არასამთავრობოებმა ცესკოს ფაქტზე წაასწრეს
10 იანვარს 13 საათზე არასამთავრობო ორგანიზაციათა კოალიციამ ,,დემოკრატიისათვის“ ცესკოს წინ აქცია გამართა. არასამთავრობო ორგანიზაციები ცესკოს თავმჯდომარის ლევან თარხნიშვილის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობის აღძვრას ითხოვდნენ.
ამ მოთხოვნის საფუძველი გახდა ის მრავალრიცხოვანი დარღვევები, რომელიც არჩევნების პროცესში დაფიქსირდა. მორიგი სამართალდარღვევა კოალიციამ იქვე ადგილზე აღმოაჩინა. აქციის მონაწილეებმა დაინახეს, თუ როგორ ცდილობდა ცესკო, არასასურველი ბიულეტენები თავიდან მოეშორებინა.
უჩა ნანუაშვილი „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ხელმძღვანელი და აქციის მონაწილე: „როდესაც აქციას ვმართავდით, ცესკო-ს შენობასთან დასუფთავების სამსახურის მანქანა იყო მოყენებული. დასუფთავების თანამშრომლებს კი შენობიდან სხვადასხვა ქაღალდებით სავსე ათეულობით ყუთი გამოჰქონდათ. თავიდან ამისთვის ყურადღება არ მიგვიქცევია, მერე შევამჩნიეთ, რომ ამ ქაღალდებში ბიულეტენები და საარჩევნო სიებიც ერია. ამან დაგვაინტერესა და ფოტოებიც გადავუღეთ. ერთ-ერთი ყუთი დასუფთავების სამსახურის თანამშრომელს გამოვართვი. უკვე ჩემი მანქანისკენ მიმქონდა, როდესაც პოლიციელები და დაცვის თანამშრომლები ჯერ დასუფთავების სამსახურის წარმომადგენელს ეჩხუბნენ, რატომ აძლევო, შემდეგ კი მაიძულეს, რომ ყუთი მათთვის დამებრუნებინა. მანამდე ყუთის შემოწმება მაინც მოვახერხეთ. აღმოჩნდა, რომ შიგ კონვერტში ჩადებული შემოხაზული ბიულეტენები ეყარა. ყველა ეს მასალა დიდ კონვერტში იყო ჩადებული და დალუქული. კონვერტებს საუბნო საარჩევნო კომისიის ყველანაირი ბეჭედი ჰქონდა დასმული. უბრალოდ, გაუხსნელი იყო. კონვერტების ნაწილს დამატებითი სია ეწერა, ნაწილს კი პირადობის ასლები.
ჩვენ გადავამოწმეთ და გავარკვიეთ, რომ ყველა საარჩევნო დოკუმენტი 5 წლის განმავლობაში უნდა ინახებოდეს. შესაბამისად მათი გადაყრა სისხლის სამართლის დანაშაულია. ფაქტი სახეზეა, ისინი ზედმეტ ბიულეტენებს იცილებდნენ.
როდესაც ჩვენ აქციას ვმართავდით თარხნიშვილი ელჩებს ხვდებოდა. როდესაც ელჩები შენობიდან გამოვიდნენ რამდენიმე მათგანი გაჩერდა და მოგვისმინა, უმრავლესობამ კი გზა განაგძო. შეიძლება იმიტომაც, რომ იქ უამრავი კამერა იყო და ჟურნალისტებთან ურთიერთობას ერიდებოდნენ“.
კოალიციის წევრები ფიქრობენ, რომ ხელისუფლებამ ეს ფაქტი შეიძლება სათავისოდ გამოიყენოს და გამოაცხადოს, რომ ეს აქცია ბადრი პატარკაციშვილის გეგმის ნაწილი იყო.
უჩა ნანუაშვილი: ,,ხელისუფლება ხომ ამბობდა, ვიღაცეები გამოვლენ, აჩვენებენ რაღაც ყუთს, ატეხენ ხმაურს, თითქოს არჩევნები გაყალბდაო. შეიძლება დღევანდელი აქციაც ამ კუთხით შეაფასონ“.

Government Intended to Throw Ballot Papers in the Garbage
On January 10 at 1:00 PM the NGO Coalition for Democracy held demonstration in front of the CEC. The NGOs demanded to launch criminal prosecution against Levan Tarkhnishvili, the chairperson of the CEC.
The reason for their request was numerous violations that were observed during the elections. The coalition witnessed a new crime on the place of demonstration. They saw how the CEC tried to get rid of extra ballot papers.
Ucha Nanuashvili, the executive director of the Human Rights Center stated: “During the demonstration a garbage truck of the City Sanitation Department was standing near the CEC. The dustmen were carrying out dozens of boxes full of papers. Initially we did not pay attention to them but later we noticed that there were ballot papers and voter’s lists too. We got curious and shot photos. I took one of the boxes from the dustmen but when I was carrying it towards my car, policemen and security guard started argument initially with the dustmen and then demanded me to return the box. Anyway, we managed to check the box and discovered envelopes of already circled ballot papers. The whole staff was in one big envelope that was marked. The envelopes had all the seals of the CEC. Simply they were not open. Part of envelopes contained additional lists and another part had copies of IDs.”
“We checked the information and found out that all election documents must be reserved for five years. Consequently, it was crime to throw them away. It was evident; they were getting rid of extra ballot papers.”
“When we were demonstrating in front of the CEC building, Tarkhnishvili had meeting with ambassadors. Leaving the building some of them stopped and listened to us. However, most diplomats did not pay attention to us; maybe they did not like any cameras working there; they did not want to be interviewed.”
Coalition members think that the government might use the fact for their sake and insist that the demonstration was part of Badri Patarkatsishvili’s plans.
Ucha Nanuashvili: “The government used to predict that certain people would hold demonstrations and show some boxes claiming elections where flawed. So our demonstration might be associated with their prediction.”