ბენარის უფანჯრო და უიატაკო სკოლა ყურადღებას ითხოვს
ადიგენის მუნიციპალიტეტის სოფელ ბენარის საჯარო სკოლის შენობა ერთი შეხედვით"ხუხულას" ჰგავს. აქ არც სასკოლო ინვენტარი აქვთ და არც სპოტრული დარბაზი.  სკოლის ადმინისტრაციამ საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრს თხოვნით მრავალჯერ მიმართა, თუმცა, უშედეგოდ.
სოფელ ბენარის საშუალო სკოლაში ასი მოსწავლეა. ბენარის გარდა ამ სკოლაში ბავშვები კიდევ ორი სოფლიდან - უნწიდან და შოლავერიდან დადიან.
ერთი შეხედვით ძნელი მისახვედრია, რომ ეს გრძელი, ერთსართულიანი შენობა ადგილ-ადგილ შელესილი კედლებით საჯარო სკოლაა. ეზოს მხარეს მდებარე ერთ-ერთი საკლასო ოთახის ფანჯარას მინები არ აქვს, ამიტომ გაკვეთილის მიმდინარეობას შეგიძლია თავისუფლად ადევნო თვალი გარედან. სკოლის კარი ღიაა. დერეფანში იატაკის მოვალეობას დამტვრეული ცემენტის ფენა ასრულებს და თუ ფრთხილად არ გაიარე, შეიძლება, კისერიც მოიტეხო.
"უკვე 20 წელია, სკოლა 1953 წელს აშენებულ საერთო საცხოვრებლის შენობაშია განთავსებული. ნაგებობა სასწავლო დაწესებულების ტიპს არ შეესაბამება და სკოლის აქ გახსნა მიზანშეწონილი ნამდვილად არ იყო. თუმცა ახლა პრობლემა უფრო გაღრმავდა, რადგან შენობა ავარიულია, თანაც ძალიან პატარა”, - ამბობს ბენარის საჯარო სკოლის დირექტორი კობა კუბლაშვილი.
შენობა იმდენად მძიმე მდგომარეობაშია, რომ აქ აღარავის უკვირს კედლის ჩამონგრევა თუ ფანჯრის ჩარჩოს მორყევა.
"სამასწავლებლოში კედელი ჩამოინგრა. სხვა გზა არ გვქონდა, მასწავლებლებმა ჩვენი ხარჯებით ამოვაშენეთ. დერეფანში იატაკი არ არის, მაგრამ ფიცარს ცეცხლის ფასი აქვს, ამიტომ ვერ ვაგებთ”, -  გვიყვება კობა კუბლაშვილი.
სავალალო მდგომარეობაა საკლასო ოთახებშიც. დამტვრეულ მერხებსა და  სკამებს მოსწავლეები ყოველდღიურად ამაგრებენ.
"ინვენტარი ძალიან გვიჭირს. მერხები და სკამები არ გვაქვს. რაც გვაქვს, ისიც დამტვრეულია, ფაქტობრივად, გარემონტებაც არ შეიძლება. უნდა ჩამოიწეროს და გადაიყაროს”, - ამბობს სკოლის დირექტორი.
როგორც ბენარის საჯარო სკოლაში აცხადებენ, პრობლემების შესახებ სიტყვიერად თუ წერილობით ადიგენის მუნიციპალიტეტის საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრს არაერთხელ მიმართეს.
"დახმარების თხოვნით რესურს-ცენტრს არაერთხელ მივმართე. წელს სასკოლო ინვენტარი მოვიდა, მაგრამ არლის, ადიგენის, ლელოვნისა და მოხის სკოლებს გადასცეს, რომლებსაც არათუ უჭირთ ინვენტარი, არამედ პირიქით, ვეღარსად ატევენ! დღემდე ველოდები პასუხს რესურს-ცენტრიდან, რა კრიტერიუმებით მოხდა სკოლების შერჩევა", - აცხადებს კობა კუბლაშვილი.
საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრის უფროსის მარეხ დათიაშვილის თქმით, მერხების განაწილება გარემონტებულ სკოლებზე მოხდა, რაც შერჩევისას მთავარი კრიტერიუმი იყო: "ამ ეტაპზე სასკოლო ინვენტარი  ექვსმა ისეთმა სკოლამ მიიღო, რომლებიც გარემონტებულია. გარემონტდება დანარჩენი სკოლებიც და ეტაპობრივად მოხდება მათი აღჭურვა საჭირო ინვენტარით".
თუმცა, როდის შეკეთდება ბენარის საჯარო სკოლა, რესურსცენტრის უფროსმა ჯერ არ იცის: "სკოლებს სახელმწიფო არემონტებს და ეს პროცესი ეტაპობრივად ყველა სკოლას მოიცავს".
