გონიოელებს მშენებლობის უფლებას უზღუდავენ
ხელვაჩაურის რაიონის სოფელ გონიოს ზღვისპირა ზოლში მცხოვრებმა შაქრო და მერი ქოქოლაძეებმა სასტუმრო სახლის აშენება რამდენიმე წლის წინ დაიწყეს. ამჟამად ეზოში ორსართულიანი, კეთილმოწყობილი შენობა უდგათ, რომელსაც სახურავი ჯერ არა აქვს. “ჩვენ გადაწყვეტილი გვაქვს სახლს რამდენიმე სართული დავაშენოთ. შესაბამისი პროექტიც მოვამზადეთ, მაგრამ გაურკვეველი მიზეზებით გამგეობამ მშენებლობა სექტემბრამდე შეგვაჩერებინა. ამიტომაც იძულებულები ვართ, სექტემბერს დაველოდოთ’’, - აცხადებს მერი ქოქოლაძე.
საკურორტო ზოლში მცხოვრებ გონიოს მოსახლეობას მშენებლობის უფლებას ხელვაჩაურის გამგეობა გაურკვეველი მოტივით არ აძლევს. ამის გამო ტურისტულ სეზონს მოსახლეობის ნაწილი მოუმზადებლად შეხვდა. ხელვაჩაურის გამგეობაში კი აცხადებენ, რომ მშენებლობის შეჩერების შესახებ ოფიციალური გადაწყვეტილება არ არსებობს.
“ჩვენი მიწა სადავო არ არის. ამის შესახებ პრეტენზიას არავინ გამოთქვამს. გვითხრეს, ნებართვების გაცემა დროებით არის შეჩერებულიო. მაგრამ კონკრეტული მიზეზი ვერ დაგვისახელეს. გასული წლის ოქტომბერში შეტანილ განცხადებაზე კი პასუხი მივიღეთ, რომ პროექტი ძალიან კარგია, მაგრამ მშენებლობების დროებით შეჩერების გამო ვერ განვიხილავთო”, - აცხადებს ქოქალაძე.
მათ მსგავსად საკურორტო ზოლში მშენებლობის ნებართვაზე უარი სხვა ოჯახებსაც გამოუცხადეს. მათ შორის არის მალხაზ გოგიტიძეც: “მეზობლებთან საპრეტენზიო არაფერი მაქვს, მაგრამ ექვსი წელია მშენებლობის ნებართვას ვითხოვ და უარს მეუბნებიან. არადა, ჩემს მერე ხალხმა ნებართვაც აიღო და სახლებიც აიშენა”.
გოგიტიძე სახლის აშენების უფლებას 2001 წლიდან ითხოვს. რადგან საქმე კანონიერი გზებით ვერ მოაგვარა, სახლის მშენებლობა უკანონოდ დაიწყო: “გამგეობამ ამაზე პასუხისგებაში მიმცა. ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ გამამართლა და ადგილობრივი ხელისუფლება დაავალდებულა, რომ ჩემი მოთხოვნა დაეკმაყოფილებინა. მერე მივედი და ვთხოვე, რომ მეორე სართულს დავაშენებ და დამიმტკიცეთ-მეთქი. ჩემი მოთხოვნა დღესაც პასუხგაუცემელი უდევთ’’.
გონიოელებს ვერ გაურკვევიათ, მშენებლობის ნებართვა ზემდგომი ორგანოების მიერ არის შეჩერებული, თუ ადგილობრივი მთავრობა ქმნის პრობლემებს. მერი ქოქოლაძის თქმით, ეს შეიძლება ადგილის პრესტიჟულობის და ,,ვიღაცის’’ ინტერესების გამო ხდება. ,,ზღვიდან 50 მეტრით ვართ დაშორებული. დასვენების უამრავი მსურველი მოდის, მაგრამ სივიწროვის გამო ვერ ვღებულობთ. თანაც ნახევრად მშენებარე ობიექტში, ბუნებრივია, ტურისტს დისკომფორტი ექმნება. ათი თვის განმავლობაში ჯერ ჩემი მეუღლე, მერე მე დავდიოდი ხელვაჩაურის გამგეობაში ამ პრობლემის მოგვარების მიზნით,  მაგრამ უშედეგოდ. ამის შესახებ ლაპარაკი მქონდა როგორც გამგებელ ბადრი შავლიძესთან, ისე მთავარ არქიტექტორ ნუგზარ ძნელაძესთან. არანაირი დოკუმენტი ჩვენთვის არ უჩვენებიათ’’, - აცხადებს მერი ქოქალაძე.
