,,ხალხის'' ბაზარი იყიდება
bazarb.jpgგორის სკანდალური ბაზარი ისე იყიდება, მის ძველ მეპატრონეს ჯემალ წიკლაურს არაფერს ეკითხებიან. ბაზრის გაყიდვის ფაქტს ბაზრის ამჟამინდელი დირექტორი, ანზორ კაჭკაშვილიც  ადასტურებს.
,,საიდან იცით, რომ ბაზარი იყიდება... თქვენ რაში გაინტერესებთ?!... ჯერ ეგ საკითხავია გაიყიდება თუ არა... ეხლავე პატრულს დავურეკავ და აქედან გაგაგდებთ. ვის ინტერესს იცავთ? თუ რამე გაინტერესებთ საწარმოთა მართვის სააგენტოს მიმართეთ. დაურეკე ბიჭო, პატრულს და ეხლავე დაახვებინეთ ამას აქედან...?!" - ასე შეხვდა  ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრის" ჟურნალისტს  ბაზრის დირექტორი ანზორ კაჭკაშვილი.
გორის ბაზრის ყოფილ მფლობელს ჯემალ წიკლაურს ბაზარი 2004 წელს მიხეილ ქარელმა წაართვა. წიკლაური ციხეში ჩასვეს. გუბერნატორი მიხეილ ქარელი ციხეში წიკლაურთან რამდენჯერმე შევიდა და ბაზრის სახელმწიფოსათვის ჩუქებას კატეგორიულად სთხოვდა. 6 თვიანი პატიმრობის შემდეგ,  წიკლაურმა წნეხს ვეღარ გაუძლო და ჩუქების აქტს მოაწერა ხელი.
მიუხედავად ამისა, ჯემალ წიკლაური გაჩერებას არ აპირებს და აცხადებს, რომ გორის ბაზართან დაკავშირებით თავის დროზე ყველას პასუხი მოეთხოვება.
,,თუ გაიყიდა ბაზარი, ეს იქნება კიდევ ერთი უკანონობა.  წარმოიდგინეთ, მე რომ ბაზარი წამართვეს, გამოვიდა ტელევიზიით მაშინდელი გამგებელი სოსო მუმლაძე და განაცხადა, ხალხო, გაიგეთ, ბაზარი ხალხს დაუბრუნდაო... ახლა ისევ ყიდიან. რა, აღარ არის ,,ხალხის"? როგორც ჩემთვის არის ცნობილი, ბევრი აპირებდა აუქციონზე მონაწილეობის მიღებას, მაგრამ უარი თქვეს. იმიტომ რომ ყველა საბუთი არსებობს იმისა, რომ 2004 წელს მე ბაზარი იძულებით და ტერორის ქვეშ მიშა ქარელმა წამართვა" - აცხადებს ჯემალ წიკლაური.
2004 წლის იანვარში, როდესაც რეგიონის გუბერნატორი ირაკლი ოქრუაშვილი იყო, გორის ბაზარში რეიდი ოქრუაშვილის თანაშემწეებმა - მიხეილ ქარელმა და ალუდა ჯოხაძემ მოაწყვეს. ვიდეოკამერების თვალწინ მიხეილ ქარელი ბაზრის დირექტორს უყვიროდა, რომ ბაზარში ,,მოქალაქე" ალუდა ჯოხაძეს ხორცის ყიდვისას წონაში მოატყუეს. ალუდა ჯოხაძე აცხადებდა, რომ 10 კგ ხორციდან მას 1 კგ დააკლეს.
მიხეილ ქარელმა სასწორი, რითაც  ჯოხაძეს ხორცი დააკლეს, წაიღო და ირაკლი ოქრუაშვილს კაბინეტში დაუდო. სასწორის ფონზე ბრიფინგი გაიმართა, სადაც ქარელმა ბაზრის დირექტორის ჯემალ წიკლაურის მიმართ სისხლის სამართლის საქმის აღძვრა მოითხოვა.
ცოტა ხანში გორის პოლიციაში ,,მოქალაქე" ალუდა ჯოხაძის განცხადება შევიდა, სადაც იგი აცხადებს, რომ მოქალაქეობრივი მოვალეობიდან გამომდინარე, ვალდებულია სამართალდამცავებისგან მოითხოვოს რეაგირება და შემოწმდეს ბაზრის დირექტორი რამდენად კანონზომიერად უხდის ბიუჯეტს გადასახადს.  ჯემალ წიკლაური გადასახადების დამალვის ბრალდებით დააპატიმრეს. თუმცა როგორც კი წიკლაურმა ბაზარი „გამგეობას" აჩუქა, გაათავისუფლეს.
