„მეხუთე კოლონა“ ადვოკატთა კორპუსში
„მივმართავ ჩემს კოლეგებს დააყენონ თავიანთი პროფესიული ეთიკა, პროფესიული მოვალეობები, პროფესიული ღირსება ყველა სხვა ინტერესზე მაღლა. არ შეიძლება რომელიმე ადვოკატი მოქმედებდეს იმის მიხედვით, თუ რა იქნება მისაღები გენერალური პროკურორისათვის ან შინაგან საქმეთა მინისტრისათვის და რომელი განცხადება როგორ მიეხმარება რომელიმე კონკრეტულ უწყებას საკუთარი ინტერესების განსახორციელებლად“, - ამ სიტყვებით გახსნა ადვოკატმა და ადვოკატთა ეთიკის კომისიის თავმჯდომარემ ეკა ბესელიამ პრესკონფერენცია, რომელიც ბოლო ხანებში ადვოკატთა არაეთიკურ ქცევასა და პროკურატურისა და ხელისუფლების მიერ ადვოკატთა საქმიანობაში ჩარევას მიეძღვნა.
ეკა ბესელია: „მინდა მივმართო ხელისუფლებასაც და გენერალურ პროკურორსაც, ასევე ყველას ვისაც გაუჩნდა იმის სურვილი, რომ ადვოკატურა აქციოს იმ ინსტიტუტად, რომლის საშუალებითაც  საკუთარ ზრახვებს განახორციელებს. თავი დაანებეთ ადვოკატების საქმიანობაში ჩარევას. დღეს ადვოკატურას გააჩნია იმისი ინტელექტუალური რესურსი, რომ დაიცვას არა მარტო სხვისი ინტერესები, არამედ საკუთარი პროფესიული ღირსებაც და ჩვენ არ მივცემთ არავის იმის უფლებას, რომ ჩვენი პროფესია საკუთარი უკანონო მიზნების განხორციელების იარაღად აქციოს. მინდა ვთხოვო ჩვენს კოლეგებს, გამოიჩონონ მზაობა და დადგნენ საკუთარი ღირსების სადარაჯოზე. დაიცვან საკუთარი უფლებები და ნუ მისცემენ ხელისუფლებას იმის საშუალებას, რომ თავის ჭკუაზე ატრიალოს ისინი. თითქმის ყველა საერთაშორისო ორგანიზაცია აღშფოთებულია დღესდღეობით საქართველოში მიმდინარე პროცესებით, ყველა უცხოური სააგენტო და მედია საშუალება ინტერესდება იმ ფაქტებით, თუ რა მეთოდებით ხდება ხელისუფლებისათვის არასასურველი და არასანდო ადვოკატების საქმეებიდან ჩამოცილება.“
ადვოკატის შალვა შავგულიძის განცხადებით, უმჯობესია სიმართლე ახლავე ითქვას, ვიდრე შემდეგ ამ სიმართლის დამალვამ სავალალო შედეგებამდე მიგვიყვანოს:  „სიმართლე იმაში მდგომარეობას, რომ ადვოკატურაში, ადვოკატთა კორპუსში გაჩნდა ბზარი. უფრო მეტიც, გაჩნდა „მეხუთე კოლონა“, რომელიც ღალატობს პროფესიულ ღირსებას, ღალატობს კლიენტის ინტერესებს და ემსახურება იმწუთიერ დაკვეთას თუ ბრძანებას, რომელიც ხელისუფლების მხრიდან მოდის.“
ადვოკატის განცხადებით, სამწუხაროდ, საქართველოში უკვე მრავლად გამოჩნდნენ ისეთი ადვოკატები, რომლებიც იცავენ არა კლიენტის, არამედ ხელისუფლებისა და პროკურატურის ინტერესებს: „ასეთი შემთხვევები ადრეც ხდებოდა, მაგრამ ახლა ამან სულ უფრო და უფრო მზარდი სახე შეიძინა. დღეს ჩვენ მივედით იმ ზღვრამდე, რომ მოთმენა და დათმობა უკვე ღალატი ტოლფასი იქნება. რა თქმა უნდა, არავის არ ვემუქრები, მაგრამ მოვუწოდებ ჩემს კოლეგებს, იყვნენ ფხიზლად, ნებსით თუ უნებლიეთ ნუ გადაიქცევიან იმ ადამიანების იარაღად, რომლებსაც ქვეყნისთვის სიკეთე არ სურთ, არ უნდათ დემოკრატიული და სამართლებრივი სახელმწიფოს შექმნა. ჩემი მოწოდებაცა და თხოვნაც ეს არის. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ჩვენ იძულებულები გავხდებით, საზოგადოებას ვამცნოთ იმ კონკრეტული ადვოკატების სახელები და გვარები, რომლებიც ასეთ საქმეში არიან ჩაბმულნი.“
ადვოკატ სოსო ბარათაშვილის თქმით კი, ბოლო პერიოდში სასამართლო აღარ ითვალიწინებს ადვოკატთა მტკიცებულებებს და განაჩენი ისე გამოაქვს. „ჩვენი უფლებები შეზღუდულია. სახელმწიფოს აღარ სჭირდება მართლმსაჯულება“, - აღნიშნა ბარათაშვილმა. მანვე აღშფოთება გამოთქვა იმის გამო, რომ მისი დაცვის ქვეშ მყოფ „არტი-ჯგუფის“ ერთ-ერთ დამფუძნებელს გურამ გაგუას საპროცესო გარიგება მის გარეშე გაუფორმეს. „სწორედ ასე მოხდა ყოფილი თავდაცვის მინისტრის, ირაკლი ოქრუაშვილის შემთხვევაშიც“, - დასძინა ბარათაშვილმა.
