ალექსი ბახუტოვი 2007 წლის 27 ივნისს დააკავეს. კახეთის საოლქო პროკურატურამ მას ბრალი ლაშა ჩოფიკაშვილის განზრახ მკვლელობაში დასდო, თელავის რაიონულმა სასამართლომ კი ბახუტოვს ექვსი წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. საქმის გამოძიებისას სამართალდამცავებმა ბახუტოვი არაერთხელ ისე აწამეს, რომ მან დანაშაულში მონაწილე სხვა პირებიც დაასახელა.
ჩოფიკაშვილის გვამის გადამალვის ბრალდებით პროკურატურამ ასლან გაუარაშვილი, ალექსი ცოციაშვილი და ვეფხია ხეჩოშვილი დააკავა. ამ დროისათვის სამართალდამცავებმა უკვე იცოდნენ, რომ ჩოფიკაშვილი ცოცხალი იყო. ამ ინფორმაციას თელავის სასამართლოშიც ფლობდნენ, მაგრამ მოსამართლემ პროკურატურასა და დაკავებულებს შორის გაფორმებული საპროცესო გარიგება მაინც დაამტკიცა. თავისუფლების სანაცვლოდ გენერალური პროკურატურის ანგარიშზე ათასობით ლარი გადაირიცხა. პროკურატურა კი ბახუტოვს დღემდე აშანტაჟებს.
2007 წლის 27 ივნისს კახეთის სამხარეო მთავარ სამმართველოში, ალექსანდრე ბახუტოვის მიერ ლაშა ჩოფიკაშვილის გაუფრთხილებლობით მკვლელობის ფაქტზე წინასწარი გამოძიება დაიწყო. ამ დანაშაულის ჩადენის გამო ბრალდებულის სახით დააკავეს ალექსი ბახუტოვი. წინასწარი გამოძიების მიმდინარეობისას, ლაშა ჩოფიკაშვილის გაუფრთხილებლობით მკვლელობა, განზრახ მკვლელობად გადაკვალიფიცირდა. 24 აგვისტოს კახეთის საოლქო პროკურატურის პროკურორმა ზურაბ ჯავახიშვილმა, შუამდგომლობით მიმართა თელავის რაიონულ სასამართლოს, ბრალდებულ ბახუტოვის სისხლის სამართლის საქმის არსებითი განხილვის გარეშე განაჩენის გამოტანის თაობაზე. სასამართლომ პროკურატურის შუამდგომლობა დააკმაყოფილა და ალექსი ბახუტოვს 6 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა.
ეჭვმიტანილები თელავის პოლიციაში აწამეს
ლაშა ჩოფიკაშვილის მკვლელობასთან დაკავშირებით, ალექსი ბახუტოვი და მისი გერი ირაკლი ციციშვილი, შს თელავის სამმართველოს ნაფარეულის განყოფილების თანამშრომლებმა, დაკითხვაზე, 2007 წლის 18 ივნისს დაიბარეს.
- თვითონ „თავა“ იყო მოსული ორ სხვა პოლიციელთან ერთად და მე და ჩემი მამინაცვალი წაგვიყვანეს დაკითხვაზე.
- „თავა“ ვინ არის?
- ნაფარეულის პოლიციის ერთ-ერთი თანამშრომელია, გოჩა ნოღაშვილი. პოლიციის განყოფილებაში მისვლისთანავე მე პოლიციის უფროსის ოთახში შემიყვანეს, სადაც სამართალდამცავებმა დამიწყეს გამოკითხვა, თუ რა შელაპარაკება მოხდა ბახუტოვსა და ჩოფიკაშვილს შორის. გოჩა ნოღაშვილი ძალიან აქტიურობდა. რამდენიმე საათის განმავლობაში ის სხვა პოლიციელებთან ერთად უმოწყალოდ მცემდა და მაიძულებდა მეღიარებინა, როგორ შემოაკვდა ჩემს მამინაცვალს ლაშა ჩოფიკაშვილი. ასევე ჩემგან მოითხოვდნენ, დამესმინა რამდენიმე ადამიანი და სანაცვლოდ მე და მამინაცვალს გაგვათავისუფლებდნენ, რაზედაც არ დავთანხმდი. 2 საათის შემდეგ გაგვიშვეს“, - აღნიშნავს ირაკლი ციციშვილი.
