რას შეეწირა შიდა ქართლის გუბერნატორი - ,,თრიალეთის
სამი თვეა ლადო გეგელაშვილი პრეზიდენტმა ჩვენს რეგიონში რწმუნებულად გამოგზავნა. ამ ხნის განმავლობაში უამრავი კითხვა დაგროვდა, მათ შორის ყველაზე მნიშვნელოვანია, რა ბედი ელის იმ ხალხს, ვისაც ქარელმა და ოქრუაშვილმა ქონება წაართვა და ასევე ის, თუ რატომ არის კვლავ პრიორიტეტი - ფასადებისა და შადრევნების მშენებლობა.
ამ თემებზე საუბრის დროს, ძნელია, უახლოესი წარსული არ გაიხსენო. მისი მმართველობის პერიოდში, ჯერჯერობით,მხოლოდ ტელეკომპანია ,,თრიალეთის“ ბიზნესმა იხეირა. ეს კომპანია, როგორც ცნობილია, ყოფილ პარლამენტარს ბადრი ნანეტაშვილს ეკუთვნის. სხვათა შორის, 2006 წლის 21 ივნისს, როდესაც პარლამენტმა კენჭი უყარა ბიზნესმენ ბადრი ნანეტაშვილის ექსორიას პარლამენტიდან, კენჭისყრის დროს პარლამენტარმა ლადო გეგელაშვილმა მხარი დაუჭირა ნანეტაშვილისთვის დეპუტატის უფლებამოსილების შეწყვეტას. როგორც ჩვენთვის გახდა ცნობილი, ,,თრიალეთისთვის“ ბიუჯეტიდან დიდი რაოდენობით თანხის გადარიცხვამ, დედაქალაქის ჩინოვნიკების გაღიზიანება გამოიწვია.
მეორე ვერსიით უკმაყოფილება არჩევნებში მიხეილ სააკაშვილის არადამაჯერებელმა გამარჯვებამ გამოიწვია. ყველა მოელოდა, რომ გორში სააკაშვილი ყველაზე  მეტ ხმას აიღებდა, რადგან სააკაშვილმა  გორს „კორუმპირებული მთავრობა მოაცილა“. თუმცა ეს ასე არ მოხდა. გორის რამდენიმე უბანზე სააკაშვილმა წააგო კიდეც. ერთი სიტყვით, გორში პოლიტიკური დუღილი კვლავ აქტიურ ფაზაში შედის. გუბერნატორად ლადო ვარძელაშვილს გზავნიან, რომელიც სააკაშვილის შტაბის უფროსია რეგიონში. მიუხედავად იმისა, რომ ვარძელაშვილმა პირობა ვერ აასრულა - სააკაშვილი გორში ყველაზე ბევრ ხმას აიღებსო, მას  ქართლს მაინც არ აშორებენ.
რაც შეეხება გეგელაშვილს, მართალია მისთვის პრიორიტეტი ადგილობრივი ბიზნესის ხელშეწყობა იყო, მათ შორის ბადრი ნანეტაშვილის ბიზნესის, რომელი ბიზნესის გამოც პარლამენტარს პარლამენტარობა ჩამოართვეს. ჯერ-ჯერობით ქარელის მიერ შეშინებული ბიზნესმენებისგან წელში ბადრი ნანეტაშვილი იმართება, დანარჩენები კი სამართალს დღემდე ელიან. გამგეობები, საკრებულოები და სამხარეო ადმინისტრაცია დღეს უკვე ,,თრიალეთთან“ დადებულ იმ ხელშეკრულებებს აგრძელებენ, რომელთა დადებას, სხვათა შორის, პარლამენტის უმრავლესობის ლიდერი გიგა ბოკერია გადაცემა ,,ღია ეთერში“, 2006 წლის ივნისში აპროტესტებდა. გარდა ამისა, არც ის გვავიწყდება, გორში მყოფმა დავით კირკიტაძემ იმავე დღეებში ,,თრიალეთის“ ჟურნალისტს ჰკითხა - თქვენ ჯერ არ დაგხურესო? ლადო გეგელაშვილი კი სწორედ დავით კირკიტაძის კადრად ითვლება.
ვიდრე ამ თემებზე საუბარს დავიწყებდით აწ უკვე ყოფილ გუბერნატორთან, მანამდე წარსულის გახსნებაც მოგვიწია.