,,მოქალაქე“ ალუდა ჯოხაძე მალევე დაინიშნა შიდა ქართლის რწმუნებულის თანაშემწედ. შემდეგ საფინანსო პოლიციის შიდა ქართლის სამმართველოს უფროსად, შემდეგ კი ოქრუაშვილის შს მინისტრობის პერიოდში ამავე სამინისტროს მაღალჩინოსანი გახდა. ამჟამად ალუდა ჯოხაძე თაღლითობის ბრალდებით ვანო მერაბიშვილის უწყებას ჰყავს დაკავებული და განაჩენს ელოდება.
გორის ბაზართან დაკავშირებით ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრმა" გამოიკვლია, რომ ხალხისთვის გადაცემული ბაზრიდან შემოსავლები ბიუჯეტში არ მიდიოდა. გამგეობისთვის ბაზრის ჩუქების და მიღება-ჩაბარების აქტს, სხვათა შორის, ნუკრი პაპუნაშვილი აწერს ხელს, რომელიც მაშინ გამგებელ სოსო მუმლაძის მოადგილე იყო.
2004 წლის 21 ივლისის სხდომაზე, სადაც  #153 დადგენილება მიიღეს, გამგეობამ განიხილა საკითხი - ,,სახელმწიფო საწარმო შპს ,,სავაჭრო ცენტრის” დაფუძნების შესახებ”. სხდომაზე გადაწყდა, რომ შპს ,,ლიახვის” (გორის ბაზარი) ბაზაზე, რომელიც წიკლაურმა უსასყიდლოდ ,,აჩუქა” გამგეობას და სხვათა შორის, ჯერ არ იყო მუნიციპალურ ქონებად აღებული, დაფუძნებულიყო შპს ,,სავაჭრო ცენტრი” 100%-იანი სახელმწიფო წილით.
დადგენილება ისე მიიღეს, რომ პროცესში ქონების მართვისა და პრივატიზების სამმართველო საერთოდ  არ ჩართეს. გამგეობის თანამშრომლებმა „სახელმწიფო საწარმო“ ისე დააფუძნეს ,,სავაჭრო ცენტრად”, რომ სახელმწიფო ქონების მართვის სააგენტოს ან სამმართველოს არაფერი ჰკითხეს. უფრო მეტიც, ახლადდაფუძნებული ,,სავაჭრო ცენტრის” ხელმძღვანელობამ და რაიონის მაშინდელმა გამგებელმა სოსო მუმლაძემ წესდებაში ასე ჩაწერეს - ,,წლიური შედეგები აისახოს საზოგადოების ბალანსში და საბუღალტრო ანგარიშში, რომელსაც დირექცია დასამტკიცებლად წარუდგენს გორის რაიონის გამგეობას”. წესდების ამ მოთხოვნით ნათლად ჩანს ადგილობრივი ხელისუფლების დაინტერესება ბაზრის შემოსავლებით, მაშინ როდესაც ბაზრის შემოსავლები და გასავლები საგადასახადო ინსპექციის გასაკონტროლებელი იყო და არა რაიონის გამგეობის. დადგენილებით ოფიციალურად დააფიქსირეს, რომ სამეწარმეო საქმიანობიდან მიღებული შემოსავლები და მოგებები რაიონის გამგეობის გასაკონტროლებელი უნდა გამხდარიყო.
გამგეობა ამ ,,გაუგებრობაში” 2005 წლის 8 თებერვლამდე იყო. ფაქტიურად მთელი 8 თვის განმავლობაში სად მიდიოდა გორის ბაზრის ე.წ. სავაჭრო ცენტრის შემოსავლები, საგადასახადო ინსპექციამ არ იცოდა. 2005 წლის 8 თებერვალს ქონების მართვის სამმართველოს უფროსის მოთხოვნით გორის სასამართლოში ,,სავაჭრო ცენტრი” ხელახლა დარეგისტრირდა. შესაბამისად, წესდება შეიცვალა და ,,სავაჭრო ცენტრის” შემოსავლების გაკონტროლება საგადასახადო ინსპექციამ დაიწყო. თუმცა წინა 8 თვის  შემოსავლები ვერავინ იპოვა.
სულ გორის რაიონში სახელმწიფო ქონების ბაზაზე დაფუძნებული საწარმოთა საწესდებო კაპიტალი 25 მლნ ლარს აღემატება. მათგან კი 2004-2006 წლებში დივიდენდების სახით ბიუჯეტში არც ერთი თეთრი შესულა.
რაც შეეხება ბაზრის ხელახალ პრივატიზაციას, გორის პრივატიზაციისა და ეკონომიკის სამმართველოს უფროსი ნუკრი აბალაკი აცხადებს, რომ ბაზრის გაყიდვის აუქციონს 9 აგვისტოს ეკონომიკის სამინისტრო ჩაატარებს. „ჩვენ მაგ საქმეში არ გვრევენო“, - თქვა აბალაკმა.