2007 წლის 27 ივნისს, გოჩა ნოღაშვილმა ორ პოლიციელთან ერთად, ირაკლი ციციშვილს კვლავ მიაკითხა ნათან ზათიაშვილის კუთვნილ ფერმაში, სადაც იმყოფებოდა ციციშვილის მამინაცვალი ალექსი ბახუტოვიც. სამართალდამცავებმა ის ავტომანქანით წაიყვანეს, ერთ საათში უკან დააბრუნეს და მანქანიდან გადმოაგდეს. ციციშვილს კი განუცხადეს, რომ სოფელ კისისხევში, ალექსი ბახუტოვის ძმისშვილს გადამალული ჰყავდა ლაშა ჩოფიკაშვილი და მათთან ერთად წასვლა მოთხოვეს.
„შევეცადე პოლიციელებისთვის ამეხსნა, რომ ნათქვამი სიმართლეს არ შეესაბამებოდა, მაგრამ სახეში მუშტი ჩამარტყეს და ნაფარეულის პოლიციის განყოფილებაში წამიყვანეს. განყოფილების უფროსის თანდასწრებით რეზინის ხელკეტებით მცემეს. მერე სოფელ კისისხევში ჩამიყვანეს, სადაც ნახეს მამინაცვლის ძმისშვილი ზაურ ბახუტოვი. მან, რა თქმა უნდა, უარყო ჩოფიკაშვილის იქ ყოფნა. ამის შემდეგ ნაფარეულის პოლიციაში დაბრუნდნენ, სადაც უკვე მოყვანილი ჰყავდათ ალექსი ბახუტოვიც. მას პოლიციელი გოჩა ნოღაშვილი სასტიკად სცემდა და უყვიროდა, ეთქვა ჩოფიკაშვილის გვამის ადგილსამყოფელი. ნოღაშვილმა ხელკეტით ჩემი ცემა პოლიციაშიც გააგრძელა. ტკივილს ვეღარ ვუძლებდი და ხმამაღლა ვყვიროდი. მამინაცვალმა სთხოვა იქ მყოფ პოლიციელებს, რომ შეეწყვიტათ ჩემი შეურაცხყოფა და ყველაფერს დაიბრალებდა, რასაც ეტყოდნენ“, - ამბობს ირაკლი ციციშვილი, რომელიც მოწმის სახით მაშინვე დაკითხეს. „წავიღეთ ლაშა ჩოფიკაშვილის ცხედარი და დავმარხეთ 1 მეტრ - 1,5 მეტრზე საგუბურებიდან დაახლოებით 700-800 მეტრზე, რა ადგილის ჩვენებაც მე შემიძლია“, - ვკითხულობთ დაკითხვის ოქმში.
ირაკლი ციციშვილის მტკიცებით, „დანაშაულის“ აღიარების შემდეგ, პოლიციელებმა მას და მის მამინაცვალს მოსთხოვეს, ლაშა ჩოფიკაშვილის გვამის გადამალვის თანამონაწილეებად დაესახელებინათ მათი ნაცნობი ახალგაზრდები: ასლან გაუარაშვილი, ალექსი ცოციაშვილი და ვეფხო ხეჩოშვილი. ძლიერი ცემის შედეგად სამართალდამცავებმა ციციშვილისგან ეს ჩვენებაც მიიღეს.
2007 წლის 27 ივნისს, თელავის შს სამმართველოში, ლაშა ჩოფიკაშვილის მკვლელობასთან დაკავშირებით ჩვენებები ჩამოართვეს ალექსი ცოციაშვილს, ასლან გაუარაშვილსა და ვეფხო ხეჩოშვილს.
