მიხეილ ხუბუტია საკუთარი მიწის ნაკვეთის მითვისებაში შს სამინისტროსა და ხელისუფლებას ადანაშაულებს
86 წლის მიხეილ ხუბუტია შს სამინისტროსა და ხელისუფლებას სახელმწიფო რეკეტში ადანაშაულებს. წალენჯიხის რაიონის სოფელ ლიაში, ხუბუტიას საკუთრებაში არსებული მიწის ნაკვეთი შს სამინისტრომ დაისაკუთრა და უკანონო მშენებლობა წამოიწყო. გაეროს ზუგდიდის ოფისის ფინანსური მხარდაჭერით ქართველმა ძალოვანებმა პოლიციის ლიის ქვეგანყოფილების ადმინისტრაციული შენობის აშენება დაიწყეს. მიხეილ ხუბუტია მიწის ნაკვეთის დათმობას არ აპირებს და ქონების დაბრუნებას სასამართლოს გზით შეეცდება.
მიხეილ ხუბუტიას საკუთრებაში არსებული 1480 კვ.მ. მიწის ფართობის კანონიერება საქართველოს უზენაესმა სასამართლომ ჯერ კიდევ 2005 წლის 12 დეკემბერს დაადგინა, დღეს კი ირკვევა, რომ უზენაესი სასამართლოს სამოქალაქო, სამეწარმეო და გაკოტრების საქმეთა პალატის გადაწყვეტილება უკანონო აღმოჩნდა ადგილობრივი ხელისუფლებისა და შსს სამეგრელო-ზემო-სვანეთის სამხარეო პოლიციის წარმომადგენლებისათვის. გაეროს ზუგდიდის ოფისის ხელმძღვანელების დარწმუნება კი სახელმწიფო სტრუქტურებმა უპრობლემოდ შეძლეს და ერთობლივი ძალისხმევით, პოლიციის, წალენჯიხის მუნიციპალიტეტის გამგეობის ნებითა და სამშვიდობო მისიის ფინანსებით სოფელ ლიაში პოლიციის ქვეგანყოფილების ადმინისტრაციული შენობის მშენებლობას საძირკველი 2007 წლის 14 დეკემბერს ჩაუყარეს.
რამდენიმე დღის წინ გაეროს პოლიციის თანამშრომლები მშენებლობის მიმდინარეობითაც დაინტერესდნენ და ერთსართულიან ნაგებობაში, სადაც ჯერჯერობით მხოლოდ კედლებია ამოყვანილი, ფოტოებიც გადაიღეს. თუმცა როგორც მოსალოდნელი იყო, კომენტარისაგან თავი შეიკავეს და საკითხის გასარკვევად წალენჯიხის რაიონის მუნიციპალიტეტის გამგეობისაკენ მიგვითითეს.
წალენჯიხის რაიონის მუნიციპალიტეტის გამგებელი გია მებონია სოფელ ლიაში პოლიციის ქვეგანყოფილების ადმინისტრაციის მშენებლობაზე მის მიერ მიღებული გადაწყვეტილების კანონიერებას სარეგისტრაციო სამსახურიდან გაცემული ამონაწერით ცდილობს. „საჯარო რეესტრში დამიდასტურეს, რომ პოლიციის ადმინისტრაციის ასაშენებლად სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი უსასყიდლო უზუფრუქტის ფორმით შსს წალენჯიხის რაიგანყოფილებას გადაეცა. ამგვარი გადაწყვეტილება 2004 წელს იქნა მიღებული, მე კი მაშინ ამ თანამდებობას არ ვიკავებდი. საჯარო რეესტრიდან ამონაწერი მათივე მოთხოვნის საფუძველზე შსს სამეგრელო-ზემო-სვანეთის სამხარეო პოლიციის მთავარი სამმართველოს უფროსის მოადგილეს, თემურ საჯაიას გავუგზავნე“.
