სენაკელი პედაგოგი ლია სიჭინავა საკუთარი უფლებების დაცვას სასამართლოში გეგმავს
სენაკის #3 საჯარო სკოლის პედაგოგმა ლია სიჭინავამ სასამართლოში საკუთარი უფლებების დაცვა მას შემდეგ გადაწყვიტა, რაც დღის წესრიგში მისი სამუშაოდან გათავისუფლების საკითხი დადგა. იგი სკოლის დირექტორს, მერი წირღვავასა და ქართული ენისა და ლიტერატურის სამ  პედაგოგს უპირისპირდება, რომლებმაც მისი სასწავლო საათების მითვისება გადაწყვიტეს. ლია სიჭინავა მშობლიური ენისა და ლიტერატურის გაკვეთილებს მე-7, 8 და 9 კლასებში ბოლო ორი წლის განმავლობაში პერიოდულად, სიმსივნით დაავადებული პედაგოგის ნაცვლად ატარებდა. იგი დღეს სკოლის დირექტორისა და სამეთვალყურეო საბჭოს გადაწყვეტილებას უკანონოდ მიიჩნევს და საკუთარი უფლებების დაცვას ცდილობს.
სენაკის #3 საჯარო სკოლაში პედაგოგებს შორის დავა მას შემდეგ დაიწყო, რაც ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელი, მანონ სიჭინავა მძიმე დაავადების შედეგად გარდაიცვალა. მის ადგილს სხვადასხვა დროს, მისივე სურვილით ლია სიჭინავა იკავებდა. მშობლიური ენის სწავლება მე-7, 8 და 9 კლასებში სიჭინავამ ბოლოს 15 ოქტომბრიდან გააგრძელა. სამივე კლასში სასწავლო საათების რაოდენობა კვირაში 15-ს შეადგენს. მანონ სიჭინავას გარდაცვალების შემდეგ ამ საშტატო განაკვეთის გადანაწილების სურვილი სკოლაში მომუშავე სამ პედაგოგს გაუჩნდა.
ლია სიჭინავა: „რუსუდან ქვარცხავამ, თინა გოგინავამ და ნონა სქურიდინმა ჩემი სკოლიდან გაგდება განიზრახეს. ჩემს წინააღმდეგ კამპანია ორი კვირის წინ დაიწყო. მე თანახმა ვიყავი მათთვის 5 საათი დამეთმო მხოლოდ იმიტომ, რომ ჩემი კოლეგები იყვნენ... ის არგუმენტი, რომ ეს პედაგოგები ადრეც მუშაობდნენ და ამიტომაც აქვთ უფლება საათების რაოდენობა ჩემს ხარჯზე გაიზარდონ, უსამართლობაა“.
მესამე საჯარო სკოლის დირექტორმა, მერი წირღვავამ პედაგოგებს შორის არსებული დაპირისპირების შეჩერება მოლაპარაკების გზით სცადა. ამგვარი შეხვედრა ცოტა ხნის წინ მართლაც შედგა, მაგრამ დათმობაზე არც ერთი მხარე არ წავიდა. დირექტორი განმარტავს, რომ მანონ სიჭინავას საავადმყოფო ფურცელზე ყოფნის პერიოდში ბრძანება ლია სიჭინავას დროებითი დანიშვნის შესახებ მის მიერ 15 ოქტომბერს გაიცა. „პედაგოგებმა საათების გადანაწილების შესახებ თხოვნით რამდენჯერმე მომმართეს. ისინი ამ სკოლაში წლების განმავლობაში მუშაობდნენ და მცირე განაკვეთი ჰქონდათ. მე შემეძლო საათები ადრეც გადამენაწილებინა, მაგრამ გავითვალისწინე ავადმყოფი პედაგოგის თხოვნა და ლია სიჭინავა სკოლაში დავტოვე. დასანანია, რომ პედაგოგებმა შეთანხმებას ვერ მიაღწიეს, თუმცა საკუთარი პოზიცია მეც გამაჩნია. მიმაჩნია, რომ ახლის მიღებამდე იმ პედაგოგის თხოვნა უნდა დაკმაყოფილდეს, ვინც სრული საშტატო განაკვეთის მიღებას წლების განმავლობაში ელოდება“.
ლია სიჭინავა თავს ახლადმისულ პედაგოგად სულაც არ თვლის და აცხადებს, რომ #3 და #5 საჯარო სკოლების შერწყმამდე ბოლო 2 წლის განმავლობაში მანონ სიჭინავას ადგილზე იგი პერიოდულად მუშაობდა და შესაბამისად, ბრძანებებიც გაიცემოდა.
სენაკის საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრის უფროსის, მანანა გრიგოლავას თქმით, ასეთ შემთხვევებში მას რაიმე სახის დირექტივების გაცემის უფლება არ აქვს. `ჩვენ შეგვიძლია მხოლოდ რჩევები და რეკომენდაციები მივცეთ საჯარო სკოლების დირექციას. ჩვენ არაფერს ვწყვეტთ. ისინი საჯარო სამართლის იურიდიული პირები არიან და გადაწყვეტილებები თავადვე უნდა მიიღონ. ჩემი რჩევა იყო ის, რომ ლია სიჭინავა სამუშაო ადგილის გარეშე არ დარჩენილიყო და საათების გარკვეული რაოდენობა მიეღო. თუმცა ვთვლი, რომ მისი მოთხოვნა სამართლებრივად სწორი არ არის. იგი მხოლოდ კატეგორიული და პრეტენზიულია“.