„მე გამომძიებელს ავუხსენი, რომ 11 ივნისიდან 18 ივნისამდე ვიმყოფებოდი ყვარელში მამაჩემის მეგობარ ავთო დათულაშვილთან ერთად. აქედან გამომდინარე, არაფერი საერთო არ შეიძლება მქონოდა ხსენებულ მკვლელობასთან. მიუხედავად ამისა, იქ მყოფმა სამართალდამცავებმა მითხრეს, რომ ჩემს ჩვენებას მნიშვნელობა არ ჰქონდა, რადგან ალექსი ბახუტოვმა და ირაკლი ციციშვილმა, ლაშა ჩოფიკაშვილის გვამის გადამალვის მონაწილედ დამასახელეს. ამის შემდეგ დამაკავეს და გადამიყვანეს ყვარლის დროებითი მოთავსების იზოლატორში, სადაც შევხვდი ალექსი ბახუტოვს. მას ჰქონდა ფიზიკური დაზიანებები. ჩემთან საუბარში ბახუტოვმა აღიარა, რომ მე, ასლანი და ვეფხო დანაშაულის მონაწილეებად, პოლიციის მოთხოვნით დაგვასახელა“, - აცხადებს ალექსი ცოციაშვილი.
28 ივნისს თელავის რაიონულმა სასამართლომ დაკავებულებს, ალექსი ბახუტოვს, ასლან გაუარაშვილს, ალექსი ცოციაშვილს და ვეფხია მარგოშვილს, აღკვეთის ღონისძიების სახით ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა.
„როდესაც სასამართლოში პროცესი მიმდინარეობდა, გოჩა ნოღაშვილმა დამირეკა და გამაფრთხილა, რომ არაფერი მეთქვა ჩვენი წამების შესახებ. მანვე მითხრა, რომ ვიმყოფებოდი პოლიციის მეთვალყურეობის ქვეშ და თუ მის გაფრთხილებას არ დავემორჩილებოდი, მეც დამაპატიმრებდნენ“, - ამბობს ირაკლი ციციშვილი.
ალექსი ბახუტოვის ფიზიკური დაზიანების ფაქტები დასტურდება საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ყვარლის რაიონის დროებითი მოთავსების იზოლატორში განთავსებულ დანაშაულის ჩადენაში ეჭვმიტანილ პირთა აღრიცხვის ჟურნალში გაკეთებული ჩანაწერებითაც. ჟურნალში აღნიშნულია, რომ დაკავებულს, იზოლატორში მოთავსებისას მარცხენა თვალის ქუთუთო ჩაშავებული ჰქონდა, ცხვირზე და მარცხენა მხარზე კი ნაკაწრები და დაჟეჟილობები აღენიშნებოდა. ხოლო 2007 წლის 29 ივნისს ქ. თბილისის #5-ე საპყრობილეში შეყვანისას ბახუტოვს აღენიშნებოდა მუქი შინდისფერი სისხლჩაქცევა მარცხენა თვალბუდის არეში, მარცხება ბეჭისა და მარჯვენა თეძოს ფრთის მიდამოში.
ცოცხალი მკვდარი
2007 წლის ოქტომბრის თვის დასაწყისში ბახუტოვმა გამომძიებლისა და ადვოკატისგან შეიტყო, რომ გარდაცვლილი ჩოფიკაშვილი ცოცხალია და ამ ხნის განმავლობაში მთაში საძოვრებზე იმყოფებოდა.
„გამომძიებელმა წიკლაურმა ასევე მაცნობა, რომ ჩოფიკაშვილმა ჩვენება მისცა ჩემს წინააღმდეგ და თქვა, რომ ბახუტოვმა კეტი ჩამარტყაო, რის შემდეგაც იგი გადავარდა წყალში, ხოლო გონზე მოსული სოფელს გაერიდა. გამომძიებელი დამპირდა, რომ ჩემს მიერ ჩოფიკაშვილის არ ჩადენილი მკვლელობა გადაკვალიფიცირდებოდა სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებულ სხვა მუხლზე, თუ ჩუმად ვიქნებოდი“, - აცხადებს ალექსი ბახუტოვი.
