გარდაცვლილის ახლობლები პატრულის დასჯას ითხოვენ
ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოში გახმაურებული სასამართლო პროცესი განახლდა. პატრულის თანამშრომლებს ივანე კაპატაძეს, დათო მინაშვილს, ავალო გაბრიჭიძესა და კახა გაბუნიას გასულ წელს ქუთაისში საკუთარ სახლთან მოკლული ვარლამ ფხაკაძის ოჯახის წევრები დაუპირისპირდნენ. სააპელაციო საჩივარი მეორე ინსტანციის სასამართლოში დაზარალებულის ადვოკატმა რეზო თოფურიამ შეიტანა. იგი სასამართლოსგან მსჯავრდებულებისათვის სასჯელის მაქსიმუმს ითხოვს. რაც შეეხება ბრალდებულებს, პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილება ბრალის შემსუბუქების მოთხოვნით მათაც გაასაჩივრეს.
აღნიშნული შემთხვევა 2006 წლის 7 დეკემბერს, ქუთაისში, ჭავჭავაძის ქუჩაზე მოხდა. საქმის მასალების მიხედვით, ღამის პატრულირებისას მოქალაქისაგან გამოძახებულმა პოლიციელებმა სათანადოდ ვერ შეაფასეს სარდაფიდან ვარლამ ფხაკაძის გაქცევის მცდელობა და მისი მიმართულებით გაისროლეს. ფხაკაძე სროლის შედეგად მიღებული ჭრილობისაგან 5 დღეში საავადმყოფოში გონზე მოუსვლელად გარდაიცვალა.
ქუთაისის საქალაქო სასამართლომ ივანე კაპატაძეს მსჯავრი სს კოდექსის 114-ე და 342-ე მუხლით დასდო, რაც იმას ითვალისწინებს, რომ მან სამსახურებრივი გულგრილობა და მკვლელობა დამნაშავის შეპყრობისათვის აუცილებელი ზომის გადაცილებით ჩაიდინა. კაპატაძეს 5 წლით თავისუფლების აღკვეთა აქვს მისჯილი. პატრულის დანარჩენ თანამშრომლებს – დავით მინაშვილს, კახა გაბუნიას და ავალო გაბრიჭიძეს კი მსჯავრი სამსახურებრივი გულგრილობისათვის დაედოთ. პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილებით, მინაშვილს 3 წლიანი პატიმრობა, გაბუნიასა და გაბრიჭიძეს კი 2 წლიანი პირობითი სასჯელი აქვთ გამოტანილი.
ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოში განახლებულ პროცესზე დათო მინაშვილის ადვოკატმა დიმიტრი ხაჩიძემ სასამართლოს წინაშე სამედიცინო კომისიური ექსპერტიზის განმეორებითი დანიშვნის მოთხოვნით იშუამდგომლა. მისი აზრით, სასამართლოსთვის დიდი მნიშვნელობა უნდა ჰქონდეს იმის გარკვევას, სამედიცინო დახმარების დროულად აღმოჩენის შემთხვევაში შეიძლებოდა თუ არა ფხაკაძის გადარჩენა. აღნიშნულმა შუამდგომლობამ დაზარალებული მხარის უკმაყოფილება გამოიწვია, რაც ადვოკატმა და სახელმწიფო ბრალმდებელმა გააპროტესტეს კიდეც. სასამართლომ მინაშვილის ადვოკატის შუამდგომლობა არ დააკმაყოფილა. ამის მოტივად კი ის მიიჩნია, რომ სამედიცინო ექსპერტიზამ დასმულ შეკითხვაზე უკვე სრულყოფილად უპასუხა.
აღნიშნული სასამართლო სხდომა გარდაცვლილის ოჯახის წევრებსა და დაპატიმრებული პატრულის თანამშრომლების ახლობლებს შორის წარმოქმნილი უთანხმოების ფონზე დასრულდა. ფხაკაძის ოჯახის წევრები „მკვლელების“ სათანადოდ დასჯას ითხოვენ. მათ ამ მოტივით ქუთაისის პროკურატურისა და სააპელაციო სასამართლოსთან საპროტესტო აქციები არაერთგზის გამართეს. რაც შეეხება აღნიშნულ სასამართლო პროცესს, იგი სახელმწიფო ბრალმდებლის მოთხოვნის საფუძველზე, 9 ნოემბრამდე გადაიდო.

Relatives of the Dead Person Demand to Punish Patrol Policemen
Discussion of a famous case has resumed at the Kutaisi Court of Appeal. Family members of Varlam Pkhakadze, who was murdered in front of his house last year, have instructed attorney Rezo Tofuria to appeal to the verdict against patrol policemen Ivane Kapatadze, Dato Minashvili, Avalo Gabrichidze and Kakha Gabunia. Tofuria is demanding that the court to sentence the condemned to the maximum penalty. The policemen have also launched their own appeal, hoping to lessen their penalties.
The accident happened on December 7th, 2006, on Chavchavadze Street in Kutaisi. According to the case materials, night patrol policemen were called to the scene by a citizen and misunderstood Pkhakadze’s attempt to escape from a cellar, firing in his direction. The young man died from his wounds five days later under hospital care.
The Kutaisi Civil Court charged Ivane Kapatadze under Georgian Criminal Code Articles 114 and 342, which deal with neglect of duty and manslaughter resulting from excessive force. Kapatadze was sentenced to a five-year term of imprisonment. The other patrol policemen were charged only with neglect of duty. Officer Minashvili received a three-year sentence and Officers Gabunia and Gabrichidze each received a two-year suspended sentence.
As discussion of the case resumed in Kutaisi Court of Appeals, Dimitri Khachidze, attorney for Officer Minashvili, requested that the court appoint a second special medical commission to examine the deceased’s medical records, arguing that the outcome of the first commission was not conclusive. Khachidze argued that the court must determine whether it was possible to save Pkhakadze if he had received immediate medical assistance. His request caused concern among the victim’s family and both the family’s attorney and the state prosecutor objected. The court did not grant Khachidze’s request, holding that medical experts had already answered that question.
The court hearing ended with words being exchanged between family members of the dead man and relatives of the detained policemen. Family members of Pkhakadze are demanding severe punishment for the “murderers”. The family has held protest demonstrations in front of the Kutaisi Prosecutor’s Office and Appeal Court several times. The next court date for the case has been postponed to November 9, upon the request of the State Prosecutor.