- რატომ დამხვდა ამდენი პრობლემა...…კითხულობს ჩვენთან საუბრის დაწყებისას ლადო გეგელაშვილი.
- რატომ დაგხვდათ?
- ეს რათქმა უნდა პასუხისმგებლობას იმ გუნდს და იმ ძალას აკისრებს, ვინც მანამდე ამ რეგიონში მუშაობდა და ევალებოდა ამ პრობლემების მოგვარება. ყველას ძალიან აინტერესებს ის, თუ რატომ არის სხვა რეგიონში უფრო მეტი პრობლემა მოგვარებული და რატომ არ არის ჩვენს რეგიონში ეს მოგვარებული? რატომ არის სხვა რეგიონში ინფრასტრუქტურა უფრო მეტად განვითარებული, და რატომ არ არის ჩვენთან ეს განხორციელებული...
- სხვათა შორის, თქვენი წინამორბედი მიხეილ ქარელი ბოლო დღეებში ამბობდა, რომ ყოფილი პრემიერი ზურაბ ნოღაიდელი არ რიცხავდა საჭირო  თანხებს შიდა ქართლის ინფრასტრუქტურის განსავითარებლად.
- აქ 9 მილიონიანი ბიუჯეტი იყო. ჩვენ რომ მოვედით, ბიუჯეტიდან ნამატი დაგვხვდა დაახლოებით 870 000 ლარი. გარდა ამისა პრეზიდენტის სარეზერვო ფონდიდან 600 000 ლარი გადმოირიცხა, რომელიც სოფლებში შიდა გზების მოხრეშვითი სამუშაოებისთვის იხარჯება. ასე რომ. რა თანხაც არსებობდა მანამდე, შეიძლებოდა იმ თანხებით პრობლემების შემცირება. იმ ხალხმა ეს შანსი არ გამოიყენა.
- თქვენ ხომ ერთი გუნდი იყავით?
- კი, ერთი გუნდი ვიყავით. სხვათა შორის, არ უნდა დავუვიწყოთ მათ ის ღვაწლი, რაც რევოლუციის დროს გააკეთეს. მათაც მიუძღვით ამაში წვლილი. თუმცა მე ვერ დავრჩებოდი იმ ადამიანების გვერდით, რომლებმაც თუნდაც საკადრო საკითხებში ისეთი პოლიტიკის გატარება დაიწყეს, რასაც ნათესაობისა და მეგობრობის მიხედვით კადრების დანიშვნა ჰქვია. სწორედ ამ და სხვა მანკიერი მხარეების გამოვლინება გახდა ჩვენი გამიჯვნის მიზეზი.
- სხვათა შორის, იმ პერიოდში არსებობდა ვერსია, რომ ირაკლი ოქრუაშვილის და მიხეილ ქარელის გუნდმა იმიტომ მოგიშორათ, რომ აქაური ამბები თქვენი მეშვეობით პრეზიდენტთან მიდიოდა...
- მე ასეთი ინფორმაციებზე პასუხს ვერ გაგცემთ. კერძო საუბრები, რომელიც ჩემსა და ჩვენ მეგობრებს შორის მიმდინარეობს, არ არის აქ განსჯის საგანი. მე სხვა ვერსიაც გამიგია, თუ რატომაც მოხდა ჩვენი გამიჯვნა..
- ჩვენც გაგვიგია მეორე ვერსია, ისიც 2005 წელს გაჩნდა, როდესაც გავრცელდა ინფორმაცია, რომ თქვენ გუბერნატორად უნდა დანიშნულიყავით...
- ამაზე საუბარი იმ დროს არ ყოფილა, თუმცა ეჭვით გაჟღენთილ ბევრ ადამიანს ეს განცდა გაუჩნდა. სხვათა შორის, იმ პერიოდში დამირეკა პარლამენტარმა თეო ტლაშაძემ და მკითხა, გავიგე გუბერნატორად ინიშნები და მაინტერესებს, რა ხდებაო. მე ვუპასუხე, რომ გავიგე შენ ადგილობრივ სატყეო სამხერხაოდან  წილები აგიღია და მართალია, თუ არა მეთქი. რა თქმა უნდა, ეს ყველაფერი იმ პერიოდში მხოლოდ ჭორი იყო. ძალიან კარგად მახსოვს, თქვენ რომ დაწერეთ, ლადო გეგელაშვილის და მიხეილ ქარელის მეგობრებს ჩხუბი მოუვიდათ, რატომ არ მკითხეთ სინამდვილეში რა მოხდა.