პროკურატურამ იცოდა, რომ ლაშა ჩოფიკაშვილი ცოცხალი იყო, თუმცა 2007 წლის 22 ნოემბერს გაუარაშვილთან, ცოციაშვილთან და ხეჩოშვილთან საპროცესო შეთანხმება მაინც გააფორმეს, რომელიც სასამართლომაც დაამტკიცა. შეთანხმების საფუძველზე მათ პირობითი მსჯავრი დაედოთ და სასამართლო სხდომის დარბაზიდან გაათავისუფლეს.
ვეფხვია ხეჩოშვილის მტკიცებით, მასთან საპყრობილეში მისული ადვოკატი ლეილა გარსევანიშვილი, სთხოვდა ეღიარებინა პროკურატურის მიერ წაყენებული ბრალი, წინააღმდეგ შემთხვევაში მას სასამართლო არჩადენილი დანაშაულისათვის გაასამართლებდა.
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის ინფორმაციით, საპროცესო შეთანხმების შესახებ პროკურორის მიერ შედგენილ ოქმებსა და შუამდგომლობების მიხედვით, არ ვლინდება განსასჯელთა მიერ საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენა. „აქედან გამომდინარე, გაურკვეველია, თუ რისი ჩადენა აღიარეს განსასჯელებმა ხეჩოშვილმა, ცოციაშვილმა და გაუარაშვილმა. მაშინ როდესაც, საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 679 მე-2 პრიმა მუხლის თანახმად სასამართლოს მიერ საქმის არსებითი განხილვის გარეშე განაჩენის გამოტანის თაობაზე შუამდგომლობის ფორმა უნდა შეიცავდეს, ბრალდების ფორმულირებას, ქმედების აღწერას, მისი ჩადენის ადგილის, დროის, ხერხისა თუ საშუალების, იარაღის, აგრეთვე ამ ქმედებით გამოწვეული შედეგის მითითებით. ასევე სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 679 მესამე პრიმა მუხლის 2 ნაწილის `ა~ პუნქტის თანახმად, საპროცესო შეთანხმების დამტკიცებამდე სასამართლო ვალდებულია დარწმუნდეს, რომ ბრალდებული (განსასჯელი) სრულად აცნობიერებს იმ დანაშაულის ხასიათს, რომლის ჩადენაშიც მას ედება ბრალი, რაც არ მომხდარა და ვერ მოხდებოდა“, - აღნიშნავს საქართველოს სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი.
სახალხო დამცველის რწმუნებულებთან საუბრისას ბრალდებულებმა განმარტეს, რომ მართალია, დანაშაული მათ არ ჩაუდენიათ, მაგრამ არ აქვთ სამართლიანი სასამართლოს იმედი. ამიტომ იძულებულნი იყვნენ არჩადენილი დანაშაული ეღიარებინათ.
მკვლელობა - მკვლელობის მცდელობად აქციეს
2007 წლის 20 სექტემბერს ლაშა ჩოფიკაშვილი გამოჩნდა. თელავში მას ნაცნობი, ვინმე არაბული შეხვდა, ვისგანაც გაიგო, რომ სოფელში გარდაცვლილი ეგონათ.
„სოფელში დაბრუნებიდან რამდენიმე დღეში ჩემთან მოვიდა თელავის პოლიციის სამი თანამშრომელი, რომლებმაც იძულებით ჩამსვეს მანქანაში და თელავის პროკურატურაში წამიყვანეს. მეკითხებოდნენ, ჩემსა და ბახუტოვს შორის 2007 წლის 15 ივნისს რა შელაპარაკება მოხდა. მე ვუთხარი, რომ ფერმაში ბახუტოვთან კამათი ნამდვილად მომივიდა. სახლში დაბრუნებულს ბახუტოვმა დამიძახა და სიგარეტი მთხოვა. მე მას სიგარეტი გავუტანე მდინარე სტორის ნაპირთან და სახლისკენ გავბრუნდი. სწორედ ამ დროს გონება დავკარგე. გონზე მოსული სველი ვიყავი და მდინარის ნაპირთან ვიწექი. შემდეგ სახლში დავბრუნდი. გამთენიისას მთაში წავედი მწყემსად სამუშაოდ, საიდანაც 20 სექტემბერს ჩამოვედი“, - განმარტავს ლაშა ჩოფიკაშვილი.
