სტუდენტები დასაქმების პროგრამის მახეში
„აქ შემოსვლა იყო თქვენი ნება, გასვლით კი სანამ ღონისძიება არ დამთავრდება, ვერავინ გავა“ - განუცხადეს მოტყუებულ სტუდენტებს.
”ადამიანის უფლებათა ცენტრის” ქუთაისის ოფისს აკაკი წერეთლის სახელობის ქუთაისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებმა მიმართეს. ისინი მიმდინარე წლის 23 დეკემბერს მოტყუებით მიიყვანეს ქუთაისის ლადო მესხიშვილის სახელობის თეატრის დარბაზში და შემდეგ თითქმის ერთი საათის განმავლობაში აღნიშნული დარბაზიდან გასვლის უფლებას არ აძლევდნენ.
სტუდენტებმა, რომლებიც თავიანთი ვინაობის გამხელისაგან შიშის გამო თავს იკავებენ, შემდეგი გვიამბეს: ”22 დეკემბერს ნაციონალური მოძრაობის ოფისიდან დაგვიკავშირდნენ და გვითხრეს, რომ ქუთაისის ხარისხის სახლში მივსულიყავით (თვითონ ამ ადგილს ”გამარჯვების ოფისად” მოიხსენიებენ), რათა დასაქმების სტუდენტური პროგრამისათვის რეგისტრაცია გაგვევლო. თან ჩვენს გარდა ჩვენი მშობლების პირადობის მოწმობების მიტანაც გვთხოვეს. მივედით, ჩვენი მონაცემები ჩაიწერეს და გვითხრეს, რომ ახლა თეატრში უნდა წავსულიყავით, რადგანაც ხელის მოწერა იქ უნდა შემდგარიყო. ჩვენც დაველოდეთ და ორი ავტობუსით წაგვიყვანეს თეატრში, ლოდინი იქაც გაგრძელდა, შემდეგ როგორც იქნა, შევედით შენობაში და იქ პრეზიდენტობის კანდიდატ სააკაშვილის წინასაარჩევნო მასალები და დროშები დაგვხვდა სკამებზე, რამდენიმე აქტივისტი დროშების ფრიალით და ”მიშა-მიშას” ძახილით დარბოდა მთელ თეატრში.”
როგორც სტუდენტებმა მოგვიანებით გაარკვიეს, ისინი ნაციონალური მოძრაობის ახალგაზრდული კავშირის ფორუმზე აღმოჩნდნენ. ფორუმს ადგილობრივ ახალგაზრდა ”ნაცმოებთან” ერთად თბილისიდან ჩამოსული მათი ”კოლეგებიც” ესწრებოდნენ. როცა გოგოები მიხვდნენ, რომ დასაქმების პროგრამის რეგისტრაცია მხოლოდ მათ ამ ფორუმზე მისატყუებლად გამოიყენეს, თეატრიდან გამოსვლა გადაწყვიტეს, მაგრამ ეს შეუძლებელი აღმოჩნდა.
„გამოსასვლელ კართან ორი მამაკაცი დაგვხვდა და კარის გაღებაზე უარი განგვიცხადა. აქ შემოსვლა იყო თქვენი ნება, გასვლით კი სანამ ღონისძიება არ დამთავრდება, ვერავინ გავაო. როცა ეს გავაპროტესტეთ, ჩვენი ვინაობით დაინტერესდნენ, რომელი უბნიდან ხართ, თქვენი კოორდინატორი ვინ არისო, გამოგვკითხეს. ეს ჩოჩქოლი თითქმის ერთ საათს გაგრძელდა. ამასობაში გარეთ გასვლის მსურველთა რიცხვი კატასტროფულად გაიზარდა, მათ შორის ყველაზე მეტად ერთი გოგონა დამამახსოვრდა, რომელიც ტიროდა. თურმე სახლიდან ქმარი ურეკავდა, რომ ბავშვი ატირდა და ვერაფრით გააჩერა. იქით შვილი ტიროდა, აქ-დედა,” - გვითხრა ერთ-ერთმა სტუდენტმა.
საბოლოოდ ყველაფერი იმით დამთავრდა, რომ შექმნილმა ჩოჩქოლმა თბილისელ სტუმრებამდეც მიაღწია, მათგან ერთ-ერთი გამოვიდა, კარებში ჩამდგარ ”ვაჟკაცს” კარი გააღებინა და დასაქმების სტუდენტური პროგრამის ”ქუთაისურ მახეში” გაბმულმა დროებით იძულებით უფლებააღკვეთილმა სტუდენტებმაც შვებით ამოისუნთქეს.

Students Trapped in Employment Programme
“The entrance was your prerogative but you will not be able to leave this place until the event is over,” the deceived students were told.
The students of Kutaisi Akaki Tsereteli State University appealed to the Human Rights Centre’s Kutaisi Office. On December 23rd, 2007 they were invited to Kutaisi Lado Meskhishvili Theatre and were not allowed to leave the theatre hall for about an hour.
The frightened students who preferred to stay anonymous said that, “On December 22nd  the representatives of the National Movement  got in touch with us and asked to go to Kutaisi Quality House ( they call it the Office of Victory) in order to be registered in Students’ Employment Programme. They asked to bring IDs of our parents too. We went to Kutaisi Quality House; they wrote down our data and told us to go to Kutaisi Lado Meskhishvili Theatre because the process of taking our signatures was to be held there. We were taken to the theatre by two buses; we had to wait there for a while and finally were able to enter the building. We found pre-election materials and flags of presidential candidate Mikheil Saakashvili. Several activists were running in the theatre hall waving flags and shouting “Misha-Misha”.”
Later the students discovered later they were on the forum of the National Movement’s Youth Union. The forum was attended by local young Nationalists together with their “colleagues” from Tbilisi. When the girls realised that the registration for employment programme was only a trick to bring them to the forum, they decided to leave the theatre but it turned out to be impossible.
“Two men were standing at the exit. They refused to open the door. “The entrance was your prerogative but you will not be able to leave this place until the event is over,” they told us. When we expressed our protest they started to ask who we were, from which district and who was our coordinator. This argument lasted for approximately one hour. In the meantime the number of people who wanted to go out dramatically increased. I remember one girl who was crying. It turned out that her husband called her on the phone and told her their baby was crying and asked to come home immediately,” one of the students told us.
Finally the guests from Tbilisi found out about the problem. One of the guests came down and made the man standing at the exit open the door. So students were finally relieved.