2 ნოემბრის სატრანსპორტო ვაკუუმი გორში
გაერთიანებული ოპოზიციის მიერ 2 ნოემბერს დაგეგმილ აქციაში მონაწილეობას გორიდან მხოლოდ ლეიობორისტები და რესპუბლიკელების ადგილობრივი ორგანიზაციის წარმომადგენლები მიიღებენ.
ჯერ კიდევ 2 კვირით ადრე, ავტოსადგურებში ხელისუფლების წარმომადგენლებმა და სამართალდამცავებმა ტექპასპორტების შემოწმება დაიწყეს.
შალვა ტლაშაძე: (რესპუბლიკური პარტია) - ,,ავტოპარკში დიდი შეკრება ჩატარდა, სადაც მძღოლებს პირდაპირ უთხრეს, რომ 2 ნოემბრის აქციისთვის ხალხი არ ჩაეყვანათ თბილისში. წინააღმდეგ შემთხვევაში სამსახურს დაკარგავდნენ და მათ მანქანას ხაზიდან მოხსნიდნენ. ჩვენ არაერთ მძღოლს დავუკავშირდით, რომლებმაც პირდაპირ განგვიცხადეს, რომ მათთვის უმჯობესია გორში დარჩენა და სამსახურში ყოფნა. ფლავისმანიდან, მეღვრეკისიდან გვიკავშირდებიან და გვეუბნებიან, რომ წასვლა უნდათ მიტინგზე, მაგრამ ვერ ახერხებენ წამოსვლას. ჩვენ რაც მოვახერხეთ, ჩვენი ძალებით და ჩვენი მანქანებით შევეცდებით ხალხი თბილისში ჩავიყვანოთ. თუ ავტობუსები და ,,მარშუტკები“ არ გვეყოფა, ტაქსებით ჩავალთ.“
გაერთიანებულმა ოპოზიციამ გენერალური რეპეტიცია გორში 18 ოქტომბერს გაიარა. შეიძლება ითქვას, რომ გორში ოპოზიციას ხალხი ნაკლებად დახვდა. ეს თვით რესპუბლიკელმა თინა ხიდაშელმაც აღიარა. აქციაზე დაახლოებით 70 კაცი იმყოფებოდა. უმრავლესობა კოლონაში შემავალი წევრები იყვნენ, რომლებიც ბორჯომისკენ და ახალციხისკენ ასევე მიტინგის ჩასატარებლად მიემართებოდნენ. რესპუბლიკელმა თინა ხიდაშელმა ადგილობრივ მედიასთან ინტერვიუში განაცხადა, რომ გორში ხალხი ყველაზე მეტადაა დაშინებული და სწორედ ეს არის მიზეზი მოსახლეობის პასიურობისა.
თინა ხიდაშელის კომენტარს ადგილობრივი ლეიბორისტული პარტიის თავმჯდომარე ქეთევან ცაბაძე არ ეთანხმება. მისი თქმით, აქციაზე უმრავლესობა ლეიბორისტები იყვნენ.
,,მარტო მე დაახლოებით 170 კაცი მყავდა მოყვანილი გორის მიტინგზე. თუ ხიდაშელი იმას ამბობს, რომ მიტინგზე თავისი პარტიის წევრები არ მოვიდნენ, ეს სხვა საქმეა. საინტერესოა, რატომ არ იყო მიტინგზე რესპუბლიკელი და თანაც საკრებულოს წევრი დავით რაზმაძე? მე არ მიმაჩნია სწორად ის მოსაზრება, რომ გორში ოპოზიციას ხალხი არ ჰყავს. პირიქით, გზად რომ მოვდიოდით, უამრავი ადამიანი გვეგებებოდა“, - ამბობს ლეიბორისტი ქეთევან ცაბაძე.