- მე ინფორმაცია ჩხუბის მონაწილეებთან, მათ შორის დავით კეკელიშვილთან გადავამოწმე. თქვენ ჩხუბის მონაწილე არ იყავით... იმას კი გადამოწმება არ სჭირდებოდა, რომ ჩხუბი თქვენი ბავშვის დაბადების დღეზე მოხდა.
- თქვენ დაწერეთ მაშინ, რომ ადამიანებს იქ სასადილოს გამო მოუვიდათ ჩხუბი. უბრალოდ იქ ზოგიერთი წარმომადგენლის მხრიდან ადგილი ჰქონდა არაკორექტულ გამონათქვამს და ამას მოჰყვა ის უკმაყოფილება, რასაც ჩხუბს ეძახით.
- ფაქტი იყო, რომ კეკელიშვილი ნაცემი იყო.. ასევე სასადილოს თანხების გაფლანგვის ფაქტიც დაემთხვა. ამას თავი დავანებოთ, რატომ ვერ შეძელით ქარელის გუნდის  წინააღმდეგობა დაგეძლიათ?
- რაკი ამ მიმართულებით წავიდა საუბარი, გეტყვით, რომ მაშინდელი ადგილობრივი ხელისუფლება ყველაფერს აკეთებდა პარტიული მუშაობა რეგიონში ჩავარდნილიყო. ყველა ქალაქში და რაიონში პარტიული ყრილობები წარმატებით ხორციელდებოდა. მხოლოდ გორში ჩავარდა ეს. როდესაც კულტურის სახლში ყრილობისთვის ხალხი შეიკრიბა, დავურეკე მიშა ქარელს და მითხრა, რომ ვერ მოვიდოდა. იმის მერე შეკრიბეს თავიანთი ხალხი და მოხდა ჩემი გადაყენება პარტიის თავმჯდომარეობიდან. ღია დაპირისპირებას მოვერიდეთ. ანგარიში გავუწიეთ ჩვენი გუნდის ლიდერებს და ჩავთვალეთ, რომ ჩვენსა და მიხეილ ქარელის გუნდს შორის დაპირისპირება არ უნდა მომხდარიყო. ვფიქრობდით, რომ ისინი დაფიქრდებოდნენ საკუთარ საქციელზე და გამოასწორებდნენ შეცდომებს.
- პრეზიდენტმა ბოლო დღეებში განაცხადა, რომ ,,გორის მაფიის“ წინააღმდეგ ბრძოლა ადრე უნდა დაეწყო და ამაზე ადრე უნდა ეფიქრა. თქვენ რომ მაშინ პრინციპულობა დაგეცვათ და აშკარად შეწინააღმდეგებოდით ქარელის გუნდის სურვილებს, უკეთესად წავიდოდა სიტუაცია?
- ამ ეტაპზე ვერ გეტყვით, რომელი გზა უფრო მნიშვნელოვანი იყო იმ დროს. დაპირისპირებას და კონფლიქტს გარიდება ვამჯობინე. მით უფრო მე ჩემს პირად მტრად არავის ვთვლიდი. ისიც კარგად მახსოვდა, რომ როდესაც ჩვენი პარტიის ადგილობრივი ორგანიზაციის ლიდერობაზე მიდგა საქმე, თვითონ მიშა ქარელმაც თქვა - ლადო გამოუშვით გორშიო. მერე ისევ თვითონვე შეკრიბეს ხალხი და გადამაყენეს. ჩემი მხრიდან პრიციპულობის დაცვა და გაჯიუტება მართებული არ იქნებოდა.
- დღეს რას იტყვით, როდესაც ნაციონალური მოძრაობის გორის ორგანიზაციას მთლიანად თბილისელები ჩაუდგნენ სათავეში. აქ აღარავინ არის სანდო?
- ვერ დავეთანხმები მაგ პოზიციას. გიორგი ბოტკოველს სანათესაო ძირი აქედან აქვს, ხოლო ლადო ვარძელაშვილი ქარელის რაიონის სოფელ რუისიდანაა წარმოშობით. ,,ნაციონალური მოძრაობა“ მარტო ჩვენთან კი არა, მთელს საქართველოში მუშაობს. ჩვენ ვართ ძლიერი გუნდი, რომელმაც იმ დიდ წარმატებებს 4 წელია ერთად მივაღწიეთ.