ბენარის საჯარო სკოლის დირექტორი იმედოვნებს, რომ სხვა სკოლებიდან მეორეხარისხოვან ინვენტარს მაინც მიიღებენ: "რესურს-ცენტრში თათბირზე გამოაცხადეს, რომ სკოლებში დაგროვილი ჭარბი ინვენტარი ეკონომიკის სამინისტროს ბალანსზეა და ტენდერი უნდა გამოცხადდეს. განცხადება შევიტანეთ, მაგრამ არ ვიცით, უსასყიდლოდ გადმოგვეცემა თუ არა მერხები. მათ შესაძენად სკოლის ბიუჯეტში თანხა არ გვაქვს. ინფორმაციას კი არავინ გვაძლევს, რადგან ჯერ თვითონაც არაფერი იციან".
"ბენარის საჯარო სკოლას მეორადი მომხმარების ინვენტარი გადაეცემა", - აცხადებს მარეხ დათიაშვილი.
ბენარის სკოლაში მოსწვლეებს არც სპორტული და არც ღონისძიების ჩასატარებელი დარბაზები არ აქვთ. სპორტული მოედნის მაგივრობას ხრიოკი ეზო ასრულებს, სადაც კარგ ამინდში ფიზკულტურის გაკვეთილები ტარდება. ზამთარში კი ამ მოვალეობას საკლასო ოთახები ითავსებენ.
სავარაუდოდ, ბენარის სკოლის პედაგოგებსა და მოსწავლეებს, საუკეთესო შემთხვევაში, მომავალ წლამდე მოუწევთ უფანჯრო, უიატაკო სკოლაში მუშაობისა და სწავლის გაგრძელება. კომპიუტერებითა და თანამედროვე დგამ-ავეჯით აღჭურვილი საკლასო ოთახების მაგივრობას კი მეორადი ავეჯით გაწყობილი კლასები გაუწევთ.

At one glimpse the Building of the Public School of the village of Benari in the Adigeni Municipal looks like a hut. It has neither gym, nor school equipments. The School administration has applied for help to the Educational Resource Centre many times but in vain.
There are 100 pupils in the Benary Public School. Besides that chidlren from two more villages -Untsa and Sholaveri go to this school.
It is not easy to guess that the one-strayed building with hardly repaired walls is a public school. One of the classrooms facing the school yard does not have glasses, so, it is quite easy to watch the lessons going on inside. The school door is open. Cement layer replaces the wooden floor in the corridor and you have to be careful not to break your neck.
“The school has sheltered the dormitory, built in 1953, for 20 years already. The building does not comply with the demands of educational institution and school should not have been opened in the building. However, the problem has become more complicated, because the building is in horrible condition and needs immediate repairing; besides that it is very small building,”-stated Koba Kublashvili, director of the Benary Public School.
The building is so damaged that nobody gets surprised when a wall pulls down or the frame of a window shakes loose.
“In the quarter for the teachers the wall pulled down. We did not have any other way and built it up at our own expenses. There is no floor in the corridor, it is too expensive to repair it and we cannot change it,”-said Koba Kublashvili.
Terrible is the situation in the class-rooms. The students repair their desks everyday.
We lack equipment. We do not have desks and chairs; what we have are broken and will not be repaired either,”-says school director.
In accordance with the information of Benary Public School they have applied to the Adigeni Educational Resource Centre regading these problems both in written and verbal form for several times.
“I have applied for help to the Resource Centre several times. The schools of Arli, Adigeni, Lelovni and Mokhi were provided with the equipment, though they did not need additional supplies at all. I still expect answer from the Resource Centre; I don’t know what criteria they used while selecting the schools to supply with the equipment,”-states Koba Kublashvili.
As the manager of the Resource Centre, Marekh Datiashvili, declared they distributed the desks only to the reconstructed schools.” At this stage six reconstructed schools were supplied with the equipments. The other schools will be provided with corresponding assistance as soon as they are reconstructed.”
However, the manager of Resource Centre still doesn’t know when the reconstruction will start: “The government repairs schools and our facilities will also be included in this process.”
Director of the Benary School hopes that they will receive at least second-hand equipments from other schools: “At the meeting in the Resource Centre we were declared that extra school items are registered at the Georgian Ministry of Economy and they have to announce tender on it. We submitted our application for this tender but we do not know whether we will receive the items for free or we have to pay for it. The point is that our school budget is bankrupt. Nobody informs us about the result because they do not know it either.”
“Benary School will be provided by a second-hand inventory”-states Marekh Datiashvili.
In Benary school children don’t have an opportunity to hold sporting or other type events as there are not special halls for such occasions. Instead of gyms they have ordinary yard, where in fine weather the students have lessons of physical training. And in winter they use class-rooms for this purpose.
It is supposed that in better case the teachers and students of Benary school will have to work and study at school without floor and window till the next year. And instead of the class- rooms equipped with computers and modern furniture they will have to satisfy with the second-hand school items.