მესამე ქვეყანაში გადასვლა კი კვლავ პრობლემად რჩება
შვიდ წელზე მეტია ჩეჩენი ლტოლვილები საქართველოს ტერიტორიაზე ცხოვრობენ. მიუხედავად ამის, საზღვარგარეთ წასვლის სურვილი მათ კვლავაც აქვთ. ედრის ალხანაშვილის (ფოტო) შვილი რამდენიმე დღის წინ ერთი წლის შესრულდა. ის მძიმედ არის ავად. ბავშვს ოპერაციას თუ არ გაუკეთებენ, ის ცხოვრების ბოლომდე ინვალიდი დარჩება. ილის ხან გაზიევის მომავალი საერთაშორისო ორგანიზაციებზეა დამოკიდებული, თუმცა მათ დღემდე არ გაურკვევიათ არც ბავშვის და არც ოჯახის მომავალი.
ჩეჩენი ლტოლვილები პანკისში 1999 წელს რუსეთ-ჩეჩნეთის ომის კონფლიქტის განახლების შემდეგ ჩასახლდნენ. მაშინ რუსეთის ფედერაციიდან საქართველოს ტერიტორიაზე 8 ათასი ჩეჩენი გადმოვიდა. ამ ადამიანებისთვის სამშობლოში დაბრუნება დღესაც საფრთხეს წარმოადგენს.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ 2006 წლის გაზაფხულზე მოამზადა ანგარიში („დუმილი კლავს! ჩეჩენ ლტოლვილთა უფლებების შელახვა საქართველოში“), სადაც აღწერილია ის არასახარბიელო პირობები, რომლებშიც ჩეჩენ ლტოლვილებს პანკისში უწევთ ცხოვრება.
ცენტრის იურისტები დღესაც მუშაობენ პანკისის ხეობაში და ლტოლვილებს უფასო იურიდიულ დახმარებას უწევენ. ერთ-ერთი ლტოლვილი ედრის ალხანაშვილი პანკისის ხეობაში რამდენიმე წელია ცხოვრობს. როგორც ყველა ლტოლვილი, საქართველოში ის ისე ჩასახლდა, როგორც დროებით თავშესაფარში. ის მესამე, მიმღებ ქვეყანაში გადასვლას ელოდებოდა. მესამე ქვეყნებში გადაყვანას კი გაეროს ლტოლვილთა კომისარიატი უზრუნველყოფს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი, ნინო ადრიაშვილი ბატონ ალხანაშვილს პირველად 2007 წლის ნოემბერში შეხვდა:
„პანკისში ჩეჩენ ლტოლვილებს კონსულტაციებს ვუწევდით. კონსულტაციაზე ედრის ალხანაშვილიც მოვიდა. საქართველოს კანონმდებლობა ლტოლვილს არ აძლევს იმის შესაძლებლობას, რომ ქვეყანა დატოვოს. ამიტომ მან რამდენიმე თვის წინ ლტოლვილთა კომისარიატს მიმართა. ეს არის ერთადერთი საერთაშორისო ორგანიზაცია, რომელიც ლტოლვილებს მესამე ქვეყანაში გადასვლაში ეხმარება. ედრის ალხანაშვილმა წარადგინა ყველა საჭირო დოკუმენტაცია, კომისარიატში გასაუბრებაზეც დაიბარეს, თუმცა პასუხი არ მიუღია. ეს რამდენიმე წლის წინ მოხდა. შემდეგ მან იქორწინა. ბავშვი შეეძინა, რომლეიც ოპერაციას საჭიროებდა. ბავშვს არ გააჩნია მუცლის პრესი და დღემდე ინავალიდად რჩება. ედრისმა მიმართა ორგანიზაციას „თაგი“. ეს ორგანიზაცია ეუთოს დაფინანსებით ფუნქციონირებს და ჩეჩენ ლტოლვილებს სამედიცინო დახმარებას უწევს.
ედრის ალხანაშვილის ვაჟს, ილის ხან გაზიევს, რამდენიმე დღეა, რაც ერთი წელი შეუსრულდა. როგორ ცენტრის იურისტი გვიყვება, ბავშვი „თაგში“ კონსულტაციებს კი გადის, მაგრამ როგორც გაირკვა, მას ისეთი ოპერაცია ესაჭიროება, რომელიც საქართველოში არ კეთდება. იმ შემთხვევაში, თუ ბავშვს ეს ოპერაცია არ გაუკეთდება, ის სამუდამოდ ინვალიდად დარჩება. „თაგის“ ექიმმა შესაბამისი რეკომენდაციები და ედრისის დოკუმენტაცია ლტოლვილთა კომისარიატს გადაუგზავნა. მაგრამ ედრისმა ისევ უარი მიიღო, კომისარიატის თქმით, მიმღებმა ქვეყანამ უარი განაცხადა მათ მიღებაზე. მიზეზი არავის განუმარტავს, ინფორმაცია ედრისს ზეპირად გადასცეს. მას ეს ლტოლვილთა კომისარიატის წარმომადგენელმა უთხრა.
