სახეცვლილი და გეგმაშეუცვლელი ბიუჯეტი
sakrebulob.gif17 ივლისის გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს სხდომა სხვა სხდომებისგან განსხვავებით მხოლოდ 15 წუთის დაგვიანებით დაიწყო. საკრებულოს .თავმჯდომარის მოადგილემ ნუკრი პაპუნაშვილმა 15 წუთით დაგვიანებისთვის ბოდიში მოიხადა.
მას შემდეგ, რაც პაპუნაშვილი საკრებულოში გადავიდა და რაიონის გამგებლის პოსტს დაემშვიდობა, გაცილებით დემოკრატიული გახდა. საკრებულოს სხდომის პროცესში ჟურნალისტებიც ჩაერთვნენ. ამან უფრო შინაარსობრივი ხასიათი შესძინა სხდომას. არა და საკრებულოს დანარჩენი წევრები საერთოდ ხმას ვერ თუ არ იღებენ და ყველა გატანილ საკითხს მხარს ერთსულოვნად უჭერენ.
სხდომაზე გაირკვა, რომ რამდენიმე წევრი სხვადასხვა თანამდებობებზე გადაანაწილეს. საკრებულოს იურიდიული და ადამიანის უფლებათა დაცვის კომისიის თავმჯდომარე დავით კეკელიშვილი რწმუნებულის მოადგილედ გადაიყვანეს. ხოლო მის ადგილზე საკრებულომ მამუკა დავითულიანი დაამტკიცა.
სხდომის ინტერესს ის უფრო იწვევდა, რომ ბიუჯეტის თანხების „მიმართულებები“ გაირკვა.
გორის მუნიციპალიტეტის გამგებელს ვასილ მახარაშვილს საკრებულომ სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ ხელშეკრულების დადებაზე თანხმობა მისცა. პრემიერ-მინისტრის ზურაბ ნოღაიდელის ბრძანებით, გორის მუნიციპალიტეტს მიზნობრივი ტრანსფერის სახით 1 700 000 ლარი გადმოერიცხა. ამ ფულით უნდა მოხდეს გორი-გორიჯვარი-სკრა, ტყვიავი-კარბი და კარალეთი-ქვემო არცევის საავტომობილო გზების რეაბილიტაცია.
აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით, სხდომაზე რესპუბლიკური პარტიის წარმომადგენელმა შალვა ტლაშაძემ გამოცხადებული და ჩატარებული ტენდერის შესახებ დეტალური ინფორმაცია მოითხოვა. მახარაშვილის თქმით, ტენდერში მონაწილეობა ორმა კომპანიამ მიიღო. მათგან ერთ-ერთი შპს საგზაო სამშენებლო სამმართველო #1, ის კომპანიაა, რომელიც ყოველთვის წინააღმდეგობის გარეშე იმარჯვებს მსგავს ტენდერებში.
კარალეთის მაჟორიტარული ოლქის დეპუტატმა მამუკა ბაზანდარაშვილმა უკმაყოფილება გამოთქვა იმასთან დაკავშირებით, რომ კარალეთი-ქვემო არცევის საავტომობილო გზის შეკეთების ხარჯი წინა ბიუჯეტთან შედარებით 113 000 ლარით არის შემცირებული. წინა რედაქციის ბიუჯეტში 480 000 ლარია გათვალისწინებული, ახალი ბიუჯეტით კი 367 000 ლარი.
სავარაუდოდ, კარალეთი-ქვემო არცევის გზის შეკეთების თანხას 113 000 ლარი იმიტომ მოაკლდა, რომ ზემოაღნიშნული მიზნობრივი ტრანსფერით გათვალისწინებულ მერეთი-კარბის საავტომობილო გზის რეაბილიტაციას დამატებოდა მიხეილ ქარელის მშობლიური სოფელი ტყვიავი და ბოლო რედაქციით უნდა შეკეთდეს ტყვიავი-მერეთი-კარბის გზა.
როგორც ყველა საკრებულოს სხდომაზე, კიდევ ერთხელ შევიდა ცვლილება ბიუჯეტში. ნამატი თანხები გადანაწილდა სხვადასხვა პროექტებზე.
ახალი ბიუჯეტით გათვალისწინებულია რეზერვისტების გაწვევის ხარჯები 24 000 ლარის ოდენობით,  როგორც ცნობილია, რეზერვისტთა გაწვევის ყველა ხარჯს თავდაცვის სამინისტრო უზრუნველყოფს და წესით ეს თანხა ადგილობრივ ბიუჯეტში არ უნდა იყოს გათვალისწინებული.