- ამ ერთიან გუნდში სხვათა შორის ის გორელი დეპუტატებიც იყვნენ, რომლებიც გარიცხეთ პარლამენტიდან?
- მანდ გეშლებათ. რომელი გორელი დეპუტატები?
- უფრო სწორად ერთი დეპუტატი ბადრი ნანეტაშვილი გარიცხეთ, მეორე დეპუტატმა თეო ტლაშაძემ დაასწრო მოვლენებს და განაცხადა, რომ ტოვებს უმრავლესობას. საზოგადოებას აინტერესებს რა გააკეთეთ გორელებისთვის? მე მესმის, რომ პარლამენტარის ფუნქცია არ არის კარდაკარ სიარული და გზების მოხრეშვა. მაგალითად, სხვადასხვა წრეებში აინტერესებთ, რატომ არ დააყენეთ გორისთვის ქალაქის სტატუსის მინიჭების საკითხი?
- ეს საკმაოდ მნიშვნელოვანი საკითხია და ამაზე ცალკე დისკუსია შეიძლება გაიმართოს. ამ ეტაპზე ჯერ-ჯერობით, ჩემი თხოვნა იქნება ნუ ვისაუბრებთ ამ თემაზე.
- მე გადავხედე საკრებულოს მიერ დამტკიცებულ ბიუჯეტში შეტანილ ბოლო ცვლილებებს. როგორც ჩანს, პრიორიტეტი არ იცვლება და აქცენტი კვლავ შადრევნებზე, ფასადებზე და ასფალტზე კეთდება.
- ადგილობრივ ბიუჯეტში მიზნობრივი ტრანსფერი რაც მოდის ცენტრალური ბიუჯეტიდან თუ სარეზერვო ფონდებიდან, მისი სხვა მიმართულებით გახარჯვის უფლება არა აქვს არც საკრებულოს და არც მუნიციპალიტეტს.
- მომავალ წელს რას იზამთ, როდესაც რაიონის ბიუჯეტიდან საშემოსავლო ნაწილს მთლიანად ცენტრალური ბიუჯეტი წაიღებს? რა გარანტიაა, რომ გორის საკრებულოს პროექტებს დაამტკიცებს მთავრობა?
- ჩვენ ვეცდებით მაქსიმალურად სრულყოფილი, მოსახლეობისთვის მისაღები და პრიორიტეტული პროექტები წარვუდგინოთ მთავრობას დასამტკიცებლად. ამაში რასაკვირველია, მთელი ადგილობრივი რესურსი იქნება  ჩართული.
- მაინტერესებს ტელეკომპანია ,,თრიალეთისთვის“ ანაზღაურება საიდან გამოძებნეთ. მოდით, მთავარ საკითხს მივხედოთ, რასაც კერძო მესაკუთრეების და ბიზნესმენების ინტერესებს ეხება. საკრებულოში ბევრს გაუჩნდა კითხვა, ,,თრიალეთთან“ დავაში რატომ არ დაელოდა საკრებულო სასამართლოს გადაწყვეტილებას?
- ტელეკომპანიას საბუთები სრულ წესრიგში აქვს. ამდენად, როგორც კი საშუალება გამოჩნდა იმისა, რომ გამგეობასა და ტელეკომპანიას შორის არსებული დავა დროულად დამთაავრებულიყო, წინა გამგებლის მიერ გამოტანილი დადგენილება გავაუქმეთ.
- ასე ადვილად რატომ ვერ ხერხდება დანარჩენი დატერორებული ბიზნესმენების და კერძო მესაკუთრეების ინტერესების დაცვა. ამ ფაქტების გამოძიება რაღაც ძალიან იწელება...
- ამ საქმეების უმეტესობის დიდ ნაწილს იძიებს შესაბამისი ორგანოები და ზოგიერთი საქმის განხილვა სასამართლოში მიმდინარეობს. ასე რომ, მე ვერც პროკურორის და ვერც მოსამართლის ფუნქციას ვერ შევითავსებ.
