გონებაშეზღუდულს 3 წელი მიუსაჯეს
8 ოქტომბერს ფსიქიურად დაავადებულ აჩიკო სურამელს გორის რაიონულმა სასამართლომ 3 წელი, მის ბიძაშვილს კი, ასევე ფსიქიურად დაავადებულ ზურაბ ჯანეზაშვილს,  ფოთის ფსიქიატრიულ საავადმყოფოში იძულებითი მკურნალობა მიუსაჯა.
არჩილ სურამელი და ზურაბ ჯანეზაშვილი გორელმა სამართალდამცავებმა 3 მარტს დააკავეს. მათ ბრალად ბილბორდებზე მიმაგრებული პლასტმასის კარკასის ქურდობა ედებათ.  გორის სარაიონთაშორისო ფსიქონევროლოგიური დისპანსერის ცნობით, არჩილ სურამელი გონებრივი განვითარების ჩამორჩენილობით, მსუბუქი დებილობის დონეზე ქცევის პათოლოგიით არის დაავადებული, ხოლო ზურაბ ჯანეზაშვილს „ტვინის დაზიანებით და დისფუზიით გამოწვეული ფსიქიკური აშლილობა ორგანული ჰალუცინოზით“ აღენიშნება. მიუხედავად ამისა, ორივე დაკავებულს გორის რაიონულმა სასამართლომ გირაოს სახით 6000-6000 ლარი შეუფარდა. იმის გამო, რომ დაკავებულებმა გირაო ვერ გადაიხადეს, მათ ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა შეეფარდათ.
არჩილ სურამელის ბებია ნაზი ჯანეზაშვილი „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“ საუბარში აცხადებს, რომ მის შვილიშვილს ფსიქიური აშლილობა აქვს  და სახლში თავის ჩამოხრჩობაც უცდია. ნაზი ჯანეზაშვილი არ გამორიცხავს, რომ პატიმრებმა ციხეში საკუთარ თავს ზიანი მიაყენონ. მისივე თქმით, არჩილ სურამელი სახლში იყო, როდესაც მასთან ახლო ნათესავი, ზურაბ ჯანეზაშვილი მივიდა: „ზურიკოს ხელში პლასტმასები ეჭირა და აჩიკოს სთხოვა, გამომყევი, ჩემს ჯიხურში უნდა ჩავაყენოო. აჩიკოც გაჰყვა, ცოტა ხანში კი დაიჭირეს“.
სამართალდამცავებმა ისინი ჯანეზაშვილის ჯიხურთან დააკავეს, რომელიც გორის ქალაქის პოლიციის სამმართველოსთან ახლოს დგას. მერე იმ ადგილას წაიყვანეს, სადაც ბილბორდია და აქტი შეადგინეს, თითქოს დამნაშავეები დანაშაულის ჩადენის დროს დაიჭირეს. ადვოკატის თქმით, ჯანეზაშვილმა დამტვრეული ბილბორდის ნაწილები მიწიდან აკრიფა და სახლში ისე წაიღო.
ამბულატორიული ექსპერტიზის პასუხები ჯერ კიდევ ივნისში გახდა ცნობილი. სურამელი და ჯანეზაშვილი 20-დღიან მკურნალობას საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ლ.სამხარაძის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს ფსიქიატრიულ  განყოფილებაში გადიოდნენ.
სტაციონალური მკურნალობის ვადები 27 ივნისს ამოიწურა. დასკვნის მიხედვით, ცნობილი გახდა, რომ ზურაბ ჯანეზაშვილი  შეურაცხადად ცნეს, ხოლო არჩილ სურამელი ,,ნახევრად შეურაცხადად“. შესაბამისად პროკურატურამ საბრალდებო დასკვნა გაამზადა და განსახილველად სასამართლოს 3 ივლისს გადაუგზავნა. 3 ივლისს სასამართლოში მისული საქმის განხილვას 3 თვე დასჭირდა. 8 ოქტომბერს აჩიკო სურამელს სამი წელი მიუსაჯეს, ხოლო ზურაბ ჯანეზაშვილი იძულებითი მკურნალობის წესით ფოთის ფსიქიატრიულ საავადმყოფოში მოათავსეს. ამ ფაქტთან დაკავშირებით შიდა ქართლის პროკურორი კახა მურადაშვილი კომენტარს არ აკეთებს.

On October 8th, the Gori District Court sentenced mentally disabled Achiko Surameli to a three-year prison term. His cousin, Zurab Janezashvili, who is also mentally disabled, has been sent to the Foti Psychiatric Hospital for forced treatment.
Gori district law enforcement detained Archil Surameli and Zurab Janezashvili on March 3rd, 2007, for allegedly stealing plastic billboard frames. The Gori International Psycho-Neurological Hospital found that Surameli has serious developmental problems and slight mental retardation. Zurab Janezashvili, however, “had a nervous breakdown caused by brain trauma and suffers from hallucinations.” Despite these findings, the Gori District Court set bail for both accused men at 6000 lari each. As neither man could afford the sum, the mentally disabled cousins were sentenced to a two-month pretrial detention.
Nazi Janezashvili, grandmother of Archil Surameli, told the Human Rights Center that her grandson suffered a nervous breakdown and has tried to hang himself several times. Janezashvili does not exclude the possibility that both men may try to harm themselves in prison. She claims that Archil Surameli was at home when his cousin, Zurab Janezashvili, came to their house. “Zuriko was holding a plastic frame in his hands and asked Achiko to follow him and help install them in his booth. Achiko followed and soon they were both detained.”
Law enforcement detained the men near Janezashvili’s booth, situated close to the Gori Police Station. Police officers took the men to the location of the billboard and drew up documents stating that they caught the men at the scene of the crime. The lawyer for the accused claims that Janezashvili picked up the pieces of plastic from the ground and took them home.
In June, experts began their psychiatric examination of the men. Surameli and Janezashvili both underwent twenty days of treatment at the Psychiatric Department within the L. Samkharadze Court Experts National Bureau, a part of the Georgian Ministry of Justice.
Treatment for both men finished on June 27. According to the conclusion, Zurab Janezashvili was found to be mentally disabled, while Archil Surameli’s mental condition was deemed only semi-serious. Subsequently, the Prosecutor’s Office prepared and, on July 3rd, submitted a bill of particulars to the court for discussion and a final ruling. The court took three months to examine the circumstances of the case and, on October 8th, Archil Surameli was sentenced to three years in prison and Zurab Janezashvili was committed to the Foti Psychiatric Hospital.