ახალციხის საჯარო სკოლებში გათბობა ისევ მოუგვარებელ პრობლემად რჩება. სკოლების დირექტორები აცხადებენ, რომ ცენტრალური გათბობა მოწესრიგებულია. საწვავი შეშის შესაძენად  მოსწავლეებს თანხის აკრეფა ისევ უხდებათ. რესურს-ცენტრში იმედოვნებენ, რომ დეკემბრიდან მოსწავლეთა გაზრდილი ვაუჩერი პრობლემებს მოაგვარებს.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს პროგრამის -  „იაკობ გოგებაშვილის“ ფარგლებში, უკვე მეორე წელია, საჯარო სკოლების გათბობით უზრუნველყოფა ხორციელდება. მინისტრის მოადგილის, თეიმურაზ სამადაშვილის თქმით, ცენტრალური გათბობის სისტემა 300-მდე სკოლაშია ჩართული. აღნიშნული პროგრამისათვის სახელმწიფო ბიუჯეტიდან რვა მილიონი ლარია გამოყოფილი.
ახალციხის ზოგიერთ სკოლაში, მკვეთრი აცივების გამო, გათბობის სისტემა ნოემბრის თვის დასაწყისშივე ჩაირთო. ზოგან სისტემა გაუმართავი აღმოჩნდა და საკლასო ოთახების ნაწილი ვერ გათბა.
ახალციხის პირველ საჯარო სკოლაში, ხელოსნებმა გათბობის სისტემის შეკეთება რამდენჯერმე სცადეს, მაგრამ უშედეგოდ.
პედაგოგების უმრავლესობა ამბობს, რომ  საკლასო ოთახების ნაწილი არ თბება.
„ასეთ ტემპერატურის პირობებში  ზამთარში ვერ გავძლებთ. ბავშვებს გაკვეთილზე ქურთუკები აცვიათ. სისტემაა ახალი თუ შენობაა დიდი და ყველა ოთახი ვერ თბება, არ ვიცი. ღუმელი უნდა დავდგათ“, - ამბობს  პირველი საჯარო სკოლის პედაგოგი მარიამ ინასარიძე.
სკოლის დირექტორი მაკა ჯანაშვილი პედაგოგების აზრს იზიარებს და  გაყინულ საკლასო ოთახებში, ხარვეზების გამოსწორებამდე, ღუმელების დადგმის იდეას ეთანხმება.
მეექვსე საჯარო სკოლის დირექტორი ზაზა თამარაშვილი ამბობს, რომ სკოლაში გათბობის სისტემა გამართულად მუშაობს. სისტემა გაზაფხულზე ჩართეს და არსებული ხარვეზებიც მაშინ გამოასწორეს.
მისი თქმით, სკოლებში მეტი კომფორტი და სისუფთავეა. ღუმელების დანთება, შეშით მომარაგება დიდ პრობლემებთან იყო დაკავშირებული, თანაც ქარიან ამინდში კლასები კვამლით ივსებოდა.
საჯარო სკოლის დირექტორები იმედოვნებენ, რომ სკოლებში ცენტრალური გათბობის სისტემა თანდათან გაიმართება, მაგრამ მთავარი პრობლემა - საწვავის შეძენა, კვლავ გადაუჭრელი რჩება.
საქართველოში სკოლები ვაუჩერული სისტემით ფინანსდება და საწვავის შესაძენ თანხაზეც თავად უნდა იზრუნონ.
ისეთი მცირე კონტინგენტიანი სკოლისთვის, როგორიც მეექვსე საჯარო სკოლაა, საწვავის შეძენა რთულია. ვაუჩერები მხოლოდ პედაგოგთა ხელფასებს ყოფნის.
„შემოსავლები დანარჩენი ხარჯებისთვის აღარ რჩება. იძულებული გავხდით, სამეურვეო საბჭოს გადაწყვეტილების საფუძველზე, თითოეული მოსწავლისაგან ათი ლარის ოდენობით თანხა აგვეკრიფა“, - აცხადებს ზაზა თამარაშვილი.
არსებული პრობლემების გამო, რამდენიმე კვირის წინ სკოლის დირექტორებმა განათლებისა და მეცნიერების მინისტრს ალექსანდრე ლომაიას განცხადებით მიმართეს და სკოლებში საწვავის შესაძენად დამატებითი თანხების გამოყოფა ითხოვეს.