- არ შეგიძლიათ უბრალოდ მარტივად გადაწყვიტოთ ის დავები, სადაც გამგეობა უშუალო მხარეს წარმოადგენს და აღარ გაგრძელდეს გაუთავებელი სასამართლო დავები?
- ,,თრიალეთთან“ დაკავშირებით არსებობდა კონკრეტული ფაქტობრივი მასალა, ვიდეო-ჩანაწერები, სადაც დაფიქსირებულია ღამის საათებში თუ როგორ ბარბაროსულად უნგრევენ ღობეს. სხვა შემთხვევებში, ასეთი ღია ფაქტები არ გვაქვს.
- სხვათა შორის ჩვენ ვიცით, რომ როცა ამ ღობეს ანგრევდნენ, ტრაქტორისტები გამგებლის დადგენილებას აფრიალებდნენ. უბრალოდ აქ საქმე იმაშია, რომ როდესაც მაგალითAად კონკრეტული დოკუმენტი არსებობს იმისა, რომ ბაზრობის ერთ-ერთმა მეწილემ თემურ ბლუაშვილმა დანარჩენი 12 მეწილის ქონება გამგეობას დაუკითხავად აჩუქა (ზეწოლას თავი დავანებოთ); მაშინ როდესაც უამრავი ვიდეო მასალა არსებობს სოფელ ქვემო ხვითში მოიჯარე ნოდარ მაისურაძის ქონების და ხორბალის დატაცების ფაქტზე, აქ მტკიცებულებების არარსებობაზე ვერ დაგეთანხმებით. ხომ არ თამაშობს აქ შიშის ფაქტორი იმისა, რომ ხელისუფლებას ზარალის ანაზღაურება არ უნდა? გვაქვს იმის მტკიცებულება, ვიდეო-მასალა, სადაც კარგად ჩანს, რომ გამგეობის და გუბერნიის ხალხმა ხორბალი მიიტაცეს...
- მე კიდევ გიმეორებთ, რომ არ ვარ მოსამართლე, რომ გადავწყვიტო რომელი მხარეა მართალი. კარგად იცით, რომ ყველა დავა სასამართლოში იხილება. არც იმის შიში აქვს ვინმეს, რომ დავის წაგების შემთხვევაში ზარალი აანაზღაუროს. ჩვენ ძალიან კარგად გვესმის ეს პრობლემები. რასაკვირველია, თუ სადმე, რომელიმე ფაქტზე შესაძლებელი იქნება გაუთავებელი სასამართლო დავების თავიდან აცილება, ამას გავაკეთებთ და შევეცდებით, რომ გავაკეთოთ. სხვათა შორის, მე რამდენიმე დღის წინ ვიყავი სოფელ ქვემო ხვითში, სადაც, ბუნებრივია, მოიჯარის მიწებზე და ქონების წართმევაზეც გვქონდა საუბარი. მე ვპირდები ერთ მხარესაც და მეორე მხარესაც, რომ ვიქნები დიალოგის ინიციატორი. ეს დაპირისპირებული ხალხი უნდა შევახვედრო ერთმანეთს, დავსვა ერთ მაგიდასთან და შევარიგო. მე ვიქნები მათ შორის მედიატორი. ანალოგიურად მოვიქცევით სხვა შემთხვევაშიც.
- რაც შეეხება კულტურის სფეროს, რობერტ მაღლაკელიძის გარშემო ატეხილ ამბავზე და სტალინის სახლ-მუზეუმის დირექტორად მის დანიშვნაზე ვისაუბროთ...
- რობერტ მაღლაკელიძე კარგი კაცია...
- წითელუბანშიც კარგი კაცი იყო?
- ვერ ვხდები რაზე მელაპარაკებით. ამიხსენით...
- წითელუბანში 2007 წლის აგვისტოს თქვენ, როგორც პარლამენტარმა სტადიონზე არ შეუშვით არც გამგებელი, არც საკრებულოს თავმჯდომარე და არც კულტურის სამმართველოს უფროსი რობერტ მაღლაკელიძე. იქ მომხდარი ინციდენტი მთელმა საქართველომ ნახა...
- რობერტ მაღლაკელიძეს იქ ისეთი არაფერი გაუკეთებია, რომ შემდგომში რაიმე თანამდებობაზე მისი წარდგენა დანაშაული ყოფილიყო. მაინც მაინტერესებს, რატომ გაქვთ ასეთი რეაქცია მის დანიშვნაზე.