მანანა გრიგოლავა აცხადებს იმასაც, რომ ასეთ შემთხვევებში სკოლის დირექცია და სამეთვალყურეო საბჭო პირველ რიგში ზოგადი განათლების შესახებ კანონითა და ეროვნული სასწავლო გეგმის შესაბამისად მოქმედებს. „აქ შეიძლება კონკრეტული შემთხვევა არ იყოს მითითებული, არც საათების შესაძლო რაოდენობა იყოს აღნიშნული, ასეთი რამ იურიდიულადაც არ არსებობს. სკოლის ხელმძღვანელობამ შეიძლება მორალური მხარეც გაითვალისწინოს“.
28 ნოემბერს, #3 საჯარო სკოლაში გამართულ სამეთვალყურეო საბჭოს შეკრებაზე, დაინტერესებულმა პედაგოგებმა, რუსუდან ქვარცხავამ, ნონა სქურიდინმა და თინა გოგინავამ საათის რაოდენობის გაზრდა კიდევ ერთხელ მოითხოვეს. შეხვედრას 35-მდე პედაგოგი ესწრებოდა. ლია სიჭინავა: „საკმაოდ ხმაურიანი შეხვედრა იყო. თავი მაქსიმალურად შევიკავე. გააფთრებით მებრძოდნენ და თავს შეურაცხყოფილად ვგრძნობდი. 10 საათის დათმობას მაიძულებდნენ. დირექტორიც მეუბნებოდა, რომ კონფლიქტის მოსაგვარებლად მათი სურვილების დაკმაყოფილება საუკეთესო გამოსავალი იქნებოდა“.
ლია სიჭინავას გათავისუფლების შესახებ ბრძანება დირექტორს ჯერ-ჯერობით არ გაუცია, არც საათების რაოდენობაა შემცირებული. თუ კი ასეთი გადაწყვეტილებები მართლაც იქნება მიღებული, პედაგოგი საკუთარი ინტერესების დაცვას სასამართლოში შეეცდება.

Lia Sichinava, a Teacher from Senaki, Intends to Protect Her Rights in Court
Lia Sichinava, a teacher at Senaki Public School #3, is taking action to protect her rights after the school administration fired her. Her conflict stems from a disagreement with Meri Tsirgvava, the director of the school, and three teachers of Georgian Literature who attempted to appropriate her work schedule. Sichinava had been teaching Georgian Literature courses for 7th, 8th and 9th grade students for the past two years in lieu of the regular teacher who was ill with cancer. She considers the Supervisory Council and school director’s decision to dismiss her illegal and is trying to protect her rights.
Conflict among teachers at Senaki Public School #3 has been ongoing since the death of Manoni Sichinava, a teacher of Georgian Literature. According to the instructor’s will, Lia Sichinava was to replace her. Sichinava continued teaching the late instructors classes since October 15th. The three grades she taught amounted to 15 total academic hours. After Manoni Sichinava’s death, three other teachers from school decided they should share the late teacher’s working hours.
“Rusudan Kvartskhava, Tina Goginava and Nona Skuridini intended to sack me,” Lia Sichinava says. “They started a campaign against me two weeks ago. I was ready to give five hours from my schedule based on collegiality. The argument that those three women had worked before me at school and consequently have more right to share the working hours of the late teacher is unjust.”
Meri Tsirghvava, director of the Public School # 3, tried to mediate the controversy between the teachers at a meeting a short time ago, but none of the parties gave in. The director stated that on October 15th, she had signed a document appointing Lia Sichinava as an interim teacher to replace Manon Sichinava who was on sick leave. “The teachers sought me out several times and requested that they share Manon’s hours,” Tsirghvava says. “They have worked at the school for many years and had only a few working hours. I could share those hours among them earlier but I took the request of the sick teacher into consideration and allowed Lia Sichinava to teach at the school. It is a pity that our colleagues could not reach an agreement. Nevertheless, I also have my personal position regarding the situation. I think that before a new employee is hired the old staff should be given the option of taking the existing working hours.”
Lia Sichinava does not consider herself a new teacher since until Public Schools # 3 and # 5 were joined, she had periodically replaced Manon Sichinava and had been given periodic courses of her own.
Manana Grigolava, the head of the Senaki Educational Resource Center, stated that in these kinds of cases they do not have the right to make any decisions. “We can give only advice and recommendations to public school administrations,” Grigolava says. “We cannot decide anything. The schools are their own legal entities and should make decisions independently. My advice is that they employ Lia Sichinava and give her a certain amount of working hours. I do not think that her request is legal, however, as she is very categorical and has many complaints.”
Grigolova added that in similar cases, the school administration and the Supervisory Council act according to the Law on General Education and the National Tutorial Plan. “The law might not give the exact example of this type of disagreement and may not give the acceptable amount of working hours since such regulation does not legally exist, either. Thus the school administration should consider the moral side of the case.”
At the November 28th meeting of the Supervisory Council at Public School # 3, the teachers in question, Rusudan Kvartskhava, Nona Skuridini and Tina Goginava, demanded their working hours be increased. Nearly 35 teachers attended the meeting. “The meeting was too boisterous,” Lia Sichinava complains. “I tried to help my anger. They were fighting against me and I felt insulted. They were trying to make me give up ten working hours. The director also told me that it would be better to give up part of my working hours in order to resolve the problem.”
The director has not yet signed the document firing Lia Sichinava and her working hours have not been reduced. If such actions are taken, Lia Sichinava will seek legal action to protect her rights.