კურორტ აბასთუმანში მცხოვრებნი ამბობენ, რომ მოსახლეობის 80 პროცენტს საწვავი შეშა მიტანილი არა აქვს.
„ტყიდან ტოტები მოგვაქვს და იმით ვთბებით. ამ ზამთარს ძალიან ბევრი დარჩა უშეშოდ“, - ამბობს აბასთუმანში მცხოვრები მაია ტუსკაძე.
ერთ კვირაზე მეტია აბასთუმანში მოთოვა. მოსახლეობის ნაწილმა კი ბილეთები მხოლოდ ახლახან აიღო. მათი თქმით, ტყეში თოვლი მუხლამდეა, შეშის ტრანსპორტირება პრაქტიკულად შეუძლებელია, ბილეთის მოქმედება კი 24 საათია. ამ ვადის გასვლის შემდეგ ბილეთი უქმდება.
„ბილეთი ავიღე, მაგრამ ისეთ ადგილებში მოგვიზომეს შეშა, ზაფხულში მანქანა იქ ვერ ავა. ამასობაში, დრო გადის და თუ ვერ მოვიტან, ბილეთი გამიუქმდება“, - ამბობს აბასთუმნელი რეზო ოქრომელიძე.
კურორტში მცხოვრებნი უკმაყოფილებას გამოყოფილი სწვავის რაოდენობის გამოც გამოთქვამენ. გიორგი ტატიაშვილის თქმით, აბასთუმანში აპრილის ბოლომდე სიცივეები გრძელდება და გამოზამთრებისთვის ათ კუბურ მეტრზე მეტი შეშაა საჭირო. ლიმიტირებული რაოდენობა ოჯახზე  - 5-დან 8 კუბურ მეტრამდეა. „რას გვეყოფა რაც მოვიტანეთ? აქ ექვსი თვე ზამთარია. ვართ ასე გაჭირვებაში. ერთი კუბური მეტრი 70 ლარი ღირს. ყიდვის საშუალება არ გვაქვს“.
ადიგენის მუნიციპალიტეტის გამგებელი ზურაბ ჩილინგარაშვილი მიმდინარე წელს შეშის მომარაგების მხრივ წარმატებულს უწოდებს. „წელს ერთადერთი  წელი იყო, როდესაც შეშის გაცემა აგვისტოდან დავიწყეთ და ვისაც სურვილი ჰქონდა, მოასწრო მოტანა. ვისაც სურვილი არ ჰქონდა, ბილეთს ძალით ვერ ავაღებინებდით“.
ოჯახი, რომელსაც შეშის მოტანის „სურვილი არ ჰქონდა“, აბასთუმანში ვერ ვიპოვეთ. ნაწილი უშეშოდ დარჩენით, ნაწილი კი შეშის სიმცირით არის უკმაყოფილო.
„ფონდი ადრე უნდა დაეშვათ, რომ ხალხს მომარაგება მოესწრო. ამ თოვლსა და ტალახში მოვიტანეთ რვა კუბური მეტრი. ეგ რას გვეყოფა, როცა ოცი კუბური მეტრი არ გვყოფნის? ნაფოტსაც არ ვაფუჭებთ და ვაგროვებთ. არასოდეს ყოფილა, რომ ოქტომბერში დაეშვათ ფონდი. ტყეში ათი კილომეტრის სიღრმეში უნდა შეხვიდე საშინელ ამინდში. იტანჯება ხალხი, - გვითხრა ერთ-ერთმა აბასთუმნელმა, რომელიც დათოვლილი შეშის დასაჭრელად ემზადებოდა.
გამგებელი ბილეთების დაგვიანებით გაცემის ფაქტს უარყოფს. აბასთუმნელების პრეტენზიას კი მათივე დაუდევრობით ხსნის: „ყველას ბორჯომ-ხარაგაულის ტყე -პარკში უნდოდა ბილეთების აღება. იმიტომ, რომ, თურმე, უფრო ახლოს არის. ტყე-პარკმა 1 500 კუბური მეტრი ხე გამოყო. აბასთუმანში 700 კომლზე მეტი ცხოვრობს, რამდენს ეყოფოდა? ელოდნენ, იქნებ, ჩვენც ახლოს შევიდეთო და როცა მიხვდნენ, რომ გადაწყვეტილება არ შეიცვლებოდა, მერე დაიწყეს სირბილი“.
კურორტი აბასთუმანი გამონაკლისი არ არის. პრობლემები ადიგენის მუნიციპალიტეტის სხვა სოფლების მოსახლეობასაც აქვს.
77 წლის სანდრე აფრიამაშვილს, რომელიც არალში ცხოვრობს, შეშა ჯერ არ მოუმარაგებია: „მე არ შემიძლია, ავადმყოფი ვარ. მუშა რომ დავიქირაო, დღეში ათი ლარი უნდა გადავუხადო. მანქანის ქირა, საწვავი - დაახოებით 80 ლიტრი -  ამდენის საშუალება არ მაქვს. ჩემი შემოსავალი მხოლოდ პენსიაა - 38 ლარი. როგორ გავიტან ამ ზამთარს, არ ვიცი“.
ადიგენის მუნიციპალიტეტის სოფელ ბენარის მკვიდრი  ომარ მაისურაძე კი ზამთრის გატანას ხეხილის ბაღიდან მოჭრილი ვაშლის ხეებითა და ტოტებით აპირებს, რომელსაც სახლში ცხენის ორთვალით ეზიდება: „აბა, ამ ზამთარში ხომ არ გავიყინებით?!“.