წალენჯიხის რაიონის სარეგისტრაციო სამსახურის უფროსი კახა ჯოლოხავა კომენტარს თავს არიდებს და ახსნა-განმარტებების გაკეთებას მის მოადგილეს, ამბაკო სამუშიას სთხოვს, რომელიც ირწმუნება, რომ ლიაში არსებული 2 500 კვ.მ. მიწის ფართობი სახელმწიფო საკუთრებაა. „სოფელ ლიაში, პოლიციის ქვეგანყოფილების ასაშენებლად მიწის გამოყოფის შესახებ დადგენილება წალენჯიხის რაიონის გამგეობამ 2004 წლის 7 დეკემბერს მიიღო, საჯარო რეესტრშიც იმავე წლის 22 დეკემბერს დარეგისტრირდა... მიშა ხუბუტიას საკუთრებაში მხოლოდ 480 კვ.მ. მიწის ფართია და მისი უფლებამოსილება იმ შენობა-ნაგებობებზეც ვრცელდება, რომელიც იმ ტერიტორიაზეა განთავსებული, დანარჩენი კი მას არ ეკუთვნის“...
მიხეილ ხუბუტიამ, 2008 წლის 23 იანვარს, მისივე განცხადების საფუძველზე, წალენჯიხის სარეგისტრაციო სამსახურიდან საპასუხო წერილი მიიღო, სადაც მისი უფროსი, კახა ჯოლოხავა განმარტავს, რომ 2 500 კვ.მ. მიწის ნაკვეთის შემდგომი რეგისტრაცია ნოტარიუსის მიმართვით განხორციელდა, რომელსაც თან ერთვოდა ხუბუტიას მიერ ნოტარიულად დამოწმებული განცხადება ნასყიდობის ხელშეკრულებაზე უარის თქმის შესახებ.
სწორედ ამ ნოტარიულად დამოწმებული განცხადებით იმყარებენ პოზიციას აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლები, მაგრამ მიხეილ ხუბუტია აცხადებს, რომ იგი მოატყუეს და ყალბი დოკუმენტების გამოყენებით მის წინააღმდეგ ბრძოლას შეეცადნენ. მიხეილ ხუბუტია: „2004 წელს წალენჯიხის რაიკავშირის გამგეობის თავმჯდომარემ, გიგა ფიფიამ ნოტარიუსში მისვლა მთხოვა. ნასვამ მდგომარეობაში ვიყავი. ფიფიამ იმდენი მიჩიჩინა, მივცეთო, დავუთმოთ პოლიციას ეს მიწის ნაკვეთიო, რომ განვაცხადე, თუ სანაცვლოდ ალტერნატიულ ფართს გამომიყოფდნენ, მზად ვიყავი დათმობაზე. ნოტარიუსმა, ინეზა გაბელიამ ჩემი ხელმოწერით ორი სუფთა ფურცელი მთხოვა. არ მეგონა ასე უსინდისოდ თუ მომატყუებდნენ. იმ ქალმა ყალბი დოკუმენტები შექმნა...“
შესაძლოა, მაშინ არაფხიზელ მდგომარეობაში მყოფი მოხუცის მოტყუება მართლა შეძლეს, მაგრამ საქართველოს უზენაესმა სასამართლომ საქმეში ყალბი დოკუმენტები თავიდანვე აღმოაჩინა, დავის საგნად არ მიიჩნია არც სადაო მიწის ნაკვეთის შესყიდვის საფუძვლები და არც საჯარო რეესტრის ის ჩანაწერი, რომლითაც მესაკუთრის ვინაობა დგინდება.
მიწის საკუთრების სარეგისტრაციო მოწმობის გაუქმების შესახებ სასარჩელო განცხადებით წალენჯიხის რაიონულ სასამართლოს რაიკავშირის გამგეობის თავჯდომარემ, გიგა ფიფიამ 2005 წლის დასაწყისში მიმართა. იგი მიხეილ ხუბუტიას 1480 კვ. მ. სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთის, იქ არსებული ცეკავშირის სავაჭრო ობიექტების უკანონო პრივატიზებაში ედავებოდა. სამივე სასამართლო ინსტანციის გავლის შემდეგ მესაკუთრის უფლება მიხეილ ხუბუტიას დაუდგინდა.
სამწლიანი პაუზის შემდეგ მიხეილ ხუბუტიას მესაკუთრეობის საკითხი სადაო კვლავ მას შემდეგ გახდა, რაც მის მფლობელობაში არსებულ მიწის ნაკვეთზე მის მიერვე წამოწყებული მშენებლობა დაინგრა და პოლიციის ადმინისტრაციული შენობის აშენება დაიწყო.
