ქუთაისელი მძღოლები უმუშევართა არმიას უერთდებიან
10 თვეა, რაც ქუთაისი ტროლეიბუსის გარეშე დარჩა. 10 თვეა, ნახევარსაუკუნოვანი ისტორიის მქონე საწარმოს 100 თანამშრომელი უმუშევარია და ამაოდ ელოდება სამსახურში მდგომარეობის სასიკეთოდ შეცვლას. უმუშევრობის უმთავრესი მიზეზი, როგორც ირკვევა, ქუთაისის ტროლეიბუსების სამმართველოს ის მილიონნახევრიანი ვალია, რომელიც მას ბიუჯეტის წინაშე აქვს.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის” ქუთაისის ბიუროს ქუთაისის ტროლეიბუსების სამმართველოს რამდენიმე მძღოლმა აღნიშნულ საწარმოში ბოლო დროს შექმნილი ურთულესი მდგომარეობის გამო მიმართა:
რობერტ ჭითანავა, ტროლეიბუსის მძღოლი: „10 თვეა უმუშევარი ვართ და ეს მთელმა ქალაქმა იცის. გამოგვრთეს დავალიანების გამო, რომელიც კომუნისტების დროიდან მოგვყვება. რაც ახალი მთავრობა მოვიდა, მის შემდეგ ჩვენ ვალი არ გვქონია, მაგრამ იმ ძველი ვალების გამო არ გვამუშავებენ. კომუნისტების და შევარდნაძის არაფერი არ უნდა ამ მთავრობას, მარტო ვალები უნდა? ჩვენ თვითონ რომ შეგვეძლოს ამ პრობლემის გადაწყვეტა, არც მერიას შევაწუხებდით და არც არავის, მაგრამ ვისაც შეუძლია, ის ჩვენსკენ არ იხედება. ტრანსპორტის სამსახურის უფროსთან მივედით და არანაირი რეაგირება არ მოუხდენია. თბილისშიც გაუქმდა ტროლეიბუსების სამმართველო, მაგრამ იმ ხალხს სხვა სამსახური შესთავაზეს. 22 წელიწადია აქ ვმუშაობ. არიან ადამიანები, რომლებსაც ჩემზე დიდი ხნის სტაჟი აქვთ. ახლა მე მუშაობა სადღა უნდა დავიწყო, სად უნდა დავსაქმდე? რატომ უნდა ვეძებო სხვაგან სამუშაო, როცა შესაძლებელია მცირე ხელშეწყობის შედეგად ამუშავდეს ჩვენი სამსახური.”
საწარმოს ტექნიკურ გამართულობასა და მუშაობისთვის მზადყოფნაზე საუბრობს მთავარი ინჟინერი გარი წერეთელი: „ამჟამად მუშა მდგომარეობაში 20 ტროლეიბუსი გვყავს. ამას გარდა, როცა თბილისში ტროლეიბუსების სამმართველო გაუქმდა, საჩუქრად გადმოგვეცა 15 ერთეული ტროლეიბუსი, რომლებიც ჩამოვიყვანეთ და ახლა ჩვენთან უმოქმედოდ დგას. გვყავს ორი ერთეული სპეციალური მანქანა, რომლებიც ტროლეიბუსის ხაზების გამართულობას უზრუნველყოფს. ასე, რომ, საწარმო ახლა ყველანაირად გამართულია და მუშა მდგომარეობაშია“.
„მიმდინარე წლის 17 სექტემბერს # 7 მარშუტზე მუშაობა აღვადგინეთ. ორი თვის შემდეგ მკაცრად გაგვაფრთხილეს, რომ მუშაობა შეგვეწყვიტა და ჩვენც იძულებული გავხდით ასე მოვქცეულიყავით. ჩვენი ოთხი ტროლეიბუსი ახლაც თაბუკაშვილის ქუჩის ბოლოში დგას და ამუშავებას ელოდება. თითქოს ელექტროენერგიის დავალიანების გამო გამოგვრთეს, მაგრამ ეს ახალი ენერგოკომპანია რომ შემოვიდა, როგორც მოსახლეობას, ჩვენც ძველი ვალები ჩამოგვეწერა, ახალს კი ჩვეულებრივად ვიხდიდით. ასე, რომ ენერგოკომპანიასთან კი არა, როგორც ჩანს, მთავრობასთან გვაქვს პრობლემები,” - აცხადებს პროფკავშირის თავმჯდომარე გოჩა ოქროპირაშვილი.
