კახეთში, ადგილობრივი ხელისუფლება ქურდებთან თანამშრომლობს
xelisuflebas.gif„კრიმინალური ავტორიტეტები, რომლებსაც რაიონები ხელში უჭირავთ, კანონიერი ქურდები და ე.წ. კარგი ბიჭები, მიუხედავად იმისა, ისინი თავად სჩადიან თუ არა დანაშაულს, თუკი ორგანიზებულ დანაშაულთან მათი კავშირი დამტკიცდება, ისინი აუცილებლად ჩასხდებიან ციხეში,“ - პრეზიდენტის ამ განცხადების შემდეგ სამართალდამცავებმა ბევრი ავტორიტეტი დააპატიმრეს, მათ შორის კახეთშიც. ბევრზეც ძებნაა გამოცხადებული. ერთი შეხედვით, ხელისუფლება ქურდულ სამყაროს დაუნდობლად ებრძვის, თუმცა, ჯერ კიდევ არსებულ „ობშიაკებში“, სანდო წყაროების ცნობით, თანხები არა მარტო ბიზნესმენებს, არამედ თვით ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებსაც შეაქვთ. უფრო მეტიც, ჩინოვნიკები ავტორიტეტების საშუალებით ჟურნალისტების დაშინებასაც ცდილობენ.
შს კახეთის მთავარი სამხარეო სამმართველოს თანამშრომლებმა, ქარდული სამყაროს ავტორიტეტი ბესიკ ალექსანდრეს ძე ჭანყოშვილი, მეტსახელად „დრელე“ 2007 წლის 21 მაისს დააკავეს.
პოლიციის ინფორმაციით, დაკავებისას ჭანყოშვილს აღმოაჩნდა თანხა და ქურდული სალაროს სია, სადაც მითითებულია არაკანონიერი გზით მიღებული და გაცემული თანხების შესახებ, რასაც თავად ჭანყოშვილის ადვოკატი მაგული ღვალაძეც ადასტურებს. ადვოკატის თქმით, მისი დაცვის ქვეშ მყოფი დაკავებულია სისხლის სამართლის კოდექსის 223 მუხლის I ნაწილით, ქურდული სამყაროს წევრობის ბრალდებით.
ჭანყოშვილის წინააღმდეგ აღძრულ სისხლის სამართლის საქმეს, შს კახეთის მთავარი სამხარეო სამმართველო იძიებს. სამმართველოში ოფიციალურ კომენტარს არ აკეთებენ, თუმცა, პირად საუბარში აღნიშნეს, რომ ჭანყოშვილის საქმეზე აქტიურად მიმდინარეობს გამოძიება და უახლოეს ხანში იმ ადამიანებს დააკავებენ, ვისაც ქურდულ სალაროში „დრელეს“ დაკავებამდე თანხები შეჰქონდათ. სამართალდამცავები ამ ადამიანების ვინაობას გამოძიების ინტერესებიდან გამომდინარე არ ასახელებენ.
კახეთში, ქურდული სალაროების არსებობისა და ადგილობრივი ხელისუფლების, ავტორიტეტებთან ურთიერთობის შესახებ, ინფორმაციას ფლობენ ა/ო „ადამიანის უფლებათა ცენტრშიც“.
„ჩვენ ამ საკითხით მას შემდეგ დავინტერესდით, რაც ინფორმაცია მოგვაწოდეს, რომ რეგიონში ჯერ კიდევ არსებულ „ობშიაკებში“ მცირე მეწარმეებს თანხების შეტანას აიძულებდნენ. ინფორმაციების მოძიების შემდეგ აღმოჩნდა, რომ ზოგიერთი მეწარმე და თვით ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებიც კი, არა მარტო ზეწოლის გამო, არამედ ნებაყოფლობით უჭერდნენ მხარს ფინანსურად ქურდულ სამყაროს.
მარტო ჭანყოშვილის დაკავებისას აღმოჩენილ სიაში 5 ათას აშშ დოლარამდე თანხაა აღნიშნული. სანდო წყაროებიდან გვაქვს ინფორმაცია, რომ მის „ობშიაკში“ პერიოდულად თანხები შეჰქონდათ გურჯაანში მოქმედ მეწარმეებსა და ჩინოვნიკებს. ჩვენთვის მათი ვინაობა ცნობილია, თუმცა, ყველა მათგანი ავტორიტეტებთან კავშირს კატეგორიულად უარყოფს.
...რამდენადაც ვიცით, ქურდული სალაროს მხარდამჭერთა გამოსავლენად იმუშავეს და აგრძელებენ მუშაობას სამართალდამცავებიც. ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, უახლოეს ხანში ამ საქმესთან დაკავშირებით რამდენიმე ადამიანს დააკავებენ. ეს რაც შეეხება ჭანყოშვილს და გურჯაანს, მაგრამ ყველა სხვა რაიონსაც ჰყავს თავისი მაყურებელი,“ - აცხადებენ „ადამიანის უფლებათა ცენტრში“.