როგორც გაირკვა, ეს ინფორმაცია ექიმმა გლუკს (ლტოლვილთა კომისარიატს) გადაუგზავნა. მაგრამ საქმე უკვე 3-4 თვე გრძელდება და რეაგირება არ მოჰყოლია.
ნინო ანდრიაშვილი: „კომისარიატი საქართველოში მოვლენილია იმისთვის, რომ დაიცვას ლტოლვილთა ინტერესები და შეასრულოს ის მიზნები, რომლებიც გაწერილია მის დებულებაში. კომისარიატი ამ მისიას სათანადოდ არ ასრულებს. გარდა ამისა, ბევრმა ლტოლვილმა მითხრა, რომ უამრავი საქმე „დაიბლოკა“, ხოლო მათ ნაცვლად გაუშვეს ისინი, ვინც ფული გადაიხადა“.
ედრის ალხანაშვილის თქმით, წასვლა მას ჯერ კიდევ სამი წლის წინ ჰქონდა გადაწყვეტილი, მაგრამ არ გაუშვეს.
„მაშინ ინტერვიუებიც ჩაწერეს და საბუთებიც თითქმის მომზადებული გვქონდა. ამერიკელი ანდრეა იყო, ის ყველანაირად გვეხმარებოდა, გვეუბნებოდა, რომ საქმე კარგად გვქონდა. ცოტაც უნდა მოგვეთმინა. წავიდა თუ არა, საქმეც მიიჩქმალა.
2006 წლის დეკემბერში ბავშვი გაგვიჩნდა, გვინდოდა მესამე ქვეყანაში გადაგვეყვანა, რადგან მძიმედ იყო დაავადებული. ექიმები ამბობდნენ, რომ ოპერაცია თუ არ გაკეთდებოდა, ინვალიდად დარჩებოდა. მივმართეთ ახმეტაში გაეროს ლთოლვილთა კომისარიატის რეგიონულ ოფისს. იქ მხოლოდ ის გვითხრეს, რომ გადახედავენ ბავშვის საქმეს, მეტი არაფერი. საბოლოოდ, ისე გაგვისტუმრეს, რომ არაფრით დაგვეხმარნენ.
ის ოთხი ადამიანი, რომელიც ახმეტაში მუშაობს, რაც უნდა იმას აკეთებს. 3 წლის წინ უკვე უნდა წავსულვიყავით, თუმცა, დღემდე აქ ვართ. ამიტომაც მგონია, რომ ჩვენს ნაცვლად სხვები წავიდენ. ადრეც ყოფილა ისეთი შემთხვევები, როდესაც ჩეჩნების ნაცვლად, მათი გვარების გამოყენებით სხვა ადამიანებს უშვებენ უცხოეთში“.
ედრის ალხანაშვილი დარწმუნებულია, რომ გაეროს ლტოლვილთა კომისარიატის ახმეტის ოფისში კორუფციაა. მისი ინფორმაციით, მესამე ქვეყანაში ისეთი ადამიანები გაუშვეს, რომლებიც ლტოლვილები საერთოდ არ არიან.
მარინა ცაგარეიშვილი ედრის ალხანაშვილის მცირეწლოვანი შვილის ერთ-ერთი მკურნალი ექიმია. ქალბატონი მარინა ადასტურებს ბავშვის უცხოეთში გამგზავრების და იქ მკურნალობის აუცილებლობას. ასეთი ტიპის ოპერაციებს მხოლოდ ორ ქვეყანაში, კანადასა და ამერიკის შეერთებულ შტატებში აკეთებენ. ეს ინფორმაცია მან მართლაც გადასცა გლუკს.
