ბახმაროდან ხალხი უნდა აყარონ
ადგილი, სადაც წელიწადის 7 თვე ზამთარია, სადაც თოვლი ზაფხულამდე სძლებს, სადაც მუდმივი სიგრილეა და  უნიკალური სასმელი წყალი მოდის, ,,ეკონომიკური განვითარების“ მოლოდინშია.
ეკონომიკური განვითარების სამინისტრო კი ბახმაროს განვითარებას ისე იწყებს, როგორც ეს მთელ საქართველოში ხდება. უნდა გადაისინჯოს კერძო საკუთრების კანონიერება, მიწათსარგებლობის სამართლიანობა, რაც ალბათ იქამდე მივა, რომ ბახმაროს დამსვენებლებს მიწებსა და კოტეჯებს წაართმევენ და შემდეგ დაუნგრევენ.
საქმე იმაშია, რომ  ეკონომიკის სამინისტროს გადაწყვეტილებით, 2010 წლამდე ჩოხატაურის რაიონში მდებარე კურორტ ბახმაროს განაშენიანების და განვითარების პროექტი განხორციელდება, რომელიც ინფრასტრუქტურის და ტურიზმის განვითარებას ისახავს მიზნად.
ამ პროექტს კერძო კომპანია ,,ანდამატი" განახორციელებს.
გურიის გუბერნატორის მიხეილ სვიმონიშვილის თქმით, ახალი შენობებისა და გასართობი ცენტრების დამონტაჟებამდე, ბახმაროში დღეს არსებული კოტეჯებისა და მათ სარგებლობაში არსებული მიწის კანონიერების საკითხის შესწავლა დაიწყება.
მიხეილ სვიმონიშვილი (მხარის რწმუნებული): ,,უკვე მილიონ 700 000 ლარია გამოყოფილი იმისათვის, რომ ბახმაროს კურორტი ნელ-ნელა განვითარდეს და ტურიზმის ძლიერ ცენტრად იქცეს. ეკონომიკის სამინისტრო და ჩვენ, ყველა ერთად, ვმუშაობთ იმაზე, თუ როგორ უნდა განვითარდეს და მოეწყოს ბახმაროს ინფრასტრუქტურა. ეს არის უნიკალური ადგილი, რომლის პოტენციალი საკმაოდ დიდია.“
ჩოხატაურის გამგებელი ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრთან" საუბარში აცხადებს, რომ ბახმაროში არსებული ათასობით კოტეჟიდან 90% უკანონოდაა აშენებული.
შალვა თოდრია (ჩოხატაურის გამგებელი): ,,ბახმაროში ხალხი სტიქიურად სახლდებოდა. ვისაც როგორ მოესურვებოდა, ისე მიდიოდა და იშენებდა კოტეჯს. დროთა განმავლობაში იქ დასახლებულთა რიცხვმა არნახულ ციფრს მიაღწია და კოტეჯების რიცხვი საკმაოდ გაიზარდა. მინდა გითხრათ, რომ 90%-ზე მეტი იქ აშენებული სახლებისა უკანონოა. არ არსებობს არავითარი მონაცემი საჯარო რეესტრში. არის გარკვეული ნაწილი, ვგულისხმობ დიდი ხნის წინათ აშენებულ სახლებს, რომლებიც საკომლო წიგნებში არიან გატარებული, მაგრამ საჯარო რეესტრში არც ეს სახლებია დაფიქსირებული. ამ საკითხზე მუშაობა უკვე დაწყებული გვაქვს. ვერ გეტყვით, როგორ დასრულდება ეს პროცესი. ფაქტია, რომ მთლიანად უნდა შეიცვალოს აქაურობა. ასეთი სახის სახლები არ მოუხდება კურორტს.“
მოსახლეობამ ეკონომიკის სამინისტროს აღნიშნულ ინიციატივასთან დაკავშირებით არაფერი იცის. როგორც ისინი აცხადებენ, ჯერ მათთან არავინ მისულა და არ უთქვამთ, რომ მათი კოტეჯი უკანონოდაა აშენებული და დანგრევას ექვემდებარება.
აბუსელიძეების ოჯახის წარმომადგენლებმა გვითხრეს, რომ მათ საკუთრების დამადასტურებელი მოწმობა გააჩნიათ. ბევრი აღიარებს, რომ სახლი უკანონოდ აქვს აშენებული.
