ირაკლი მელაშვილი სოდ-ს და მოსამართლე ნოზაძეს უჩივლებს
ეროვნული ფორუმის ერთ-ერთი ლიდერი ირაკლი მელაშვილი უახლოეს ხანებში სოდ-ის (სპეციალური ოპერატიული დეპარტამენტი) მაღალჩინოსნებს და მოსამართლე მამუკა ნოზაძეს სასამართლოში მოსთხოვს პასუხს. მათ უკვე მიეცათ 48 საათიანი ვადა, რომელშიც  2002 წელს წყნეთიდან გატაცებული მარიამ გოგინაშვილის საქმეში ირაკლი მელაშვილის მონაწილეობისა და ორგანიზატორობის დამამტკიცებელი დოკუმენტები უნდა წარმოადგინონ.
ამ საკითხის ირგვლივ ხმაური არ ატყდებოდა, რომ არა შემთხვევით ირაკლი მელაშვილის ხელში ჩავარდნილი მოსამართლე  ნოზაძის მიერ 2006 წლის 30 ივნისს გამოცემული ბრძანება - სატელეფონო საუბრების ფარული მიყურადებისა და ჩაწერის თაობაზე, რომელშიც, სხვებთან ერთად, ირაკლი მელაშვილის ტელეფონის ნომერია მითითებული.
"ეს არის პირველი და ჯერ-ჯერობით ერთადერთი ოფიციალური მტკიცებულება, თუ როგორ უსმენენ პოლიტიკურ ლიდერებს საქართველოში. სოდ-ის მაღალჩინოსნებს და მოსამართლე ნოზაძეს ვაძლევ 48-საათიან ვადას, რათა დადონ მტკიცებულებები ჩემი ამ საქმეში მონაწილეობის შესახებ, წინააღმდეგ შემთხვევაში, გარანტიას ვაძლევ, რომ ისინი ამისთვის დაისჯებიან. ჩვენი იურისტები უკვე მუშაობენ სარჩელზე, რომელიც, მათი ნებისმიერი პასუხის შემთხვევაში, შევა სასამართლოში და დაისმება როგორც სოდ-ის თანამშრომლების, ისე მოსამართლის პასუხისმგებლობის საკითხი. ეს არის პირდაპირი პოლიტიკური ტერორი და ამის გამო ეს ადამიანები აუცილებლად უნდა დაისაჯონ", - აცხადებს ირაკლი მელაშვილი.
საინტერესოა ამ ბრძანებულების მელაშვილთან მოხვედრის ამბავიც. როგორც თავად ამბობს, მის ტელეფონის ნომერს ერთ-ერთი საკმაოდ ცნობილი პატიმარი საკუთარი საქმის გაცნობისას გადააწყდა, ნომერი იცნო და ადვოკატს აცნობა. საქმეში მხოლოდ ნომერი იყო "ჩაგდებული" - მისი მფლობელის სახელის და გვარის გარეშე.
მელაშვილი ამბობს, რომ ადრე შსს სხვა მეთოდებით ხელმძღვანელობდა: "აქამდე თუ ვინმეს სატელეფონო საუბრების მოსმენა სურდათ და ამისათვის მოსამართლის ბრძანება სჭირდებოდათ, გამოგონილ, არარსებულ საქმეებს იყენებდნენ. ახლა კი უკვე არსებულ და თანაც, გახმაურებულ საქმეებში "ყრიან" სასურველი ნომრებს და ასე ისმენენ. ეტყობა, იმდენად უნიჭოდ შეთითხნეს ეს ბრძანება, ვერ გათვალეს, რომ, შესაძლოა, ეს ფაქტი გაჟღერებულიყო".
ბრძანება 2006 წლის 30 ივლისით თარიღდება. ეს ის პერიოდია, როდესაც თბილისში ოპოზიცია გაერთიანებას ცდილობს, არეულობაა უნივერსიტეტში, სანდრო გირგვლიანის მკვლელობასთან დაკავშირებით  ხმაურიანი აქციები ეწყობა. ამ ყველაფერში კი, ოპოზიციის სხვა წარმომადგენლებთან ერთად ირაკლი მელაშვილიც არის ჩართული.
ჩვენ შევეცადეთ კომენტარისათვის დავკავშირებოდით სოდ-ის წარმომადგენლებს, რაც, ამჯერადაც შეუძლებელი აღმოჩნდა. შსს-ს ადმინისტრაციის უფროსი შოთა ხიზანიშვილმა კი ისეთი პასუხი გაგვცა, როგორ პასუხსაც მედია ბოლო დროს იღებს: "ვერანაირ კომენტარს ვერ გავაკეთებ. ვის რაში სჭირდებოდა ირაკლი მელაშვილის სატელეფონო ზარების მოსმენა? ბოდვასთან გვაქვს საქმე".
ხიზანიშვილს და ყველას, ვინც თვლის, რომ გაკეთებული განცხადებები ბოდვას უტოლდება, შეუძლიათ იხილონ ბრძანება, რომელიც ირაკლი მელაშვილს აქვს ხელთ და რომლის შესახებაც უკვე ეცნობა საერთაშორისო ორგანიზაციებს.