როგორც ირკვევა, ტროლეიბუსების გაჩერების შემდეგ, თაბუკაშვილის ქუჩის მცხოვრებლებმა ხელმოწერებიც კი შეაგროვეს ტროლეიბუსის მუშაობის აღდგენის მოთხოვნით, მაგრამ ამაზეც რეაგირება არ მომხდარა. იმ ხაზზე კი, სადაც 7 ნომერი ტროლეიბუსი მუშაობდა, ახალი სამარშუტო მიკროავტობუსი, #52 დაინიშნა. მოსახლეობა და ტროლეიბუსის მძღოლებიც მიიჩნევენ, რომ სწორედ ახალი სამარშუტო ხაზის დანიშვნამ განაპირობა ტროლეიბუსების გაჩერება. ადგილობრივი  სოციალურად დაუცველი მოსახლეობა კი, დღემდე ითხოვს ტროლეიბუსის მუშაობის აღდგენას:
ვალია კუზნეცოვა, თაბუკაშვილის ქუყჩის მცხოვრები: „ჩვენ ძალიან გვჭირდება ტროლეიბუსი, იმიტომ რომ საშუალება არ გვაქვს, ტრანსპორტში 30 თეთრი გადავიხადოთ. არც პენსია მაქვს, არც სხვა შემოსავალი. ეს 10 თეთრი კი ადვილად გადასახდელი იყო ჩემთვის. ხალხს გვჭირდება, მაგრამ ამას არავინ ითვალისწინებს. ინვალიდი ქალი ვარ, ეგ იყო ჩემი ტრანსპორტი. კარგად მუშაობდნენ და გვიანობამდეც. ავტობუსები უფრო ადრე ამთავრებენ მუშაობას. მივმართეთ მერიას და მაშინ დაგვპირდნენ, რომ იქნებოდა, მაგრამ ისევ გააუქმეს.”
გულნაზი დვალიშვილი, თაბუკაშვილის ქუყჩის მცხოვრები: „ამ უბანში უმეტესად სოციალურად დაუცველი ხალხი ვცხოვრობთ. ყველას არ აქვს ეს 30 თეთრი, რომ გადაიხადოს პარკთან ასვლაში. ახლა, ტროლეიბუსები რომ აღარ მუშაობენ, ჩვენი ქუჩის მცხოვრებლები პარკამდე ნახევარჯერ ფეხით დადიან. ესეც არ იყოს, ხანდახან ისეთი მდგომარეობაა მარშუტკაში, ვერ შეხვალ, გადატენილია.”
ქუთაისის ტროლეიბუსების სამმართველო რომ ყოველთვის დოტაციური ორგანიზაცია იყო, ამას არც აღნიშნული ორგანიზაციის ყოფილი სააქციო საზოგადოების სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე გოჩა კვერნაძე უარყოფს. თუმცა, მას „ვალების დაგროვების” თავისებური ახსნა აქვს:
„როცა დაძაბული სიტუაცია იყო, ხალხს გადაადგილების საშუალება არ ჰქონდა, იმ პერიოდში ოღონდ გვემუშავა, მთავრობა ყველაფერზე თანახმა იყო. მაშინ არც ელექტროენერგიის გადასახადს გვახდევინებდნენ, არც ტრანსპორტის. ამან დააგროვა ეს ვალებიც, რომელთაგან დღეს საურავი უფრო მეტია, ვიდრე ძირითადი ვალი. ძირითადი ვალია 250 000 ლარი, საურავიანად ეს თანხა 700 000-მდე აღწევს. მერე ელექტროენერგიის გათიშვები დაიწყო. ახლა სიტუაცია ისე მიდის, საწვავი გაძვირდება და შესაბამისად, გაძვირდება ტრანსპორტიც. რა ფასიც უნდა დაადოს სხვა სატრანსპორტო ერთეულმა, ჩვენ იმის ნახევარ ფასში შევძლებთ ვიმუშაოთ და თავი ვირჩინოთ,” - აცხადებს გოჩა კვერნაძე „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან” საუბრისას.
