საკუთარი შვილი მამამ ღია ცის ქვეშ დატოვა
ავთანდილ სილაგაძე ქუთაისის 44-ე საჯარო სკოლის მე-7 კლასში სწავლობს და იმის გამო, რომ ნორმალური საცხოვრებელი პირობები არ აქვს, ხშირად უხდება გაკვეთილების გაცდენა. ჯერ კიდევ მანამ, სანამ ოჯახი დაინგრეოდა, ბავშვის მამა ხშირად სვამდა და შინ დაბრუნებული ცოლ-შვილს გამუდმებით სცემდა. მისი ცხოვრების ასეთმა წესმა განაპირობა ისიც, რომ ბებიისაგან ნაანდერძევი სახლი შვილს ისე გაუყიდა და აღებული თანხაც ისე გაანიავა, რომ მისთვის სულ უბრალო თავშესაფრის შეძენაზეც არ უზრუნია.
ბინის გაყიდვის შემდეგ ოჯახი დროებით ნაქირავებ ფართში ერთად ცხოვრობდა, მაგრამ რაც მამის მხრიდან შვილისა და ცოლის ცემა და შეურაცხყოფა გახშირდა, დედა-შვილი იძულებული გახდა სახლიდან წასულიყო. ამჟამად ისინი ხან ერთ ნათესავს აფარებენ თავს, ხან - მეორეს და  ადგილობრივი ხელისუფლებისაგან გამუდმებით ითხოვენ თავშესაფარს.
”ადამიანის უფლებათა ცენტრის” ქუთაისის ბიუროს აღნიშნული დედა-შვილის უმძიმესი საცხოვრებელი პირობებისა და ქმრისა და მამისგან მუდმივი დევნის შესახებ ქუთაისის მერიის კულტურის, ძეგლთა დაცვის, განათლების და ახალგაზრდობის საქმეთა საქალაქო სამსახურის განათლების განყოფილების მთავარმა სპეციალისტმა მაგული გიორგაძემ აცნობა.
როგორც ირკვევა, ნინო სამანიშვილი და ზაზა სილაგაძე 1994 წლიდან არარეგისტრირებულ ქორწინებაში იმყოფებოდნენ და ქუთაისში, რუსთაველის ქუჩაზე, ზაზა სილაგაძის ბიძის კუთვნილ სახლში ცხოვრობდნენ. 2004 წელს ზაზა სილაგაძის დედა გარდაიცვალა და სახლი ანდერძით შვილიშვილს, ავთანდილ სილაგაძეს დაუტოვა, თუმცა, ამას ზაზა სილაგაძისათვის ხელი არ შეუშლია საკუთარი შვილის ქონება გაეყიდა და ცოლ-შვილი ქუჩაში გაეყარა.
”ავთანდილ სილაგაძის უმძიმესი საცხოვრებელი პირობებისა და მამისგან მისი გამუდმებით დევნის შესახებ მისმა სკოლის დირექტორმა გოგმანა გიორგობიანმა გვაცნობა. შემდეგ ჩვენ შევისწავლეთ მისი მდგომარეობა და სავალალო სიტუაციის მხილველი აღმოვჩნდით. ქმრისგან გამუდმებით დევნამ და შევიწროვებამ თავისი კვალი დაამჩნია ნინო სამანიშვილის ფსიქიკას და ჯანმრთელობას, რაც უარყოფითად აისახება ბავშზე. ამას ემატება უბინაობის პრობლემა და შედეგად ვითარება მეტად დაძაბულია,” - აცხადებს ”ადამიანის უფლებათა ცენტრთან” საუბრისას მაგული გიორგაძე.
როგორც ქუთაისის მერიის საბინაო ფონდის მართვის და რეგულირების საქალაქო სამსახურის უფროსის კახა ქორიძის მიერ ნინო სამანიშვილისათვის 2007 წლის 8 იანვარს გაგზავნილი წერილიდან ირკვევა, ნინო სამანიშვილი აღრიცხვაზე იმყოფება ბინით დასაკმაყოფილებელ მოქალაქეთა კომპიუტერულ ბაზაში და თავისუფალი საცხოვრებელი ფართის აღმოჩენის შემთხვევაში შესაძლებელი იქნება მისი თხოვნის დამატებით განხილვა. თუმცა, უკვე წელიწადი გავიდა და ეს ჯერ არ მომხდარა.