- ზოგადად გორში სტუმარი ძირითადად იმიტომ ჩამოდის, რომ სტალინის სახლ-მუზეუმი და მერე უფლისციხე და ა.შ. ისტორიული ადგილები ნახოს. იქ სადაც ტურისტული სეზონის დროს დიდი თანხების მობილიზება ხდება, იმ მთავრობის წევრის დანიშვნა ასეთ თანამდებობაზე, რომელი მთავრობის დროსაც კორუფცია მძვინვარებდა, კითხვებს ბადებს.
- შემიძლია დაგეთანხმოთ იმაში, რომ ამ სფეროში ბევრი გაურკვევლობაა. ვერ გეტყვით სად მიდიოდა ტურისტებისგან შემოსული თანხები. მანამდე სად მიდიოდა, როგორც მე ვიცი ამას სათანადო ორგანოები სწავლობს. დღეს ჯერ-ჯერობით ისეთი სეზონია ტურისტების დიდი ბუმი არა გვაქვს და ჯერჯერობით ვერ ვიტყვით ღიად, თუ სად მიდის შემოსული თანხები, მაგრამ როგორც კი ტურისტული სეზონი გაიხსნება, დამერწმუნეთ სტალინის სახლმუზეუმშიც და დანარჩენ ისტორიულ ძეგლებში შემოსული თანხების კონტროლი გამკაცრდება. გორი ნამდვილად იქცევა ტურისტულ და განვითარებულ ქალაქად.
ერთი სიტყვით, გეგელაშვილი ისე მიდის შიდა ქართლიდან, რომ ჩვენი რეგიონი მისი დაპირებული სიტყვების ასრულებას ვერ აღირსა. თუმცა როგორც გამგეობაში აცხადებენ, გეგელაშვილის კურსს მისი შემცვლელი და მეგობარი ლადო ვარძელაშვილი არ შეცვლის და ამ დაპირებებს ის აასრულებს.

What Became the Reason for the Resignation of Shida Kartli Regional Governor?-Protecting “Trialeti TV” or Unsustainable Victory of Mikheil Saakashvili in Presidential Elections?
January 24, 2008
Lado Gegelashvili was appointed to the position of the Shida Kartli Regional Governor three months ago. Many questions emerged during this period and the most important of them was what is the future of those people who lost their properties with the hard effort of former Regional Governor, Kareli and former Defense Minister, Okruashvili; why are painting of facades and setting up fountains still priorities of the local authority?
It is difficult not to recollect recent months. During Gegelashvili’s governance only regional TV Company “Trialeti” relieved. The company belongs to the former MP Badri Nanetashvili. By the way, on June 21 2006 when the Georgian Parliament balloted on expelling Nanetashvili from the legislative body MP Lado Gegelashvili balloted for ceasing Nanetashvli’s powers as an MP. According to the spread information high ranking officials from the central government got annoyed at apportioning large amount of money to the TV Company “Trialeti”.
Another version of discontent about Gegelashvili’s governance was unsustainable victory of Mikheil Saakashvili in the elections. Everybody expected Saakashvili to gain much more votes in the region because he set the region free from the previous corrupted authority. However, it did not work. Saakashvili lost polls at several PECs. All in all, political tensions have increased in Gori again. A new governor will be Lado Vardzelashvili who is the head of Mikheil Saashsvili’s election HQ in the region. Although Vardzelashvili could not keep his promises on collecting most votes in the region for the president, he still remains favorable candidate for Shida Kartli Regional Governor.
As for Gegelashvili, although his priority was to support local business in the region, and Badri Nanetashvili’s business was one among them, (that person was expelled from the parliament for running the private business), regional governor has assisted only Nanetashvili among those business-owners who lost their properties during Kareli’s governance. These people are waiting for justice. Administrative Boards, Municipality Boards and Regional Administration suspended the contracts with the TV Company Trialeti that was much protested by Giga Bokeria, leader of the majority in the Parliament, in the TV Talk-Show “Ghia Eteri” (Open Air) in June of 2006. Besides that Davit Kirkitadze, Secretary General of the National Movement, asked a journalist for the “trialeti” during his visit in Gori: “Is not your company closed yet?” However, Lado Gegelashvili is considered to be Kirkitadze’s favorite.
Before starting the conversation with former regional governor, we had to recall past events too.
