მთავრობას ჟურნალისტებზე თავდასხმებისთვის აკრიტიკებენ
“პრიორიტეტული საერთაშორისო ორგანიზაციები საქართველოს ხელისუფლებას თავისუფალ მედიაზე ზეწოლაში ადანაშაულებენ. გაეროს ადამიანის უფლებათა კომიტეტი, ჟურნალისტთა დაცვის საერთაშორისო კომიტეტი, "ჟურნალისტები საზღვრებს გარეშე" შეშფოთებას გამოთქვამენ იმის გამო, რომ საქართველოს სათანადოდ არ გამოუძიებია ჟურნალისტების დევნის ფაქტები. ორგანიზაციები მოუწოდებენ მთავრობას, უზრუნველყოს სიტყვის, პრესისა და მასობრივი ინფორმაციის სხვა საშუალებების თავისუფლება.
"თავდასხმები პრესაზე 2007 წელს" - ასე ჰქვია დასკვნას, რომელიც ჟურნალისტთა დაცვის საერთაშორისო კომიტეტმა მოამზადა. ანგარიშში ვრცლად არის მიმოხილული, გასულ წელს, საქართველოში მედიის მდგომარეობა. კომიტეტი განსაკუთრებით ნოემბრის მოვლენებს აკრიტიკებს.
"გამძვინვარებულმა სააკაშვილმა, შურისძიების მიზნით, ტელეკომპანია "იმედი" და "კავკასია" დახურა, იმ დროს, როცა დანარჩენ არხებზე ძირითადად ხელისუფლების მხარდამჭერი სიუჟეტები გადიოდა. ადგილობრივი მედიის ცნობით, ჟურნალისტებს უჭირთ სახელმწიფო ორგანოების მუშაობის თაობაზე ინფორმაციის მიღება. ჩინოვნიკები, კანონით გარანტირებული ინფორმაციის თავისუფლების იგნორირებას ახდენენ და არ თანამშრომლობენ პრესასთან. ამ სირთულეების მიუხედავად, ჟურნალისტები ააშკარავებენ ხელისუფლების მხრიდან ძალაუფლების ბოროტად გამოყენების ფაქტებს, რითაც ხელს უწყობენ საზოგადოებრივი აზრის ფორმირებას", - ნათქვამია დასკვნაში.
საქართველოში ჟურნალისტების დევნის ფაქტების გამოუძიებლობის გამო შეშფოთებას არ მალავს გაეროს ადამიანის უფლებათა კომიტეტიც. "საქართველომ უნდა უზრუნველყოს სიტყვის, პრესისა და მედიის სხვა საშუალებების თავისუფლება; უზრუნველყოს, რომ ამ თვალსაზრისით წარმოდგენილი საჩივრები დროულად იქნეს გამოძიებული, დამნაშავეები გამოვლინდნენ და დაისაჯონ", - აღნიშნულია კომიტეტის დასკვნაში.
საქართველოს რეგიონული მედიის ასოციაციის თავმჯდომარე ია მამალაძე  მიიჩნევს, რომ საერთაშორისო ორგანიზაციების შეფასებები ადეკვატურია.
"ხელისუფლება მედიის წინააღმდეგ ძველი მეთოდებითაც მოქმედებს, მაგრამ დაამკვიდრეს ტერმინები "თვითცენზურა", "სტანდარტები", "რეგულაციები", "მფლობელებზე მანიპულაციები" და ა.შ, რაც კარგად მუშაობს ურჩი მედიასაშუალებების მიმართ, რომლებიც სწორედაც რომ ცდილობენ დაიცვან ჟურნალისტური ეთიკისა და ადამიანის უფლებების საყოველთაოდ აღიარებული ნორმები. სამაგიეროდ, თავს უსაფრთხოდ გრძნობენ ხელისუფლების ნდობით აღჭურვილი მედიასაშუალებები. ეს განსაკუთრებით კარგად ჩანს რეგიონებში, სადაც არავითარი მექანიზმი არ არსებობს, რომ დაცული იყოს ჟურნალისტის უსაფრთხოება და მედიასაშუალების თავისუფლების ხარისხი", - ამბობს მამალაძე.