ეროვნულ ფორუმს, აგრეთვე, გააჩნია შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გაცემული ცნობები ნასამართლეობის შესახებ, სადაც პირდაპირ წერია, რომ ირაკლი მელაშვილი არ არის ნასამართლევი და ძებნაში არ იმყოფება.  ერთი ასეთი ცნობა გაცემულია 2005 წლის 26 აპრილს, ხოლო მეორე გასულ კვირას - 2007 წლის 11 ოქტომბერს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორი, უჩა ნანუაშვილი შეფასებისას აღნიშნავს, რომ აქამდე მხოლოდ ხმები დადიოდა ე.წ "მოსმენების" შესახებ, ახლა კი ეს დოკუმენტურად არის დამტკიცებული:
"ეს ფაქტი ღირს დაფიქრებად და რაც მთავარია, პასუხად. გამორიცხული არ არის, რომ ირაკლი მელაშვილი ერთი სიტყვისთვის ჩაესვათ ციხეში. ან, საინტერესოა, ნუთუ მოსამართლეს არ გაუჩნდა კითხვა, ვისი ნომრები ისმინებოდა? ისიც ფაქტია, რომ ხელისუფლებამ ეროვნული ფორუმი ბოლო დროს საკმაოდ აითვალწუნა, პრორუსულ ძალად გამოაცხადა და ჩემი დაკვირვებით, ამის მიზეზი მათ მიერ ნატო-ს შესახებ გაკეთებული განცხადებები გახდა, რომ `მხოლოდ ნატო არ არის პანაცეა საქართველოსთვის".
თუმცა, რადგან დღეს უკვე გაჟღერდა თუ რა მეთოდით უსმენენ ადამიანებს, ხელისუფლება მალე ახალ მეთოდებს გამოიგონებს. არც ის არის საიდუმლო, რომ "მაგთის" ოფისში მომსახურე პერსონალის ორი ცვლა "მუშაობს" – ექვსამდე და ექვსის შემდეგ. "მეორე ცვლის" თანამშრომლებში ადვილად შეგიძლიათ კუდ-ის (კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტი) თანამშრომლები ამოიცნოთ, რომლებიც იქ განსაკუთრებული დავალებებით მიდიან", - აცხადებს უჩა ნანუაშვილი.
თავად ირაკლი მელაშვილი ვარაუდობს, რომ დიდი გამოხმაურება ამ ამბავს არ ექნება, თუმცა სასამართლოში სარჩელის შეტანას ის მაინც გეგმავს.

Irakli Melashvili Will Bring Suit against Special Operative Department and the Judge
Irakli Melashvili, one of the leaders of National Forum, will soon bring suit against high ranking officials of the Special Operation Department (SOD) and Judge Mamuka Nozadze. They were already given 48 hours to produce documents proving the participation of Irakli Melashvili in the kidnapping of Mariam Goginashvili.
The case would not have generated such concern if Irakli Melashvili had not gotten a hold of a resolution enacted by Judge Nozadze on June 30th, 2006. The resolution was about the secret listening and recording of phone conversations. Melashvili’s telephone number was one of the targeted numbers.
“It is the first and only official proof of how the phone conversations of political leaders are listened in on in Georgia. I give 48 hours to the high-ranking officials and Judge Nozadze to show me the proof of my participation in this crime. Otherwise, I promise that they will be punished. Our lawyers are already working on the text of lawsuits that will be brought to the court in the case of both negative and positive answers. Officials from the SOD and the judge will be severely charged for this situation. It is direct political terror and these people must be punished for it,” stated Irakli Melashvili.
It is also interesting how Melashvili got hold of the resolution. He claimed that one of the famous prisoners came across Melashvili’s telephone number while reading his case materials. There was only a telephone number in the documents without naming the owner.
Melashvili said that the Internal Ministry used different methods in the past. “If somebody wanted to listen to somebody’s phone conversation, they should have received permission from the judge. Thus cases were created in order to receive that permit. Now, they include all interesting phone numbers in famous case materials in order to receive the right to do it. They might have drawn up the resolution so poorly that they could not imagine that the fact would be exposed.”
The resolution was enacted on July 30th, 2006. This is the period when the opposition was trying to join together in Tbilisi. A riot started regarding Sandro Girgvliani’s assassination at Tbilisi University. Boisterous demonstrations are held in front of the Parliament. Irakli Melashvili joined the opposition.
The Human Rights Center unsuccessfully tried to get in touch with SOD officials. Shota Khizanishvili, the head of the Administration of the Internal Ministry, replied in the same way as officials always do when mass media asks to them for comments. “I cannot make any comments. Who needed to listen to Melashvili’s phone conversations? He is mumbling something.”
Khizanishvili and others who think that it is only mumbling should see the resolution Melashvili has gotten a hold of. Melashvili has already informed international organizations.
The National Forum has documents issued by the Internal Ministry stating that Irakli Melashvili was never prosecuted and declared wanted. A similar notification is dated by April 26th, 2005, and another was dated by October 11th, 2007.
Ucha Nanuashvili, Executive Director of the Human Rights Center, pointed out that in the past people heard rumors that telephones were listened to, but now it is officially permitted and backed by corresponding resolutions.
“This fact must be seriously considered and questions must be answered as well. We cannot exclude the possibility that Melashvili will be imprisoned because of one word said over the phone. Did not the judge get interested whose phones were listened to? It is fact that recently our government has had an aversion to the National Forum and stated that it is a pro-Russian political party. The reason for blaming the National Forum was their statements made regarding NATO integration. That ‘NATO is not the only panacea for Georgia.’”
“However, as it has already been made public that people are listened to, the government will now think over new methods. It is not a secret that there are two shifts working in Magti offices. The first shift ends its working day at six and after that you can easily recognize the officials from the Department for Constitutional Security among the employees of the second shift. These people are sent to the Magti offices with special directives,” said Nanuashvili.
Irakli Melashvili supposes that the situation will not have a great impact. He still plans to appeal to the court.