ქუთაისის მერიის ინფრასტრუქტურისა და ტრანსპორტის განყოფილების მთავარი სპეციალისტი დათო ჩაკვეტაძე ტროლეიბუსის მძღოლების მიერ მათი მუშაობის აღდგენის გზაზე მთავარ მოწინააღმდეგედაა მიჩნეული. თუმცა თავად ჩაკვეტაძე მის მიმართ წაყენებულ არცერთ პრეტენზიას არ იღებს და შექმნილ სიტუაციას შემდეგნაირად ხსნის:
„ეს საწარმო ყოველთვის დოტაციური იყო. მათ ჩვენ ჯერ კიდევ წელიწადნახევრის წინ შევთავაზეთ, წარმოების განვითარების ბიზნეს გეგმა წარმოედგინათ. აქ საუბარი არ იყო წარმოების აღორძინებაზე, რაც მე მაშინაც აბსურდულად მიმაჩნდა. საუბარი იყო იმაზე, რომ ეს ხალხი სადმე დასაქმებულიყო და პურის ფული შეეტანათ ოჯახში. აღსანიშნავია ისიც და ეს ძალზე მნიშვნელოვანია, რომ საწარმო არ არის ქალაქის კუთვნილება. იგი ეკუთვნის ტრანსპორტის საწარმოთა მართვის სააგენტოს. ამიტომაც მის შესახებ რაიმე გადაწყვეტილებების მიღება არც ჩვენი სამსახურის და არც ქუთაისის მერიის პრეროგატივა არ არის. რაც შეეხება დოტაციას, რომელიც წლების განმავლობაში გაიცემოდა ტროლეიბუსების სამმართველოზე, ქალაქის ბიუჯეტში ამისთვის საკმარისი თანხები აღარ არის.”
როგორც დათო ჩაკვეტაძე „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან” საუბრისას განმარტავს, ქუთაისის ტროლეიბუსების საწარმოს ფუნქციონირებას რამდენიმე სერიოზული შემაფერხებელი ფაქტორი განაპირობებს. კერძოდ ის, რომ საწარმოს ბიუჯეტის საკმაოდ დიდი დავალიანება აქვს, მისი ქონება საგადასახადოს მიერაა დაყადაღებული და ტროლეიბუსი არ არის ჩასმული ქალაქის სატრანსპორტო სქემაში.
„მათ კიდევაც რომ მოაგვარონ თავიანთი ურთიერთობა საფინანსოსთან და საგადასახადოსთან, სანამ ქალაქის სატრანსპორტო სქემაში არ იქნებიან ჩასმული, მუშაობას მაინც ვერ შეძლებენ. ეს ყველაფერი ერთმანეთზეა ჯაჭვის რგოლებივით დაკავშირებული. მათ მიერ ვალების გასტუმრების გზა კი ამ ვალების რესტრუქტურიზაციის გარდა, ფაქტიურად, არ არსებობს. ცოტა ადრე რომ ეზრუნათ ამაზე, სხვა გზებით შეეძლოთ ვალების ჩამოწერა. უნდა ჩამოეყალიბებინათ შვილობილი კომპანია და ასე შემდეგ. ამას ჩვენ ხომ ვერ გავაკეთებდით საწარმოს ხელმძღვანელობის ნაცვლად. მე მაგის უფლებას ვერ მივცემ ჩემს თავს მაგათ  მუშაობა ვასწავლო,” - ამბობს დათო ჩაკვეტაძე.