„ბავშვს პრუნებელი სინდრომი აქვს. მას არ გააჩნია მუცლის წინა კუნთები. ამიტომ მუცლის დამჭერ ბანდაჟებს ხმარობს. ჩვენ მისთვის ფაფებს ვყიდულობთ, რადგან მძიმე საკვებს ის არ ჭამს. ბავშვი მუდმივი კონტროლის ქვეშ არის ახმეტის საავადმყოფოშიც და თბილისშიც, სხვადასხვა კლინიკებში. რა თქმა უნდა, ჯობია, რომ ის საზღვარგარეთ ცხოვრობდეს, სადაც უკეთესი პირობებია“.
ექიმ მარინა ცაგარეიშვილის თქმით, გაეროც და „თაგიც“ დაინტერესებულები არიან, რომ ბავშვს საზღვარგარეთ უმკურნალონ.
ედრის ალხანაშვილთან და მარინა ცაგარეიშვილთან საუბრის შემდეგ „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ გლუკის მიმართ უამრავი შეკითხვა გაუჩნდა. რატომ ვერ მოხერხდა ამ ადამიანის გაშვება, თუკი ის უკვე სამი წლის მანძილზე ითხოვს ამას? მით უმეტეს, ექიმი აცხადებს, რომ ორგანიზაცია მის გაშვებაში დაინტერესებულია. როგორ აპირებს ორგანიზაცია ბავშვის მკურნალობას? რატომ გაუჩნდათ ლტოლვილებს ეჭვი ადგილობრივი ფილიალის კეთილსინდისიერად მუშაობაში? და უამრავი სხვა შეკითხვა, რომლებზეც პასუხი, სამწუხაროდ, ვერ მოვიძიეთ.
ჩვენ შევძელით მხოლოდ გლუკის წარმომადგენელთან, კონსულტანტ, ნატალია კრუტოვსკაიასთან დაკავშირება.
ორგანიზაციის კონსულტანტის თქმით, პანკისის ხეობაში ლტოლვილებს შორის ორგანიზაციამ გამოკითხვა ჩაატარა და მათ საქმეებს გადახედა. უახლოეს დღეებში ედრის ალხანაშვილს გადაეცემა წერილი, რომელში მისი გადაყვანა-არგადაყვანის გადაწყვეტილებას აცნობებენ. ორგანიზაციისთვის ცნობილია მისი ბავშვის ავადმყოფობის შესახებაც.
ეს არის ის ინფორმაცია, რომელიც ჩვენ ნატალია კრუტოვსკაიამ მოგვაწოდა. როგორც ხედავთ, კითხვებზე პასუხი ქალბატონი ნატალიას მიერ მოწოდებულ ინფორმაციაში არ არის. ყველა კომპეტენტური პირი, რომელსაც ამ კითხვებზე პასუხის გაცემა შეუძლია, საქმეებით არის დაკავებული, გარდა ამისა, თურმე, ყველა ჩვენ კითხვაზე პასუხი უკვე არის გაცემული გლუკის ბიულეტენში „თავშესაფარი“, მან სწორედ ამ ბიულეტენში განთავსებული სტატიის წაკითხვა გვირჩია.
„ბოლო წლების განმავლობაში საქართველოში ლტოლვილთა დაცვის საქმემ მნიშვნელოვანი პროგრესი განიცადა. ამ ქვეყანაში ლტოლვილებისთვის დროებითი ბინადრობის მოწმობების გაცემამ და მათი სამართლებრივი სტატუსის გაძლიერებამ ადგილობრივი ინტეგრაციისთვის სამართლებრივი გარემო გააუმჯობესა. ეს ცვლილებები შეუმჩნეველი არ დარჩენილა ტრადიციულად მიმღები ქვეყნებისთვის და ამ და სხვა ფაქტორებმა საქართველოში მცხოვრები ჩეჩენი ლტოლვილების გადასახლების პოლიტიკა გაამკაცრა. ამ მოვლენებმა გამოიწვია გლუკის დამოკიდებულების შეცვლა.
პოტენციურ მიმღებ ქვეყნებში მომავალში მხოლოდ ის საქმეები განიხილება და გაიგზავნება, რომლებსაც გადასახლებისთვის უტყუარი საფუძველი ექნება. საქართველოში ინტეგრაციის პერსპექტივის არარსებობა აღარ წარმოადგენს გადასახლების საფუძველს და პანკისის ხეობაში უსაფრთხოების მდგომარეობის გამოსწორებასთან დაკავშირებით გადასახლებისთვის მხოლოდ სამართლებრივ დაცვასთან დაკავშირებული განსაკუთრებული საქმეები იქნება განსაზღვრული“, - წერია გაეროს ასოციაციის და გაეროს უმაღლესი კომისარიატის ბიულეტენში.