როგორც ირკვევა, მოსახლეობა ზამთარში იქ თითქმის არ ცხოვრობს. ზამთარში ხალხი გურიის დაბალ ზონაში ჩამოდის და ბახმაროში მხოლოდ ზაფხულში ადიან. მაგალითად, სოფელ ნაბეღლავში მცხოვრები აბუსელიძეების ოჯახის წარმომადგენელი აცხადებს, რომ სეზონი მხოლოდ 4 თვეს გრძელდება. ამ ოთხ თვეში რის შოვნასაც მოასწრებენ, იმ შემოსავალს იმყოფინებენ მთელი ზამთრის განმავლობაში.
ნ. აბუსელიძე: ,,ჩვენც და საერთოდ მოსახლეობა აქ ზამთარში არ ვცხოვრობთ. მთელი შვიდი 7 თვე აქ თოვლი იცის. ამოგვყავს საქონელი, მაგრამ იმდენი არა გვყავს, რომ ოჯახი არჩინოს. ძირითადად, ოთახების გაქირავებით შემოსული თანხით ვირჩენთ თავს. ოთახების ფასები სხვადასხვაა, გააჩნია სახლს. თვეში შეუძლია კაცს 100 ლარიდან 300 ლარამდე გადაიხადოს. ეს არის და ეს. წელს ელექტროენერგია გამოგვიყვანეს, რაც აქამდე არ იყო. უბრალოდ ხიდის პრობლემა გვაქვს. დღეს კარგი ამინდია, თორემ მდინარე ბახვი ისე დიდდება პატარა წვიმის დროსაც მთლიანად მიაქვს აქაურობა.“
საერთოდ გურიის მდინარეებზე გადებული ხიდები უსაფრთხო არ არის. წვიმების დროს ადიდებული მდინარეები ისე ძლიერად ეხეთქება ხიდის კედლებს, რომ მათი 70% ამორტიზებულია. ოზურგეთიდან ბახმარომდე არსებული ხიდების უმეტესობა ზოგი მთლიანად, ზოგი კიდევ ნაწილობრივ დანგრეულია.

Locals of Bakhmaro have to Leave Their Places
The place, where winter lasts for 7 months, where the snow covers the mountains till summer; where the air is always fresh and where the unique mineral springs come from the ground, is expecting the “economic development”.
The Ministry of Economics begins the development of Bakhmaro (Mountainous region of Guria) by the checking of the legality of private property. After this checking, it is possible, that a lot of inhabitants of Bakhmaro will loose lands and cottages.
According to the decision of the Ministry of Economic Development, a project of the development of health resort Bakhmaro must be implemented till 2010. This project aims the development of infrastructure and tourism in Bakhmaro.
Private company “Andamati” will implement this project.
Mikheil Svimonishvili, governor of Guria declares that before the building of new hotels and entertainment centers, they will clear up the legality of cottages and lands.
Mikheil Svimonishvili (regional representative): “1,700.000 Gel has been transferred for the development of tourism in Bakhmaro. The Ministry of Economics and all of us are working to develop infrastructure in this resort. This is the unique place and the potential of Bakhmaro is enormous”.
In the interview with Human Rights Centre, Gamgebeli of Chokhatauri region insists that 90% of the cottages are illegal in the health resort.
Shalva Tordia (Gamgebeli of Chokhatauri ragion): “The most part of these cottages are illegal. A lot of people built little houses here. These cottages are not registered. Some of these cottages have been registered in the hearth book a long time ago, though even those houses are not registered in the Public Registry. We are working on this issue. It is the fact, that in the nearest future, Bakhmaro will be changed. Such kind of cottages will be removed from the health resort.”
The locals do not know anything about the mentioned decision. According to them, nobody has appealed to them with the demand of the reconstruction of the cottages.
The representatives of the one of the family declare that all the documents of the privacy are in order. Though, a lot of locals admitted, that their houses are built illegally.
Health resort season lasts only 4 months. In winter there are no living conditions in Bakhmaro and that’s why, the inhabitants leave their living places during winter and move to another place. Health resort season begins in summer and lasts only 4 months.
N. Abuselidze (local): “In summer we rent our cottages and with this income we try to live in winter. The price of the rooms is different – from 100 to 300 laris. This year government has supplied us with the electricity. Now we have the problem of bridge. Today the weather is good, but when it is rainy the level of the river rises and the water damages everything.”
Generally the bridges on the rivers in Guria are not safe. 70 percent of them are out of order because of heavy rains. Most of the bridges from Ozurgeti to Bakhmaro are either totally or partly destroyed.