რაც შეეხება ახალ სამარშრუტო ხაზს თაბუკაშვილის ქუჩაზე, დათო ჩაკვეტაძე აცხადებს, რომ უკანონოდ აქ არაფერი ხდება და ის 52 ნომერი სამარშუტო მიკროავტობუსი ტენდერ-გავლილი და საკრებულოს მიერ დამტკიცებული ხაზია, რომელსაც ტროლეიბუსის მუშაობაზე გავლენა არ მოუხდენია, რადგანაც ტროლეიბუსები უკვე 10 თვეა ქალაქში აღარ მოძრაობენ.
ტრანსპორტის სამსახურის მთავარი სპეციალისტი დათო ჩაკვეტაძე მიიჩნევს, რომ ქუთაისის ტროლეიბუსების სამმართველოს ხელმძღვანელობა მძღოლების თვალში მისგან „განტევების ვაცის” შექმნას ცდილობს. ამისი მიზანი კი ისაა, რომ მათ საკუთარი უუნარობის დანახვა და თავისი თანამშრომლებისათვის პასუხის გაცემა არ შეუძლიათ.
მართლაც იმალება თუ არა დათო ჩაკვეტაძის რაიმე კერძო ინტერესი ქუთაისში ტროლეიბუსების მუშაობის შეჩერებაში, ეს უახლოეს მომავალში უკეთ გამოჩნდება. დღეს კი ფაქტი ისაა, რომ ქუთაისელი ტროლეიბუსის მძღოლები უახლოეს მომავალში უკვე ოფიციალურად შეუერთდებიან ჩვენი ქვეყნის უმუშევართა მრავალრიცხოვან არმიას. თაბუკაშვილის ქუჩისა და ქალაქის სხვა პერიფერიული დასახლების სოციალურად დაუცველ ადამიანებს კი ისევ ფეხით მოუწევთ დიდ მანძილებზე სიარული.

Kutaisi Drivers Have Joined the Ranks of the Unemployed
Kutaisi has been without trolleybuses for ten months. One hundred employees of the enterprise, with a history spanning a half-century, have been unemployed for ten months and can only hope for positive changes to their situation. The problems faced by trolleybus drivers stems from the 1.5 million lari debt the Kutaisi trolleybus department owes to the state. Several drivers of the Kutaisi trolleybus operation have sought out the Human Rights Center’s Kutaisi Office for help.
Robert Sichinava, driver: “I have been unemployed for ten months and everybody in town knows it. We were cut off because of the Department’s debt, accumulating since the communist regime. Since the new government came into office we have not added to the debt, but won’t allow us to work because of the amount still owed. The present authorities do not need anything from the communist period or from Shevardnadze’s time, so why should they demand their debts? If we could afford to pay that money we would not have bothered City Hall or any other body. However, those who can help do not pay any attention to us. We unsuccessfully applied to the head of the Department of Transportation for help. They already abolished the trolleybus service in Tbilisi, but those drivers were offered other jobs. I have been working here for 22 years. There are people who have a longer history with the job than even I do. Where can I be employed now? Why should I look for a vacancy somewhere else when it is possible to resume our operation with even the smallest amount of support?”
Gari Tsereteli, the engineer-in-chief of the trolleybus service, spoke about the technical compliance and readiness for redeploying the trolleybuses: “We have twenty trolleybuses that are ready to start work. When they abolished the trolleybus service in Tbilisi we were presented with an additional 15, non-functioning trolleybuses. We have two special cars that care for the technical compliance of the trolleybus lines. Thus, the enterprise is ready for future activities.”
Gocha Okropirashvili, the chairman of the Trade Union: “On September 17th, 2007, we restored trolleybus # 7 and its route. Two months later, we were explicitly warned to stop work, which we did. Our four trolleybuses are still standing at the end of Tabukashvili Street, waiting for a new order to start running. They say our electricity was cut because of unpaid bills, but a new power company has entered our city and have forgiven our old debts. All current bills are up to date. Consequently, our problems lie more with the authorities than with the power company.”
