ethnic minorities are non-profitable. And there is no appropriate demand from society.
The most share of coverage of Azery and Armenian ethnical minorities belongs to Imedi and GPB. It must be mentioned, that GPB, unlike Imedi, pays more attention to the political, social and cultural issues of the ethnic minorities.
One of the monitoring criteria was the news’ location, according to 5 categories: Armenia, Azerbaijan, region, Tbilisi and other. The most attention is paid to the cases taking place in Tbilisi. Though, it can be mentioned, that attention to the regions, none of the television, except GPB, has special group of journalists in the region or any special program.
As the representatives of the organization declare, most of TV reportages about minorities are on protest actions, elections, or visits of high ranking officials and etc.
Better to see whole picture, find out the reasons of non-sufficiently coverage of ethnical minority problems, representatives of TV administration and journalists have been interviewed. It must be underlined some problems: Sometimes, representatives of the TV Companies do not think that lack of the coverage of the ethnical minority issues is a bitter problem and the coverage of ethnical issues is non profitable for them.