გონიოს მოსახლეობა არც იმას გამორიცხავს, რომ ერთ დღეს, შესაძლოა, მათ ხელისუფლება მიადგეს და  აღნიშნული ტერიტორიიდან გაასახლოს. გონიოელების აზრით, შესაბამისი სტრუქტურა ბოლო დროს  ამიტომაც იკავებს თავს ნებართვების გაცემისაგან. ხალხის აზრით,  საკუთრების წართმევა დღეს ხელისუფლებისათვის პრობლემას არ წარმოადგენს.
ხელვაჩაურის რაიონის მშენებლობისა და სივრცითი მოწყობის  სამსახურში აცხადებენ, რომ პროექტის დამტკიცება ან მშენებლობის შესახებ ნებართვების გაცემა ხელვაჩაურის რაიონში შეჩერებული არ არის. “ზღვისპირა ზოლში განსახორციელებელი პროექტები მსურველებმა ესკიზებთან ერთად უნდა წარმოადგინონ. ესკიზის გაკეთება ჩვენი დამატებითი მოთხოვნაა”, - აცხადებს ხელვაჩაურის რაიონის მშენებლობისა და სივრცითი მოწყობის  სამსახურის მთავარი სპეციალისტი, ზეინაბ კაკაბაძე. ამავე სამსახურის ხელმძღვანელი, ნუგზარ ძნელაძე შვებულებაშია და მისი ტელეფონიც მიუწვდომელია. ხოლო ხელვაჩაურის გამგებელი, ბადრი შავლიძე კომენტარს იმ მოტივით არ აკეთებს, რომ მშენებლობის ნებართვების საკითხი მის უშუალო კომპეტენციაში არ შედის.

Gonio Residents Are not Allowed to Start Constructions
Shakro and Meri Kokoladzes, residents of the village of Goinio in the Khelvachauri District started construction of the hotel several years ago. At the moment there is a comfortable two-storied-house in the yard, though it is not roofed yet. “We have decided to build some more stories on the building. We have prepared project on it but the Administrative Board refused us to start construction until September for uncertain reasons,” said Meri Kokoladze.
Khelvachauri District Administrative Board does not allow the Gonio population to start constructions in the resort zone. Consequently, part of residents have met resort season unprepared. As for Khelvachauri Administrative Board, they state that there is no official decision according to which the construction could be delayed.
“Our land is not disputable. Nobody will complain about it. They told us that issuing of permissions is temporarily delayed. However, they could not tell us exact reasons. In October of 2006 they replied to our application that although the project was perfect, they could not discuss it because of delay in construction,” said Kokoladze.
Like Kokoladzes many other families were refused to start construction in the resort zone. Malkhaz Gogitidze is one of them. I do not have any complaints about my neighbors, but I have been demanding the permission on construction for six years already and they refused me all the time. However, meanwhile many people received permissions and constructed their houses too.”
Gogitidze has been demanding the permission for construction since 2001. Having been unable to obtain legal permission, he started illegal construction. “Administrative Board brought me to book for the construction. However, Kutaisi Appeal Court approved me and charged the local government to satisfy my demands. Afterwards I applied to the Administrative Board to give me a permission to build second floor on it. They have not replied to my appeal yet.”
Goinio residents could not understand whether the construction was delayed by higher governmental bodies or by local authority. Meri Kokoladze said the situation might be caused by prestigious location of the area and somebody’s interests in it.
“We live fifty meters away from the sea. A lot of holiday-makers arrive here; however we cannot place all of them because of small space. In addition to that, the building is not finished and we cannot offer comfort to them. Initially, my husband and then I were visiting the Khelvachauri Administrative Board to resolve our problem during ten months, but in vain. I met Badri Shavlidze, the District Governor and Nugzar Dzneladze, Main Architect of the district. They did not show me any documents at all,” said Meri Kokoladze.
Goinio residents do not exclude the possibility that one day the authority will arrive in the village and evict local people from the territory. They think that the government refuses to give permissions because of that. Local people think that seizure of property is not strange activity for the current government.
Service Department for the Construction and Space Amenities within the Khelvachauri District Government stated that confirmation of projects or issuing permissions on construction is not delayed in the district. “The projects for the constructions at the seaside must be produced together with corresponding sketches. It is our additional demand,” said Zeinab Kakabadze, specialist-in-chief for the Construction and Space Amenities Department. Nugzar Dzneladze, the head of the same department is on a holiday and his telephone is out of coverage area. As for Badril Shavlidze, the governor of the Khelvachauri District, he refuses to comment on the situation because issuing of permissions is not in his competence.