When the trolleybuses stopped running, residents of Tabukashvili Street collected signatures to demand the restoration of the trolleybus lines. Nothing came of their appeals. The new minibus #52 runs along the same path that trolleybus # 7 did. Residents think the reason for the abolition of public trolleybus transit was the introduction of mini-buses in the city. Members of Kutaisi’s socially excluded population are also requesting that the trolleybuses be brought back.
Valia Kuzanova, resident of Tabukashvili Street: “We need the trolleybuses. I cannot afford to pay 30 tetri as I have neither pension nor any kind income. It was easier for me to pay ten tetri. People need it but nobody thinks about it. I am disabled and the trolleybuses were the only transport I had. They worked well and ran until late evening, unlike the buses which stop working earlier in the evening. We have appealed to City Hall and they promised that they would not abolish the service. This promise has not been kept.”
Gulnazi Dvalishvili, resident of Tabukashvili Street: “Most people who live on this street are socially excluded people. Not all of us can afford to pay thirty tetri for transport. We now have to walk up to the park since the trolleybuses are not running. We can’t usually even get on the mini-bus when it comes because of overcrowding.”
The Kutaisi trolleybus service always depended on state subsidies which Gocha Kvernadze, the chairman of the Supervisory Council of the former JSC, does not deny. Kvernadze gives a different explanation of “debt accumulation.”
“During the tense situation in the country,” Kvernadze said to the HRIDC, “people found it hard to get around, so the government allowed us to work with all kind of conditions to serve the people. They did not make us pay for our electricity use, so debt accumulated and combined with fines larger that the original debt itself. The initial debt of 250,000 lari and together with the fines levied on it amounts to 700,000 lari. The electricity was then cut off. The current situation has the price of fuel increasing rapidly, which in turn results in an increase of the transportation fee. We will manage to work at half price to keep the fees on other means of public transport low.”
Dato Chakvetadze, specialist–in-chief of the Kutaisi City Hall Infrastructure and Transport Department is considered by drivers to be the greatest opponent of restoring the trolleybus serivce, a claim Chakvetadze himself denies. His explanation of the current situation is quite different.
“This enterprise always depended on the state subsidies,” Chakvetadze said in a conversation with the Human Rights Center. “Sixteen months ago, we asked the trolleybus service to provide our department with the business plan for the development of the enterprise. We did not demand them to prepare a plan to grow the service because I considered it to be absurd at that time. We wanted to see a plan that planned for the employees’ futures so that they would be employed and provide for their families once the service was abolished. It must be pointed out that the enterprise does not belong to the city. It is under the umbrella of the Agency for Transport Enterprises Management. Consequently, neither our department nor Kutaisi City Hall was responsible for making such decisions. As for the subsidies, which allowed the trolleybus service to run as it had, the city budget can no longer provide such funds.”
Chakvetadze also said that there are several serious factors hindering the restoration of the Kutaisi trolleybus service. The debt to the state budget the service has accumulated is a large issue, as is the service’s property currently under sequestration by the tax inspectors and the exemption of trolleybuses from the city transport system.
“Even if they have settled their problems with the financial police and tax inspectors, Chakvetadze continued, “they will not be inserted in the transport system of the city and will not be able to run. Their problems are like chains connected with each other. There is no other way to pay their debts nothing more that can be restructured. If they had taken the measures to resolve their problems a bit earlier, they could have been discharged from their debts in other ways. They could have established a branch company, which we cannot do. The board of their enterprise could have, but I cannot teach them to work.”
As for the new mini-bus itinerary along Tabukashvili Street, Chakvetadze stated that there is nothing illegal in it. Mini-bus # 52 won the tender from the city and was confirmed by the city administration. The new itinerary does not affect the trolleybuses at all because they haven’t run in Kutaisi for ten months.
Chakvetadze considers that the board of the Kutaisi Trolleybus service wants to create a scapegoat in him, which only “demonstrates their disability to respond to their employees.”
It will soon be found out whether Chakvetadze has any kind of personal interest in hindering the work of the trolleybuses in Kutaisi. Today, the drivers from Kutaisi join the large army of unemployed people. Socially excluded residents of Tabukashvili Street and suburbs of the city will have to walk long distances.