მიხეილ ხუბუტია: „მორალურ ზიანზე არაფერს ვიტყვი, მატერიალური ზიანი 5000 ლარამდე მომადგა... გაეროს, გენპროკურატურას, საქართველოს პარლამენტის თავჯდომარეს თხოვნით მივმართე, რომ უკანონო მშენებლობა შეეჩერებინათ, პასუხი არსაიდან მიმიღია და არც რეაგირება მოჰყოლია. ჩემი ქონების ხელყოფას არავის ვაპატიებ. ესენი, როგორც ჩანს, უზენაეს სასამართლოზე მაღლა დგანან და მის გადაწყვეტილებას არაფრად აგდებენ. მე ბოლომდე ვიბრძოლებ!“
მიხეილ ხუბუტიამ ქუთაისის გუბერნიის ზუგდიდის მაზრის ნოტარიუსში 1883 წლით დათარიღებული ის დოკუმენტიც მოიპოვა, რომლის მიხედვითაც გრიგოლ ლევანის ძე დადიანმა ლიაში არსებული სამოსახლო და სახნავი მიწები თავად პავლე გიორგის ძე ხუბუტიას, მიხეილ ხუბუტიას პაპას 400 ვერცხლის მონეტად მიჰყიდა.
მებრძოლი ჭკადუა, ადვოკატი: „მიხეილ ხუბუტიას დარღვეული უფლებების დაცვას სასამართლოში შევეცდებით. გვაქვს იმის საფუძველი, რომ იმ პირებმა, რომლებმაც თვითნებურად დაიკავეს სხვისი საკუთრება, პასუხი აგონ მათ მიერ ჩადენილ დანაშაულზე. შესაძლოა, პროკურატურაშიც დავაყენოთ საკითხი თვითნებობის შესახებ. ეს საქმე სს კანონით გათვალისწინებული დანაშაულის ნიშნებს შეიცავს. ამ ეტაპზე სასამართლოში სამოქალაქო სარჩელი შევა. პირველ რიგში, ჩვენ მოვითხოვთ იქ დაწყებული სამშენებლო სამუშაოების შეჩერებას და მატერიალური ზიანის ანაზღაურებას.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის" სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონალური კოორდინატორის, ზაზა ქვაცაბაიას განმარტებით, საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის 265-ე მუხლის თანახმად არც ერთ სასამართლო ორგანოს ან თანამდებობის პირს უფლება არა აქვს შეცვალოს ან გააუქმოს უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილება. „ზემოთაღნიშნული ფაქტი გაგრძელებაა იმ უკანონო ქმედებებისა, რასაც ხელისუფლება ბოლო პერიოდში ახორციელებს და რომლის შედეგადაც კერძო საკუთრების ხელყოფამ მასიური ხასიათი მიიღო“.

Land Thief: Mikheil Khubutia holds Ministry of Internal Affairs and Government Responsible
86-year-old Mikheil Khubutia blames the Ministry of Internal Affairs, MIA, and Government for plight. The Ministry of Internal Affairs appropriated the plot of Khubutia in the village of Lia in Tsalenjikha District. It illegally started building an administrative building for the Lia police station Zugdidi on his property. Representatives of the United Nation even assisted them in the effort.  Khubutia is not going to stand down and wants his property back. He is prepared to go to court in order to protect his rights.
The Georgian Supreme Court registered 1480 square meters of on Mikheil Khubutia on 12 December 2005. Now it is clear that the conclusion of Civil, Entrepreneur and Bankrupt Chambers of the Supreme Court was considered as being illegal by local government authorities and representatives of the Samegrelo –Zemo Svaneti, MIA.   Somehow governmental had successfully convinced the leaders of the UN office in Zugdidi that all paperwork was in order. They asked the UN to help them with the project, and that they had the support of police department and Tsalenjikha Municipality government. Together, on behalf of the UN Peace Mission, financial support was then provided to lay the foundation of the planned administrative building. The actually footing was laid on 14 December 2007.
However, in follow up to the initial work, officials from the UN made a site visit a few days ago to see how things were progressing.  They even took photos of a one-story building. Only walls had been erected and nothing more.  This raised some questions as why things were not proceeding according to plan. No comments were made but they were trying to understand the situation on the ground. Consequently they applied to the Tsalenjikha District Municipality in seeking out information.
Gia Mebonia, Tsalenjikha district governor, attempts to demonstrate that the decision made in regard to the construction project under questions is proper and supported documents recorded in the Public Registry. “The Public Registry did confirm that non-agricultural land, which was under ownership of the state, was assigned to for the purpose of erecting the Tsalenjikha district police department. The intended purpose was for construction of an administrative building.  The decision was made back in 2004 and before the site was actually and before Gia was working in his current position. An extract from the Public Registry was then sent to Temur Sajaia, deputy chairperson of the Samegrelo-Zemo Svaneti Regional Department of the Ministry of Internal Affairs for clarification.”