„ახალციხეში ზამთარი ყინვიანია და დიდხანს გრძელდება. შესაბამისად, სკოლებში გათბობის პრობლემები ყოველთვის არსებობდა. არადეფიციტურ სკოლას მეტი შესაძლებლობა ჰქონდა, დროულად მომზადებულიყო ზამთრის სეზონისათვის. დეფიციტურ სკოლას კი შეშის მოსამარაგებლად დამატებითი დახმარება, სუბსიდიები სჭირდება“, - აცხადებს ახალციხის საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრის უფროსი ლია კობესაშვილი.
მისი თქმით, პრობლემა შეიქმნა იმ სკოლებშიც, რომლებიც დეფიციტურ სკოლებს არ მიეკუთვნებიან, მაგრამ არც იმდენი დაფინანსება აქვთ, რომ საკუთარი სახსრებით შეიძინონ საწვავი. ლია კობესაშვილი ამბობს, რომ პრობლემა პრაქტიკულად უკვე გადაჭრილია, რადგან დეკემბრის თვიდან მოსწავლეთა დაფინანსება - ვაუჩერი 300 ლარამდე გაიზრდება.
„ამ ეტაპზე კი, ყველა სკოლას შეშა, ასე თუ ისე, მომარაგებული აქვს“, - ამბობს რესურს-ცენტრის უფროსი.
,,ასე თუ ისე” შეშით მომარაგებულ სკოლებში კი ძალიან ცივა. დილით კი ისეთი ყინვაა კლასში ვერ გაჩერდები”, - ამბობენ ბავშვები.
იმ სკოლებში, სადაც ცენტრალური გათბობის სისტემა ვერ დამონტაჟდა, სახელმწიფომ, მოსწავლეთა რაოდენობის მიხედვით, შეშის ან საწვავის შესაძენად, დაახლოებით 1500-2000 ლარი ჩარიცხა.

Central heating is an unresolved problem in public schools in the Akhaltsikhe District. School directors say that the system has been repaired but children still collect money to buy firewood for heating. Representatives of the resource center suppose that an increase in vouchers will resolve the problems after December.In the framework of the “Iakob Gogebashvili” program implemented by the Georgian Ministry of Education and Science, public schools have been supplied with central heating for two years already. Deputy Minister, Teimuraz Samadashvili, said that central heating is on in almost 300 public schools. Eight million lari was apportioned from the state budget for the effort.
The central heating in several schools in Akhaltsikhe District was switched on early in November because of foul weather. In some of the schools the systems broke down and many of the classrooms were not heated.
Craftsmen tried to repair the central heating in the Public School # 1in Akhaltsikhe several times though in vain.
Teachers state that most classrooms are not heated.
“We can not endure the winter cold in such conditions. Children are wearing coats during the lesson. I do not know what the problem is. Maybe it is the poor central heating or large size of the building. We have to bring a stove in the classroom,” said Mariam Inasaridze, a teacher at Public School # 1.
Maka Janashvili, the director of the school, agrees with teachers and intends to place stoves in freezing classrooms until the system is completely repaired.
Zaza Zamtarashvili, director of the Public School # 6, said that the central heating works in their school properly. They installed it in spring and worked on the system continuously from the very beginning.
He added that their school is comfortable and clean. It was quite difficult to place stoves in the classrooms and supply the school with firewood, not to mention that in windy weather classrooms became smoky.
Directors of the Public Schools believe that the central heating will soon work properly in their facilities. The main problem is the fuel supply.
In Georgia, schools are funded according to a voucher system and they must purchase fuel themselves.
Small schools like Public School # 6 in Akhalstsikhe are finding it very difficult to purchase fuel. The vouchers are only enough to cover teachers’ salaries. “We do not have enough money for other expenses,” Tamarashvili said. “Thus we had to collect ten lari from each pupil.”
Several weeks ago directors of the public schools gave notice of their problems to the Minister of Education and Science, Aleksandre Lomaia. They requested the Minister apportion additional sums of money to the schools to purchase fuel.
“Winter is very cold in Akhaltsikhe and lasts too long,” Lia Kobesashvili, the head of the Akhaltsikhe Educational Resource Center, said. “Consequently, heating the schools has always been serious problem in the district. Non-deficient schools have more advantages when getting ready for the wintertime. Deficient schools need additional sums for a fire wood supply.”
She said that even those non-deficient schools have faced similar problems recently because they do not have enough money to purchase fuel for their heaters with their own funds. Kobesashvili stated that the problem is practically resolved, as vouchers will be increased in December to 300 lari.
“Currently almost all schools have adequate supplies of fire wood,” Kobesashvili continued.
“It is still cold in the schools with the fire wood supply,” students say. “In the mornings, it is so cold we cannot sit in the classrooms.”
In schools where central heating was not installed, the state apportioned sums raging from 1,500 to 2,000 lari for firewood based on the number of pupils.