„არ ვიცი რაში სჭირდება მინისტრს ასეთი ტყუილი”
ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ზუგდიდის ფილიალის ბაზაზე უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულება ფუძნდება, ეს გადაწყვეტილება ყოფილი ფილიალის თანამშრომლებს ზუგდიდში ჩამოსულმა განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ლომაიამ და სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა გია ხუბუამ გააცნეს.
თსუ ზუგდიდის ფილიალი გასული წლის დეკემბერში მიღებული გადაწყვეტილების შედეგად გაუქმდა, საქართველოს კანონში განათლების შესახებ შესული ცვლილებების მიხედვით.
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის, ალექსანდრე ლომაიას თქმით, ზუგდიდში დამოუკიდებელი, იურიდიული საჯარო პირი, უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულება დაფუძნდება: „თსუ ახდენს ფილიალების რეორგანიზაციას, რის შედეგადაც რამდენიმე ფილიალი დაიხურა, მათ შორის ოზურგეთისა და ფოთის ფილიალები. ახლადდაფუძნებული  საგანმანათლებლო დაწესებულება განახორციელებს სრულ საბაკალავრო ოთხწლიან პროგრამას, რაც თავსებადი იქნება სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროგრამასთან. ამ პროგრამების პარალელურად სასწავლებელს შეეძლება განახორციელოს უმაღლესი პროფესიული განათლების პროგრამებიც, ამ პროგრამაზე სასწავლებელს სტუდენტების მიღება სექტემბრიდან შეეძლება, მომავალი წლიდან კი სასწავლებელი საბაკალავრო პროგრამებზე სტუდენტებს ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგად მიიღებს,” - განაცხადა მინისტრმა.
გადაწყვეტილებამ, ფილიალის ბაზაზე უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების დაფუძნების შესახებ, ფილიალში არაერთგვაროვანი რეაქცია გამოიწვია.  ფილიალის ადმინისტრაციული ხელმძღვანელი კახა თოდუა მიიჩნევს, რომ  გადაწყვეტილება ოპტიმალური და რეალურია: „გადაწყვეტილების მიღებისას გათვალისწინებულ იქნა ის მატერიალური ბაზა და ადამიანური რესურსები, რაც ფილიალს გააჩნია. ეს არის რეალობა, რომელზეც ჩვენ შეგვიძლია პრეტენზია განვაცხადოთ,” - ამბობს თოდუა.
ფილიალის გაუქმების შემდეგ სასწავლებლის სტუდენტები და პროფესორ-მასწავლებლები პერმანენტულ აქციებსა და პრეს კონფერენციებს მართავდენ, რომლის მეშვეობითაც განათლების მინისტრსა და ქვეყნის პრეზიდენტს თანადგომას თხოვდნენ. აქციების მონაწილეები ზუგდიდში ორსაფეხურიანი, საბაკალავრო და სამაგისტრო, სახელმწიფო საჯარო ინსტიტუტის დაარსებას მოითხოვდნენ. „2 ივლისს უნივერსიტეტში გაჟღერდა ინფორმაცია, რომ მინისტრის განკარგულებით, ზუგდიდში სწორედ ისეთი სახელმწიფო ორსაფეხურიანი ინსტიტუტი იქმნება, როგორსაც მთელი ფილიალი ითხოვდა. ეს ინფორმაცია განათლების სამინისტროდან მოდიოდა, დღეს კი სრულიად საწინააღმდეგო რამ მოხდა, ჩვენ მოგვატყუეს და პირობა არ შეასრულეს,” - ამბობს ასოცირებული პროფესორი ნინო გრიგოლაია.
ახლადდაარსებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებას ყოფილი V საჯარო სკოლის შენობა გადაეცა, რომელიც მარტში შეკეთდა და მინისტრის თქმით, ახალი სასწავლო წლის დაწყებამდე სრულ მზადყოფნაში იქნება. ახალ სასწავლებელს, მთავრობის დადგენილებით, ასევე საკუთრებაში გადაეცა სენაკის აგრალურ-ეკონომიკური კოლეჯი და ზუგდიდის პროფესიული ლიცეუმი.

“I Do Not Know Why the Minister Needs To Tell So Many Lies?”
High educational institution is about to be established on the basis of Zugdidi branch of the Tbilisi Ivane Javakhishvili State University (TSU). Aleksandre Lomaia, Minister of Education and Gia Khubua, Rector of the State University, informed the employees of the Zugdidi Branch of the University about the decision when they arrived in Zugdidi.
Zugdidi Branch of the TSU was abolished under the decision made in December 2006 on the basis of the amendments introduced to the Georgian Law on Education.
Aleksandre Lomaia stated that independent legal entity and high educational institution will be established in Zugdidi. “The TSU is carrying out reorganization of its branches, as a result of which several of them were closed down such as Ozurgeti and Foti branches. New Educational Institutions will implement complete four-year-Bachelor-program that will be corresponding to the State University’s program. Simultaneous to the program the institution will be able to implement High Vocational Programs. Students will involve the program in September, as for Bachelor’s program, the students will be selected through United National Exams,” said the Minister.
The decision on establishment high educational institution on the basis of the University Branch caused various reactions. Kakha Todua, the head of the Administration in the University Branch, thinks that the decision is optimal and real: “While making the decision they took the data base and human resources of the University Branch into consideration. It is our reality and we can have claims according to our abilities,” said Todua.
Since the University branch was abolished students and lecturers held permanent demonstrations and press-conferences where they demanded the Minister of Education and the President to support them. The demonstrators demanded to establish two-stage (Bachelor and Master) State Public Institute in Zugdidi.   “On July 2 we learned that under the Minister’s resolution two-stage state institute was to be opened in Zugdidi and we were glad. The information was spread by the Ministry of Education. Today they have made different statements. We were cheated and they did not keep their promises,” said Nino Grigolia, associated professor.
Just-established high educational institution was granted with former building of Public School # 5 that was repaired in March and the Minister said that it would be ready by the beginning of the next school year. Under the government’s resolution, the new institution was granted with the buildings of Senaki Agriculture-Economic College and Zugdidi Vocational Lyceum.