ცვლილებაშეტანილ ბიუჯეტში გორში ფასადების შეკეთებისთვის 122 ათასი ლარია გათვალისწინებული. სხდომაზე რესპუბლიკური პარტიის წარმომადგენელმა, შალვა ტლაშაძემ დასვა საკითხი, თუ რამდენად პრიორიტეტულია ფასადების შეკეთება მაშინ, როდესაც თითქმის ყველა მრავალსართულიან საცხოვრებელ ბინებში სახურავია დაზიანებული და წყალი ჩამოდის. საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილის ნუკრი პაპუნაშვილის განმარტებით, ეს თანხა სახურავების შეკეთებასაც გულისხმობს(?!). თუმცა საინტერესოა, სახურავების შეკეთებას როგორ გულისხმობს, როდესაც ბიუჯეტის შესაბამის მუხლში გარკვევით სწერია, რომ თანხა, ანუ 122 ათასი ლარი, უნდო დაიხარჯოს „საცხოვრებელი ბინების ფასადების შეკეთებაზე“.
მოსახლეობის დიდი ნაწილი, ფასადების შეღებვას მას შემდეგ აპროტესტებს, რაც ქალაქი ფერად-ფერადი ბინებით აჭრელდა. მაშინ, როდესაც წვიმის დროს მობინადრენი სახლებშიც ქოლგებით დადიან, ფასადების შეღებვა პრიორიტეტი არ უნდა იყოს.
ასევე საინტერესოა, რამდენად პრიორიტეტულია საცხოვრებელი ბინების აივნებზე ფერადი პლასტმასების მიკვრა, როდესაც ბოლო სართულებზე ისევე წვიმს, როგორც გარეთ. საცხორევებელი აივნებზე პლასტმასების მიკვრისთვის ბიუჯეტში 83, 800 ლარია გამოყოფილი. ოპონენტების აზრით, ბიუჯეტის დაგეგმვის დროს უკეთესია თუ არჩეული ხელისუფლება ხალხს შეეკითხება, რისი გაკეთება უფრო მნიშვნელოვანია მათთვის.
რუსთაველის მემორიალის რეკონსტრუქციისთვის ბიუჯეტში 45 ათასი ლარია გამოყოფილი. აღნიშნული მემორიალი ყველა დროის ხელისუფლებამ გაარემონტა და გახსნა.
ბიუჯეტში ასევე განათებული გორის ციხის განათებისთვის  2 700 ლარი კიდევ ჩასვევს. ცვლილებებიან ბიუჯეტში ასევე გათვალისწინებულია შენობების დეკორატიული განათების ექსპლუატაციის ხარჯები(?!). აღნიშნული განათებები გასულ წელს დამონტაჟდა. მაშინ ქალაქის და რაიონის გამგეობები ცალკე იყო. იმის მიუხედავად, რომ ქალაქში განათებების დამონტაჟება თვითმმართველობის ექსკლუზიურ უფლება-მოსილებას წარმოადგენდა, რატომღაც  ქალაქი რაიონის გამგეობამ „გააჩახჩახა“, მაგრამ ექსპლუატაციაში ვერ მიიღეს, რადგან საკუთარ უფლებებს იყვნენ გაცილებულნი. გასულ წელს დამონტაჟებული დეკორატიული განათებები წელს შედის ექსპლუატაციაში. საინტერესოა, როგორ და რა გზით ახერხებდა ადგილობრივი ხელისუფლება ელექტრო-ენერგიის გადასახადის გადახდას მანამდე? ასეთ დროს ბუნებრივია ვიფიქროთ, რომ დეკორატიული განათებების გადასახადს მოსახლეობაზე ანაწილებდნენ, რაც არაერთხელ გამხდარა ხალხის გაღიზიანების საფუძველი, ისინი ელექტრო-კავშირს სწორედ იმიტომ უჩიოდნენ, რომ მოხმარებულ ელექტრო - ენერგიის საფასურზე მეტს ახდევინებდნენ.
ახალგაზრდული ორგანიზაციების ღონისძიებების ხარჯებისთვის თვითმმართველობამ 26 ათასი ლარი გამოყო. საკრებულოს სხდომაზე რესპუბლიკური პარტიის წარმოამდგენლის შალვა ტლაშაძის მოთხოვნის შემდეგ, განემარტათ რა ღონისძიებების დაფინანსებაზე იყო საუბარი ბიუჯეტის ამ მუხლში, პაპუნაშვილმა განმარტა, რომ პატრიოტთა ბანაკებში ბავშვების გასამგზავრებლად თანხებია საჭირო.
როგორც ცნობილია, რომ პატრიოტთა ბანაკებს მთლიანად კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის სამინისტრო აფინანსებს.
ბიუჯეტში საინტერესოა მუხლი „მზრუნველობას მოკლებულთა უფასო კვების ორგანიზება“, რისთვისაც 40 ათასი ლარია გათვალისწინებული. წლის დასაწყისში იგივე მუხლში იგივე რაოდენობის თანხა იყო გათვალისწინებული, თუმცა, დღემდე  მზრუნველობა მოკლებულთა უფასო სასადილო არ ფუნქციონირებს. წლის დასრულებამდე კი 5 თვეა დარჩენილი. თუ გავითვალისწინებთ, რომ „უფასო სასადილო“ დღემდე არ მუშაობს, გამოყოფილი თანხიდან არც ერთი თეთრი არ უნდა იყოს ათვისებული, ცვლილებაშეტანილ ბიუჟეტში კი ამის გამო იგივე მუხლი 40 ათას ლარს აღარ უნდა ითვალისწინებდეს და ის სხვა პრიორიტეტად მიჩნეული პრობლემის მოგვარებისთვის უნდა იყოს გათვალისწინებული.