პრესკონფერენციაზე ადვოკატმა ლილი გელაშვილმა საქართველოს პრეზიდენტს მიმართა: „რამდენიმე ხნის წინ პრეზიდენტმა ასეთი განცხადება გააკეთა - „საქართველოში არის კანონის უზენაესობა“. მინდა პრეზიდენტს მივმართო: ბატონო პრეზიდენტო, დღეს საქართველოში არსებობს უკანონო კანონის უზენაესობა. დღეს მართლმსაჯულება აღარ არსებობს, დღეს აღარ არსებობს სასამართლო ინსტიტუტი და ამ ფონზე პროკურატურას სურს, ხელისუფლებისათვის აღარ არსებობდეს ადვოკატის ინსტიტუტი. ხელისუფლებასა და პროკურატურას ჰყავს ხელდასმული ადვოკატები, რომლებსაც მარიონეტებივით ათამაშებენ“.
დავით მოდებაძე (ეთიკის კომისიის წევრი): „მინდა მოვუწოდო ყველა ჩემს კოლეგას, კლიენტის ინტერესები ყველა ინტერესის მაღლა დააყენონ. წინააღმდეგ შემთხვევაში, თუკი ეთიკის კომისიაში მათზე საჩივარი შემოვა, ჩვენ იძულებულნი გავხდებით ავამუშავოთ სანქციები, კერძოდ ჩვენ შეგვიძლია ადვოკატებს შევუჩეროთ ან საერთოდ შევუწყვიტოთ უფლებამოსილება. სწორედ გუშინ, ჩვენ ასეთი გადაწყვეტილება უკვე მივიღეთ და ერთ-ერთ ადვოკატს ექვსი თვით შევუჩერეთ უფლებამოსილება.“

“Fifth Colony” In Bar Association
“We call upon our colleagues to respect their professional ethics, professional responsibilities and dignity above all other interests. An attorney should not act in the favor of the Prosecutor General’s Office or Internal Ministry; they should not focus their attention on one particular establishment,” stated Eka Beselia, attorney and chairwoman of the Ethic Commission for Attorneys at the press-conference that was dedicated to the recent facts of unethical activities of the lawyers; Prosecutor’s Office and Government’s illegal interference in lawyers’ activities.
Eka Beselia: “I want to apply to the government and Prosecutor General’s Office, as well as to all officials who are eager to turn the Bar Association into an establishment that will do its best to satisfy their malicious intentions. Stop interfering in lawyers’ activities. Nowadays, the Bar Association has enough intellectual resources to protect not only others’ interests but their professional dignity as well. We will not let anybody to use our profession to fulfill their illicit aims. I want to urge my colleagues to be ready to protect their rights and not to allow the government to manage them as marionettes. Almost all international organizations are anxious about the current event in Georgia, all international agencies and media sources are curious how Georgian government manages to get rid of lawyers who oppose them.”
Attorney Shalva Shavgulidze stated that they’d’ rather tell the truth now, because if they are late it would lead the society to unpleasant results. “The truth is that there is a gap between the lawyers of the Bar Association. Moreover, so-called Fifth Colony appeared in the association and it betrays professional dignity, interests of the client and obeys the order of the government.”
The attorney stated that unfortunately, there are lawyers in Georgia who defend the interests of only government. “Similar occasions happened in the past too but now their number has seriously increased. We have already reached our limit of patience. If we give in we will betray our society. Of course, I am not going to threaten anybody, but I call upon my colleagues against becoming the weapon of the people who do not want to establish democratic and legal state. It is our appeal and demand. Otherwise, we will have to introduce the society with the concrete names of those lawyers who are involved in similar illegal activities.”
Attorney Soso Baratashvili stated that courts started to pass verdict without taken the lawyers’ solicitations into consideration. “Our rights are violated and the state does not need justice now,” said Baratashvili. He could not help his excitement about the fact that plea-bargain was signed with his client Guram Gagua, founder of the “Art Group” without his presence. “The same was situation about Irakli Okruashvili,” added Baratashvili.
Attorney Lili Gealshvili applied to the Georgian President at the press-conference. “Some time ago the president made a statement that “Rule of Law is respected in Georgia.” I want to reply to his statement; Mr. President, today Rule of Illegal Law is respected in our country. There is no justice and no legal institute in Georgia. Thus the Prosecutor’s Office does not want to have bar institute because of the government. The authority and the Prosecutor’s Office have elected lawyers who are like marionettes for officials.”
Davit Modebadze, (member of Ethic Commission): “I want to call upon all my colleagues to respect the clients’ interests above all. Otherwise, if Ethic Commission receives an appeal against them we will be obliged to start sanctions against them; such as to revoke them from their professional mandate. We made similar decision about one of the lawyers; we stopped his mandate for six months.”