21 სექტემბერს, პოლიციის თანამშრომლებმა ჩოფიკაშვილი თელავის საავადმყოფოში წაიყვანეს, ვენიდან სისხლის აუღეს და ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამოსაკვლევად ექიმს გაასინჯეს. საავადმყოფოში ჩოფიკაშვილმა შეიტყო, რომ კისრის ძვალი ჰქონდა დაზიანებული.
თავდაპირველად ჩოფიკაშვილი სამართალდამცავებს არწმუნებდა, რომ მისთვის ხელი არავის უხლია, თუმცა მეორე დღეს, პროკურატურაში ჩვენება შეცვალა. ჩოფიკაშვილმა განაცხადა, რომ ალექსი ბახუტოვმა მას ჯოხი ჩაარტყა თავში და დააგდო.
ამ ჩვენების მიღების შემდეგ კახეთის საოლქო პროკურატურამ დანაშაულის კვალიფიკაცია შეცვალა. ბახუტოვს ბრალი ლაშა ჩოფიკაშვილის განზრახ მკვლელობის მდელობისთვის დასდეს.
მიუწვდომელი სამართალი
უდანაშაულო ადამიანების ფიზიკური შეურაცხყოფის ფაქტებთან, ბახუტოვის დაშანტაჟებასთან და ჩოფიკაშვილის მიერ ჩვენების შეცვლასთან დაკავშირებით, კახეთის საოლქო პროკურორმა თამაზ ცაბუტაშვილმა, დეტალებზე საუბარი არ ისურვა. „ალექსი ბახუტოვი განსასჯელია. მას ბრალი ედება ლაშა ჩოფიკაშვილის განზრახ მკვლელობის მცდელობისთვის. სისხლის სამართლის საქმეს თელავის რაიონული სასამართლოს განიხილავს“, - განაცხადა ცაბუტაშვილმა და დანარჩენ კითხვებზე პასუხის მისაღებად, თელავის რაიონული სასამართლოს თავმჯდომარესთან გადაგვამისამართა.
მოსამართლე მარიკა ცერცვაძემ ამ საქმის შესახებ კომენტარი არ გააკეთა. ინფორმაცია, ვერც სასამართლოს კანცელარიიდან მივიღეთ.
ალექსი ბახუტოვი სამართალს დღემდე ითხოვს, მაგრამ უშედეგოდ. ადამიანების წამების ფაქტებით კი პროკურატურა დღემდე არ დაინტერესებულა.

Aleksi Bakhutov was arrested on 27 June, 2007. Kakheti Regional Prosecutor’s Office blamed him for premeditated murder of Lasha Chopikashvili, and Telavi Regional Court sentenced him to six-year-imprisonment. During the investigation Bakhutov was so severely tortured that he blamed other people for having committed the crime together with him.
Aslan Gaurashvili, Aleksi Tsotsiashvili and Vepkhia Khechoshvili were arrested for hiding the dead body of Chopikashvili. At this time law enforcers already knew that Chopikashvili was alive. Although Telavi District Court also had information about it, the judge accepted plea-bargain between the Prosecutor's Office and the accused people. Thousands of lari was transferred to the account of General Prosecutor’s Office in exchange of freedom. But Bakhutov is still blackmailed by the Prosecutor's Office.
On 27 June, 2007 Kakheti Regional Department of the Internal Ministry started preliminary investigation on the imprudence murder of Lasha Chopikashvili. During the preliminary investigation the qualification was changed into a premeditated murder. On 24 August Zurab Javakhishvili, Kaketi Regional Prosecutor, requested the Telavi Regional Court to pass final verdict on the accused Bakhutov without thorough discussion of the criminal case. The court satisfied the request and sentenced Bakhutov to six-year-imprisonment.