ამავე ორგანიზაციის წყაროზე დაყრდნობით, ლაგოდეხს მამუკა შუბითიძე უყურებს, რომელიც ძალოვნების თქმით, საზღვარგარეთ იმყოფება; ლაგოდეხს უყურებს ასევე ლაბუჩიძეც, რომელიც პოლიციის ინფორმაციითვე, არც ქურდია და არც მაყურებელი; თელავს „სუნდუკა“ ზედამხედველობს, იგივე თამაზ რეხვიაშვილი, რომელიც ამჟამად ინვალიდია; სიღნაღს კახა ჩითინაშვილი, გურჯაანს ასევე ზაზა ელიკაშვილი და ა.შ.
ჩინოვნიკები ავტორიტეტების საშუალებით ჟურნალისტების დაშინებასაც ცდილობენ. დედოფლისწყაროში მომუშავე კორესპონდენტი ილია მარტყოფლიშვილი მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოადგილეს გელა თეთრაულს ქურდებთან ალიანსში ადანაშაულებს. მისი თქმით, გაზეთში ზედიზედ გამოქვეყნებული კრიტიკული მასალების შემდეგ, გამგებლის მოადგილემ მას საცხოვრებელ სახლში ერთ-ერთი ავტორიტეტი მიუგზავნა დასაშინებლად.
„დედოფლისწყაროში ძმებ გიგაურებს ყველა იცნობს. ძალიან საშიში ხალხია. არაერთხელ არიან ნასამართლევები და საქმეებს არა მარტო დედოფლისწყაროში, არამედ სხვა რაიონებშიც არჩევენ. გელა თეთრაულმა ძმებიდან ერთ-ერთი სახლში მომიგზავნა. მე სახლში არ ვიყავი და ოჯახის წევრების პირით შემომითვალა, თეთრაულზე უარყოფითი არაფერი დაწერო, თორემ შენი სიცოცხლის წამ-ზომი ჩაირთვებაო,“ - ამბობს „თავისუფალი გაზეთის“ კორესპონდენტი ილია მარტყოფლიშვილი.
ჟურნალისტის ბრალდებებს დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოადგილე გელა თეთრაული უარყოფს. „მარტყოფლიშვილი გადაკიდებული მყავს. რას აღარ მიგონებს. აბა, მის მორიგ არანორმალურ ბრალდებებზე რა კომენტარი უნდა გავაკეთო - არაფერი,“- აღნიშნა თეთრაულმა.
აღსანიშნავია, რომ ცოტა ხნის წინ, კიდევ ერთმა ჩინოვნიკმა სცადა დამოუკიდებელ ჟურნალისტთან ქურდების მეშვეობით საქმის გარჩევა. „კახეთის რეგიონული გაზეთის „იმედის“ კორესპონდენტი საქართველოს პარლამენტის ამჟამინდელმა წევრმა, ნაციონალმა სოსო კარდენახიშვილმა მანქანაში ჩაისვა, სადაც მოულოდნელად შავი გაგების ადამიანებიც აღმოჩნდნენ. დღეს ისინი ციხეში არიან. დეპუტატმა ქურდებთან ერთად ჟურნალისტს, რომელიც მის მიმართ კრიტიკულ პუბლიკაციებს აქვეყნებდა და კორუფციაში ამხელდა, საქმე გურჯაანის სასაფლაოს ტერიტორიაზე გაურჩია, რის შემდეგაც იგი უკან დააბრუნეს,“ - აცხადებენ „ადამიანის უფლებათა ცენტრში“.
ხელისუფლების წარმომადგენლებს რომ ქურდებთან აქვთ კავშირი, ამას კახეთის არასამთავრობო ორგანიზაციათა კლუბშიც ადასტურებენ. ავტორიტეტებთან ალიანსში ისინი თელავის რაიონის ყოფილ გამგებელს გოჩა მამაცაშვილს მოიაზრებენ, რომელიც დღეს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილეა. გავრცელებული ინფორმაციით, არსებობს მამაცაშვილის ქურდებთან ქეიფისა და მეგობრობის ვიდეოჩანაწერიც, რომლის ასლიც ერთ-ერთი ავტორიტეტის მეუღლესთან ინახება.
ადგილობრივი ხელისუფლების ქურდულ სამყაროსთან კავშირის თაობაზე კომენტარი ვთხოვეთ კახეთის სამხარეო ადმინისტრაციასაც, რაზედაც მათ უარი განაცხადეს. ამ საკითხზე საუბარი არ ისურვეს არც შსს სპეციალური ოპერატიული დეპარტამენტის კახეთის სამმართველოში.