სამცხე-ჯავახეთის რეგიონული სამმართველოს უფროსი ირაკლი გელაშვილი ამტკიცებს, რომ რეგიონში სერიოზული პრობლემები არსად შექმნილა და მოსახლეობა შეშით უზრუნველყოფილია.
„მხოლოდ პატარ-პატარა ხარვეზები გვქონდა. ორი კვირით დაგვიანდა ტენდერი, რომელში გამარჯვებულსაც ტყის ფონდი უნდა გამოეყო. საშემოდგომო სამუშაოები დასრულდა, ხალხმა მოსავალი რომ დააბინავა და შეშის მოტანაზე მიდგა ჯერი, თოვლი მოვიდა და გზები ჩაიკეტა. რეგიონის მასშტაბით დავდივართ და ვამოწმებთ, რომელ სოფელში რა მდგომარეობაა“, - გვითხრა სამმართველოს უფროსმა, თუმცა აბასთუმანში შექმნილი პრობლემები მისთვის სიახლე აღმოჩნდა.
მისი თქმით, ბილეთის ექსპლუატაციის 24-საათიანი ვადა, მოსახლეობისთვის დამაბრკოლებელი არ არის: „ბილეთს მაშინ იღებენ, როცა ყველაფერი მოგვარებული აქვთ. თუ რაიმე დაბრკოლება შეიქმნა, უნდა აცნობონ რეინჯერს და ვადას გაუხანგრძლივებს“.
ხელისუფლების წარმომადგენლებისა და ადგილობრივების ურთიერთგამომრიცხავი ფრაზების მიუხედავად,  ფაქტი ერთია  - მოსახლეობა უშეშოდაა და მკაცრ კლიმატურ პირობებს მოუმზადებელი ხვდება.

The Abastumani population claims that 80 % of them have not received any firewood.
“We brought tree branches from the forest and warmed ourselves with them. This winter, many people have not had any wood,” - said Maia Tuskadze from Abastumani.
A week ago it snowed in Abastumani. One part of the population has finally received voucher for firewood. Local people have stated that the snow comes up to the knees in the forest and the transportation of firewood has become practically impossible; the vouchers will expire within 24 hours.
“I took a voucher but they assigned inaccessible areas for the collection of firewood and not a single car can reach the destination, even in summer. And If I fail to collect the firewood within time limit my vouchers will lose their validity,” - states Abastumani dweller Rezo Okromelidze.
Resort dwellers express their dissatisfaction about the amount of firewood assigned to them. According to Giorgi Tatiashvili in Abastumani, the winter continues until the end of April and more than 10 cubic meters of firewood is necessary for a single family. The amount assigned to a family is ranging from 5 to 8 cubic meters. ”The firewood which we collected is not enough because the winter lasts for six months here. We are always in trouble. 1 Cubic meter costs 70 lari and we do not have money to purchase firewood.”
Zurab Chilingarishvili, the governor of the Adigeni municipality, considers this year successful with regard to the provision of firewood.” This is the only year when we started firewood distribution in August and those who wished to get vouchers managed to collect firewood. So we cannot force the others to take vouchers.”
We failed to find a family in Abastumani which did not wish to collect firewood. Some people are dissatisfied because they did not receive a voucher, others because of a lack of firewood.
“Wood-funds should have been available earlier which would have enabled the population to fetch the firewood. I have collected 8 cubic meters in heavy snow and mud. For us even 20 cubic meters would not be enough and I cannot imagine how we will survive this winter. We use chips as well. It never happened before that wood-funds were launched in October. We have to walk approximately 10 km into the woods in this horrible weather. People are suffering,” - told one of the dwellers who was about to cut down snow-covered wood.
The governor denies being late in handing out the vouchers and accusess the Abastumani dwellers of carelessness: “All of them wanted to take vouchers for Borjom-Kharagauli Park because it is nearby. The Park administration assigned only 1500 cubic meters. More than 700 families live in Abastumani. How much would be enough for all of them? They expected to get vouchers for nearby territories, but when they found out that the decision would not be changed they started to solve this problem.”
Resort Abastumani is not exception. The other villages in the Adigeni district and its population also have problems.
77-Year-old Sandre Aprimashvili, who lives in the village of Arali, has not fetched any firewood yet: “I cannot do it. I am ill. If I hire a worker I will have to pay him 10 lari a day. The cost of a car and fuel will amount to 80 lari and I cannot afford to pay such a large sum. My monthly income is my pension - 38 lari. How I will survive this winter I do not know.”
Omar Maisuradze, living in the village of Benari in the Adigeni district, has decided to warm himself with apple trees or its branches cut from his orchard. He collects it by using a two-wheel barrel and a horse. ”Otherwise we will freeze?!”
Irakli Gelashvili, the head of the regional department of Samtskhe-Javakheti, states that serious problems do not exist in the region and the population is supplied with firewood.
“We only had some problems during this process. We have started the tender two weeks later than usual and the winner of the tender should have to mark the trees which can be cut down. Autumn works are finished, when people harvested their crops and started to collect firewood it started snowing and the roads were blocked. We are checking the on-going situation in the villages of the region,” - said the head of the forest department, although the problems existing in Abastuamni was surprising news to him.
According to him, the vouchers will remain valid and the 24 hours term should not harm the population : “The vouchers will be taken when everything is arranged. If some problems appear they will have to inform a ranger and they will prolong the time.”
Notwithstanding the controversial statements of local population and the representatives of the governmental bodies the fact remains that people are facing a severe winter without firewood.