Suspects Were Tortured at the Telavi Police Station
On June 18 2007, the law enforcers from the Nafareuli Division of the Telavi Police Department invited Aleksi Bakhutov and his step-son, Irakli Tsitsishvili to interrogate regarding the murder of Lasha Chopikashvili.
-“Tava” (a nickname) visited us personally with two other policemen and took my step-father and me to the police station to interrogate.”
-“Who is “Tava”?
-His real name is Gocha Noghashvili, a policeman from the Nafareuli police station. As soon as we arrived at the police station they led me into the quarter of the head of the police department where they started my interrogation. They asked what kind of argument Bakhutov and Chopikashvili had. Gocha Noghashvili was asking many questions. He and other policemen were beating me during several hours and forced me to confess that my step-father had killed Lasha Chopikashvili accidentally. They also demanded to blame several other people in exchange of my step-father’s freedom. I did not accept their offer and two hours later they let me go home,” said Irakli Tsitsishvili.
On June 27 2007 Gocha Noghashvili visited Irakli Tsitsishvili at the shop that belonged to Natan Zatiashvili; Aleksi Bakhutov was there too. Law enforcers took the latter by car and brought back one hour later. They pushed Bakhutov out of the car and demanded Irakli Tsitsishvili to accompany them to the village of Kisiskhevi where his step-father had hidden Lasha Chopikashvili at his nephew’s house.
“I tried to explain to the policemen that their information was not right but they hit me in the face with a fist and took me to the police station. I was beaten with truncheons in the presence of the head of the police department. Then they drove me to the village of Kisiskhevi where found the nephew of my step-father, Zaur Bakhutov. Of course, he categorically denied that Chopikashvili was in his house. Afterwards we retuned back to the Nafareuli police station where Aleksi Bakhutov was already brought. Gocha Naghashvili was beating him severely and shouting at him to tell him about the location of the dead body. Noghashvili continued beating me in the police station too. I could not endure the pain any longer and was shouting loudly. My step-father asked them to stop beating me and promised to plead guilty in everything they wanted,” said Irakli Tsitsishvili who was immediately interrogated as a witness. “We took the body of Lasha Chopikashvili and buried 700-800 meters away from the ponds in the depth of about 1, 5 meter. I can show you the place,” stated the report on the interrogation.
Irakli Tsitsishvili claimed that after having pleaded ‘guilty” the policemen asked his step-father and him to name other young people, Aslan Gauarashvili, Aleksi Tsotsiashvili and Vepkho Khechoshvili, as participants of their joint crime. Having been severely beaten, Tsitsishvili “confessed” the names of his partners in the crime.
On June 27 2007 Aleksi Tsotsiashvili, Aslan Gauarashvili and Vepkho Khechoshvili were interrogated at the Telavi Department of the Internal Ministry regarding the murder of Lasha Chopikashvili.
“I explained to the investigator that from 11th to 18th of June I was visiting Avto Datulashvili, a friend of my father. Thus I could not participate in this crime. Despite all that the law enforcers told me that my testimony could not make any difference because Aleksi Bakhutov and Irakli Tsitsishvili named me as their companion in hiding the dead body of Lasha Chopikashvili. Afterwards, I was arrested and taken to Kvareli pre-trial detention isolator where I met Aleksi Bakhutov. He was injured. Bakhutov confessed to me that he had named Aslan, Vepkho and me as participants in their crime because policemen demanded them to do so,” said Tsotsiashvili.
On June 28 Telavi District Court sentenced the detainees to two-month pre-trial detention.
“During the court hearing Gocha Noghashvili called me and warned not to say anything about my being tortured. He also warned me I was under supervision of the police and unless I obeyed his order, they would arrest me” said Irakli Tsitsishvili.