ამავე პუბლიკაციაში გლუკის თბილისის ოფისის იურიდიული სამსახურის უფროსი აღნიშნავს: „ლტოლვილებს კეთილსინდისიერად და ცხადად უნდა ეცნობოთ მათი მომავალი შესაძლებლობობების შესახებ და გლუკს ამ საკითხთან დაკავშირებით გამჭვირვალე მიდგომა აქვს“.
შეესაბამება თუ არა ედრის ალხანაშვილის საქმე გამკაცრებულ კრიტერიუმებს? ლტოლვილების სამართლებრივი სტატუსი კი გაძლიერდა, თუმცა სოციალური პირობები კვლევაც უცვლელი რჩება. რატომ ხდება ეს მიმღები ქვეყნებისთვის საკმარისი არგუმენტი იმისათვის, რომ ჩეჩენი ლტოლვილები აღარ მიიღონ? თუ გლუკის პოზიცია ასეთია: გამჭვირვალედ და კეთილსინდისიერად აცნონ ლტოლვილებს მათი მომავლის შესახებ, რატომ არ გაარკვიეს ამდენი ხნის მანძილზე, ერთი ოჯახის ბედ-იღბალი? უცნაურია ასევე ექიმის მოსაზრება მესამე ქვეყნების მიერ ლტოლვილების მიღებასთან დაკავშირებით, ანუ, რაც უფრო რთული შემთხვევაა, მით უფრო რთულად იღებენ. ნიშნავს ეს თუ არა იმას, რომ ედრის ალხანაშვილის ოჯახს არ მიიღებენ, ბავშვს კი ოპერაციას არ გაუკეთებენ?
იმედია, მომავალში „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“, ამ და სხვა კითხვებზე პასუხების მოძიება არა ბიულეტენში, არამედ გლუკის წარმომადგენლებთან საუბარში შეეძლება.

Resettlement to a third country is still problem for Chechen refugees.
Chechen refugees have been residing in Georgia for over seven years and they still desire to resettle to a third country. Edri Alkhanashvili’s child became one year old several days ago. He is seriously ill. Unless he is operated on, he would remain invalid till the end of his life. Future of Ilis Khan Gaziev depends on international organizations; though they have not decided the future of the child and his family yet.
Chechen refugees fled to the Pankisi Valley in 1999 as a result of Russian-Chechen conflict. Eight thousand Chechen refugees fled to Georgia from Russian Federation. Repatriation to their homeland is still dangerous for these people.
In spring of 2006 the Human Rights Center prepared a report (“Silence Kills”, about the Abuse of Chechen Refugees in Georgia) which describes the poor living conditions Chechen refugees have to live in Pankisi Valley.
Lawyers for the center continue their work in the Pankisi Valley and provide local residents with free legal aid. One of the refugees, Edris Alkhanashvili has been residing in the Valley for several years already. Like every refugee, he arrived in Georgia as in a temporary shelter; he expected resettlement to a third country. The UN High Commissioner for Refugees (UNHCR) provides the resettlement of the refugees to a third country.
Nino Andriashvili, lawyer for the Human Rights Center, met Alkhanashvili in November of 2007 for the first time.
“We were providing free legal consultations for Chechen refugees in Pankisi Valley. Edris Alkhanashvili also visited us. Georgian Legislation does not enable a refugee to leave the country. Thus he applied to the UNHCR several months ago. It is the only international organization that supports refugees to resettle to a third country. Edris Alkhanashvili submitted all necessary documents to the UNHCR and was invited to the interview; though he has not received final reply yet.
Afterwards he got married. The young couple had a child who needed operation. The child does not have muscles on the abdomen and is invalid. Edris applied to the “Tagi” organization that provides Chechen refugees with medical treatment with the financial support of the OSCE.
Edris Alkhanashvili’s son, Ilis Khan Gaziev, became one year old several days ago. Andriashvili said that the child is provided with medical consultations at the “Tagi” but he needs operation that cannot be done in Georgia. If the child is not operated on, he would remain invalid whole his life. Doctor from the “Tagi” sent all corresponding recommendations and documents on Edris Alkhanashvili to the UNHCR but the latter received a refusal again. Alkhanashvili was not explained a reason for refusal; though a representative of the UNHCR personally informed him about it.
As it was found out, the doctor sent the information to the UNHCR. But the case-discussion has been going on for 3-4 months already without any results.