-Why have I faced so many problems here after appointment? Lado Gegelashvili asked.
-Yes, why have you faced so many problems?
-Of course, it is fault of the team which governed the region before me; they were responsible to resolve all problems here. Everybody is curious why other regions have achieved more that our region has. Why is the infrastructure much more developed in other regions than in Shida Kartli?
-By the way, your predecessor, Mikheil Kareli, recently said that Prime-Minister Zurab Noghaideli was not apportioning enough funds to develop the regional infrastructure.
-The region had budget of nine million lari. When we arrived here there was 870 000 lari in the budget. Besides that President’s Reserve Fund apportioned 600 000 lari and that money is spent on the repair-works of inner roads in the villages of the region. Thus, the money, previous government had, was enough to resolve those problems. Those people did not take advantage of the situation.
-You were member of their team, weren’t you?
-Yes I was. By the way we should not forget the benefit of those people they made to the Rose Revolution. However, I could not support the people who started to lead the HR policy when they appointed only their relatives and friends on high positions. These and many other faults on their activities became the reason for me to oppose them.
-By the way, it was claimed that Irakli Okruashvili and Mikehil Kareli got rid of you because you were informing Mikheil Saakashvili about their mistakes…
-I cannot react on similar information. Private talks between me and my friends is not an appropriate topic for our discussion. I have heard another version of our disagreement…
-We have heard it too; it started in 2005; then people spoke about your possible appointment as a regional governor…
-Nobody spoke about it at that time however many suspicious people doubted on it. By the way, at that moment MP Teo Tlashadze called me and asked me the same; she had also heard about rumors. I replied to her I had also heard that she had taken shares from the local saw-mills and I asked if it was true story. It happened when people spread rumors about us. I remember you wrote about the argument between my and Mikheil Kareli’s friends. Why are not you asking me now what really happened between them?
-I checked the information with the participants of that incident and Davit Kekelishvili himself (former high-ranking official in Shida Kartli region). You did not take part in this incident…But it was not difficult to find out that the argument happened at the Baptizing party of your child.
-You wrote that people had argument because of Gori located free canteen for improverished people. Simply, several people made incorrect remarks on the issue and it resulted into a discontent but you called it a quarrel.
-The fact is that Kekelishvili was beaten. Besides that, the funds of the free canteen were wasted at that time. Let’s forget it and answer me please, why you could not resist Mikheil Kareli’s team?
-Since you are leading the conversation in this direction I will tell you that local government did their best to decrease the reputation of the leading party in the region. In all cities and towns the sessions of the National Movement were successful throughout Georgia, they failed only in Gori. When people gathered in the Culture House for the session, I called Mikheil Kareli but he could not come to the meeting. After that they collected their supporters and resigned me from my position of the chairperson of the Regional Organization of the National Movement. I avoided open controversy. We respected our leaders and considered that the disagreement between me and Mikheil Kareli should not go too far. We thought they had considered their mistakes and we hoped they would improve them in the future.
-The president regretted for not having started fight against Gori Mafia long before. If you had kept on your principles and started open fight against Kareli’s team, should the situation have been better in the region?
-I cannot claim what was better decision at that moment. I preferred to avoid the controversy then.  Moreover, I did not consider any of them my personal enemies. I remembered very well when the candidates for the chairman of the National Movement’s regional organization were discussed; Mikheil Kareli suggested the central government to send me to Gori. But afterwards, they collected people and resigned me from the position. It would not have been right if I had continued being stubborn in similar situation.
-What would you tell me today when the board of the National Movement’s Gori branch is completely staffed with people from Tbilisi? Could not the government find any reliable person in the region?
¬-I cannot agree with that position. Gorgi Botkoveli’s family comes from Gori. Lado Vardzelashvili comes from the village of Ruisi in Kareli district. “National Movement’ does not work only in Gori, it has branches throughout Georgia. We are strong team which has achieved much success during four years of our history.
-MPs from Gori were members of that team too; why have you expelled them from the party?
-You are not right. Which MPs from Gori do you mean?
-Yes, you are right; it was only one MP, Badri Nanetashvili. As for Teo Tlashadze, she left the leading party herself and made a public announcement about it. The society is interested what you have done for Gori residents? I can understand that MP cannot visit each family and start graveling the roads. For example, people from various circles are curious why you have not raised the question on granting the status of city to Gori?