მაგული გიორგაძის განმარტებით: ”ამჟამად ბავშვის მამის, ზაზა სილაგაძის ადგილსამყოფელის დადგენაც ჭირს, თუმცა, როგორც თვითმხილველები ამბობენ, რამდენიმე დღის წინ იგი შვილს შემთხვევით შეხვედრია და მისი ძალით წაყვანა მოუნდომებია. აქედან გამომდინარე, ადვილი წარმოსადგენია, როგორი სტრესის ქვეშ იმყოფება 13 წლის მოზარდი, რომელსაც მამის ეშინია, დედა კი თავისი ჯანმრთელობის მძიმე მდგომარეობის გამო მისთვის საყრდენს ვეღარ წარმოადგენს.”
მაგული გიორგაძემ შუამდგომლობის წერილებით მიმართა ქუთაისის მერიის შესაბამის სამსახურებს დაუცველი დედა-შვილისთვის დახმარების აღმოჩენის მოთხოვნით, მაგრამ ჯერ-ჯერობით ეს დახმარება კვლავ არ ჩანს. იგი იმედოვნებს, რომ ქალაქი ქუჩისათვის არ გაწირავს კიდევ ერთ მოზარდს და ავთანდილ სილაგაძე დედასთან ერთად მალე თავზე ჭერს და ელემენტარულ საცხოვრებელ პირობებს ეღირსება.

Father Left His Son Homeless
Avtandil Silagadze is seven-grade pupil of the Kutaisi Public School # 44 and because of poor conditions he often misses lessons. Before his parents got divorced father often drank and beat Avtandil and his mother. Finally father sold out the house his son had inherited from his grandmother; he did not even think of buying any alternative shelter for his child.
Having sold the house the family rented a house but the father assaulted his wife and son more frequently. Consequently the mother and the son had to leave the house. Now they are sheltering at their relatives’ and urge the local government for some accommodation.
Maguli Giorgadze, specialist-in-chief of the Kutaisi City Hall’s Culture, Monument Protection, Education and Youth Affairs Department, informed the Human Rights Center’s Kutaisi Office about the situation.
As it was later found out Nino Samanishvili and Zaza Silagadze have been married without official registration since 1994. They lived in the house of Zaza Silagadze’s uncle in Rustaveli Street in Kutaisi. In 2004 Silagadze’s mother died and her grandson Avtandil Silagadze inherited the house. However, it did not prevent his father from selling the house and leaving his family homeless.
“Gogmana Giorgobiani, director of the Public School, informed us about the unbearable living condition of their pupil, Avtandil Silagadze. Afterwards, we investigated the situation and concluded that the child lived under serious harassment. Constant assault from husband has already told on the psychic of Nino Samanishvili and it worsens the conditions of the child even more. In addition to that now they face a problem of homelessness and their situation has been extremely aggravated recently,’ said Maguli Giorgadze in her conversation with the Human Rights Center.
The letter signed by Kakha Koridze, the head of the Kutaisi City Hall’s Accommodation Fund Management and Regulation Department, and addressed to Nino Samanishvili on January 8 2007 stated that Samanishvili is on the list of applicants for the flat and as soon as City Hall has vacant accommodation they will start discussion of her appeal. However, almost one year has passed and it has not happened yet.
Maguli Giorgadze defined that “It is impossible to find out the whereabouts of Zaza Silagadze; however the witnesses claim that several days ago he had met his son and tried to take the boy with him under force. Thus, it is obvious how stressful is the situation for thirteen-year-old boy who is afraid of his father and mother cannot provide him with proper support because of her poor health conditions.”
Maguli Giorgadze mediated to the corresponding service offices within the Kutaisi City Hall and petitioned them to assist to the unprotected mother and son. However, they have not been assisted yet. She hopes that the City Hall will not doom another adult to live in the street and Avtandil Silagadze will soon have a house and minimal living conditions.