მისივე თქმით, ბოლო დროს, ადგილობრივი მოხელეებისთვის, ჟურნალისტებთან ხისტი და ხშირად შეურაცხმყოფელი დამოკიდებულება და ანგარიშსწორება, მათი დაწინაურების ერთ-ერთი ფაქტორიც კი გახდა. "ამის ნათელი მაგალითი ადგილობრივ ხელისუფლებას თავად პრეზიდენტმა მისცა. ქუთაისში, ჟურნალისტის ცემის შემდეგ, მხარის რწმუნებული აკაკი ბობოხიძე დააწინაურეს და თავდაცვის სამინისტროში დაასაქმეს. საგულისხმოა, რომ ჟურნალისტების მიმართ, ხშირ შემთხვევაში, თავად სამართალდამცავი სტუქტურები ახორციელებენ სადამსჯელო ოპერაციებს. აქედან გამომდინარე, ცხადია, ისინი საკუთარ დანაშაულს არ გამოიძიებენ", - აღნიშნავს რეგიონული მედიიის ასოციაციის ხელმძღვანელი.
გაეროს ადამიანის უფლებათა კომიტეტის დასკვნას ასევე ადეკვატურად მიიჩნევენ საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატში.
"კომიტეტმა აღნიშნული შეფასება გამოაქვეყნა არასამთავრობო ორგანიზაციების ე.წ. ჩრდილოვანი ანგარიშის შეფასების შედეგად. საქართველოს მე–3 პერიოდული ანგარიშის განხილვის დროს გამოხატვის თავისუფლებასთან დაკავშირებით შენიშვნა გააკეთა კომიტეტის თავმჯდომარემ რაფაელ რივაზ პოსადამ. ანგარიშის მოსმენის დროს ჟენევაში იმყოფებოდა საქართველოს სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი. მას ერთ საათიანი კონფიდენციალური შეხვედრა ჰქონდა კომიტეტის წევრებთან.
ექსპერტებმა მიუთითეს, რომ საერთაშორისო ორგანიზაცია ,,რეპორტიორები საზღვრებს გარეშე“ 2006 წლის მონაცემებით, 168 სახელმწიფოს შორის, გამოხატვის თავისუფლების კუთხით, საქართველოს 89–ე ადგილი უკავია. იქვე მითითებულია ადამიანის უფლებათა ცენტრის ინფორმაციაზე, ჟურნალისტებზე ზეწოლასთან დაკავშირებით. სამწუხაროდ, სამართალდამცავი ორგანოების მიერ არ ყოფილა გამოძიებული ჟურნალისტებზე ზეწოლის, პროფესიული საქმიანობის განხორციელებაში ხელის შეშლის არც ერთი ფაქტი. აქედან გამომდინარე, გაეროს ადამიანის უფლებათა კომიტეტის შეფასება მიგვაჩნია სრულიად ადეკვატურად", - აღნიშნავს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის თანასწორობისა და თავისუფლების სამმართველოს წარმომადგენელი გიორგი გოცირიძე.
არასამთავრობო ორგანიზაცია "ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის უფლებებისათვის" ხელმძღვანელის აზრით, ჟურნალისტები ყველაზე მეტად დაუცველები რეგიონებში არიან. "მედიასაშუალებებზე ზეწოლის, სიტყვის თავისუფლების ხელყოფის და ჟურნალისტების დევნის მხრივ, ყველაზე მძიმე მდგომარეობა საქართველოს რეგიონებშია. სახელისუფლებო ორგანოების წარმომადგენლები რეგიონული ჟურნალისტების დასაშინებლად და დისკრედიტაციისათვის, გაუგონარ ამორალურ ქმედებებსაც ეწევიან. ხელისუფლებას, რომელმაც დაარბია ტელეკომპანია "იმედი" და არავის სათანადოდ არ გამოუძიებია ეს ფაქტი, რომელმაც დაიმორჩილა ბევრი მედიასაშუალება დედაქალაქში, აწუხებს ზოგიერთი რეგიონული მედიასაშუალებისა და ჟურნალისტის დამოუკიდებლობა. შესაბამისად, ვის მოსყიდვასაც ისინი ვერ ახერხებენ, აიძულებენ შეწყვიტონ მუშაობა. ბევრი ასეთი ფაქტი საერთოდ არ ხმაურდება", - აცხადებს ნანა კაკაბაძე.