In Kakheti, Local Government Cooperates with Criminal Authorities
xelisuflebas.gif“Criminal authorities, who have influence on districts, will be imprisoned nevertheless they commit crime or cooperate with organized criminal groups,” said the president and soon after this statement law enforcers detained many criminal authorities in many districts and Kakheti was among them. On the one hand it seems the government fights against the criminals; however according to the reliable sources, not only businessmen but representatives of the local authority also pay money for Obshchiak, collected money for criminal purposes.  Moreover, the high ranking officials try to threaten journalists in the name of criminal authorities.
On May 21, 2007 law enforcers from the Kakheti Department of the Internal Ministry detained Besik Chankoshvili, a famous criminal authority with nickname “Drele”.
According to the police, during detention Chankoshvili had some amount of money and list of the criminal authorities. The list revealed the information about the sum received and spent illegally and Maguli Gvaladze, lawyer for Chankoshvili confirms the fact. The lawyer said that her client was detained under the Criminal Code, Article 223 Section I for being member of criminal authority.
Criminal Case was launched on Chankoshvili and the Kakheti Department of the Internal Ministry is investigating the case. Nobody comments on the situation officially; however, in private talks the officials said that Chankoshvili’s case is actively investigated and very soon they are going to detain those people who transferred money to criminal cash before Drele was detained. Law enforcers do not name those people out of interest of investigation.
Non-governmental organization “Human Rights Center” has information about local government’s cooperation with criminal authorities in Kakheti.
“We got interested in the situation since we learned that small entrepreneurs in the region are ordered to pay money to “Obshchiak”. During the survey we discovered that several entrepreneurs and representatives of the local authority deliberately pay money to criminals.
On Chankoshvili’s list the sum amounted to 5 thousand USD. The reliable sources say that entrepreneurs and high ranking officials from Gurjaani sometimes transferred money to “Obshchiak”. We have information about these people; however most of them categorically deny their cooperation with criminal authorities.
“As far as we know, law enforcers have been working to reveal those people who support criminals. According to our information, in the nearest future, several people will be detained regarding the situation. In Gurjaani situation will be improved but there are many other districts with criminal authorities too,” said representatives of the Human Rights Center.
Based on the organization’s information, Mamuka Shubutsudze is a criminal authority in Lagodekhi District who is abroad as law enforcers claim. Labuchidze is another authoritative criminal in Lagodekhi district though he is neither thief nor criminal authority according to policemen. “Sunduka” is a criminal authority in Telavi whose real name is Tamaz Rekhviashvili and is disabled at the moment.  Kakha Chitinashvili has criminal influence on Signagi district and Zaza Elikashvili has authority over Gurjaani etc.
High ranking officials try to threat journalists with criminal authorities. Ilia Martkoflishvili, correspondent in Dedoflistskaro, blames Gela Tetrauli, Deputy Governor, for cooperation with criminals. He claims that deputy governor sent a criminal authority to his house after he had written some critical articles about the official to threaten him.
“In Dedoflistskaro everybody knows the brothers Gigauris; they are very dangerous people. They have served several terms in prison and involve some criminal discussion not only in Dedoflistskaro district but in other districts too. Gela Tetrauli sent one of the brothers to me. I was not at home and left message for me; he threatened with death unless I stopped writing negative articles about Tetrauli,” said Ilia Martkoflishvili, correspondent for newspaper “Tavisufali Gazeti”.
Gela Tetrauli denies the accusations. “Martkoflishvili is my enemy. He retells stories about me. How can I comment on his next stupid accusations,” said Tetrauli.
It must be pointed out that one of the high ranking officials tried to settle the argument with independent journalist with the support of criminal authorities. ”MP Soso Kardenakhishvili,  who is member of National Movement, asked Kakheti Regional correspondent for newspaper Imedi, to sit in his car where criminal authorities were sitting together with the MP. Today those criminals are in prison. The MP started to settle the argument with the journalist with the support of those criminals; the journalist had published critical letters in newspapers. The argument took place on a Gurjaani cemetery.” said representatives of the Human Rights Center.
The members of the Club for non-governmental organizations verify the information that high ranking officials cooperate with criminals. One of those officials is Gocha Mamatsashvili, former Telavi District Governor. At the moment he is Deputy Minister of Environment and Natural Resources. According to the spread information, there are video recorders about his parties together with criminal authorities. Wife of one of the criminals keeps the record.
We asked the Kakheti Regional Administrative Board to comment on the situation but they refused. Neither representatives of the Kakheti Office of the Special Operative Department within the Internal Ministry commented on the situation.