Kakha Jolokhava, the chairperson of the Tsalenjikha district Registration Service Office, refrains from making any comments about the situation. Instead, he requested that Ambako Samushia, his deputy, to provide an explanation on his behalf. The latter evaluated the paperwork about the land plot of 2 500 sq. meters and determined that it was state owned. This is supported by documents, “On December 7, 2004 Tsalenjikha district Municipality decided to assign the state property in the village of Lia to the police department. The Public Registry registered the plot on December 22 of the same year too… Misha Khuvutua is the owner of the land of 480 sq. meters and constructions is in the same area as well. The other constructions do not belong to him….”
On January 23 2008 Mikheil Khubutia received a reply from the Tsalenjikha District Public Registry. Kakha Jolokhava defined in his reply that the land of 2,500 sq. meters was registered, and the decision was based on the notary’s petition. The petition was enclosed with the notification of Khubutia, signed by the notary, where Khubutia refused to sign the purchase contract.
Representatives of the executive authority approve their activities based on the above-mentioned notification and that it was under a notary’s seal. However Mikheil Khubutia claims that he was deceived and told how they attempted to fight him with fraudulent and forged documents. “In 2004 Giga Pipia, chairperson of the Tsalenjikha district Administration, asked me to come to the Notary Office. I was drunk at the time.  Pipia persuaded me to sign the document about transferring my real estate to the police department. However, I was ready to accept the offer in exchange of an alternative plot of land. Ineza Gabelia, the Notary, asked me to give her two empty sheets of papers with my signatures. I did not expect them to cheat me in such a dishonest way. The woman proceeded to draw up flawed documents….”
Yes, it may be possible to deceive a drunken man. However, the Georgian Supreme Court has since discovered fraudulent documents in the case. These materials have been in existence from the very beginning. However, they chose not to open discussion about the legality of land ownership issue, and did not take into consideration the various extracts from the Public Registry which identifies the actual owner.
Giga Pipia applied to the Tsalenjikha District Court about annulling the registration of the land early in 2005. He had argument with Mikheil Khubutua about the illegal privatization, including trade buildings that were located on the non-agricultural land of 1,480 sq. meters. Having appealed to all three court instances, the plot was finally registered under the ownership of Mikheil Khubutia.
However, just three years later and after the early decisions, Mikhel Khubutia found himself having to defend his ownership rights once again. What had been constructed by him on his land was destroyed to make way for the new police building.
Mikheil Khubutia: “I’d rather not complain about moral damages. Nonetheless, as for material damages, it has already amounted to a sum of 5,000 GEL. I petitioned to the UN, Prosecutor General, and Chairperson of the Georgian Parliament to suspend the illegal construction.  However, in spite of all my efforts, nobody even made the effort to notice me. I am not one to forgive anyone for infringing upon my property rights. Such people appear to act as they are more powerful than even the Georgian Supreme Court and the rule of law.  They do not care about the consequences of their actions.  I will fight them to the very end.”
Mikheil Khubutia was able to get access to documents that were drawn up at the Zugdidi Mazra (old term for district administration) that dated back to 1883. The document states that Grigol Dadiani (representative of Georgian noble family in Samegrelo Region) sold the housing estate and agricultural land to Pavle Khubutia, the grandfather of Mikheil Khubutia for 400 silver coins.
Mebrdzoli Chkadua, the lawyer. “We will try to protect the rights of Mikheil Chkadua through the courts. We have all evidence against those responsible for arbitrarily misappropriating the land. They should be held accountable under the law. We might also appeal to the Prosecutor’s Office regarding their free participation in what they knew to be a crime. The Georgian Criminal Code has taken such types of crime into consideration in its norms. At the moment we will bring a civil suit before the court. Firstly, we will demand to suspend all on-going construction works being carried out and that reimbursement of the material damage is made.”
Zaza Kvatsabia, Samegrelo-Zemo Svaneti regional coordinator of the Human Rights Center’s branch, defined that  in accordance to the Georgian Criminal Procedural Code, Article 265 none of judiciary bodies or public officials have right to change or cancel a decision of the Georgian Supreme Court. “The above-discussed situation results from illegal activities that were carried out by the authorities. Breaching the right on private property is now a common practice in Georgia.”