Government Criticized over Harassed Journalists
Various highly respected international organizations have blamed the Georgian Government for suppressing the independent media sources. UN Human Rights Committee, International Committee to Protect Journalists, “Journalists without Borders” are all deeply concerned because the Georigan government has not investigated not one instance of harassment of journalists or instance of violence being used against the media.  These organizations are calling upon the Georgian authority to protect their hard earned  freedom of expression, as well as to be allow to maintain the independence of printed and other media sources.
“Harassment of Media in 2007” is the title of the report that was prepared by the International Committee to Protect Journalists. The report reveals the situation in Georgian media last year. The committee is particularly critical regarding the events that took place on the November 7, 2007 (a large-scaled protests in Tbilisi that was violently dispersed by riot police; many journalists were beaten and two TV Stations, “Imedi’ and Kavkasia were shut down by the government).
“An out-of-control Saakashvili closed down TV Companies “Imedi” and “Kavkasia” in revenge for their in real time reporting. However, those that toed the official government line were allowed to stay on the air while other TV stations that supported the government were allowed to continue their broadcasting.  According to the local media sources, journalists were not even allowed to receive public information from governmental bodies. Even now public officials are still ignoring us and refuse to cooperate with the press. Despite the difficulties, journalists have managed to expose various  facts of abuse of power by high ranking officials; in doing so journalists have been able to support people in creating a general idea about what is going on with those in positions of authority,” stated the report.
UN Human Rights Committee does not hide its grave concern about uninvestigated cases of how journalists’ are being harassed in Georgia. “Georgia should guarantee the freedom of expression, printed and other media sources. Authorities should investigate filed complaints on harassment on time; criminals should be found and punished,” stated the report of the Committee.
Ia Mamaladze, the chairperson of the Georgian Regional Media Association, stated that the assessments of the international organizations as being adequate.
“The government fights media sources with old methods; however they have introduced new terms, like “self censure,” “standards”, “regulations,” “manipulations on owners” etc. Such methods are highly effective in controlling media outlets. It is difficult under such conditions to comply with journalist ethical norms as well as universal norms of human rights. However, media sources that support the Georgian government feel safe. The situation is more obvious in regions where there is no mechanism to guarantee the safety of journalist and the quality of independence of the media sources,” said Mamaladze.
Mamaladze added that recently local public officials have been promoted after they insult, harass or take out their anger on journalists. “Georgian president, Mikheil Saakashvili set an obvious example to local public officials when Akaki Bobokhidze, Imereti Regional Governor, was promoted after he had harassed a journalist in Kutaisi. He was appointed to an even higher position in the Georgian Ministry of Defense as a reward. It is noteworthy, that it is mostly law enforcement agencies that are abusing journalists. Consequently, it is obvious that law enforcers shall not start criminal investigations against themselves,” said the chairperson of the regional media association.
The Georgian Public Defender’s Office considers the report of the UN Human Rights Committee as being on the mark. “The Committee published the report as a result of the evaluation of the so-called Northern Report prepared by Georgian NGOs. Rafael Rivaz Posada, chairperson of the Committee, remarked while discussing the third periodic report of Georgia. Sozar Subari, the Georgian Public Defender, was present while the report was being discussed and later he had a one-hour confidential conversation with other members of the committee.
Experts stated that based on the 2006 information of the international organization “Reporters without Border” Georgia occupied 89th place among 168 countries in the sphere of freedom of expression. The information of the Human Rights Center is also mentioned about the facts of journalists’ being harassed. Unfortunately, law enforcers have not investigated any case of suppression on journalists, preventing journalists form professional activities. Consequently, the assessment of the UN Human Rights Committee is completely adequate of the real situation,” said Giorgi Gotsiridze, representative of the Department for Equality and Freedom within the Georigan Public Defender’s office.
The chairperson of the non-governmental organization “Former Political Prisoners for Human Rights” considers that journalists are mostly abused in Georgian regions. “Particularly difficult is the situation those regions where media sources are suppressed, freedom of expression is restricted and journalists are at risk. Public officials use illegal and immoral activities to threaten and discredit regional journalists. The government, which shut down TV Company “Imedi” has not, investigated a single instance of where rights have been violated; the government has suppressed many media sources in the capital and it is not facing off with the independence of regional media sources and many journalists. Consequently, when public officials cannot manage to bribe journalists, they then start to force them to stop activities in other ways. Many similar facts are not made public yet,” said Nana Kakabadze.