Nino Andriashvili: “The aim of UNHCR mission in Georgia is to protect the interests of the refugees and implement the goals of the mission. However, the UNHCR does not implement them properly. Besides that many refugees have told me that many resettlement cases were blocked and other people, who had paid money, were let to resettle to a third country instead of them.”
Edris Alkhanashvili said that he had planned resettlement three years ago but was not allowed to leave Georgia.
“They interviewed me and I had prepared almost every necessary documents. There was an American person, Andrea, who supported everybody; he claimed that our cases would be solved positively. We had to wait for a while. As soon as he left, the case was canceled.”
“In December of 2006 my son was born. We wanted to take him to a third country because he was badly ill. Doctors claimed that unless he was operated he would remain invalid. We applied to regional office of the UNHCR in Akhmeta for help. They promised to discuss the situation of our child but finally they did not support us at all.”
“Those four people who work in Akhmeta office do not bear their responsibilities properly. We had to resettle three years ago but we are still here. Thus I think other people were sent abroad instead of us. During previous years strange people were sent abroad instead of Chechen refugees using Chechen surnames.”
Edris Alkhanashvili is sure that corruption is reigning in the UNHCR Akhmeta Office. According to his information the office had sent people abroad instead of them.
Marina Tsagareishvili is one of the doctors who treat Edris Alkhanashvili’s son. The doctor confirms that it is necessary to send the child abroad for operation. Similar operations are made only in two countries -Canada and the USA. She had submitted corresponding information to the UNHCR.
“The child does not have front muscles of the abdomen and uses bandages. We buy porridges for him because cannot eat heavy food. The child is under permanent control of the Akhmeta district hospital and at various clinics of Tbilisi. Of course it is better he lived abroad where there are better conditions for medical treatment.”
Doctor Marina Tsagareishvili said that the UN and “Tagi” are eager to treat the child abroad.
After the conversation with Edris Alkhanashvili and Marina Tsagareishvili, the Human Rights Center had many new questions about the UNHCR’s activities. Why it was impossible to send the applicant to a third country if he has been demanding it for three years already? Moreover, the doctor states that it is in the organization’s interest to send him aboard. How the organization is going to treat the sick child? Why do refugees doubt that local office of the UNHCR does not work properly? And many other questions, that could not be answered.
We could get in touch with Natalia Krutovskaia, a consultant at the UNHCR.
She said that the UNHCR had interviewed refugees in the Pankisi Valley and looked through their case materials. In the nearest future Edris Alkhanashvili will receive a final decision about his resettlement. The organization has information about the illness of his child.
This information was provided by Natalia Krutovskaia to the Human Rights Center. It is clear that above-mentioned questions were not answered. All responsible officials of the UNHCR, who are in power to answer our questions, are busy. Besides that, they claim that all necessary information can be found in the UNHCR newsletter “Shelter” and the consultant advised us to read the article published in the newsletter.
“Significant progress has been made in the protection of refugees in Georgia during the recent years. Clarification and strengthening of their legal status and the systematic issuing of temporary residence permit certificates to refugees in the country, has improved the legal environment for local integration. These changes have not gone unnoticed by the traditional resettlement countries and together with other factors, led to stricter resettlement policies vis-à-vis refugees from Chechnya in Georgia. These developments require UNHCR to adjust its approach.
In the future only exceptional cases with clearly proven specific grounds for resettlement he considered and submitted to potential resettlement countries. Lack of integration perspectives is no longer a reason for resettlement out of Georgia and in light of the generally positive development of the security situation in the Pankisi Valley security concerns requiring resettlement for protection reasons may only be credibly established in highly exceptional cases,” stated the newsletter.
The newsletter provides the interview with the UNHCR Tbilisi’s Head of Protection Unit: “Refugees need to be honestly and clearly informed about the options for their future and UNHCR is committed to take a transparent approach.’
Does Edris Alkhanashvili’s case meet the terms of the stricter criteria? Although the legal status of the refugees has been strengthened, their social conditions have remained the same. Why is it enough argument for a resettlement county not to accept Chechen refugees? If the UNHCR’s position is- honestly and clearly inform refugees about the options for their future-why the organization has not discussed the appeals of so many families. Doctor’s opinion about the resettlement of the refugees means that the more difficult is the situation of the refugee family, more difficult is for them to resettle to a third country. Consequently, Edris Alkhanashvili’s family will not be allowed to resettle and the sick child will not be operated on.
The Human Rights Center hopes that in future we will not have to look for the answers to our question in the newsletters, but hear direct answers from the UNHCR officials.