სხვათა შორის დავით რაზმაძე გორის მიტინგის დროს არ ჩანდა. ის საკრებულოს რესპუბლიკელი წევრია, თუმცა ამავე დროს სახელმწიფო სამსახურში მუშაობს, კერძოდ, სოც-დაზღვევის სამსახურის ერთ-ერთი განყოფილების უფროსია. საკრებულოში მისი მუშაობის მიმართ ოპოზიციონერების მხრიდან პრეტენზიები ყოველთვის არის, რადგან უმეტესწილად სამთავრობო პარტიის წარმოდგენილ პროექტებს უჭერს მხარს.
,,კონსერვატორებმა“ კი ოპოზიციას სიურპრიზი 1 ნოემბერს მოუწყო. კონსერვატორების წევრებმა ზაქრო მებადურის მეთაურობით კონსერვატორების მანდატი საჯაროდ დახიეს. ,,ჩვენ არ გვინდა ისეთ მოძრაობას დავუჭიროთ მხარი, რომლებიც ოქრუაშვილს და მიხეილ ქარელს პოლიტიკურ პატიმრებად ნათლავს“, - განაცხადეს კონსერვატორებმა.
როგორც კონსერვატორული პარტიის ცენტრალურ ოფისში ამბობენ, ოფისი გორში დიდი ხნის წინ ჰქონდათ დახურული. თუ რა მოტივით, ეს უცნობია.
რაც შეეხება ავტოტრანსპორტს, როგორც ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ ნიქოზი-თბილისის ელექტრომატარებლის გამცილებლებმა დაუდასტურეს, „ელექტრიჩკები“ 2 ნოემბერს მოძრაობას შეწყვეტს.

Transport Vacuum in Gori on November 2
On November 2, only representatives of the Labor and the Republic parties from Gori will take part in the demonstration organized by the United Opposition. Two weeks ago, governmental officials and law enforcers started to seize car registration papers at the bus station.
Shalva Tlashadze (Republic Party): “There was a large-scaled meeting in the auto park where drivers were warned against taking people to Tbilisi on November 2. If they did not obey the orders they would lose their jobs. We got in touch with many drivers who directly stated that they preferred to stay in Gori and keep their jobs. People call us from the villages of Flavismani and Meghvrekisi and say that they want to go to the demonstration, but cannot manage it. We will try our best to find enough cars to take those people to Tbilisi. If buses and minibuses are not enough, we will take taxis too.”
On October 18, the United Opposition held a dress rehearsal for the demonstration in Gori. It should be admitted that only a few people met them in Gori; Tina Khidasheli, one of the leaders of the Republic Party, confirmed this too. There were nearly 70 people at the demonstration. Most of them arrived from Tbilisi together with the opposition and were traveling to Borjomi and Akhaltsikhe via Gori. Khidasheli stated in her interview with local media sources that most people in Gori are threatened and consequently they did not attend their demonstration.
Ketevan Tsabadze, the chairwoman of the local branch of the Labor Party, does not agree with Khidasheli. She said that most demonstrators were members of their party.
“I had invited almost 170 people to the demonstration in Gori. If Khidasheli claims that members of her party did not attend the meeting it is their problem. I wonder why Davit Razmadze, member of the Republic Party and Gori Municipality, was not at the demonstration. I do not think it is right to claim that the Gori population does not support the opposition. Just the opposite, on our way to Gori many people were greeting us,” said Tsabadze.
By the way, Davit Razmadze did not attend the demonstration in Gori. He is a member of the Municipality and is the head of the Social Insurance Department. Oppositionists always complain about his work in the Municipality, because he usually supports the projects proposed by the leading party.
The Conservative Party surprised the opposition on November 1. A member of that party, together with Zakro Mebaduri, publicly ripped up his membership card to the Conservative Party. “We do not want to support a political movement which considers Okruashvili (former minister of Defense) and Mikheil Kareli (former Gubernator of the Shida Kartli region) to be political prisoners,” stated the conservatives.
Representatives of the Conservative Party stated that they had closed down the Gori office for a long time. The motive is unclear.
As for transportation, attendants of the Nikozi-Tbilisi train said in their conversation with the Human Rights Center, they will not work on November 2.