The record book of the Kvareli District Isolator also proves that Aleksi Bakhutov was injured and had bruises on his body. The record book states that the detainee had bruise on his left eye; had scratches on the nose and bruises and scratches on the left shoulder. On June 29 2007 when Bakhutov was placed at the Tbilisi Prison # 5 he had bruise on his left eye, on the left shoulder and on the hip.
Alive Dead
At the beginning of October 2007 Bakhutov learned from the investigator and his attorney that Chopikashvili was alive and he had gone to the pastures in the mountain since the accident.
“Investigator Tsiklauri informed me that Chopikashvili had made a testimony where he blamed me for hitting him with a club after what he fell into the water unconscious; later when he recovered Chopikashvili left the village for the mountain. The investigator promised me to change the qualification of my accusation, if I had kept silence,” said Bakhutov.
Although the Prosecutor’s Office had information that Lasha Chopikashvili was not dead, on November 22 2007 they plea-bargained with Gauarashvili, Tsotsiashvili and Khechoshvili that was accepted by the court as well. Based on plea-bargain the suspended sentence was passed on the detainees and they were released from the court-room.
Vepkhia Khechoshvili claimed that his attorney Leila Garsevanishvili urged him to plead himself guilty otherwise the court would have judged him for the crime he had not committed.
Georgian Public Defender’s Office reported that the protocols drawn up on plea-bargain by the Prosecutor and submitted mediations did not show any kind of crime envisaged under the Georgian Criminal Code. “Consequently, it is obscure what crime the detainees have committed. While, Article 679 ' Paragraph II of the Georgian Criminal Procedural Code states that the verdict, passed by the court without thorough discussion of the case, should include the formulation of the accusation, description of the accusation; the scene, time, method and tools of the crime as well as the result of the crime. In addition to that the Article 679 ' Paragraph III-“a” of the Georgian Criminal Procedural Code states that the court should initially make it certain that the accused realizes real character of the crime he had been blamed for before passing a verdict; all above-mentioned regulations were not complied with,” stated Sozar Subari, the Public Defender.
The accused people explained to the representatives of the Public Defender that although they had not committed the crime, they do not hope the court would be fair while discussing their cases. Thus, they had to plead guilty for the crime they had not committed.
Murder-or Attempted Murder
On September 20 2007 Lasha Chopikashvili arrived in the village. He met certain Arabuli in Telavi who told him that everybody considered him dead in the village.
“Several days after I returned to the village three policemen from the Telavi Department pushed me into the car; they drove me to the Telavi Prosecutor’s Office. They asked me what kind of incident happened between me and Bakhutov on June 15 2007. I told them I had an argument with him on the farm. Later Bakhutov called me out from the house and asked for a cigarette. I brought the cigarette to him near the River Stori; then going back home I fell down unconscious. After recovery I was wet and lying on the river bank. I returned home; early in the morning I went to the mountain pasture to work. I returned home on September 20,” said Lasha Chopikashvili.
On September 21, policemen took Chopikashvili to the Telavi hospital where he had his blood tested and the doctor examined him too. At the hospital, Chopikashvili learned that he had his neck injured.
Initially Chopikashvili was persuading law enforcers that he was not beaten at all; however next day he altered his testimony at the Prosecutor’s Office and said Bakhutov had knocked him down.
Having received the testimony the Kakheti Regional Prosecutor’s Office changed the qualification of the crime. Bakhutov was accused for attempted murder of Lasha Chopikashvili.
Impossible Justice
Tamaz Tsabutashvili, Kakheti Regional Prosecutor did not want to make comments on the physical assault of the innocent people, on Bakhutov’s blackmailing and changed testimony of Chopikashvili. “Aleksi Bakhutov is an accused. He is blamed for the attempted murder of Lasha Chopikashvili. Telavi District Court will discuss the criminal case,” said Tsabutashvili and sent us to the chairperson of the Telavi District Court to get answers to other questions.
Judge Marika Tsertsvadze did not make comments at all. We could not get information from the court chancellery either.
Aleksi Bakhutov is still urging for justice in vain. The Prosecutor’s Office has not started investigation on the facts of torture yet.