-It is very important case and we can discuss it at the next meeting. At the moment I would like not to speak about it.
-I have looked through the final amendments introduced to the local budget. It seems that the priority of the local authority is not changed and they still focus on setting up fountains, painting facades and repairing roads.
-Local budget receives transfer from the central or reserve budget for special purpose. Neither Municipality nor the Regional Administration can spend it on other purposes.
-What will you do next year when the income to the local budget will be completely transferred to the central budget? What is the guarantee that central government will approve the projects initiated by the Gori Municipality?
-We will try to submit well-balanced, acceptable projects with set of priorities to the central government and their will approve it. Of course, the whole local resource will be spent on the implementation of the project.
-I wonder where did you find the funds for TV Company “Trieleti”, let’s turn back to the main topic of our conservation-protection of the interests of property owners’ and businessmen. Several members of the Administrative Board wondered why the board did not wait for the court decision on “Trialeti” case.
-The documents on the TV Company were in order. Thus, as soon as we had a chance to cease the disagreement between the Administrative Board and the TV Company, we cancelled the resolution of the previous governor.
-Why is not it so easy to protect the interests of the businessmen and property owners who were terrorized during previous government. Why the investigation of their cases are so prolonged…
-Most of those cases are investigated by the corresponding bodies and some of them are being discussed at the court. Thus, I cannot interfere in the affairs of the prosecutor and the judge.
-Cannot you settle those disagreements in a simple way where the administrative board, as a party at the court hearing, will put en end to the prolonged court hearings?
-There were concrete materials, video-recordings on the TV Company “Trialeti” which demonstrated how the fence of the TV Company was being destroyed at night. In other cases we do not have such materials.
-As far as we know when tractors were destroying that fence they were showing the resolution of the regional governor. The point is that I cannot agree with you in your claims that in other cases you do not have enough materials because there is a concrete document to prove that one of the shareholders of the Gori Agricultural Market, Temur Bluashvili assigned the shares of other twelve shareholders to the Regional Administration without asking the permission to his co-partners (if not mention the harassment on those people); there are a lot of video-materials to prove that the property and wheat of Nodar Maisuradze, a leaseholder in the village of Kvemo Khviti, was appropriated. Maybe the point is that local government is afraid to reimburse so much damage to those people? We have a video-recording which demonstrates how officials from the district and regional administration were grabbing the wheat…
-I would like to repeat once more that I am not a judge to decide who is guilty and who is innocent. You know that every case is discussed at the court. Nobody fears to compensate the damaged people if the local government is found guilty. We are fully aware of these problems. Of course, if it is possible to avoid endless court hearings we will do it. By the way I visited the village of Kvemo Khviti several days ago where I spoke about the plots of the leaseholders and their deprived properties too. I promise both sides that I will be an initiator of the dialogue between them. These rival sides should meet each other and we will play similar role in all other disagreements too.
-As for the culture, let’s speak about Robert Mghlakelidze and his appointment as a director of the Stalin Museum…
-Robert Maghlakelidze is decent person.
-Was he decent person in the village of Tsitelubani too?
-I cannot understand what you are speaking about.
-In August of 2007 you did not allow the head of the Culture Department, Robert Maghlakelidze, district governor and municipality governor into the stadium of the village of Tsitelubani. The whole Georgia saw that fact on TV…
-Maghlakelidze did not do anything wrong there that could prevent us from appointing him to any position. Anyway, I am curious why you have similar reaction on his appointment.
-Generally, visitors arrive in Gori to visit Stalin Museum, Uplistsikhe and other historical monuments. When a person, who was member of the corrupted government, is appointed to the position where most funds are allocated during the tourist season, it causes some misunderstandings.
-I can agree with you that there are many misunderstandings in this field. I cannot tell you where the income from the local tourism goes to. As far as I know corresponding bodies are investigating that situation. At the moment the district does not have large number of tourists and I cannot claim yet where that fund goes to. But during next tourist season I assure you that the control in Stalin Museum and at other historical monuments will become much more severe. Gori will definitely become the developed and tourism city.
All in all, Gegelashvili leaves the Shida Kartli region so that local people cannot see whether he keeps his promises or not. However, the representatives of the Administrative Board claim that his close friend and next regional governor, Vardzelashvili, will not change his policy of governance and will keep those promises.