„People’s” Market Is Being Sold out
bazarb.jpgScandalous market in Gori is being sold out without asking anything to its previous owner, Jemal Tsiklauri. Current director of the market, Anzor Kachkachishvili also confirms the fact.
“Where did you learn that market is going to be sold out? Why are you curious about it?! You should know that it is not settled yet …I will call patrol police and kick you out from here. Whose interests are you protecting? If you are interested you should apply to the Agency for Enterprise Management. You, guy, call the police, and they will kick them out from here…?!” Anzor Kachkachishvili welcomed the journalist for the Human Rights Center (HRIDC) with similar words.
In 2004 Shida Kartli Gubernator, Mikheil Kareli seized the market from Jemal Tsiklauri who was later imprisoned. Kareli visited the former owner of the market several times in the prison and categorically demanded to transfer the market to the state. Tsiklarui could not stand imprisonment more than six months and signed the contract.
Despite that Tsiklauri is not going to give in and states that everybody will be punished who was involved in the situation.
“If the market is sold out it will be another illicit action. Just imagine, when they seized the market from me, district governor, Soso Mumladze stated in his speech on TV that the market was returned to people…Now they are selling it out again. Doesn’t it belong to people anymore? As far as I know many people were going to take part in the auction but finally they refused because there are all documents that can prove that Mikheil Kareli seized the market under threat,” said Jemal Tsiklauri.
In January of 2004, when Irakli Okruashvili was Regional Gubernator, his deputies-Mikheil Kareli and Aluda Jokhadze raided the Gori Market. Mikheil Kareli was shouting at the director of the market in front of TV Cameras. The reason for argument was “citizen” Aluda Jokhadze who was deceived by trader when buying meat at the market. Instead of ten kilos he was given nine kilos of meat.
Mikheil Kareli took the scale on which the meat was weighed and put in Okruashvili’s quarter. They held briefing regarding the fact and Kareli demanded to launch criminal case against Jemal Tsiklauri.
Soon Aluda Jokhadze applied to the police and demanded law enforcers to react on his appeal and to investigate how honestly the director of the market paid taxes to the budget.  As a result Jemal Tsiklauri was arrested for having hidden taxes from the budget. However, as soon as Tsiklauri transferred the market on the Administration, he was released.
Soon Aluda Jokhadze was appointed to the position of the Shida Kartli Deputy Gubernator; then he was the head of the Shida Kartli Financial Police Department. Later, when Okruashvili was Internal Ministry, Jokhadze worked as a high ranking official at the Ministry. At the moment, Aluda Jokhadze is detained by the Internal Ministry for swindle and is waiting for the verdict.
Human Rights Center found out that the revenues from the People’s Market were not transferred to the state budget. The contract on transferring the market to state was signed by Nukri Papunashvili who was Deputy District Governor.
At the meeting on July 21 2004 the Administrative Board enacted the resolution # 153; they discussed the question on “Establishment the State Enterprise, “Shopping Center Ltd.” The meeting decided that “Shopping Center Ltd” must be established on the basis of “Liakhvi Ltd”, which was granted by Tsiklauri to the state for free and is not registered as Municipality property yet. In addition to that the state will have 100% share in it.
Although the Administrative Board enacted the resolution, they did not get in touch with the Property Management and Privatization Department at all. Officials from the board set up the state enterprise without having asked anything to either Agency or Department of State Property Management. Moreover, the administration of the just-established Shopping Center and District Governor, Soso Mumladze, wrote in the statute of the Ltd that “revenues of the market must be reflected in public balance and financial reports that shall be introduced to the Gori District Administration by the market administration.” According to the statute, the local government is seriously interested in the revenues of the market, while only Tax Inspection is responsible to control the expenditures of the market. The resolution officially stated that the revenues received from the enterprise activities must be controlled by the district administration.
The administrative board was in this misunderstanding until February 8 2005. The Tax Inspection did not know where the revenues from the Gori Shopping Center were going during eight months. On February 8 2005 the head of the Property Management Department demanded to register the Shopping Center in Gori Department once more. Consequently the statute of the enterprise was changed and the Tax Inspection started to control the revenues. Anyway, nobody could find the revenues of previous eight months.
Total statute budget of enterprises that were established on the base of state properties in Gori District do not exceed 25 million lari. In 2004-2005 no dividends were transferred to state budget.
As for the repeated privatization of the market, Nukri Abalaki, the head of the Gori Department for Privatization and Economy, stated that the Ministry of Economics will carry out the auction of the market on August 9. “They do not involve us in those activities,” said Abalaki.