დასაქმების პროგრამამ იმედი ახალციხელებსაც გაუცრუა
დაპირების მიუხედავად, დასაქმების სახელმწიფო პროგრამა რეგიონებში ამ ეტაპზე არ ამოქმედდა. სამუშაო ადგილებზე კადრების პროფესიული მომზადების სახელმწიფო პროგრამა, რომელიც სამი თვით 100 ათასი ადამინის დასაქმება-გადამზადებას გულისხმობდა, არჩევნებამდე ერთი თვით ადრე დაიწყო. პროგრამის განხორციელება ქვეყნის მასშტაბით იგეგმებოდა, მაგრამ დედაქალაქში უმუშევართა რამდენიმედღიანი რეგისტრაციის შემდეგ, პროგრამა შეჩერდა. ბოლო ინფორმაციით, დასაქმების პროგრამა რეგიონებში თებერვლიდან დაიწყება.
დასაქმება-გადამზადების სახელმწიფო პროგრამის დაწყებას სულმოუთქმელად ელოდნენ სამცხე-ჯავახეთშიც. დასაქმების სააგენტოს უამრავი უმუშევარი აკითხავდა, მაგრამ ლოდინი ამაო გამოდგა.
სუბსიდიების სააგენტოს სამცხე-ჯავახეთის რეგიონული საკოორდინაციო ცენტრის უფროსის, აზა ქურდაძის განცხადებით, დასაქმების პროგრამა სამცხე-ჯავახეთში ჯერჯერობით არ განახლდება: „მიზეზები უცნობია. განმარტებას ამის თაობაზე არავინ აკეთებს. უკანასკნელი ინფორმაციით, პროგრამა ჩვენს რეგიონში არჩევნებამდე შეჩერდა“.”
ახალციხელები პროგრამის შეჩერების გამო უკმაყოფილებას გამოთქვამენ. 38 წლის გიული ლომიძე თითქმის ყოველ დღე აკითხავდა სუბსიდიების სააგენტოს, რომ დასაქმების პროგრამის განახლება არ გამოპარვოდა: „მეც და ჩემი ქმარიც უმუშევრები ვართ. არ ვიცი, რით ვარსებობთ. პროგრამის დაწყებას ყოველ დღე ველოდით, მაგრამ აღმოჩნდა, რომ არ იწყება. ამით მოსახლეობას კიდევ ერთი იმედი გაუცრუვდა“.
45 წლის გია აწყურელი ვერაფრით ხსნის, რატომ ამუშავდა პროგრამა მხოლოდ თბილისში.
,,რას გვატყუებდნენ?! თავიდან დასაქმდებითო, მერე რეგიონები არაო, რატომ, აქ ხალხი არ ცხოვრობს?! - კითხულობს ის.
ახალციხის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობის“ თავმჯდომარე მარინე სუდაძე დასაქმების პროგრამის შესახებ ოფიციალურ ინფორმაციას არ ფლობს, მაგრამ აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით მისი პოზიცია ასეთია: „ქვეყანაში სოციალური პრობლემები არსებობს, ადამიანებს უჭირთ, მაგრამ დასაქმების პრობლემა დიდ ქალაქში უფრო მწვავედ დგას. შესაბამისად, იქ უფრო მეტად საჭიროებენ დასაქმებას, ვიდრე პატარა ქალაქებში“.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრის განცხადებით, დასაქმების სახელმწიფო პროგრამა რეგიონებში თებერვლიდან დაიწყება. ,,პატარა ქალაქების” მცხოვრებლებს კი მოთმინება მართებთ.

Akhaltsikhe Residents Are Disappointed with Employment Program
Despite promises the employment program has not been started yet. The state program of professional recruiting, which aimed at involving and employing 100 thousand people, has started in the country a month before the election. The program was to be implemented throughout the country but after several-day-registration in Tbilisi the program was suspended. According to the latest information the program will be renewed in the regions from February.
In Samtskhe-Javakheti people are impatiently expecting the state program of recruitment and employment. Lot of people visited employment agencies but in vain.
According to Aza Kurdaze the head of Subsidiary Agency of Samtskhe-Javakheti Regional Coordinating Centre the employment program will not be renewed yet in Samtskhe-Javakheti: “The reason is unidentified. Nobody gives proper explanation. The program was postponed in our region until presidential elections.”
Akhaltsikhe residents are claiming for the suspension of the above mentioned program. 38-year-old Giuli Lomidze visited the employment agency almost every day because she wanted to know when the program would be renewed: “My husband and I are unemployed and do not know how to keep family; we were looking forward to the program but unfortunately it did not start. The population is disappointed once again.”
45-year-old Gia Atskureli cannot understand why the program was implemented only in Tbilisi.
“Why have they deceived us? At first they declared that they were going to employ people all over the country but this program involved only Tbilisi residents. Why do not they care about the people in the regions?” asked he.
Marina Sudadze, the chairwoman of the City Council Fraction of the National Movement within the Akhaltsikhe municipality, does not have any proper information about tie situation, but her view on that fact is the following: “Social problems still exist in our country and people are in difficult situation; though employment is particular case in a big city. Thus similar programs are rather implemented in the cities than in a small town.”
According to the Georgian Prime Minister the employment program in the regions will be renewed in February. “Small town” residents should have more patience.