Altered Budget with Similar Plans
sakrebulob.gifOn July 17, unlike other meetings, the session of the Gori Municipality started fifteen minutes later. Nukri Papunashvili, the Deputy Chairman of the Municipality, excused himself for being late.
Since Papunashvili moved into Municipality and left his previous position of District Governor, has become more democratic. Journalists were allowed to attend the municipality meeting. Consequently, the occasion became more interesting. Other members of the Municipality did not or could not say anything at the meeting and supported all proposed questions without comments.
At the meeting it was announced that several members were appointed to various positions. Davit Kekelishvili, former Deputy Chairman of the Legal and Human Rights Commission within the Municipality was appointed to the position of the Deputy Gubernator. The Municipality appointed Mamuka Davituliani to Kekelishvili’s previous position. The meeting was more interesting because the budget was discussed at the meeting.
The Municipality agreed Vasil Makharashvili, Gori Municipality Governor to sign state purchase contracts. According to Prime-Minister, Zurab Noghaideli’s direction, 1 700 000 lari was transferred to Gori Municipality for reasonable expenses. The money should be spent on the rehabilitation of the motor-ways of Gori-Garejvari-Skra, Tkviavi-Karbi and Karaleti-Kvemo Artsevi.
Regarding the question, Shalva Tlashadze, a representative of the Republican Party, demanded detailed information about the announced and implemented tender at the meeting. Makharashvili stated that two companies took part in the tender. One of them is Road-Construction Company # 1which always wins the tender without any obstacles.
Mamuka Bazandarashvili, majority deputy from Karaleti Community, expressed his concern regarding the reduced funds on the repair-works of the roads in Karaleti-Kvemo Artsevi. In the previous budget 480 000 lari was envisaged for the purpose while now it reduced to 367 000 lari.
Supposedly, 113 000 lari was removed from the initial budget envisaged for Karaleti-Kvemo Artsevi motor-way rehabilitation and added to the repair-works of the Mereti-Karbi motor-way because the latter should include Tkviavi, the native village of the Regional Gubernator, Mikheil Kareli.
Like at every municipality meetings, one more change was introduced to the Budget. Additional funds were allocated to various projects. 24 000 lari is envisaged for expenses on reservists recruit. As it is known, all expenses for reservists recruit is provided by the Defense Ministry and the expenses should not have been envisaged in the local budget.
122 000 lari is envisaged for painting the facades in Gori. Shalva Tlashadze wondered how urgent it was to decorate the facades when almost all block of flats in the city had their roofs needed reparation. Nukri Papunashvili defined that the above-mentioned funds will be spent on the repair-works of the roofs as well. However, it is strange how it can be spent on roofs while it is written in the budget that 122 000 lari must be used for painting the facades.”
Most part of the population protests the painting of the facades because the buildings are too colorful. When it rains people are carrying umbrellas in their flats and the priority of the government should not be the painting of the facades.
We wonder how important is fixing colorful plastic boards to the verandas of residential buildings while the rain leaks in the top floors. 83 800 lari is envisaged in the budget for plastic boards. Opponents think that the government would rather ask the society what is more important for them when planning the budget.
45 000 lari is envisaged for reconstruction of Rustaveli Memorial. The latter was repaired and opened by all governments.
2 700 lari is still apportioned for the illumination of the Gori Fortress from the budget. The budget includes the expenses for decorative illumination of the buildings (?!). The lights were installed last year. At that time city and district administrations were separate. Although the installation of the illuminations was exclusive responsibility of the Self-government, the city was illuminated by District Administration. However, they could not exploit it because they had abused their power. The decorative lights, installed last year, are exploited only now. It is interesting how local authority managed to pay the electricity bills for the illuminations last year. It is quite natural to assume that population was to pay the bills. The situation has often become the reason for public concern. They complained about the Electro-Distribution Company – the latter made them pay extra money.
The Self-government apportioned 26 thousand lari on the expenses for youth organizations. Papunashvili replied to Shalva Tlashadze’s question regarding the budget, that funds were necessary to send children to patriot camps.
As it is known the Ministry of Culture, Sport and Monument Protection apportions money to the patriot camps.
The Article on “Organizing the Free Nutrition for the Children without Parental Care” is particularly interesting. 40 thousand lari is apportioned for the purpose. Early in the year the same amount of money was envisaged in the budget; however the free canteen has not opened yet. Only five months remained till the end of the year. If we take into consideration that there is not free canteen in the city, neither a tetri should have been spent from the apportioned fund. In addition to that, 40 thousand lari should not be envisaged in the altered budget and it should be spent on some other more important problems.